Προς το περιεχόμενο

Wake up on Lan και Wind ZTE H268N


Crystal5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Θέλω να ρυθμίσω το router μου (Wind ZTE H268N) έτσι ώστε να μπορώ να ξεκινάω απομακρυσμένα τον υπολογιστή μου ακόμα και όταν είναι κλειστός (power off).

Έχω φτιάξει κανόνα για port forwarding στην πόρτα 9 και έχω κάνει επίσης και τις αναγκαίες αλλαγές στον υπολογιστή μου. Παρατηρώ όμως ότι το magic packet λαμβάνεται κανονικά μόνο όταν ο υπολογιστής είναι σε sleep mode. Όταν κλείνει δεν ισχύει το ίδιο.

Έκανα μια αναζήτηση στο Internet και κατάλαβα τι μπορεί να φταίει από την στιγμή που ο υπολογιστής βγαίνει εκτός λειτουργίας. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει κάποια ρύθμιση στο router για να μπορέσει να συμβεί ;

Επίσης, σε διάφορες δοκιμές που έκανα, χρησιμοποίησα ένα deco M4 που έχω πάνω στο router της wind. Χρησιμοποίησα router mode και έφτιαξε το δικό του υποδίκτυο 192.168.68.x. Έκανα και εκεί τις ανάλογες ρυθμίσεις για port forwarding και κατάφερα να ενεργοποιήσω το wake up on lan και για την περίπτωση του sleep mode αλλά και για την περίπτωση του power off. Παρόλα αυτά διέκρινα ότι στην περίπτωση του power off , δουλεύει μόνο για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Μετά από κάποια ώρα είναι αδύνατη η ενεργοποίηση του υπολογιστή.

Καμία ιδέα ; :D

Επεξ/σία από Crystal5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Crystal5 said:

Καλημέρα,

Θέλω να ρυθμίσω το router μου (Wind ZTE H268N) να μπορεί να ξεκινάει απομακρυσμένα ακόμα και όταν είναι κλειστό (power off).

 

Μαλλον εννοεις να ξεκιναει απομακρυσμενα το pc οχι το router. Ισως χανεται μετα απο ωρα η καταχωρηση απο το arp table του router και γι αυτο δεν δουλευει. Εχω το ιδιο προβλημα με το router της Nova. Απο που στελνεις το Magic packet απο το router? Εγω ελυσα το προβλημα μου με τα wakeonlan βαζοντας ενα παλιο Android κινητο με teamviewer host και wakeonlan εφαρμογη να ειναι μονιμα συνδεδεμενο στο δικτυο, οποτε μπαινω οταν ειμαι απομακρυσμενα με το κινητο μου μεσω teamviewer, ανοιγω την wakeonlan εφαρμογη και ξυπναω την συσκευη που θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, spocky είπε

Μαλλον εννοεις να ξεκιναει απομακρυσμενα το pc οχι το router.

Έχεις δίκιο. Εννοώ να ξεκινήσει απομακρυσμένα pc. Έκανα edit.

 

53 λεπτά πριν, spocky είπε

Απο που στελνεις το Magic packet απο το router?

To magic packet το στέλνω μέσω εφαρμογής android χρησιμοποιώντας domain από DDNS.

 

54 λεπτά πριν, spocky είπε

Εγω ελυσα το προβλημα μου με τα wakeonlan βαζοντας ενα παλιο Android κινητο με teamviewer host και wakeonlan εφαρμογη να ειναι μονιμα συνδεδεμενο στο δικτυο, οποτε μπαινω οταν ειμαι απομακρυσμενα με το κινητο μου μεσω teamviewer, ανοιγω την wakeonlan εφαρμογη και ξυπναω την συσκευη που θελω.

Το σκέφτηκα και εγώ. Δοκίμασα με κάτι μπαγαντέλες xiaomi που μου έχουν ξεμείνει αλλά δεν κατάφερα να δουλέψω το teamviewer. Διάβασα ότι κάποια κινητά δεν υποστηρίζουν απομακρυσμένο έλεγχο παρά μόνο mirror screen. Επίσης επειδή λείπω για πολύ καιρό, ίσως αντιμετωπίσω θέματα μπαταρίας. Δεν παίζει γενικά να το αφήσω στην πρίζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Crystal5 said:

Το σκέφτηκα και εγώ. Δοκίμασα με κάτι μπαγαντέλες xiaomi που μου έχουν ξεμείνει αλλά δεν κατάφερα να δουλέψω το teamviewer. Διάβασα ότι κάποια κινητά δεν υποστηρίζουν απομακρυσμένο έλεγχο παρά μόνο mirror screen. Επίσης επειδή λείπω για πολύ καιρό, ίσως αντιμετωπίσω θέματα μπαταρίας. Δεν παίζει γενικά να το αφήσω στην πρίζα. 

Γι αυτο σου ειπα καποιο παλιο κινητο. Απο το να χεις σε ενα συρταρι να καθεται ας καταπονηθει η μπαταρια δεν εγινε και τπτ. Εγω εχω το Sony Z2 μονιμα στο φορτιστη και ειναι μια χαρα. Ετσι κι αλλιως δεν μπορει να δουλεψει πλεον σαν κινητο με τοσο lag που εχει. Για να παιξει το teamviewer πρεπει να καταβασεις και καποια plugins (Νομιζω teamviewer host λεγεται) και να κανεις add τις συσκευες σου στο account σου. Φαντασου εμενα εχει πανω android 5 και παιζει μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...