Προς το περιεχόμενο

πρόγραμμα για secure pdf αρχείο και υδατογράφημα


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου προτείνετε ένα καλό (δωρεάν) πρόγραμμα που να κάνει secure ένα pdf αρχείο (να μην μπορεί να αντιγραφεί το περιεχόμενό του, να τροποποιηθεί ή ακόμα και να εκτυπωθεί), να μην μπορεί εύκολα να γίνει unsecure με τα προγράμματα που κυκλοφορούν. Επίσης αν μπορεί το ίδιο πρόγραμμα ή κάποιο άλλο να μπορείς να του περάσεις υδατογράφημα της επιλογής σου που να μην μπορεί εύκολα να αφαιρεθεί. Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως όσες φορές έτυχε να μου δώσουν κλειδωμένο pdf (δεν ήταν και λίγες), πάντα έβγαινε το κλείδωμα αμέσως. Ακόμα και με το υδατογράφημα, στην επεξεργασία, ένα κλικ (επιλέγοταν όλο το υδατογράφημα) και διαγραφή. Τόσο απλά.

Δεν ξέρω αν απλά έτυχε με τα δικά μου αρχεία. Υπάρχει όντως κλείδωμα σε pdf που να μη σπάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι αυτό ρώτησα αν είναι λίγες οι σελίδες. Αν είναι τότε μπορεί κάποιος να τις κανει jpg και μετά να τις περάσει από ένα πρόγραμμα επεξεργασίας π.χ. irfan view ή fast stone, να εφαρμόσει εκεί το watermark και μετά ξανά μετατροπή σε pdf. 

Βασικα και πολλές να είναι δεν υπάρχει θέμα καθώς η δουλειά θα γίνει μαζικά. Αν όμως είναι για πολλά έγγραψε τότε είναι λίγο κουραστικό. 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bitbit είπε

πάντως όσες φορές έτυχε να μου δώσουν κλειδωμένο pdf (δεν ήταν και λίγες), πάντα έβγαινε το κλείδωμα αμέσως. Ακόμα και με το υδατογράφημα, στην επεξεργασία, ένα κλικ (επιλέγοταν όλο το υδατογράφημα) και διαγραφή. Τόσο απλά.

Δεν ξέρω αν απλά έτυχε με τα δικά μου αρχεία. Υπάρχει όντως κλείδωμα σε pdf που να μη σπάει;

Σωστός, πέρα των πολλών τρίτων κατασκευαστών εφαρμογές που κάνουν τις "αφαιρέσεις" ακόμα και με το Acrobat Pro μπορείς να διαχειριστείς ένα τέτοιο "κλειδωμένο" αρχείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάρα πολλές οι σελίδες και μέσα έχει και πολλά σχέδια. Αν κάνω print to pdf το αρχείο pdf, αφού πρώτα έχω περάσει υδατογράφημα θα γίνει τιποτε λέτε? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ λέω να μην ασχοληθείς καν. Δεν έχει νόημα. Αν είναι κάτι σημαντικό για κάποιον και το θέλει, ό,τι και να κάνεις δε τη γλιτώνεις. Στη χειρότερη κάνει print screen και τυπώνει το αρχείο. Σελίδα σελίδα θα μου πεις αλλά αν έχει αξία θα το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η εναλλακτική αντί να βάλεις υδατογράφημα να κλειδώνεις με κωδικό όποια ή όποιες σελίδες θες και να ξεκλειδώνουν (να γίνονται ορατές) μόνο εαν γνωρίζεις τον σωστό κωδικό.Και ο κωδικός κρυπτογραφείται με AES256 , πρακτικά δεν σπάει δηλαδή ποτέ.Προσωπικά χρησιμοποιώ το PDF Page Lock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...