Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα Σχεδιασμού/Ανάλυσης/Παραγγελίας/Κοπής σε Κουζίνα/Ντουλάπες/Ξυλουργικά


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά,

Δουλεύω εδώ και κάποιους μήνες σε ένα ξυλεμπορικό στη σχεδίαση επίπλων (Κουζίνα/Ντουλάπα κυρίως) και επειδή προέρχομαι από AutoCAD και SketchUp background ψάχνω σε πιο πρόγραμμα θα άξιζε να επενδύσω για να μου κάνει αυτόματα τις αναλύσεις και τις παραγγελίες για τα ξύλα κλπ.
Στο γραφείο έχουν το 1992 της Infowood και το χρησιμοποιώ κυρίως για την τρισδιάστατη παρουσίαση σε πελάτες, παρόλα αυτά αν και υποστηρίζει ότι κάνει χίλια δυο πράγματα είναι αρκετά δύστροπο σε κάποιες λειτουργίες που θέλω και κοιτάζω και για άλλες λύσεις (Cabinet Vision, PolyBoard κλπ).
Θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη κάποιου έμπειρου στον χώρο, γιατί απ' όσο έψαξα δεν υπάρχουν εξειδικευμένα forum στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να καταλάβω εσεις ειστε επαγγελματίες με επιχείρηση που ισως εχει επενδύσει και κάποιο εκατομμύριο, δεν ξέρετε που να απευθυνθείτε για κάποιο πρόγραμμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από περίπου 20 χρόνια που δούλευα σε εργοστάσιο με ξυλουργικά  είχαμε κάνει custom πρόγραμμα. Κυρίως για κάποια τεχνικά που δεν μας κάλυπταν τα υπόλοιπα, όπως γωνιακά και τυφλά ντουλάπια, εταζιέρες τελειώματος κλπ. Επίσης ένας άλλος παράγοντας είναι η σύνδεση που θα γίνεται στα ντουλάπια (με κινησιά ή με το κλασσικό βίδωμα).

Από τότε έχω αλλάξει κατεύθυνση επαγγελματικά και δεν έχω επαφές.

Για προγράμματα cutlist υπάρχουν πολύ αξιόλογες λύσεις με πολύ λίγο κόστος..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/07/2023 at 18:24, elio_1 said:

Πριν από περίπου 20 χρόνια που δούλευα σε εργοστάσιο με ξυλουργικά  είχαμε κάνει custom πρόγραμμα. Κυρίως για κάποια τεχνικά που δεν μας κάλυπταν τα υπόλοιπα, όπως γωνιακά και τυφλά ντουλάπια, εταζιέρες τελειώματος κλπ. Επίσης ένας άλλος παράγοντας είναι η σύνδεση που θα γίνεται στα ντουλάπια (με κινησιά ή με το κλασσικό βίδωμα).

Από τότε έχω αλλάξει κατεύθυνση επαγγελματικά και δεν έχω επαφές.

Για προγράμματα cutlist υπάρχουν πολύ αξιόλογες λύσεις με πολύ λίγο κόστος..

 

Φίλε @elio_1 χωρίς να λες πολλά άγγιξες κάτι που στριφογυρίζει  και στο δικό μου μυαλό αυτούς τους μήνες.

Ειδικά στο κομμάτι της ανάλυσης και της παραγγελίας σκέφτομαι αν θα έπρεπε να στηθεί κάτι custom. Εσείς είχατε συνεργαστεί τότε με προγραμματιστή δηλαδη; Απλά αν προσθέσεις το σχεδιαστικό κομμάτι και το κομμάτι της τρισδιάστατης παρουσίασης χάνεται η μπάλα. Αυτά βέβαια μπορεί να γίνουν σε άλλα προγράμματα όπως και το κομμάτι της κοπής.

Καταλαβαίνω πολύ καλά τις απαιτούμενες παραμετροποίησεις που αναφέρεσαι, οι δικοί μου δε δουλεύουν με κινησιά αλλά με βίδωμα πίσω. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι επειδή μιλάμε για μελαμίνη πρέπει πέραν από τα νερά κλπ στην παραγγελία να σημειώνω σε ποιες από τις πλευρές κοπής πρέπει να μπει ταινία pvc, κάτι που κάνει τις χειρόγραφες παραγγελίες πονοκέφαλο και τουλάχιστον στα προγράμματα που έχω κοιτάξει μεχρι τώρα δεν έχω δει κάποιο να έχει αυτή τη δυνατότητα.

Ενδεικτικά μια κουζίνα μπορεί να κυμαίνεται σε 10-15 χειρόγραφες σελίδες Α4 ανάλυση και 4-5 χειρόγραφες σελίδες Α4 παραγγελία.

