Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για δημιουργία σε google sheet


nikos_greece
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από kotsoz,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2023-07-161_20_47.png.b8e01ed46fa4ecc0a766e833f559c8cc.png
καλησπέρα παιδιά , τι μπορώ να κάνω ώστε όταν βάλω ένα barcode στο A2 και από διπλα (B2) την ποσότητα , να προστεθεί η ποσότητα  κάτω στην λιστα στην θεση με το ίδιο barcode  και να γινει πρόσθεση με τον αριθμό που θα έχει ήδη εκεί   ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, kotsoz είπε

Η αντίστοιχη sumif του excel ποια είναι σε Google sheets

υπαρχει και στο google sheets απλα δε ξερω την γραψω...ξερεις πως θα το κάνω?απλα το θέμα μου είναι ότι όταν βάλω +5 ασπουμε σε ένα κωδικό και μετά πάω να βάλω +2 σε έναν άλλων μην χαθούν αυτά που πρόσθεσα στον πρώτο κωδικό 

Επεξ/σία από nikos_greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος για τον τρόπο που θέλεις να το κάνεις.
Έχεις μία λίστα με μοναδικά barcodes και το άθροισμα της ποσότητας και έχεις και 2 στήλες Α και Β όπου στην Α γράφεις το barcode και στην Β την ποσότητα. 

Στην Α μπορείς να έχεις πολλές φορές το ίδιο barcode και απλά θέλεις στην λίστα σου να εμφανίζεται μία φορά το συγκεκριμένο barcode με το σύνολο της ποσότητας.

πχ .

image.png.81681a32d76828f61c2546c810d3dc4e.png

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω τότε στην στήλη F βάζει την sumif. 

=SUMIF($A$2:$A$5;E2;$B$2:$B$5) όπου με το δολάριο κλειδώνεις τα ranges που ψάχνει και αθροίζει.

Είναι πολύ απλή, αν την ψάξεις στο internet θα την καταλάβεις αμέσως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kotsoz είπε

Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος για τον τρόπο που θέλεις να το κάνεις.
Έχεις μία λίστα με μοναδικά barcodes και το άθροισμα της ποσότητας και έχεις και 2 στήλες Α και Β όπου στην Α γράφεις το barcode και στην Β την ποσότητα. 

Στην Α μπορείς να έχεις πολλές φορές το ίδιο barcode και απλά θέλεις στην λίστα σου να εμφανίζεται μία φορά το συγκεκριμένο barcode με το σύνολο της ποσότητας.

πχ .

image.png.81681a32d76828f61c2546c810d3dc4e.png

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω τότε στην στήλη F βάζει την sumif. 

=SUMIF($A$2:$A$5;E2;$B$2:$B$5) όπου με το δολάριο κλειδώνεις τα ranges που ψάχνει και αθροίζει.

Είναι πολύ απλή, αν την ψάξεις στο internet θα την καταλάβεις αμέσως.

 

ναι μου κάνει αυτό ....κατι άλλο μήπως γνωρίζεις ...υπάρχει τρόπος χωρίς το app που λέει γιατί έχω δοκιμάσει και δε μου λειτουργεί να κάνω όπως το κάνει εδώ  έως το 0¨33 τα κελια με το ίδιο όνομα τα κάνει ένα και απλα  προσθέτει τα νούμερα και βγάζει το τελικό αποτέλεσμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2023 στις 6:43 ΜΜ, kotsoz είπε

Pivot table θέλεις… δεν ξέρω σε gsheets πως λέγεται αλλά αν ψάξεις how to pivot in gsheets σίγουρα θα το βρεις εύκολα

Καλημερα...αλλη μια ερωτηση μηπως ξερεις να με βοηθήσεις Please ..πως μπορω αναμεσα σε 2 καρτελες να πω οτι αν η ποσοτητα καποιου προιοντος στην μια καρτελα  ειναι κατω απο 5 ασπουμε να μου  εμφανιζει το ονομα και το κωδικο του σε μια αλλη καρτελα ...λογικα ή με if η με countif πρεπει να γινεται αλλα δεν εχω ιδεα το πως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με το "αλλη καρτέλα" εννοείς άλλο φύλλο εργασίας (Sheet) τότε μέσα στην έκφραση σου μπορείς να κάνεις point κελί άλλου φύλλου εργασίας απλά βάζοντας το όνομα του φύλλου με ! 

πχ  =IF(Sheet3!B2<5;Sheet3!A2;"")

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kotsoz είπε

Αν με το "αλλη καρτέλα" εννοείς άλλο φύλλο εργασίας (Sheet) τότε μέσα στην έκφραση σου μπορείς να κάνεις point κελί άλλου φύλλου εργασίας απλά βάζοντας το όνομα του φύλλου με ! 

