Προς το περιεχόμενο

Ανεμιστηρας laptop lenovo c340


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στο forum,

Ανοιξα να καθαρίσω/αλλαξω παστα σε ενα lenovo c340 14inch και δυστηχως εκοψα την συνδεση του pin του ενος ανεμιστηρα(αριστερου/μεγαλυτερου).

Ετσι οπως το βλεπω δυσκολα παιρνει επισκευη μιας και ειναι πολυ μικρο το βυσμα (επισυναπτω photo)

To montelo του ανεμιστηρα είναι ->

BAPB0605R5H Y005

και τα specs γραφουν->

hydraulic bearing 0,5amp dc 5v

Γνωρίζουμε που θα μπορουσα να βρω εναν ιδιο?

Θα προτιμούσα από Ελλάδα ώστε να το έχω όσο πιο άμεσα γίνετε.

IMG20230721173550.jpg

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη φωτό δεν έβαλες...

Θα σου έλεγα να επισκεφτείς κάποιο από τα μαγαζιά που έχουν ανεμιστήρες για λάπτοπ, με το δείγμα στο χέρι μήπως βρεις αυτό που ζητάς.

Σε αναζήτηση ανεμιστήρα lenovo c340 επιστρέφει αποτελέσματα, σε διαφορετικό μοντέλο ανεμιστήρα ωστόσο.

Επίσης είδα κίνα θα βρεις τον ίδιο αλλά φέξε μου και γλίστρησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, nickol-us said:

Τη φωτό δεν έβαλες...

Θα σου έλεγα να επισκεφτείς κάποιο από τα μαγαζιά που έχουν ανεμιστήρες για λάπτοπ, με το δείγμα στο χέρι μήπως βρεις αυτό που ζητάς.

Σε αναζήτηση ανεμιστήρα lenovo c340 επιστρέφει αποτελέσματα, σε διαφορετικό μοντέλο ανεμιστήρα ωστόσο.

Επίσης είδα κίνα θα βρεις τον ίδιο αλλά φέξε μου και γλίστρησα

Ναι ηταν πανω απο 2mb και δεν μου την επαιρνε αρχικα.

Θα ηταν η καλυτερη επιλογη μονο που δεν ειμαι Αθηνα και στο Ηρακλειο απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει καποιο καταστημα με τετοια ειδη.

Ειναι οντως καπως περιπλοκο γιατι υπαρχουν αρκετα 2 μοντελα c340.Ενα 15αρη και ένα 14αρη( το 14αρη ειναι το "δικο μου")

Τωρα ετσι οπως το εβλεπα ισως να ηταν πιο ευκολα εαν εβρισκα καποιο παλιο ανεμιστηρακι με το ιδιο 4pin και να το εβαζα με κολλητηρι  πανω στο δικο μου που εχει κοψει το βυσμα...

Υ.Γ Το καλο ειναι οτι το λαπτοπ λειτουργει με τον 2ο ανεμιστηρα(εχει 2 παραδοξως και το cpu του ειναι 15watt) με καλυτερες θερμοκρασιες απο πριν που ηταν μπουκωμενο/ξεραμενη η παστα(ειχα τρεξει bench πριν και μετα)

 

Επισυναπτω και ολοκληρη φωτογραφια->

13 minutes ago, duffyduck said:

 

 

 

Screenshot 2023-07-21 181023.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα "κακά" της "επαρχίας", μην το παρεξηγείς, τα καλά υπερτερούν.

Από την φωτό που δείχνεις δε βλέπω κάτι τραγικά δύσκολο να επισκευαστεί.

Ναι χρειάζεται λίγο προσοχή γιατί είσαι στην άκρη και με λεπτό καλώδιο αλλά όχι και εξαιρετικά δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος εδώ εκτός από τον topos ξέρει τι σημαίνει γροθος?😁..Μαθηματικό έβγαλα στην πόλη σου και μακάρι να μην είχα φύγει από το νησί..Χαλάλι το τρέξιμο με το ανεμιστηρακι που τραβας,κερδίζεις αλλου.Περα από την πλάκα μοιάζει κάτι που κανείς ηλεκτρονικός θα το φτιάξει όπως είπε ο νικολας.Αλλιως πάρτο από Κίνα αφού δουλεύει επαρκώς με το ένα το laptop και οπότε έρθει φίλε μου..

