Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία σύνδεσης σε VPN


kapetnikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Συνδέομαι μέσω vpn για επαγγελματικούς λόγους σε απομακρυσμένο server μέσω PPTP. Από οποιοδήποτε δίκτυο και αν συνδέομαι, μπαίνω κανονικά. Από το wifi του σπιτιού μου όμως δεν συνδέεται με τίποτα και το αντιμετωπίζω μόνο εκεί αυτό το πρόβλημα. Ο ΙΤ λέει οτι χρειάζεται ρύθμιση στο οικιακό μου δίκτυο γιατί αποκλείει το συγκεκριμένο πρωτόκολλο, ο πάροχος μου λέει ότι δεν υπάρχει περιορισμός σε τίποτα και εγώ κάπου στη μέση... Τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Λογικά ο ΙΤ θα μπορεί να σας ενημερώσει για την θύρα (port) η οποία πρέπει να είναι ανοιχτή στον δρομολογητή σας (router). Αφού έχετε αυτήν την πληροφορία, χρησιμοποιείστε το εργαλείο Open Port Check Tool - Port Forwarding Port Check Tool

Αν εμφανίζει το μήνυμα:

Problem!  I could not see your service on  aa.bbb.ccc.ddd on port (XXX).
Reason: Connection timed out.

τότε δοκιμάστε να κάνετε port forwarding την εν λόγω θύρα στο router. Στη συνέχεια κάνετε επαλήθευση με το ίδιο εργαλείο και επανέρχεστε στο forum!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

εχω το ίδιο πρόβλημα. Όταν πρωτοπαρουσιάστηκε πριν από δυο χρόνια, ο πάροχος μου είπε να αλλάξω ρυθμίσεις στον Η/Υ μου και με έβαλε να κάνω πολλά πειράματα χωρίς αποτέλεσμα. Κάποιο βράδυ σε μια ύστατη προσπάθεια να βρω λύση, ο τεχνικός που απάντησε την κλήση, βρήκε ότι αφενός πρέπει να αλλάξω ρουτερ και αφετέρου να μου ρυθμίσουν Ipv4 αντί Ipv6 σε απομακρυσμένη σύνδεση. Πράγματι άλλαξα ρούτερ και ξανακάλεσα στο τηλεφωνικό κέντρο να μου ρυθμίσουν την Ip. Μετά λειτούργησε. Το πρόβλημα είναι αυτό επαναλαμβάνεται κάθε φορά που αλλάζω ρούτερ και κάθε φορά που μένει ο ρούτερ χωρίς ρεύμα για πολλές μέρες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...