Προς το περιεχόμενο

Η νέα OLED τηλεόραση 83 ιντσών της Samsung ίσως δημιουργήσει σύγχυση στους καταναλωτές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chrisxkar είπε

με λιγη καλη θεληση ολα χωρανε το αν αξιζει ή μαλλον αν νομίζεις οτι αξιζει ειναι αλλο θεμα.

Το προβλημα ειναι η αποσταση θεασης αν δεν εισαι καποιος με προβλημα στα ματια και καθεσαι σε μια ευλογη αποσταση χανεις καθε πλεονεκτημα της αναλυσης στα 3-4 μετρα που θα καθεσαι αν εχεις μεγαλη τηλεοραση τι 8κ-4κ-2κ το ιδιο ειναι οποτε δεν καταλαβαινω τι ακριβως πληρωνουμε.

Επισης αν μια 65 νομιζεις οτι φωταγωγει την γειτονια στην 83 τι θα γινεται θα χρειαζομαστε γυαλια ηλιου?

Οσον αφορα τα σπιτια δεν θα πρεπει να γινεσαι αδικος και ευρωπη αν δεν μενεις σε προαστιο κατα πασα πιθανοτητα το σπιτι σου ειναι ποντικοτρυπα

(με σάλιο και υπομονή, όλα χωράνε..; :-))

ακριβώς αυτό.. στα περισσότερα ελληνικά & ευρωπαικά σπίτια πόλης (ακόμα και προς upper-middle class) αυτές οι διαστάσεις είναι παντελώς άκυρες.. δεν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος / απόσταση θέασης για να καταλάβεις την όποια διαφορά.. 

(σε Αμερική - Καναδά - Αυστραλία είναι άλλη ιστορία, άλλα τετραγωνικά και άλλες συνήθειες..) 

 

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

56 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

ανεξάρτητα από τα qd-micro-led, wrgb-oled, αυτές οι 77 και 83 ίντσες σε ποια -ελληνικά- σπίτια χωράνε..;

 

Στο δικο μου

εχω 55αρα, και θελω τουλαχιστον 77 για να πω οτι βλεπω ανετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, oldnew said:

Αμα δεις κατι βιντεκια στο YouTube, ο μέσος Αμερικανός έχει τουλάχιστον 65αρα σε γκαρσονιέρα.. Με πολλούς να έχουν 80 ιντσες. Στα 4 μετρα μια 77 είναι ιδανική, ουτε καν μεγάλη για 4κ. Ακόμα και hd εισαι σχετικά οκ. Το θέμα είναι η ανάλυση και οχι οι ίντσες. Εγω εχω σε υπνοδωμάτιο που ειχα 14αρα, 65αρα.. Μετα απο μηνες που συνήθισε το μάτι, αν με ρωτήσεις και 75αρα άνετα έβαζα. 

Απλα στην Ελλάδα λογω χρημάτων όλοι έχουν μείνει πίσω και έχουν πολυ λιγες ιντσες για τις σημερινές ανάλυσεις αλλα δεν μπορούν να το καταλάβουν γιατί δεν είχαν καμια μεγαλύτερη να δούνε τι διαφορά. Οι μισές ταινίες νετφλιξ είναι 4κ ενω και τα επίγεια είναι hd, υπάρχει υλικό να δεις πλέον. 

Δεν υπάρχει μεγάλη τηλεόραση. 

Υπάρχουν μικροί τοίχοι. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The new jargon mainly describes the display technology—how the screen is built. You’ll come across four main terms: LED and QLED TVs, which fall into one camp; and OLED and QD-OLED TVs in another."

"Just like QLED TVs, QD-OLED sets start with a blue light source and use quantum-dot material to produce red and green light. But because............................... they are OLEDs........................... the light source in this case is each individual pixel.

 

https://www.consumerreports.org/electronics-computers/tvs/qled-vs-oled-and-qd-oled-which-tv-tech-is-right-for-you-a6691090566/#:~:text=Just like QLED TVs%2C QD,case is each individual pixel.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gadgetseek είπε

ανεξάρτητα από τα qd-micro-led, wrgb-oled, αυτές οι 77 και 83 ίντσες σε ποια -ελληνικά- σπίτια χωράνε..;

Σε αυτά που χωράνε και τα τερατώδες ηλεκτρικά SUV με τους ταχυφορτιστές..