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, niko13 είπε

Ποιος εδώ εκτός από τον topos ξέρει τι σημαίνει γροθος?😁..Μαθηματικό έβγαλα στην πόλη σου και μακάρι να μην είχα φύγει από το νησί..Χαλάλι το τρέξιμο με το ανεμιστηρακι που τραβας,κερδίζεις αλλου.Περα από την πλάκα μοιάζει κάτι που κανείς ηλεκτρονικός θα το φτιάξει όπως είπε ο νικολας.Αλλιως πάρτο από Κίνα αφού δουλεύει επαρκώς με το ένα το laptop και οπότε έρθει φίλε μου..

Καλά, δεν είναι και καμιά σπάνια ράτσα οι Κρητικοί, νομίζω πως είναι ελάχιστοι αυτοί που δεν ξέρουν τι σημαίνει...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, @topos said:

Καλησπερα στο forum,

Ανοιξα να καθαρίσω/αλλαξω παστα σε ενα lenovo c340 14inch και δυστηχως εκοψα την συνδεση του pin του ενος ανεμιστηρα(αριστερου/μεγαλυτερου).

Ετσι οπως το βλεπω δυσκολα παιρνει επισκευη μιας και ειναι πολυ μικρο το βυσμα (επισυναπτω photo)

To montelo του ανεμιστηρα είναι ->

BAPB0605R5H Y005

και τα specs γραφουν->

hydraulic bearing 0,5amp dc 5v

Γνωρίζουμε που θα μπορουσα να βρω εναν ιδιο?

Θα προτιμούσα από Ελλάδα ώστε να το έχω όσο πιο άμεσα γίνετε.

IMG20230721173550.jpg

Πάρε εδώ ένα τηλέφωνο, και ίσως σου βρει τουλάχιστον ένα κατάλληλο.

https://www.itsys.gr/anemistiraki-laptop-cpu-cooling-fan-lenovo-s540-15iwl-s540-15-4pin-kod-80687-html?search=BAPB0605R5H

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα

βασικά, ξεκαθάρισε ΠΟΙΟ από τα 2 (δεξί ή αριστερό fan) θες

δες κ εδώ, καλό θα ήταν να πεις το ΜΤΜ (όχι το σειριακό) του μοντέλου σου (πχ 81Ν6)

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/ideapad-c-series-laptops/c340-14api/81n6/parts/display/compatible?linkTrack=Caps%3ABody_SearchProduct&searchType=4&keyWordSearch=C340-14API Laptop (ideapad) - Type 81N6

ώστε να βρεις ακριβως το part number και τα συμβατά κ μετά ψάχνεις το ίντερνετ

 

σ έναν ηλεκτρονικό πάντως θα γίνει τσακ μπαμ

ή  σ'αυτόν στο Ηράκλειο, https://computer-lab.gr/

ΔΕΝ τον ξέρω, κ εδώ μέσα έχω διαβάσει κ καλά κ αρνητικά, οπότε κρίνεις κ αποφασίζεις

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kthulhou said:

καλησπέρα

βασικά, ξεκαθάρισε ΠΟΙΟ από τα 2 (δεξί ή αριστερό fan) θες

δες κ εδώ, καλό θα ήταν να πεις το ΜΤΜ (όχι το σειριακό) του μοντέλου σου (πχ 81Ν6)

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/ideapad-c-series-laptops/c340-14api/81n6/parts/display/compatible?linkTrack=Caps%3ABody_SearchProduct&searchType=4&keyWordSearch=C340-14API Laptop (ideapad) - Type 81N6

ώστε να βρεις ακριβως το part number και τα συμβατά κ μετά ψάχνεις το ίντερνετ

 

σ έναν ηλεκτρονικό πάντως θα γίνει τσακ μπαμ

ή  σ'αυτόν στο Ηράκλειο, https://computer-lab.gr/

ΔΕΝ τον ξέρω, κ εδώ μέσα έχω διαβάσει κ καλά κ αρνητικά, οπότε κρίνεις κ αποφασίζεις

Αυτό είναι->

Lenovo Ideapad C340-14API

Ετσι όπως το κοιτάς ενώ είναι ξεβιδωμενο το καπάκι είναι τα αριστερό ανεμιστηρακι(είναι μεγαλύτερο από το δεξί).

Υ.γ Για να είμαι ειλικρινης πέρασα μια βόλτα από το computer lab χθες Πέμπτη στις 16:45 κ στις 17:15 αλλά ήταν κλειστός.Θα ξαναπεράσω πάντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...