Προς το περιεχόμενο

Αγορα πολυμηχανηματος


makisman1973

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα . Ενδιαφερομαι για αγορα πολυμηχανηματος. Εχω καταλήξει σε καποια μοντελα βασει κοστους αγορας ή βασει κοστους εκτυπωσης και με γνωμονα καποια βασικα χαρακτηρηστικα (αυτοματη εκτυπωση διπλης οψης , wifi)

1. ΕPSON WORKFORCE WF-3820DWF  (118 ευρω ,φθηνος στην αγορα, σχετικα φθηνα συμβατα μελανια)

2. HP Smart Tank 720 (269-40 hp cashback=229  ευρω ,πολυ οικονομικος στα μελανια ,ακριβουτσικος για μενα αλλα αν ειναι να εχει αντοχη στο χρονο οκ)

Εκτυπώνω 500-1000 σελιδες μηνιαιως ασπρομαυρες και με ελαφρια χρηση χρωματος.

To cash back της hp το εχει χρησιμοποιησει κανεις ειναι επιστροφη σε χρημα ή σε είδος ?   ζηταει προσωπικα στοιχεια και iban και με αγχωνει λιγο

αν εχετε καποιο αλλο μοντελο να προτείνετε με wifi και αυτοματη εκτυπωση διπλης οψης και οικονομικο μελανι ,ευχαριστως να το ακουσω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1000 σελίδες τον μηνα, τον ξεχνάς τον πρώτο. Θέλεις ink tank.

Όχι όμως τον HP. Θα πας ή σε epson ecotank ή σε Canon megatank. Κοιταξε ποιοι απο αυτές τις σειρές καλύπτουν τα ζητούμενα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ελαφριά χρήση χρώματος δέν το έχω καταλάβει....

Εννοείς ότι από τις 1000 σελίδες οι 20-50 είναι έγχρωμες και οι

υπόλοιπες ασπρόμαυρες ή σε πολλές από αυτές υπάρχει

λίγο χρώμα σε κάποια σημεία.

Μιλάμε για κείμενο μόνο ή σελίδες με μεγάλη κάλυψη (φωτογραφίες-γραφικά)?

Ο αυτόματος τροφοδότης φαντάζομαι δέν είναι απαραίτητος.

Πόσες σαρώσεις κάνετε μηνιαίως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gatos74 είπε

To ελαφριά χρήση χρώματος δέν το έχω καταλάβει....

Εννοείς ότι από τις 1000 σελίδες οι 20-50 είναι έγχρωμες και οι

υπόλοιπες ασπρόμαυρες ή σε πολλές από αυτές υπάρχει

λίγο χρώμα σε κάποια σημεία.

Μιλάμε για κείμενο μόνο ή σελίδες με μεγάλη κάλυψη (φωτογραφίες-γραφικά)?

Ο αυτόματος τροφοδότης φαντάζομαι δέν είναι απαραίτητος.

Πόσες σαρώσεις κάνετε μηνιαίως?

Κειμενο που περιεχει και λιγο χρωμα και ορισμενες φορες μικρες εγχρωμες φωτογραφιες. Σαρωσεις λιγες , γυρω στις 50-100 το μηνα. Ο αυτοματος τροφοδοτης ειναι απαραιτητος γιατι τυπωνω πακετα μπρος πισω συνηθως 20-30 σελιδες και δεν μπορω να ειμαι ολη την ωρα απο πανω βαλε βγαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, makisman1973 είπε

Κειμενο που περιεχει και λιγο χρωμα και ορισμενες φορες μικρες εγχρωμες φωτογραφιες. Σαρωσεις λιγες , γυρω στις 50-100 το μηνα. Ο αυτοματος τροφοδοτης ειναι απαραιτητος γιατι τυπωνω πακετα μπρος πισω συνηθως 20-30 σελιδες και δεν μπορω να ειμαι ολη την ωρα απο πανω βαλε βγαλε.