Επεξ/σία από Razor333
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gadgetseek είπε

ανεξάρτητα από τα qd-micro-led, wrgb-oled, αυτές οι 77 και 83 ίντσες σε ποια -ελληνικά- σπίτια χωράνε..;

Αν υποθεσουμε οτι μια 77αρα ειναι σχεδον 1.80μ Τοτε στο 99% χωρανε. Τωρα αν ειναι πολυ μεγαλη αυτο ειναι θεμα συνηθειας και τι Profil εχει ο καθενας. Αν εχεις ΠΧ μια 55αρα σε Vivid mode vs μια 77αρα σε Cinema mode τοτε κατα την γνωμη μου η 55αρα ειναι ενοχλητική.  

44 λεπτά πριν, oldnew είπε

Αμα δεις κατι βιντεκια στο YouTube, ο μέσος Αμερικανός έχει τουλάχιστον 65αρα σε γκαρσονιέρα.. Με πολλούς να έχουν 80 ιντσες. Στα 4 μετρα μια 77 είναι ιδανική, ουτε καν μεγάλη για 4κ. Ακόμα και hd εισαι σχετικά οκ. Το θέμα είναι η ανάλυση και οχι οι ίντσες. Εγω εχω σε υπνοδωμάτιο που ειχα 14αρα, 65αρα.. Μετα απο μηνες που συνήθισε το μάτι, αν με ρωτήσεις και 75αρα άνετα έβαζα. 

Απλα στην Ελλάδα λογω χρημάτων όλοι έχουν μείνει πίσω και έχουν πολυ λιγες ιντσες για τις σημερινές ανάλυσεις αλλα δεν μπορούν να το καταλάβουν γιατί δεν είχαν καμια μεγαλύτερη να δούνε τι διαφορά. Οι μισές ταινίες νετφλιξ είναι 4κ ενω και τα επίγεια είναι hd, υπάρχει υλικό να δεις πλέον. 

Συμφωνώ απολυτα ,  Το θεμα αναλυσης ειναι κατα την γνωμη μου αναλογο της διαστασης , για εμενα μεχρι 65 το 4Κ ειναι μια χαρα, απο εκει και πανω το 8Κ θα πρεπει να ειναι δεδομενο .  Στο θεμα αποστασης ειναι απλο , βλεπεις την αποσταση σε σχέση με το οπτικο πεδιο σου και εισαι μια χαρα , αν εχεις 77αρα και το οπτικο σου πεδιο βλεπει τα 2 ακρα τοτε ειναι μια χαρα.  Το προβλημα που εχουν οι περισσοτεροι ειναι οτι βαζουν 77αρα με τερμα brightness + Cold colour και τους βγαινουν τα ματια . Αν υπαρχει Warm profile , low blue light, nits αναλογα του φωτισμου περιβαλοντος και ενα ελαφρυ κιτρινο φως πισω απο αυτον που βλεπει τοτε ολα ειναι μια χαρα. 

20 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Πάρε μια sony να ηρεμήσεις!

Sony με Google software + LG oled panels + Samsung QD oled panels  ?  Μονο το τηλεκοντρολ πρεπει να ειναι Sony ... Περα απο την πλακα Sony Εχω και εγω για αλλους λογους . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, x8diesel said:

QD OLED μεγαλύτερη αντοχή σε burn-in? δε νομίζω.. λόγω έλειψης λευκού υποπίξελ αναγκάζεται να χρησιμοποιεί τα RGB για να παράξει λευκό οπότε έρχεται και πιο σύντομα η φθορά.. υπάρχει και σχετικό βίντεο αλλά βαριέμαι να το ψάξω :P

Στα νέα stress tests του rtings έπεσε πόνος πράγματι. :(

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, oldnew said:

Αμα δεις κατι βιντεκια στο YouTube, ο μέσος Αμερικανός έχει τουλάχιστον 65αρα σε γκαρσονιέρα.. Με πολλούς να έχουν 80 ιντσες. Στα 4 μετρα μια 77 είναι ιδανική, ουτε καν μεγάλη για 4κ. Ακόμα και hd εισαι σχετικά οκ. Το θέμα είναι η ανάλυση και οχι οι ίντσες. Εγω εχω σε υπνοδωμάτιο που ειχα 14αρα, 65αρα.. Μετα απο μηνες που συνήθισε το μάτι, αν με ρωτήσεις και 75αρα άνετα έβαζα. 

Απλα στην Ελλάδα λογω χρημάτων όλοι έχουν μείνει πίσω και έχουν πολυ λιγες ιντσες για τις σημερινές ανάλυσεις αλλα δεν μπορούν να το καταλάβουν γιατί δεν είχαν καμια μεγαλύτερη να δούνε τι διαφορά. Οι μισές ταινίες νετφλιξ είναι 4κ ενω και τα επίγεια είναι hd, υπάρχει υλικό να δεις πλέον. 

