Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με συσκευές σε 2.4hz


Γιάννης Platano
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tarantules,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια ρομποτική σκουπα xiaomi που δουλεύει μέσω wifi μόνο στα 2.4 hz

Από ότι ξέρω το router της cosmote, γραμμή με οπτική ίνα στα 300, εκπέμπει και σε αυτή τη συχνότητα αλλά και σε 5 hz 

Οταν για κάποιο λόγο κάνει επανεκκίνηση η σκούπα πολλές φορές δεν βρίσκει το δίκτυο γιατί εμφανίζει μόνο δίκτυα σε 2.4 και πρέπει να κάνω μία ή και παραπάνω επαναφορές της σκούπας

Άλλες φορές την βρίσκει. 

Κάποια λύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε τις μπάντες να φαίνονται ξεχωριστά (δηλαδή δύο SSID). Δεν ξέρω το εν λόγω ρουτερ ποιο είναι και πως βλέπεις της μπάντες! Είχα παρόμοιο πρόβλημα με κάποιο  tvbox. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, iliasleon είπε

Βάλε τις μπάντες να φαίνονται ξεχωριστά (δηλαδή δύο SSID). Δεν ξέρω το εν λόγω ρουτερ ποιο είναι και πως βλέπεις της μπάντες! Είχα παρόμοιο πρόβλημα με κάποιο  tvbox. 

Ευχαριστω.Προφανως μπορουν να το κανουν και απο cosmote αυτο

Σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση οτι δεν έχει να κάνει με τις 2 μπάντες αλλά με το οτι ψάχνει ο DHCP να αποδώσει νέα IP στην συσκευή (εν προκειμένω στη σκούπα).

Πολλές φορές στο παρελθόν είχα κάποιο θέμα με σύνδεση κάποιων συσκευών , ώσπου αποφάσισα να κάνω bind τις IP και να δίνω σε κάθε συσκευή καρφωτή και από τότε όλα δούλευαν πολύ πιο στρωτά.Λογικά το router της cosmote αν θυμάμαι καλά έχει επιλογή να δώσεις καρφωτές ip και να τις αντιστοιχίσεις με τις mac address των συσκευών του δικτύου σου.

Όσο για τις αποσυνδέσεις του router σε περιπτώσεις διακοπής ρεύματος , μπορείς να πάρεις ένα mini ups και να δουλεύει το router απροβλημάτιστα .Εγώ είχα πάρει δώρο αυτό που έδινε η cosmote και το έχω 2 χρόνια τώρα και με έχει σώσει.Πριν 3 μέρες είχα διακοπή ρεύματος από blackout για 1 ώρα και φυσικά είχα internet.Σε τεστ αντοχής που έχω κάνει στο συγκεκριμένο μου έχει βγάλει 7 ώρες γεμάτες φτάνοντας τη μπαταρία του στο 25%.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tarantules είπε

 

Όσο για τις αποσυνδέσεις του router σε περιπτώσεις διακοπής ρεύματος , μπορείς να πάρεις ένα mini ups και να δουλεύει το router απροβλημάτιστα .Εγώ είχα πάρει δώρο αυτό που έδινε η cosmote και το έχω 2 χρόνια τώρα και με έχει σώσει.Πριν 3 μέρες είχα διακοπή ρεύματος από blackout για 1 ώρα και φυσικά είχα internet.Σε τεστ αντοχής που έχω κάνει στο συγκεκριμένο μου έχει βγάλει 7 ώρες γεμάτες φτάνοντας τη μπαταρία του στο 25%.

Εχω κι εγώ αυτό το ups από όταν είχα 100άρα γραμμή αλλά μου είπαν ότι δεν υποστηρίζει το router που μου άλλαξαν τώρα που έκανα αναβάθμιση σε 300άρα γραμμή. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Εχω κι εγώ αυτό το ups από όταν είχα 100άρα γραμμή αλλά μου είπαν ότι δεν υποστηρίζει το router που μου άλλαξαν τώρα που έκανα αναβάθμιση σε 300άρα γραμμή. 

Δες το τροφοδοτικό του router τι μέγιστο ρεύμα τραβάει και εαν είναι στα 9V ή στα 12V.Μπορεί το συγκεκριμένο ups της cosmote να μην κάνει αλλά σίγουρα μπορείς να βρεις κάποιο μεγαλύτερο να βάλεις και να κάνεις δουλειά σου.Υπάρχει πχ της APC αυτό που βγάζει περισσότερα watt από το κλασικό Lamtech της cosmote.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...