Αγαπητέ φίλε, όλα όσα λες συγκλίνουν σε ink tank (είτε Epson είτε Canon - αδιάφορο) εκτός από ένα σημείο: την αυτόματη διπλή όψη. Να ξέρεις ότι στους inkjet είναι από αργή, ως απελπιστικά αργή. Αν δεν σε ενοχλεί αυτό, τότε... ink tank.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, makisman1973 said:

Κειμενο που περιεχει και λιγο χρωμα και ορισμενες φορες μικρες εγχρωμες φωτογραφιες. Σαρωσεις λιγες , γυρω στις 50-100 το μηνα. Ο αυτοματος τροφοδοτης ειναι απαραιτητος γιατι τυπωνω πακετα μπρος πισω συνηθως 20-30 σελιδες και δεν μπορω να ειμαι ολη την ωρα απο πανω βαλε βγαλε.

Εστω και λίγο χρώμα να έχει μιά εκτύπωση θεωρείται έγχρωμη.

Αυτόματος τροφοδότης είναι η λειτουργία τοποθέτησης πολλών φύλλων για σκανάρισμα ή αντιγραφή και 

όχι εκεί που βάζουμε τα λευκά φύλλα προς εκτύπωση.Σαρώνεις αρκετά φύλλα μαζί?

Χρειάζεσαι σάρωση διπλής όψης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gatos74 είπε

Αυτόματος τροφοδότης είναι η λειτουργία τοποθέτησης πολλών φύλλων για σκανάρισμα ή αντιγραφή

ναι λαθος δικο μου , αυτοματη εκτυπωση διπλης οψης εννοουσα

13 ώρες πριν, gatos74 είπε

Χρειάζεσαι σάρωση διπλής όψης?

οχι απλη σαρωση με ενδιαφερει με scanner bed

 

Τεινω προς Epson EcoTank ET-2856 στα 265 ευρω . Με προβληματιζει αυτο που ειπωθηκε οτι στη διπλης οψης εκτυπωση αργει πολύ αλλα και το κοστος 265 ευρω με αγχωνει αν βγει σκαρτος μετα το χρονο θα τα κλαιω

Βρηκα και αυτον HP Smart Tank 750 στα 280 με casback παει στα 240 + δωρο 3ετη εγγυηση . Αλλα βλεπω ολοι ειστε κατα των HP , γιατι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, makisman1973 said:

Τεινω προς Epson EcoTank ET-2856 στα 265 ευρω . Με προβληματιζει αυτο που ειπωθηκε οτι στη διπλης οψης εκτυπωση αργει πολύ αλλα και το κοστος 265 ευρω με αγχωνει αν βγει σκαρτος μετα το χρονο θα τα κλαιω

H διπλή εκτύπωση αργεί σε σχέση με τους laser.Για τις δικές σου ανάγκες (εάν δέν είσαι πολύ βιαστικός)

είναι μιά χαρά.Εάν θές να μήν αγχώνεσαι υπάρχει και ο 4260 που έχει επέκταση εγγύησης 3 χρόνια αλλά είναι ακριβότερος.

Πάντως ο  2856 στα 265 ευρώ θα κάνει 1 μήνα να σου έρθει.

Οι HP έχουν παρουσιάσει αρκετά θέματα αξιοπιστίας και service.Ειδικά με την διαχείριση του χαρτιού

που για σένα είναι προτεραιότητα.

Εγώ (εκτός από τον 4260) θα σου δώσω άλλες 2 επιλογές πιό κοντά στο budget σου.

1. Αυτός η απόλυτα πιό φθηνή επιλογή.

Δοκιμασμένος χρόνια αξιόπιστος και με συμβατά μελάνια που είναι εφάμιλα εάν όχι περισότερο

οικονομικά από inktank.Εχω το μεγαλύτερο αδελφάκι του πολλά χρόνια.

2. Canon G5040

Oι canon γενικά έχουν την καλύτερη διαχείριση χαρτιού σαν μάρκα.