Η αποσταση θεασης για να καταλαβεις διαφορα  απο 2κ σε 4κ σε 65 ιντσων πρεπει να ειναι το περισσοτερο 1,2 μετρα αρα αυτο που λες ειναι ατοπο γιατι στα 1,2 με τοσες ιντσες θα γκαβωθεις.Απο εκει και περα οι καινουργιες τηλεορασεις εχουν αλλες τεχνολογιες οι οποιες βελτιωνουν την εμπειρια ηχου,εικονας οι ιντσες και η αναλυση δεν σου προσφερει πολλα στις αποστασεις πλεον.

https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

Αλλα τα εχουμε πει πολλες φορες τα γραφηματα αυτα δειχνουν ο Κωστακης και ο Γιωργακης ομως βλεπουν μεγαλη διαφορα στο 4κ και ακομα μεγαλυτερη στο 8κ αρα μαλλον καπου κανουν λαθος τα μαθηματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνιμο θέμα το panel lottery στις Samsung, κρατάει χρόνια η κολώνια. Βαρέθηκα κάθε φορά να ψάχνω την κάθε λεπτομέρεια κάθε πάνελ, αφού δεν μπορείς καν να προβλέψεις τι θα σου έρθει από την Samsung. Και σε συνδυασμό με άλλα αυτονόητα που έκοψε στην πορεία (υποστήριξη dts κα.) πολύ απλά την έχω εξαιρέσει ως υποψήφια μάρκα κάθε φορά και ησύχασα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, chrisxkar said:

Η αποσταση θεασης για να καταλαβεις διαφορα  απο 2κ σε 4κ σε 65 ιντσων πρεπει να ειναι το περισσοτερο 1,2 μετρα αρα αυτο που λες ειναι ατοπο γιατι στα 1,2 με τοσες ιντσες θα γκαβωθεις.Απο εκει και περα οι καινουργιες τηλεορασεις εχουν αλλες τεχνολογιες οι οποιες βελτιωνουν την εμπειρια ηχου,εικονας οι ιντσες και η αναλυση δεν σου προσφερει πολλα στις αποστασεις πλεον.

https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

Αλλα τα εχουμε πει πολλες φορες τα γραφηματα αυτα δειχνουν ο Κωστακης και ο Γιωργακης ομως βλεπουν μεγαλη διαφορα στο 4κ και ακομα μεγαλυτερη στο 8κ αρα μαλλον καπου κανουν λαθος τα μαθηματικα

Δεν εχεις καν καταλάβει οτι το επιχείρημα που χρησιμοποιείς είναι εναντίον αυτού που πας να υποστηρίξεις. Αν στα 1.2 μετρα δεν καταλαβαίνεις διαφορά hd απο 4κ (δεν ισχύει αλλα ας υποθέσουμε ότι είναι ετσι), αυτό ΘΑ σήμαινε οτι στο 1.2 μετρα πρεπει να πάρεις μεγαλύτερη οθονη μπας και καταλάβεις τη διαφορά. 

Στην πραξη τωρα, μια γκαρς 28 τετραγωνικά, απεχει ο ένας τοιχο απ τον αλλο 4-5+ μετρα (αναλόγως και την κατασκευή). Αμα εχεις το κρεβάτι στη μια πλευρά και την τηλεόραση στην άλλη, τα μάτια σου από την οθόνη απέχουν 3.5-4.5 μετρα (ανάλογως την κατασκευή του δωματίου όπως είπα, ποσο μακριά είναι ο ένας τοιχος απ τον αλλο). Στα 3.5 μετρα σε μια 65 τηλεόραση ΔΕΝ βλέπεις διαφορά HD απο 4Κ (βασικά είναι η απόσταση που το τέλειο ματι αρχίζει να αντιλαμβάνεται τη διαφορά. Επειδή πραγματικο 4κ σπάνια βλέπεις και τέλεια ματιά ελάχιστα, πρακτικά ελάχιστη διαφορά βλέπει ο μέσος άνθρωπος σε αυτή την απόσταση) το οποίο σημαίνει οτι για να δεις τη διαφορά του 4Κ σε αυτή την απόσταση θες πάνω απο 65 ίντσες tv. Στην Ελλάδα το 99% στο σενάριο που περιγράφω έχει 40-55 ιντσες, και μπορεί να λεω και πολύ. Και νομίζουν οτι έχουν και πολλες ιντσες. 

