Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή 3ων UPS


mmike2503

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. 

Γνωρίζω ελάχιστα για ups (βασικές διαφορές μεταξύ off line/line interactive/online, καθαρου/τροποποιημένου ημιτόνου). 

Χρειάζομαι να αγοράσω 3 UPS: 

1 για το home office που θα ήθελα σε περίπτωση διακοπής να μπορεί να κρατήσει τα παρακάτω για μερικά λεπτά:

ένα προσωπικό pc με

CPU: AMD Ryzen 5800x,

GPU AMD Radeon rx6750xt,

PSU: Seasonic focus gx 850. 

SSD: 2 x nvme Kingston kc3000 1tb 

RAM: G.Skill Trident Z Neo F4-3600C14D-32GTZNA

CPU cooler: Arctic Liquid Freezer II 240

Fans: 3 x bequiet! pure wings 2

Case: bequiet! pure base 500dx

2 οθόνες xiaomi XMMNT245HF1 (τα τροφοδοτικά τους είναι 12v 3A)

Και το λάπτοπ της δουλειάς hp elitebook 840 g9 με τροφοδοτικό 65watt.  

Οι φορές που δουλεύουν όλα μαζί είναι σπάνιες, και φυσικά σε περίπτωση διακοπής θα βγάλω το λάπτοπ από την πρίζα.

 

Το δεύτερο ups θα είναι για το router (fritzbox 7530ax) και ένα mini pc που θα αγοραστεί στο άμεσο μέλλον για να τρέχει μονο home assistant. Αν το επιτρέπουν οι συνθήκες, θα προτιμούσα να είναι τύπου "πολύπριζο". Εδώ θα ήθελα να μπορεί να κρατήσει το router και το minipc για ώρες σε περίπτωση διακοπής. 

 

Το τρίτο ups θα είναι στο σαλόνι για την τηλεόραση(sony kd-55xe8505 με προοπτική να αντικατασταθεί μέσα στο έτος με oled 65αρα) και την ηχομπαρα Samsung hw-m550 2.1. Και εδώ θα προτιμούσα να είναι τύπου "πολύπριζο", αλλά δεν με ενδιαφέρει να κρατάει τις συσκευές για ώρα. 1-2 λεπτά για να τις κλείσω μόνο. 

Στον πίνακα υπάρχει και επιτηρητής τάσης και η παροχή είναι τριφασική (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο).

 

Με ενδιαφέρει και θα πλήρωνα κάτι καλό αλλά όχι κάτι που δεν χρειάζομαι ή είναι ξεκάθαρα υπερβολή στην περίπτωση μου. 

Έχω δει πως οι περισσότεροι προτιμούν apc, αλλά και εκεί οι επιλογές είναι παρα πολλές και δεν ξέρω τι να διαλέξω και για ποιους λόγους. 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια. 

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ξεκινησω απο το ups 3, το ευκολο παντα για την δικη μου αποψη. Δεν το χρειαζεσαι, αστες να κλεισουν μονες τους. Προσωπικα δεν θα εβαζα σε συσκευες audio / video συσκευη ups, εκτος να ηταν για ιατρικα μηχανηματα που εχουν πραγματικα καθαρο ημιτονο.

οι φορητοι υπολογιστες δεν θελουν ups εχουν μπαταριες

γενικα οτι αγορασεις να ειναι καλης μαρκας και να προσεξεις τις τεχνικες προδιαγραφες αναμεσα στα watt και τα VA. Να δεις τα watt να ειναι τουλαχιστον 20% περισσοτερο απο την καταναλωση των συσκευων σου. Αφου εγραψες πως η αναγκη λειτουργιας θα ειναι για λιγα λεπτα της ωρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες τα υπόλοιπα που περιέχει το PC tower (SSD, HDD, RAM, CPU cooler, fans).

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις αυτό

APC Easy UPS BVX UPS Line-Interactive 1200VA | Skroutz.gr

Αν και ο κανόνας είναι τα Watt του UPS να είναι κοντά στα Watt του PSU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Δεν λες τα υπόλοιπα που περιέχει το PC tower (SSD, HDD, RAM, CPU cooler, fans).

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις αυτό

APC Easy UPS BVX UPS Line-Interactive 1200VA | Skroutz.gr

Αν και ο κανόνας είναι τα Watt του UPS να είναι κοντά στα Watt του PSU.

SSD: 2 x nvme Kingston kc3000 1tb 

RAM: G.Skill Trident Z Neo F4-3600C14D-32GTZNA

CPU cooler: Arctic Liquid Freezer II 240

Fans: 3 x bequiet! pure wings 2

Case: bequiet! pure base 500dx

Θα τα προσθέσω και στο αρχικό post. 

