Προς το περιεχόμενο

Internal power error σε GA-X58A-UD3R


Gorjah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω τη μητρική του τίτλου ( Gigabyte GA-X58A-UD3R rev.2 ). Δούλευε κανονικά με 24gb RAM έναν xeon w3565 (@4ghz) και έναν SSD με μια GTX 1660 Super. Ένα απόγευμα, αφότου τελείωσα με τη δουλειά που ήθελα σε εκείνον τον υπολογιστή του κάνω μια επανεκκίνηση και πετάει BSoD με το μήνυμα "internal power error" . Το άφησα να κάνει επανεκκίνηση μόνο του γιατί θεώρησα ότι μπορεί να είναι και τυχαίο όμως τίποτα. Έκανε ένα σωρό φορές επανεκκίνηση και κάθε φορά ξαναπεταγε το ίδιο error. Το windows built είχα γίνει πλέον corrupt και επειδή δεν είχα κάποιο σημαντικό αρχείο μέσα τα πέρασα εκ νέου στον ssd ( σε άλλο υπολογιστή) και δοκίμασα ξανά να κάνω boot στο προβληματικό σύστημα. Ξανά το ίδιο.

Το σύστημα μπαίνει στο bios κανονικά, ξεκινάει να κάνει έναρξη των windows και κάποια στιγμή, αφού έχουν γυρίσει μερικές φορές οι τελείες κάτω από το logo των windows πετάει πάλι BSoD με το ίδιο μήνυμα (internal power error). 

Έχω δοκιμάσει: διαφορετικό επεξεργαστή,μια μια τις μνήμες και σε διαφορετικά slot, διαφορετική κάρτα γραφικών και σε διαφορετικό slot, διαφορετικούς δίσκους (SSD, HDD) σε διαφορετικές υποδοχές και sata controller που έχει η μητρική και με διαφορετικά καλώδια. Έχω δοκιμάσει και διαφορετικό τροφοδοτικό.

Δε γνωρίζω πλέον τι άλλο να δοκιμάσω επομένως οποιοδήποτε μέλος έχει κάποια, οποιαδήποτε ιδέα, θα ήταν παραπάνω από καλοδεχούμενη γιατί δε μου φαίνεται τελειωμένη υπόθεση.

Επεξ/σία από Gorjah
Επιπλέον πληροφορίες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καινουργια εγκατασταση δοκιμασες;

Φλασαρε και εκ νεου bios στη μητρικη.

Καινούρια εγκατάσταση των windows έχω δοκιμάσει, και σε διαφορετικούς δίσκους. Είχα σκοπό να έβαζα το τελευταίο bios που υπήρχε για τη μητρική προκειμένου να δοκιμάσω και έναν εξαπύρηνο, οπότε θα κάνω τη δοκιμή και του bios flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Καλωδια Sata αλλα;

Δε μενει κατι αλλο νομιζω, παρα να τα φτυσε η μητρικη.

Ισως να δοκιμασες αλλη εκδοση Windows (αν δε το εχεις κανει ηδη) η Linux ;

Και τα καλώδια το ίδιο,με τουλάχιστον 3 διαφορετικά έχω κάνει δοκιμές. Έχω δοκιμάσει και με 2 διαφορετικά στικάκια με διαφορετικές εκδόσεις των windows αλλά πάλι τίποτα.

Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι από στικάκι όταν προσπάθησα να περάσω καθαρό build των windows συνέχισε για αρκετά λεπτά η διαδικασία και έπεσε το BSoD όταν πια ήταν να γίνει επανεκκίνηση κατά την εγκατάσταση στον SSD. Με το στικάκι τοποθετημένο και απλά εν αναμονή για το επόμενο βήμα είχε μείνει ενεργοποιημένο για πάνω από 1 ώρα το σύστημα. Διαφορετικά και εγώ θα την είχα για τελειωμένη τη μητρική. 

Η επιλογή των Linux είναι από τις τελευταίες που έχω στο μυαλό μου αλλά εν ανάγκη θα δοκιμάσω και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα περιεργο προβλημα και εφοσον εμφανιζεται και κατα την εγκατασταση και τα εχεις αλλαξει ολα περα απο τη μητρικη, η μαντεψια μου ειναι οτι μιας και προκειται και για παλια μητρικη, κατι τα φτυσε και γινονται corrupt δεδομενα. Να σκασε κανα trace; κανας πυκνωτης; Αγνωστο.

Κανε και εναν καλο οπτικο ελεγχο στη μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αρκετα περιεργο προβλημα και εφοσον εμφανιζεται και κατα την εγκατασταση και τα εχεις αλλαξει ολα περα απο τη μητρικη, η μαντεψια μου ειναι οτι μιας και προκειται και για παλια μητρικη, κατι τα φτυσε και γινονται corrupt δεδομενα. Να σκασε κανα trace; κανας πυκνωτης; Αγνωστο.

Κανε και εναν καλο οπτικο ελεγχο στη μητρικη.

Αυτό σκέφτηκα,προς τον sata controller σκέφτηκα,ειδικά τον sata 3 αλλά σε όποια άλλη θύρα και να τα βάλω τα ίδια γίνονται. Θα δοκιμάσω να βάλω το τελευταίο bios κι αν πάλι τίποτα θα τα λύσω όλα να κάνω και ένα καθαρισμό μήπως κάποιο από τα north/south bridge υπερθερμαίνεται και προκαλείται από αυτό. Ηλεκτρολόγος δεν είμαι αλλά σίγουρα θα κοιτάξω και τους πυκνωτές και τα traces όσο μπορώ μήπως και βγει άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε update το bios και ενα reset με το jumper. Κανε κι ενα καθαρισμο γενικά, αν και νομιζω ότι μαλλον καποιο chip που κάνει μετατροπη ρευματος τα'παιξε και στελνει λάθος τασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...