Ο συγκεκριμένος δουλεύει απροβλημάτιστα πολύ καιρό σε συμφορουμίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gatos74 είπε

H διπλή εκτύπωση αργεί σε σχέση με τους laser.Για τις δικές σου ανάγκες (εάν δέν είσαι πολύ βιαστικός)

είναι μιά χαρά.

Για να έχω κι εγώ μια εικόνα σε σχέση με τον Canon G5040, ποια είναι η ταχύτητα της διπλής όψης; Αν δώσουμε για εκτύπωση 2 σελίδες και τις ζητήσουμε μπρος-πίσω, από την ώρα που θα πατήσουμε το κουμπί, ποιος είναι ο πραγματικός χρόνος ολοκλήρωσης της διαδικασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, georgeole είπε

Για να έχω κι εγώ μια εικόνα σε σχέση με τον Canon G5040, ποια είναι η ταχύτητα της διπλής όψης; Αν δώσουμε για εκτύπωση 2 σελίδες και τις ζητήσουμε μπρος-πίσω, από την ώρα που θα πατήσουμε το κουμπί, ποιος είναι ο πραγματικός χρόνος ολοκλήρωσης της διαδικασίας;

Κάπου τα είχα γραμμένα με στατιστικά στοιχεία. Ακριβώς τέτοια τεστ για διάφορους εκτυπωτές. Αν το βρω θα τα αναφέρω σε κάποιο νήμα (ή και εδώ)

Σαν γενική επεξήγηση πρέπει να όμως να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Όπως τον λόγο που καθυστερεί η διπλή όψη στους περισσότερους inkjet εκτυπωτές.
Δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία εκτύπωσης που μπορεί να είναι πολύ γρήγορη (σε επίπεδα ενός αργού laser πχ) αλλά με τον τύπο της γραφικής ύλης

Ως εκ τουτου σε εκτυπωτές με κοινό θερμικό σύστημα ψεκασμού όπως οι Canon, Brother και HP, με το που βγαίνει η μια πλευρά πρέπει να δοθεί χρόνος να στεγνώσει το μελάνι πάνω της, ώστε να ξανατραβηχτεί το φύλλο μέσα για να τυπωθεί και η πίσω πλευρά. Η όποια καθυστέρηση γίνεται ακριβώς λόγω του "στεγνώματος" του μελανιού και είναι για την προστασία της ποιότητας της εκτύπωσης.
Οι Epson με το πιεζοηλεκτρικό σύστημα ψεκασμού, έχουν καλύτερους χρόνους στην διπλή όψη, λόγο του τρόπου λειτουργίας της κεφαλής (που όμως χρησιμοποιεί διαφορετικό και όχι βέλτιστο για φωτογραφική ποιοτική εκτύπωση μελάνι). 

Ενας τρόπος για να "κερδίσει" κάποιος χρόνο, είναι να μην υπάρχει αυτό το κενό χρόνου για το στέγνωμα μεταξύ μπροστά και πίσω όψης. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί με χειροκίνητη διπλή όψη. Βάζεις πχ να τυπώσει τις μονές σελίδες και γυρνάς όλα τα φύλλα χειροκίνητα μόλις σου ζητήσει να τυπώσει τις ζυγές. Ηδη έχει γίνει το στέγνωμα όσο τυπώνονταν η μπροστά όψη σε όλες με την μέγιστη ταχύτητα του εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, highpriest είπε

Κάπου τα είχα γραμμένα με στατιστικά στοιχεία. Ακριβώς τέτοια τεστ για διάφορους εκτυπωτές. Αν το βρω θα τα αναφέρω σε κάποιο νήμα (ή και εδώ)

Σαν γενική επεξήγηση πρέπει να όμως να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Όπως τον λόγο που καθυστερεί η διπλή όψη στους περισσότερους inkjet εκτυπωτές.
Δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία εκτύπωσης που μπορεί να είναι πολύ γρήγορη (σε επίπεδα ενός αργού laser πχ) αλλά με τον τύπο της γραφικής ύλης

