Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με λαμπάκι vga σε MSI B550 gaming plus(μαύρη οθόνη)


vaggos715
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Voldy,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω ενα θέμα. Πήρα καινούρια μητρική (MSI B550 gaming plus) και καινούριο επεξεργαστή (Ryzen 5 3600) και παίζει πάνω μια GTX 1050TI  PSU ενα Corsair CX750 και ram Corsair Vengeance LPX16GB (2x8).  Τα Windows τρέχουν σε έναν SSD απλό μελλοντικά θα μπει Μ.2

Οταν το ανοίγω τον υπολογιστή μου κάνει το εξής.. ανάβει στα λαμπάκια σφάλματος της μητρικής το λαμπάκι vga.. χτυπάει το ηχείο 1 long και 2 short beeps. Μετά αλλάζει και ανάβει το boot λαμπάκι και μένει εκει..Η οθόνη μαύρη (σε αναμονή χωρίς σήμα). Δοκίμασα λοιπόν αρχικά αν λειτουργεί η κάρτα γραφικών σε άλλον υπολογιστή (λειτουργεί). Δοκίμασα άλλα καλώδια και διαφορετικές οθόνες και δεν ειχα εικόνα και κάτι διαφορετικό.. δοκίμασα μια μια ραμ δεν είδα κάτι διαφορετικό. Δοκίμασα να κάνω επαναφορά CMOS battery κτλ δεν είδα διαφορά.. δοκίμασα επίσης να βάλω το τελευταίο update μέσω flash BIOS που υποστηρίζει η μητρική δεν είδα διαφορά. επίσης έχω δοκιμάσει τροφοδοτικό από άλλον υπολογιστή έχω δοκιμάσει και ραμ.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..

Καμία ιδέα κανείς γιατί το βλέπω να φεύγει απο το μπαλκόνι.

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχητική ένδειξη δηλώνει πρόβλημα στη κάρτα γραφικών. Όμως επιβεβαιώνεις πως λειτουργεί αφού την δοκίμασες άλλου. 

Έχεις πρόσβαση στο bios ? 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δοκίμασα την κάρτα σε άλλον υπολογιστή και έπαιζε κανονικά.

Πρόσβαση στα bios δεν έχω

1 λεπτό πριν, Aris_ είπε

αλλαξες pcie  την καρτα για δοκιμη ?

με μαυρη εικονα εκανες update το bios ?

 

Δοκίμασα και να αλλάξω το pcie και το ίδιο...

Update τα bios τα έκανα μέσω Bios flash button με usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bios χωρίς ιδιαίτερο λόγο καλό είναι να μην το πειράζουμε. 


Κουμπώνει καλά η κάρτα στο πάνω pcie slot ;
Οι Ram είναι σε σωστή/σωστές θέσεις ;
Δοκίμασες να την κάνεις reset με το κουμπάκι της ; 

το καλώδιο (24 pin) είναι καλά κουμπωμένο στη μητρική ; 
 

Για «πλήρες» reset κλείνεις τροφοδοτικό, βγάζεις την μπαταρία της και με ένα μεταλλικό κατσαβυδακι, βραχυκυκλωτηρα, βραχυκυκλώνεις τις επαφές στο σλοτ της μπαταρίας. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Voldy είπε

Το bios χωρίς ιδιαίτερο λόγο καλό είναι να μην το πειράζουμε. 


Κουμπώνει καλά η κάρτα στο πάνω pcie slot ;
Οι Ram είναι σε σωστή/σωστές θέσεις ;
Δοκίμασες να την κάνεις reset με το κουμπάκι της ; 

το καλώδιο (24 pin) είναι καλά κουμπωμένο στη μητρική ; 
 

Για «πλήρες» reset κλείνεις τροφοδοτικό, βγάζεις την μπαταρία της και με ένα μεταλλικό κατσαβυδακι, βραχυκυκλωτηρα, βραχυκυκλώνεις τις επαφές στο σλοτ της μπαταρίας. 
 

Τα τσεκαρα και εκανα και το ρισετ τώρα τα ίδια.. καμία διαφορά δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Voldy είπε

Αν δικαιούσαι αλλαγή ή επιστροφή σου συστήνω να το προχωρήσεις έτσι. 

Δοκίμασα και την προηγούμενη μητρική που είχα και κείνη το ίδιο πράγμα μου δείχνει αυτό είναι το θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Το θέμα χρήζει περισσότερες λεπτομέρειες και ενδεχομένως έλεγχο από ειδικό. Υπάρχει η πληροφορία ότι η κάρτα δεν παίζει σε δυο δικές σου μητρικές αλλά παίζει σε άλλο υπολογιστή. Υπάρχουν αρκετοί παράμετροι που μπορεί να ευθύνονται. Αν μπορείς να δώσεις παρά πολύ αναλυτικά όλα τα specs των υπολογιστών που παίζει και δεν παίζει ίσως να μπορέσω να σε βοηθήσω ή ίσως να βρεις εσυ κάποια διαφορά στα συστήματα που ενδεχομένως να δημιουργεί το πρόβλημα. 
 

