Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για εγκατασταση LED strip


ultimamage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Κανω ανακαινηση το μπανιο μου και θελω πανω στο ταβανι περιμετρικα να βαλω ταινια LED.

Εξω απο το μπανιο εχω εναn διακοπτη και μεσα ειχα ενα απλο φωτιστικο.

Η ερωτηση ειναι: Μπορω αν βαλω ταινια led 220V να την συνδεσω απευθειας πανω στην αναμονη απο τον διακοπτη?

Αλλιως αν θελησω να βαλω τροφοδοτικο πως πρεπει να κανω την συνδεση για να μπορω να την ανοιγω-κλεινω με τον διακοπτη εξω απο το μπανιο μιας και αυτος θα ειναι ο μονος φωτησμος του μπανιου.

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ultimamage είπε

Κανω ανακαινηση το μπανιο μου και θελω πανω στο ταβανι περιμετρικα να βαλω ταινια LED.

 

Ελπιζω να εχεις δει αναλογες δουλειες και να μην τη βαλεις χυμα,αλλα κρυμμενη .

Για το ηλεκτρολογικο κομματι δεν εχω γνωμη,σε αντιθεση με την πλειοψηφια του φορουμ :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Ελπιζω να εχεις δει αναλογες δουλειες και να μην τη βαλεις χυμα,αλλα κρυμμενη .

Για το ηλεκτρολογικο κομματι δεν εχω γνωμη,σε αντιθεση με την πλειοψηφια του φορουμ :P

 

Θα μπει χωνευτά σε γυψοσανίδα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις 220ν την συνδέεις απευθείας πάνω στην αναμονή του διακόπτη, αν πας σε dc ταινία θα συνδέσεις το τροφοδοτικό πάνω στην αναμονή του διακόπτη για να του δίνει - κόβει το ρεύμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να διαθέσεις λίγα παραπάνω χρήματα, προσωπικά θα έβαζα αδιάβροχη ταινία LED IP68..

Επίσης είμαι πολύ φαν του dimmer σε φωτισμό σε μπάνιο, άλλο να θες να καθαρίσεις ή καμία γυναίκα να βαφτεί, άλλο να θες το ξημέρωμα να "στραγγίσεις" και να ανάβεις το φως λες και είναι μέρα, χαλώντας μετά τον ύπνο σου :P , εκεί λίγο φως ίσα να βλέπεις να πατήσεις..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο φίλος απο πάνω,αν ειναι για μπάνιο και αν το μπάνιο σου δεν έχει παράθυρο η εξαερισμό για τις υγρασίες led ταινία ip68 και ένα ποιοτικό τροφοδοτικό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...