Προς το περιεχόμενο

Το MacBook Pro 14" με M1 8-core CPU είναι ζεστό στο άγγιγμα σε απαιτητικές εργασίες?


redmedusa
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από lasithi12,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το MacBook Pro 13.3" μοντέλο του 2020 με Intel i5 επεξεργαστή και συνεχώς όταν γράφω ή όταν ξεκουράζω τα χέρια μου πάνω του τα νιώθω πολύ ζεστά, καυτά, ακόμα και όταν κάνω απλά web browsing. Είναι πολύ άβολο συναίσθημα, ειδικά όταν έχω το air condition ανοιχτό η διαφορά κρύου/ζεστού με κάνει μετά να τα νιώθω σαν πρησμένα.

Σκέφτομαι να αγοράσω το MacBook Pro 14" με M1 (8-core CPU, 16GB RAM, 512GB NVMe), και θα ήθελα να ξέρω να θα έχω το ίδιο εκνευριστικό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, redmedusa said:

Ίσως, η πιο επεξηγηματική απάντηση που έχω λάβει ποτέ μου.

Ευχαριστώ!

ολα τα intel υπερθεμένωνται σε σημειο που τρώμε και bottleneck.

τα καινουργεια τσιπ ειναι πολλυ ποιο δροσερά και ποιο γρήγορα χωρίς αυτο το τρελό consumption.

άρα θα εισαι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα άλλαξα το 2018 MacBook Pro 15" (Intel) με ένα Μ2 14". 

Η διαφορά δε θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, χωρίς να έχει αλλάξει ο τρόπος που το χρησιμοποιώ.

Από εκεί που στο Intel τηγάνιζες αυγό πάνω και άκουγα τον ανεμιστήρα σε μέτρια προς δυνατή ένταση όλο το 8ωρο, με το Μ2 δεν έχω ακούσει ποτέ τον ανεμιστήρα και είναι σχετικά χλιαρό στην χειρότερη. Άσε που όλα γίνονται στο μισό χρόνο (και λιγότερο) σε σχέση με πριν. 

Επεξ/σία από ghostaki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος MacBook Air με Μ1 εδώ χωρίς καν ανεμιστήρα. Το μηχάνημα δεν ζεσταίνεται υπό κανονικές συνθήκες με ΤΙΠΟΤΑ. Ελαφριά ένιωσα μια θερμότητα στο σημείο που ανοιγοκλείνει η οθόνη, όταν πειραματιζόμουν με παιχνίδια σε Crossover / Parallels αλλά τίποτα το σπουδαίο. Δε θα έχεις κανένα απολύτως θέμα. 

Πριν το τωρινό μου, είχα ένα MacBook Pro 2012 αν θυμάμαι καλά με i7 quad core που ζεματούσε και μόνο που το κοιτούσες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πούμε και πιο απλά και κατανοητά και εκνευριστικά για τους apple haters.

Με την m τεχνολογία που μοιάζει κυριολεκτικά με alien τεχνολογία που ήρθε από το μέλλον η apple φαίνεται να είναι αυτή τη στιγμή καμιά 20αριά χρόνια μπροστά από τους υπόλοιπους.

Πάντα ήταν δηλαδή από την εποχή του Steve Jobs αλλά ούτε εγώ δεν περίμενα να διατηρήσει αυτή τη χαώδη διαφορά τόσα χρόνια μετά το θάνατό του.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 20/7/2023 στις 11:10 ΠΜ, skiabox είπε

μοιάζει κυριολεκτικά με alien τεχνολογία που ήρθε από το μέλλον η apple φαίνεται να είναι αυτή τη στιγμή καμιά 20αριά χρόνια μπροστά από τους υπόλοιπους.

https://www.notebookcheck.net/M2-Pro-vs-i9-12900K-vs-i9-12900_14973_13851_14150.247596.0.html

Σίγουρα κάντα και 40 χρόνια να είσαι μέσα όπως αυτός που πήγε καμια 100η

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2023 στις 10:53 ΜΜ, Zulualert είπε

https://www.notebookcheck.net/M2-Pro-vs-i9-12900K-vs-i9-12900_14973_13851_14150.247596.0.html

Σίγουρα κάντα και 40 χρόνια να είσαι μέσα όπως αυτός που πήγε καμια 100η

spacer.png

https://www.notebookcheck.net/UHD-Graphics-770-vs-M2-8-Core-GPU_10972_11375.247598.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...