Από ένστικτο θα σου πω με αυτά που έχω μέχρι στιγμής πως η κάρτα δεν τροφοδοτείτε όπως χρειάζεται για να ξυπνήσει από τις μητρικές σου. Ίσως να είναι θέμα τροφοδοσίας το οποίο είτε προκαλείτε από μητρική είτε το τροφοδοτικό σου να «βουλιάζει» σε φορτίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Voldy είπε

Το θέμα χρήζει περισσότερες λεπτομέρειες και ενδεχομένως έλεγχο από ειδικό. Υπάρχει η πληροφορία ότι η κάρτα δεν παίζει σε δυο δικές σου μητρικές αλλά παίζει σε άλλο υπολογιστή. Υπάρχουν αρκετοί παράμετροι που μπορεί να ευθύνονται. Αν μπορείς να δώσεις παρά πολύ αναλυτικά όλα τα specs των υπολογιστών που παίζει και δεν παίζει ίσως να μπορέσω να σε βοηθήσω ή ίσως να βρεις εσυ κάποια διαφορά στα συστήματα που ενδεχομένως να δημιουργεί το πρόβλημα. 
 

Από ένστικτο θα σου πω με αυτά που έχω μέχρι στιγμής πως η κάρτα δεν τροφοδοτείτε όπως χρειάζεται για να ξυπνήσει από τις μητρικές σου. Ίσως να είναι θέμα τροφοδοσίας το οποίο είτε προκαλείτε από μητρική είτε το τροφοδοτικό σου να «βουλιάζει» σε φορτίο. 

Το θέμα ποιο είναι.. βάζω αλλο τροφοδοτικό βάζω άλλη ραμ(άλλο σύστημα σχεδόν δηλαδή) και κάνει το ίδιο.. άρα καταλήγω ότι είναι η κάρτα γραφικών το θέμα.. ελα που όμως βάζω την κάρτα γραφικών σε αλλο σύστημα και παίζει κανονικά...να τρελενεσαι είναι.

Μου φαίνεται θα το πάω κάπου αν και δεν ήθελα να πληρώσω τα μαλοκεφαλα μου να τελειώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vaggos715 είπε

Το θέμα ποιο είναι.. βάζω αλλο τροφοδοτικό βάζω άλλη ραμ(άλλο σύστημα σχεδόν δηλαδή) και κάνει το ίδιο.. άρα καταλήγω ότι είναι η κάρτα γραφικών το θέμα.. ελα που όμως βάζω την κάρτα γραφικών σε αλλο σύστημα και παίζει κανονικά...να τρελενεσαι είναι.

Μου φαίνεται θα το πάω κάπου αν και δεν ήθελα να πληρώσω τα μαλοκεφαλα μου να τελειώνω.

Είναι όντως περίεργο, δοκίμασες να αλλάζεις κάθε φορά μόνο ένα εξάρτημα την φορά ; Όλα μαζί δεν θα δείξουν ποιο είναι το πρόβλημα ενώ ένα ένα ίσως βοηθήσει.

Το άλλο pc που δούλεψε η κάρτα τι έχει μέσα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε μια λύση..με μια συγκεκριμένη θύρα της κάρτας γραφικών μπουτάρει κανονικά..

υπάρχει περίπτωση η οθόνη να έχει κάψει κάποια θύρα HDMI ή DP της κάρτας γραφικών; η οθόνη δεν κλείνει ήταν σε αναμονή (πορτοκάλι λαμπάκι)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/7/2023 στις 12:32 ΜΜ, vaggos715 είπε

Βρέθηκε μια λύση..με μια συγκεκριμένη θύρα της κάρτας γραφικών μπουτάρει κανονικά..

υπάρχει περίπτωση η οθόνη να έχει κάψει κάποια θύρα HDMI ή DP της κάρτας γραφικών; η οθόνη δεν κλείνει ήταν σε αναμονή (πορτοκάλι λαμπάκι)..

Πολύ δύσκολο να προκλυθεί βλάβη από την οθόνη σε θύρα εξόδου της GPU. Ίσως έχεις λάθος έξοδο στις ρυθμίσεις της οθόνης σου. Αν κάποια θύρα δεν παίζει στη κάρτα σου τότε έχει πρόβλημα η κάρτα σε επίπεδο hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/07/2023 at 12:32, vaggos715 said:

Βρέθηκε μια λύση..με μια συγκεκριμένη θύρα της κάρτας γραφικών μπουτάρει κανονικά..

υπάρχει περίπτωση η οθόνη να έχει κάψει κάποια θύρα HDMI ή DP της κάρτας γραφικών; η οθόνη δεν κλείνει ήταν σε αναμονή (πορτοκάλι λαμπάκι)..

Επειδή το συνάντησα κι εγώ αυτό το πρόβλημα. Έφταιγε το καλώδιο και τίποτα άλλο. Το συγκεκριμένο καλώδιο είχε αδιευκρίνιστο πρόβλημα... Από τότε, στο tv box δουλεύει μια χαρά εδώ και 5+ χρόνια.

Όμως...

Το error λαμπάκι led που άναψε στο motherboard τελικά ήταν το vga ή το boot? Θέμα με boot+ssd μετά από αλλαγή motherboard προκύπτει συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...