Σκοπός μου με την εύρεση του προγράμματος είναι να ρίξω το βάρος στο σχεδιασμό και να έχω ιδανικά αυτοματοποιημένο αυτό το custom output.

Μου φαίνεται εντελώς αναχρονιστικό αυτό που ζω και δυστυχώς στο περιβάλλον που εργάζομαι αφεντικό και εργαζόμενοι προτιμάνε να συνεχίσουν έτσι όπως ξέρουν και δουλεύουν χρόνια. Νομίζω ότι αν δεν βρω λύση μέσα στους προσεχείς μήνες απλά θα αποχωρήσω απογοητευμένος από τον εαυτό μου που δεν κατάφερα να δώσω αυτοματοποιημένη μηχανογραφημένη λύση όπως τη φαντάζομαι στο μυαλό μου, όμως δε με εξυπηρετεί καθόλου να συνεχίσω με τα χειρόγραφα.

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την υλοποίηση προγραμματιστικά την είχα κάνει εγώ.

Επειδή το εργοστάσιο εξυπηρετούσε αρκετούς επαγγελματίες κι ο καθένας είχε τον δικό του τρόπο υπήρχε επιλογή στην αρχή της παραγγελίας για κάποια standards. (λχ το ύψος των κρεμαστών μπορούσε πέρα από την default τιμή των 720mm να αλλάξει σε 960 και μια άλλη τιμή που μου διαφεύγει τώρα.

Απ' ότι θυμάμαι είχα ξεκινήσει στο excel με vba και σιγά σιγά το ανέπτυξα. Είχε export για το cutlist.

Η νοοτροπία ειδικά κάποιων μαστόρων ήταν μπορώ να πω "πολεμική" απέναντι σε κάθε αλλαγή αλλά από τη στιγμή που στο τέλος μπορούσε να ετοιμάσει την παραγγελία και μια κοπελιά που δεν είχε σχέση με την παραγωγή το αποδέχθηκαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, elio_1 said:

Απ' ότι θυμάμαι είχα ξεκινήσει στο excel με vba και σιγά σιγά το ανέπτυξα. Είχε export για το cutlist.

Το σκέφτηκα κι εγώ το excel στην αρχή, όσον αφορά όπως είπα το κομμάτι της ανάλυσης και μετά.

23 minutes ago, elio_1 said:

Η νοοτροπία ειδικά κάποιων μαστόρων ήταν μπορώ να πω "πολεμική" απέναντι σε κάθε αλλαγή

Δε θα μπορούσες να το εκφράσεις καλύτερα φίλε μου. Και από τη στιγμή που τέτοιες αλλαγές στο workflow γίνονται με trial & error είναι δύσκολό να πραγματοποιηθούν αν δεν παρουσιάσεις κάτι ολοκληρωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να το δοκιμάζεις παράλληλα, στην αρχή να το βλέπεις μόνο εσύ και να κάνεις συγκρίσεις με αυτά που ετοιμάζονται με τον παραδοσιακό τρόπο.

Στη συνέχεια να το κάνεις παράλληλα με αρωγή από τον αρχιμάστορα και τελικά να αρχίσεις να το δοκιμάζεις μόνο του σε πολύ μικρές παραγγελίες στην αρχή με ΑΠΟΛΥΤΩΣ τυποποιημένες διαστάσεις. Έτσι θα μπορεί και αυτός που λειτουργεί τη γωνιάστρα να πάρει καταλάβει ενδεχόμενα λάθη στην υλοποίηση...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ξεκινήσω να χρησιμοποιώ το Excel θα είναι σαν απλό παράλληλο βοήθημα.
Πχ ένα φύλλο Α4 ανάλυσης συρταριέρας θα παράγεται αυτόματα από το Excel βάζοντας μόνο 1 διάσταση πλάτους (και επαληθεύοντας τις 2 -υψος και βάθος- που υποτίθεται ότι είναι τυπικές). Αυτό μπορώ να το κάνω με τις γνώσεις μου στο Excel και να ρίξω διάβασμα περι vba μπας και το εξελίξω κανένα βήμα παρακάτω.
Το θέμα είναι ότι εδώ που δουλεύω ελάχιστα πράγματα είναι τυποποιημένα. Το αφεντικό χτυπάει δουλειές επειδή υποστηρίζει full custom έπιπλα χωρίς καμία τυποποίηση. Είναι το selling point του στους πελάτες και ο πονοκέφαλος του σχεδιαστή/αναλυτή και του μάστορα.
Παρόλα αυτά μιλάμε για μεσοβέζικες λύσεις σε σχέση με ένα full πακέτο, το οποίο βέβαια απ ότι έχω δει μέχρι τώρα δεν γνωρίζω αν θα μπορέσει να προσαρμοστεί εξ ολοκλήρου στις ανάγκες μας.