πχ  =IF(Sheet3!B2<5;Sheet3!A2;"")

Έτσι δεν όμως δεν θα μπορεί να το κάνει από μια μεγάλη λίστα και να του τα βγάλει στην σειρά.
Μήπως είναι καλύτερη επιλογή είτε το QUERY() ή το FILTER() ;

Θεωρώ αυτό καλύτερο

 =filter(A5:B,B5:B < 5)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Έτσι δεν όμως δεν θα μπορεί να το κάνει από μια μεγάλη λίστα και να του τα βγάλει στην σειρά.
Μήπως είναι καλύτερη επιλογή είτε το QUERY() ή το FILTER() ;

Θεωρώ αυτό καλύτερο

 =filter(A5:B,B5:B < 5)

 

ναι αλλα με αυτή τη συνάρτηση δε του λες από ποιο sheet να κοιτάξει για να τα πάρει ...δεν είναι στο ίδιο sheet η ληστα με εκεί που θέλω να μου βάλει αυτά που είναι λιγότερα από 5

2 ώρες πριν, kotsoz είπε

Αν με το "αλλη καρτέλα" εννοείς άλλο φύλλο εργασίας (Sheet) τότε μέσα στην έκφραση σου μπορείς να κάνεις point κελί άλλου φύλλου εργασίας απλά βάζοντας το όνομα του φύλλου με ! 

πχ  =IF(Sheet3!B2<5;Sheet3!A2;"")

=IF(apothiki!A32:F276<5;gia_paragelia!A2;"") από το αποθήκη σε αυτά τα κελία εινα τα προιοντα που θέλω να κοιτάει και οποια είναι από 5 και κάτω να μου τα βγάζει στο sheet gia_paragelia...στη στυλή F είναι ο αρι8μος διαθεσιμων προιοντων ,στο Α  το barcode και στο Β  το όνομα ...αλλα μου λέει error 😕

Επεξ/σία από nikos_greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos_greece είπε

ναι αλλα με αυτή τη συνάρτηση δε του λες από ποιο sheet να κοιτάξει για να τα πάρει ...δεν είναι στο ίδιο sheet η ληστα με εκεί που θέλω να μου βάλει αυτά που είναι λιγότερα από 5

=IF(apothiki!A32:F276<5;gia_paragelia!A2;"") από το αποθήκη σε αυτά τα κελία εινα τα προιοντα που θέλω να κοιτάει και οποια είναι από 5 και κάτω να μου τα βγάζει στο sheet gia_paragelia...στη στυλή F είναι ο αρι8μος διαθεσιμων προιοντων ,στο Α  το barcode και στο Β  το όνομα ...αλλα μου λέει error 😕

μετά από πολλες προσπάθειες και βίντεο βρήκα τελικά τη σωστη σύνταξη με filter...σας ευχαριστώ πολύ και τους 2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, nikos_greece είπε

ναι αλλα με αυτή τη συνάρτηση δε του λες από ποιο sheet να κοιτάξει για να τα πάρει ...δεν είναι στο ίδιο sheet η ληστα με εκεί που θέλω να μου βάλει αυτά που είναι λιγότερα από 5

=IF(apothiki!A32:F276<5;gia_paragelia!A2;"") από το αποθήκη σε αυτά τα κελία εινα τα προιοντα που θέλω να κοιτάει και οποια είναι από 5 και κάτω να μου τα βγάζει στο sheet gia_paragelia...στη στυλή F είναι ο αρι8μος διαθεσιμων προιοντων ,στο Α  το barcode και στο Β  το όνομα ...αλλα μου λέει error 😕

Ε κάνε και εσύ κάτι βρε αδερφέ :P

Γενικά όπου θες να βάλεις range μπορεί να έχει αυτή την μορφή:

A1:B5

Πιάνει όλα τα αντίστοιχα κελιά του ίδιου sheet

MySheet!A1:B5 

Με αυτό τον τρόπο ορίζεις και το φύλλο όπως και στην περίπτωση σου που θες να πάρεις δεδομένα από ένα διαφορετικό

'My Sheet'!A1:B5 

Αν έχει κενό το όνομα του sheet σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους αποστρόφους ή whatever όπως ονομάζονται στα Ελληνικά ' '

Bonus: Έχω την εντύπωση ότι τα υπάρχει μόνο στο Google Sheets Το A1:B όπου στο B δεν έχουμε ορίσει αριθμό και σημαίνει μέχρι το τελευταίο κελί που υπάρχει εγγραφή.

 

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...