Μέχρι στιγμής από ένα χαλαρό ψάξιμο έχω δει τα 3 παρακάτω: 

https://www.skroutz.gr/s/374105/CyberPower-CP1500EPFCLCD-UPS-Line-Interactive-1500VA-900W-με-6-Schuko-Πρίζες.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

https://www.skroutz.gr/s/29691334/Powerwalker-VI-1500-GXB-UPS-Line-Interactive-1500VA-900W-με-4-Schuko-Πρίζες.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

https://www.skroutz.gr/s/19956244/Powerwalker-VI-1500-CSW-UPS-Line-Interactive-1500VA-900W-με-4-Schuko-Πρίζες.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Cyberpower 1500VA το έχω στο βασικό μου σύστημα εδώ και 1,5 χρόνο. Σε διακοπή το κρατάει άνετα μαζί με την 27αρα οθόνη για 30'.

Για τα άλλα 2 που είναι PowerWalker δεν έχω άποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilis 07 είπε

Το Cyberpower 1500VA το έχω στο βασικό μου σύστημα εδώ και 1,5 χρόνο. Σε διακοπή το κρατάει άνετα μαζί με την 27αρα οθόνη για 30'.

Για τα άλλα 2 που είναι PowerWalker δεν έχω άποψη.

Είδα κάποια βίντεο στο yt που αναφέρουν πως το cyberpower έχει μια κίτρινη κόλλα που είναι αγώγιμη και πιθανώς να προκαλέσει πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/7/2023 στις 4:12 ΜΜ, mmike2503 είπε

Είδα κάποια βίντεο στο yt που αναφέρουν πως το cyberpower έχει μια κίτρινη κόλλα που είναι αγώγιμη και πιθανώς να προκαλέσει πρόβλημα...

Τα power walker είναι hit or miss. Αν δεν έχει κάποιος κάνει σοβαρό review με εξοπλισμό στο μοντέλο που θες να αγοράσεις, καλύτερα να τα αποφύγεις.
Κατ εμέ ο καλύτερος τρόπος πριν αγοράσεις ένα ups είναι να πάρεις ένα μετρητή να τον βάλεις πίσω απ' τα μηχανήματα, να τρέξεις και ένα stress test σε όλα τους υπολογιστές να δεις την κατανάλωση και ύστερα να επιλέξεις πόσα Watt θες.

Αν δεν πάμε στον μετρητή και πάμε με ένα Calculator το PC σου καίει περίπου στα 500W η κάθε οθόνη είναι 36W και το laptop πιάνει μέγιστα τα 65W σύμφωνα με το τροφοδοτικό. Άρα αν κάνω σωστά τους υπολογισμούς μου, πάμε στα 637W σύνολο. Φυσικά καλό είναι να φτάσουμε ένα 20% παραπάνω και αν είναι εφικτό και κάτι περισσότερο για να μην στρεσάρουμε το UPS καθώς αυτό θα μειώσει δραμματικά τον κύκλο ζωής του, αλλά και να έχουμε και ένα περιθώριο για μία αναβάθμιση. Οπότε 800W και ιδανικά 1000W

Αν δεν σε νοιάζει το software καλή επιλογή είναι το Tescom Leo LCD. Έχω το 1000VA εσύ θα πρέπει να πας στο 1500VA ή στο 2000VA.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Powerwalker είχα πάρει αρχικά και ήταν μουφα, δεν φορτίζει η μπαταρία και βρωμαγε πλαστικιλα. Μετά πήρα το cyberpower με το καθαρό ημίτονο και όλα καλά. Μου φαίνεται και σοβαρή κατασκευή, ούτε μυρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Powerwalker είχα πάρει αρχικά και ήταν μουφα, δεν φορτίζει η μπαταρία και βρωμαγε πλαστικιλα. Μετά πήρα το cyberpower με το καθαρό ημίτονο και όλα καλά. Μου φαίνεται και σοβαρή κατασκευή, ούτε μυρίζει

Έχει κίτρινη κόλλα λέμε δεν κάνει 😄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Έχει κίτρινη κόλλα λέμε δεν κάνει 😄.

Προφανώς και η αναφορά μου δεν είχε να κάνει με το χρώμα της κόλλας αλλά με το γεγονός ότι είναι αγώγιμη. Δεν έχω εμπειρία και προσπαθώ να βγάλω άκρη όπως είπα και στην αρχή. Στην εντελώς απλοϊκή έρευνα μου έπεσα πάνω στο παρακάτω βίντεο το οποίο δείχνει το ""πρόβλημα"". Δεν το φαντάστηκα μόνος μου, είδα κάτι και το έθεσα στη συζήτηση γιατί με προβλημάτισε. 