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συρταριέρα είναι μπελαλίδικη...

Με metabox ή κλασικά με μελαμίνη;

Πόσα συρτάρια; 4 ή 5 ή κάτι άλλο;

Θα πρότεινα η ανάλυση να χρησιμοποιεί πίνακες:

  • ΠλαΊνά κουτικού
  • Πάτος και καπάκι (ή τρέσα αν είναι βάσης)
  • ράφια και ειδικά (για συρτάρια)
  • Πισινό

Είτε θα έχεις σαν επιλογή μια λίστα με το είδος

πχ

image.png.ca51d115a4ff85c5261694e1fd8384b5.png

και η ανάλυση (σόρυ αλλά δεν θυμάμαι καθόλου τα συρτάρια)

image.png.5e7c37e0e59a8386fb41de8d40fb5846.png

Χρησιμοποίησε ένα pivot table και έχεις κάνει μια αρχή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elio_1 καταρχάς θα ήθελα να σε ευχαριστήσω πολύ για τη θετική σου διάθεση, γιατί είναι πολύ εξειδικευμένο το θέμα, λίγοι έχουν εμπειρία και γνωρίζουν και ακόμα λιγότεροι θέλουν να βοηθήσουν. Γενικά ασχολείσαι ακόμα με το excel; Έχω κάποια πράγματα που θα μπορούσα να ρωτήσω. 
Όπως σου είπα, λίγα standar έχουν στο γραφείο και συνήθως πρόθημα ακολουθούν τις επιθυμίες του πελάτη.
Από συρτάρια στις κουζίνες χρησιμοποιούνε slimbox και στις ντουλάπες μηχανισμούς tandem. Ήδη μιλάμε για δυο τυπολογίες επίλυσης.
Από εκεί και πέρα πάμε ανάλογα σε μέγεθος και αριθμό συρταριών. Σε κουζίνα ας πούμε ότι το στάνταρ αν δεν ζητήσει κάτι συγκεκριμένο ο πελάτης είναι 3 συρτάρια (2 στα 18 και ένα ψηλότερο), ενώ στην ντουλάπα πάλι αν δεν ζητήσει κάτι συγκεκριμένο ο πελάτης είναι 4 συρτάρια ισομοιρασμένα.

Όσον αφορά το να χρησιμοποιηθεί το Excel ως βοήθημα λοιπόν, είχα σκεφτεί τα παρακάτω.
Ένα ενδεικτικό φύλλο ανάλυσης για εσωτερική συρταριέρα ντουλάπας 3 συρταριών με μηχανισμούς tandem. 
Αριστερά βλέπεις το φύλλο που χρησιμοποιεί ως πρωτότυπο ο αρχαιότερος συνάδελφος και δεξιά πως έχω υλοποιήσει ως τώρα τη μεταφορά του στο Excel ώστε να βγαίνουν οι σωστές τιμές κοπής μελαμίνης δίνοντας μόνο το πλάτος της συρταριέρας (πράσινη τιμή επάνω).image.jpeg.0b0673929798fd5df8c78df36fb795a4.jpegΑπό εκεί και πέρα για να βγαίνουν σωστά οι τιμές κάποιων κομματιών στο βάθος θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν κάποιοι διακόπτες στο Excel ανάλογα με το μηχανισμό Tandem που θα μπαίνει (βγαίνουν σε μήκη 26/31/36/41/46/51/56). Ακόμα και αυτό το τόσο απλό δηλαδή, θέλει δουλειά ακόμα για να αυτοματοποιηθεί. (Να θυμίσω επίσης ότι το αν μια διάσταση εμφανίζεται σκέτη, με μια υπογράμμιση από κάτω ή με διπλή υπογράμμιση, αντιστοιχεί στο αν δεν θα έχει pvc, θα έχει pvc απο τη μια πλευρά ή θα έχει pvc και από τις δυο πλευρές). 

Συνεχίζοντας στη γενικότερη εικόνα της παραγγελίας, σκέψου ότι στην αριστερή πλευρά έχεις την ανάλυση των κομματιών μελαμίνης και λοιπών ξύλων και παρελκομένων που χρειάζονται για μια ντουλάπα, σε μια παραγγελία που έχει 12 ντουλάπες.
Πρέπει λοιπόν να κάνεις το report για την παραγγελία του αριθμού των κομματιών που χρειάζονται προσθέτοντας όσα επαναλαμβάνονται.
image.jpeg.18e503216769786797d4c6a2c0670bac.jpeg
Τον δεξί πίνακα των αθροισμάτων τον έκανα με την εντολή =SUMIFS δίνοντας τα πεδία που θέλω να ψάξει το Excel αν είναι ίδια και προσθέτοντας τα κομμάτια. Παρόλα αυτά δεν είναι ακόμα τελειοποιημένο γιατί θα ήθελα να βρω ένα τρόπο να βρίσκει μόνο του όλα τα ξεχωριστά κομμάτια και να φτιάχνει τη λίστα και όχι να ψάχνω εγώ τα κομμάτια γιατί σίγουρα κάτι θα μου ξεφύγει έτσι. Αν έχεις να προτείνεις κάτι και εδώ θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.