Επειδή αυτα που λεω, τα έχω δοκιμάσει κιολας, επαναλαμβάνω μολις στα 3.5 μέτρα πάρεις 65 ιντσες, θα αντιληφθείς πόσα πράγματα δεν έβλεπες οταν ειχες 55 ιντσες σε αυτή την απόσταση. Και το calculator σου παρεπιμπτωντος δε λεει κάτι διαφορετικό. Σε τέτοια θέματα έχω πάνω απο 1000 post στο avclub.gr, οπότε κατι καταλαβαίνω, και έχω ανεβάσει πολλά τέτοια calculator κατα καιρούς, ποιο σοβαρά, γιατί calculator που δεν έχει επιλογή τι υλικό βλέπεις, hd, 4k, sd, δεν είναι ολοκληρωμένο. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Στο δικο μου

εχω 55αρα, και θελω τουλαχιστον 77 για να πω οτι βλεπω ανετα.

έχω μείνει πολύ πίσω στις ίντσες μου φαίνεται (δεν έχει ξεμυτίσει πέρα από τις 43..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, oldnew said:

Δεν εχεις καν καταλάβει οτι το επιχείρημα που χρησιμοποιείς είναι εναντίον αυτού που πας να υποστηρίξεις. Αν στα 1.2 μετρα δεν καταλαβαίνεις διαφορά hd απο 4κ (δεν ισχύει αλλα ας υποθέσουμε ότι είναι ετσι), αυτό ΘΑ σήμαινε οτι στο 1.2 μετρα πρεπει να πάρεις μεγαλύτερη οθονη μπας και καταλάβεις τη διαφορά. 

Στην πραξη τωρα, μια γκαρς 28 τετραγωνικά, απεχει ο ένας τοιχο απ τον αλλο 4-5+ μετρα (αναλόγως και την κατασκευή). Αμα εχεις το κρεβάτι στη μια πλευρά και την τηλεόραση στην άλλη, τα μάτια σου από την οθόνη απέχουν 3.5-4.5 μετρα (ανάλογως την κατασκευή του δωματίου όπως είπα, ποσο μακριά είναι ο ένας τοιχος απ τον αλλο). Στα 3.5 μετρα σε μια 65 τηλεόραση ΔΕΝ βλέπεις διαφορά HD απο 4Κ το οποίο σημαίνει οτι για να δεις τη διαφορά του 4Κ σε αυτή την απόσταση θες πάνω απο 65 ίντσες tv. Στην Ελλάδα το 99% στο σενάριο που περιγράφω έχει 40-55 ιντσες, και μπορεί να λεω και πολύ. Και νομίζουν οτι έχουν και πολλες ιντσες. 

Επειδή αυτα που λεω, τα έχω δοκιμάσει κιολας, επαναλαμβάνω μολις στα 3.5 μέτρα πάρεις 65 ιντσες, θα αντιληφθείς πόσα πράγματα δεν έβλεπες οταν ειδες 55 ιντσες σε αυτή την απόσταση. Και το calculator σου παρεπιμπτωντος δε λεει κάτι διαφορετικό. Σε τέτοια θέματα έχω πάνω απο 1000 post στο avclub.gr, οπότε κατι καταλαβαίνω, και έχω ανεβάσει πολλά τέτοια calculator. 

Το αρθρο που ανεβασα και αυτο που γραφω ειναι πως στην 65 βλεπεις διαφορα στα 1,2 στα 2 δεν βλεπεις ναι μπορεις να ανεβεις σε ιντσες να πας σε 75 και να βλεπεις διαφορα στα 1,5 μετρα αλλα παλι στα 2 δεν θα βλεπεις στις 95 ιντσες λεει το γραφημα πως η διαφορα γινεται αισθητη στα 1,8 μετρα τo viewing distance οσο και να ανεβεις ειναι δυσαναλογο των ιντσων.Οποτε λεω πως το 4K δεν εχει μεγαλη ουσια βεβαια ετσι και αλλιως πλεον ειναι το στανταρ οποτε παρε αυτο που σε βολευει δες τις λοιπες τεχνολογιες η αναλυση δεν ειναι κατι που θα επρεπε να σε απασχολει.

Και δεν ειναι προσωπικο σχολιο αλλα αυτη η καραμελα του αααα 4Κ κοιτα εικονα ειναι πολυ κοινο.Δεν καταλαβαινει ο αλλος οτι η καινουργια του τηλεοραση εχει αλλη τεχνολογια πανελ,πιο απαλη εικονα λογο επεξεργασιας και πεφτει στην παγιδα πως ααα βγηκαν 8κ προφανως θα ειναι ακομα καλυτερη

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Δεν υπάρχει μεγάλη τηλεόραση. 

Υπάρχουν μικροί τοίχοι. 

Μικρά πορτοφόλια θες να πεις. Τα περισσότερα σαλόνια που έχω δει, σε μέτρια προς μεγάλα σπίτια, άνετα επιτρέπουν απόσταση θεάσης τριών μέτρων που μια 77άρα είναι ταμάμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...