Ως εκ τουτου σε εκτυπωτές με κοινό θερμικό σύστημα ψεκασμού όπως οι Canon, Brother και HP, με το που βγαίνει η μια πλευρά πρέπει να δοθεί χρόνος να στεγνώσει το μελάνι πάνω της, ώστε να ξανατραβηχτεί το φύλλο μέσα για να τυπωθεί και η πίσω πλευρά. Η όποια καθυστέρηση γίνεται ακριβώς λόγω του "στεγνώματος" του μελανιού και είναι για την προστασία της ποιότητας της εκτύπωσης.
Οι Epson με το πιεζοηλεκτρικό σύστημα ψεκασμού, έχουν καλύτερους χρόνους στην διπλή όψη, λόγο του τρόπου λειτουργίας της κεφαλής (που όμως χρησιμοποιεί διαφορετικό και όχι βέλτιστο για φωτογραφική ποιοτική εκτύπωση μελάνι). 

Ενας τρόπος για να "κερδίσει" κάποιος χρόνο, είναι να μην υπάρχει αυτό το κενό χρόνου για το στέγνωμα μεταξύ μπροστά και πίσω όψης. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί με χειροκίνητη διπλή όψη. Βάζεις πχ να τυπώσει τις μονές σελίδες και γυρνάς όλα τα φύλλα χειροκίνητα μόλις σου ζητήσει να τυπώσει τις ζυγές. Ηδη έχει γίνει το στέγνωμα όσο τυπώνονταν η μπροστά όψη σε όλες με την μέγιστη ταχύτητα του εκτυπωτή.

Καλώς. Όταν βρεις τα νούμερα, μας ενημερώνεις, Στον Kyocera P5021 πάντως, (laser βέβαια) η διπλή όψη 2 σελίδων είναι χοντρικά γύρω στα 3-4 δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgeole είπε

Καλώς. Όταν βρεις τα νούμερα, μας ενημερώνεις, Στον Kyocera P5021 πάντως, (laser βέβαια) η διπλή όψη 2 σελίδων είναι χοντρικά γύρω στα 3-4 δευτερόλεπτα.

Μην συγκρίνεις laser με inkjet στην διπλή όψη.
Είναι άλλο πράγμα. Οι εκτυπωτές είναι φτιαγμένοι για διαφορετική χρήση. Αλλο που ο κόσμος διαλέγει με άλλα κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Μην συγκρίνεις laser με inkjet στην διπλή όψη.
Είναι άλλο πράγμα. Οι εκτυπωτές είναι φτιαγμένοι για διαφορετική χρήση. Αλλο που ο κόσμος διαλέγει με άλλα κριτήρια.

Καλέ μου φίλε, ο σκοπός ΔΕΝ είναι να τους συγκρίνω. Παραθέτω απλώς νούμερα για τους αναποφάσιστους που μας διαβάζουν και μπορεί να τους φανούν χρήσιμα, ειδικά όταν τα αντιπαραβάλλουν με τα δικά σου στοιχεία, έτσι ώστε να έχουν όλα τα δεδομένα πριν την τελική απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2023 στις 4:40 ΜΜ, gatos74 είπε

Οι HP έχουν παρουσιάσει αρκετά θέματα αξιοπιστίας και service.Ειδικά με την διαχείριση του χαρτιού

που για σένα είναι προτεραιότητα.

Τι να πω ? Προερχόμενος απο HP8610 που τον ειχα 6 χρονια με απειρες εκτυπωσεις με συμβατα μελανια δεν ειχα ποτε προβλημα . Δεν μασησε ποτε χαρτι ,δεν ειχε προβλημα στα χρωματα , δεν με προδωσε ποτε η αυτοματη εκτυπωση διπλης οψης (να τραβαει διπλα φυλλα ή να μαγκωνει ), δεν ειχε προβληματα συνδεσιμοτητας .Βεβαια μετα απο 6 χρονια νομίζω ειχε και αυτος το δικαιωμα να πει "ελεος ρε φιλε με ξεσκισες"

Επεξ/σία από makisman1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...