Όπως και να έχει, συνεχίζω να πιστεύω ότι το Excel είναι απλά ένα βοήθημα που μπορείς να το προσαρμόσεις στον τρόπο που δουλεύεις ώστε να σε βοηθήσει και θεωρώ ότι τα ολοκληρωμένα προγράμματα ξυλουργικών περιλαμβάνουν και διαχειρίζονται όλα αυτά τα στάδια, απλά δεν είναι πάντα customizable στις απαιτήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Innersense

Θεωρώ ότι το excel θα το χρησιμοποιήσεις σε 1ο στάδιο, μετά αναγκαστικά θα πρέπει να πας σε κάτι διαφορετικό.

Είμαι της γνώμης ότι μια εφαρμογή τη φτιάχνεις, την καταστρέφεις και την επαναδημιουργείς μέχρι να πας εκεί που χρειάζεσαι.

Χωρίς pivot tables δεν θα μπορείς να ομαδοποιήσεις τα αποτελέσματα. Πρώτα κατά πλάτος και μετά κατά ύψος για να μπορείς να τα βάλεις σε cutlist.

Χρησιμοποίησε ξεχωριστές στήλες για κάθε διάσταση. Αν βρω κάποιο αρχείο από παλιά θα το ανεβάσω,

Σου επισυνάπτω το αρχείο που χρησιμοποίησα για τις αρχικές εικόνες. 

kitchenCabinets2.ods

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/07/2023 at 17:30, elio_1 said:

 

Χωρίς pivot tables δεν θα μπορείς να ομαδοποιήσεις τα αποτελέσματα. Πρώτα κατά πλάτος και μετά κατά ύψος για να μπορείς να τα βάλεις σε cutlist.

Χρησιμοποίησε ξεχωριστές στήλες για κάθε διάσταση. Αν βρω κάποιο αρχείο από παλιά θα το ανεβάσω,

Σου επισυνάπτω το αρχείο που χρησιμοποίησα για τις αρχικές εικόνες.

Δεν το πιάνω ακριβώς αυτό περί pivot οπότε θα χρειαστεί να ρίξω λίγο ψάξιμο και διάβασμα πριν απαντήσω.

Αν τυχόν βρεις παλιό σου αρχείο καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ και πάλι όπως και να χει 🙏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, elio_1 said:

Αν χρειαστείς επιπλέον tips ή σου δημιουργηθούν ερωτήματα postαρε εκ νέου...

Να 'σαι καλά φίλε, θα ενημερώσω.
Προς το παρόν νοιώθω εκατό χιλιάδες χρόνια πίσω γιατί ψάχνω τι συστήματα υπάρχουν και αρρωσταίνω.

Έχω δει το BLK3D της Leica σε μια λήψη σου παίρνει 3D μετρήσιμη φωτογραφία κάνοντας αποτύπωση του χώρου και συνεργάζεται σύμφωνα με τα λεγόμενα τους με το Cabinet Vision (πρέπει να έχει παίξει σε αμφότερα κάποια εξαγορά από την Hexagon) που είναι πλήρες πρόγραμμα σχεδιασμού/φωτορεαλισμού/ανάλυσης/παραγγελίας/κοπής για εφαρμογές ξυλουργικών και τρελαίνομαι, λυπάμαι που δεν έχω κάτι ολοκληρωμένο να παρουσιάσω στο workflow για να τους ξεκολλήσω από την εποχή του λίθου.

Μου έκανε τρομερή εντύπωση που περάσαμε σήμερα από το μαγαζί που παραγγέλνουν και τους κόβουν τα ξύλα και τους ρώτησα αν θέλουν κάποιο συγκεκριμένο τύπο αρχείου για τις λίστες που τους στέλνουμε με τα ξύλα προς κοπή, έτσι ώστε να μην κάθονται και τα ξαναπερνάνε από τα ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ που στέλνουμε μέχρι τώρα και μου είπαν ότι το πρόγραμμα που χρησιμοποιούν (ένα ΠΛΑΞ?, PLUX? κάτι τέτοιο) δεν έχει τη δυνατότητα να εισάγει αρχείο και τα περνάνε έτσι κι αλλιώς χειροκίνητα.

Stone Age...

Επεξ/σία από Innersense
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...