 

https://youtu.be/9gqBzLNMFe4

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2023 στις 7:59 ΜΜ, mmike2503 είπε

Προφανώς και η αναφορά μου δεν είχε να κάνει με το χρώμα της κόλλας αλλά με το γεγονός ότι είναι αγώγιμη. Δεν έχω εμπειρία και προσπαθώ να βγάλω άκρη όπως είπα και στην αρχή. Στην εντελώς απλοϊκή έρευνα μου έπεσα πάνω στο παρακάτω βίντεο το οποίο δείχνει το ""πρόβλημα"". Δεν το φαντάστηκα μόνος μου, είδα κάτι και το έθεσα στη συζήτηση γιατί με προβλημάτισε. 

 

https://youtu.be/9gqBzLNMFe4

Ίσως να τυχαίνει στο συγκεκριμένο μοντέλο. Ωστόσο στο σύνολο τους είναι πολύ πιο ποιοτικά απ' ότι τα power walker. Ένα online ups έχω της Cyberpower και το μόνο παράπονο που έχω και είχα απ' την αρχή είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι γράφει στην οθόνη του γιατί οι χαρακτήρες εμφανίζονται περίεργα και χρειάζεται για να αλλάξω μια ρύθμιση να έχω το manual αγκαλιά. Τις προάλλες ήθελα να κάνω mute το κουδουνάκι και κατά λάθος το έσβησα. Το tescom που έχω απ' την άλλη με ένα κουμπί κάνει mute και ξεκινάει να χτυπάει ξανά όταν έχει για μισή ώρα μπαταρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου αφηνω αυτο εδω να δεις τι μπορεις να εχεις με ενα καλο ups.

PC της υπογραφης
PC monitor 34"
HP microserver
Xbox series X
TV 65"
5 συσκευες τυπου ρουτερ

Τα σηκωνει ανετα με όλα ανοιχτα, το xbox να τρεχει παιχνιδι και το pc να τρεχει stress test!

image.png.0894275855ce9e202577db4794753cda.png

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σου αφηνω αυτο εδω να δεις τι μπορεις να εχεις με ενα καλο ups.

PC της υπογραφης
PC monitor 34"
HP microserver
Xbox series X
TV 65"
5 συσκευες τυπου ρουτερ

Τα σηκωνει ανετα με όλα ανοιχτα, το xbox να τρεχει παιχνιδι και το pc να τρεχει stress test!

image.png.0894275855ce9e202577db4794753cda.png

 Ποιο είναι το συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

 Ποιο είναι το συγκεκριμένο;

https://www.skroutz.gr/s/21526316/APC-Back-UPS-Pro-1600-Line-Interactive-1600VA-960W-me-6-IEC-Prizes.html

Eμενα ειναι ολα στον ιδιο χωρο ομως. Αρχικα ειπα οτι θα τα συνδεσω ολα, ουτως ή αλλως δεν προκειται να παιζουν ολα ταυτοχρονα. Βεβαια εκανα το τεστ προχτες και τα σηκωνει ολα μαζι να δουλευουν κανονικα. 

PC και τα ρουτερακια τα κρατησε 1 ωρα και 40' πριν καμιαδεκαρια μερες. Δεν ξερω ποσο θα κρατουσε, γιατι ηρθε το ρευμα μετα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σου αφηνω αυτο εδω να δεις τι μπορεις να εχεις με ενα καλο ups.

PC της υπογραφης
PC monitor 34"
HP microserver
Xbox series X
TV 65"
5 συσκευες τυπου ρουτερ

Τα σηκωνει ανετα με όλα ανοιχτα, το xbox να τρεχει παιχνιδι και το pc να τρεχει stress test!

image.png.0894275855ce9e202577db4794753cda.png

Δεν έχει βέβαια GPU όπου αν είχες την ίδια με του TS σε stress test θα σου έτρωγε κάνα 200W παραπάνω στο νερό.

20 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

https://www.skroutz.gr/s/21526316/APC-Back-UPS-Pro-1600-Line-Interactive-1600VA-960W-me-6-IEC-Prizes.html

Eμενα ειναι ολα στον ιδιο χωρο ομως. Αρχικα ειπα οτι θα τα συνδεσω ολα, ουτως ή αλλως δεν προκειται να παιζουν ολα ταυτοχρονα. Βεβαια εκανα το τεστ προχτες και τα σηκωνει ολα μαζι να δουλευουν κανονικα. 

PC και τα ρουτερακια τα κρατησε 1 ωρα και 40' πριν καμιαδεκαρια μερες. Δεν ξερω ποσο θα κρατουσε, γιατι ηρθε το ρευμα μετα.

Σε normal κατάσταση να φανταστώ. Λογικά βάση του estimate time αν ανοίξεις το software σου θα σου δίνει μια τιμή η οποία δεν θα έχει τεράστια απόκλιση απ' την πραγματικότητα.

Τώρα φαίνεται μικρή πιθανών λόγο του stress test.

Αν θες να το δοκιμάσει ρίξε ασφάλεια ή γενικό. Μην βγάλεις το UPS απ' την πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...