Προς το περιεχόμενο

Επέκταση RAM σε HP probook 450 g8


xristosp59
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από P0wn3d,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω το λάπτοπ HP probook 450 g8 και θα ήθελα να επεκτείνω την μνήμη απο 8 σε 16 gb. Έχει σίγουρα θύρα για να μπει κι άλλη, απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να αγοράσω, αν πρέπει να έχει ίδια ταχύτητα ή timings. Το άνοιξα και είδα το μοντελο της μνημης που έχει ήδη αλλά δεν μπορώ να βρω παρόμοιο μοντέλο ούτε πληροφορίες για specification. Έχετε κάτι να προτείνετε; Αυτή τη στιγμη τρέχω λινουξ οποτε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω windows tools για να δω χαρακτηριστικά

το μοντέλο της ραμ που ήδη έχει γράφει "Replace with HP spare: L46598-002" αλλά η κενή θύρα γράφει "Replace with HP spare: M21702-601"

με μια εντολη που βρήκα επίσης είδα τις παρακάτω πληροφορίες:
 

    Type: DDR4
    Type Detail: Synchronous
    Speed: 3200 MT/s
    Manufacturer: Samsung
    Serial Number: 396BFFD5
    Asset Tag:  
    Part Number: M471A1G44AB0-CWE    
    Rank: 1
    Configured Memory Speed: 3200 MT/s

Επεξ/σία από xristosp59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, xristosp59 είπε

Καλησπέρα, έχω το λάπτοπ HP probook 450 g8 και θα ήθελα να επεκτείνω την μνήμη απο 8 σε 16 gb. Έχει σίγουρα θύρα για να μπει κι άλλη, απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να αγοράσω, αν πρέπει να έχει ίδια ταχύτητα ή timings. Το άνοιξα και είδα το μοντελο της μνημης που έχει ήδη αλλά δεν μπορώ να βρω παρόμοιο μοντέλο ούτε πληροφορίες για specification. Έχετε κάτι να προτείνετε; Αυτή τη στιγμη τρέχω λινουξ οποτε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω windows tools για να δω χαρακτηριστικά

το μοντέλο της ραμ που ήδη έχει γράφει "Replace with HP spare: L46598-002" αλλά η κενή θύρα γράφει "Replace with HP spare: M21702-601"

https://www.skroutz.gr/s/24601939/Crucial-16GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x8GB-και-Ταχύτητα-3200-για-Laptop-CT2K8G4SFRA32A.html

Έτοιμος :)

και άμα θες επειδή το λάπτοπ το υποστηρίζει κιόλας , πας σε 32..

https://www.skroutz.gr/s/24179240/Crucial-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-3200-για-Laptop-CT2K16G4SFRA32A.html

 

Επεξ/σία από P0wn3d
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, P0wn3d είπε

ωω σε ευχαριστώ! πως όμως κατάλαβες ότι αυτό είναι που χρειάζομαι; Επίσης δυστυχώς το συγκεκριμένο φαίνεται να μην έχει 1 module σκέτο 😕 ακυρο έχει τελικα

Επεξ/σία από xristosp59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xristosp59 είπε

ωω σε ευχαριστώ! πως όμως κατάλαβες ότι αυτό είναι που χρειάζομαι; Επίσης δυστυχώς το συγκεκριμένο φαίνεται να μην έχει 1 module σκέτο 😕

Πλεόν στα laptop και δε στα επαγγελματικά δεν έχουμε τόσες ασυμβατότητες όπως παλιά. 

Με βάση το Manual σου 3200Mhz είναι και αυτή που φοράς και αυτή που μπορείς να πάρεις , επίσης έχεις 2 modules θύρες ,οπότε για να μη έχεις και θέμα στα timings κτλ. σου έβαλα 2 σετάκια διαφορετικού μεγέθους ,για να είναι "ίδιες" . Οπότε αλλάζεις και τις 2 και ξεμπερδεύεις και είσαι άρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, P0wn3d είπε

Πλεόν στα laptop και δε στα επαγγελματικά δεν έχουμε τόσες ασυμβατότητες όπως παλιά. 

Με βάση το Manual σου 3200Mhz είναι και αυτή που φοράς και αυτή που μπορείς να πάρεις , επίσης έχεις 2 modules θύρες ,οπότε για να μη έχεις και θέμα στα timings κτλ. σου έβαλα 2 σετάκια διαφορετικού μεγέθους ,για να είναι "ίδιες" . Οπότε αλλάζεις και τις 2 και ξεμπερδεύεις και είσαι άρχοντας.

α μαλιστα, αν πάρω ένα σκέτο υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ βγάζει συμβατά Κιτ για το laptop σου ,οπότε μπορείς να δεις τα specs που ψάχνεις https://eu.crucial.com/compatible-upgrade-for/hp---compaq/probook-450-g8.Αν θες σκέτη 8gb αυτή είναι συμβατή https://www.skroutz.gr/s/24227230/Crucial-8GB-DDR4-RAM-με-Ταχύτητα-3200-για-Laptop-CT8G4SFRA32A.html,γενικά ψάχνεις στα 3200 22cl στα 1.2ν ,όπως έχουν τα Κιτ που σου πρότεινε ο φίλος πιο πάνω.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, xristosp59 said:

α μαλιστα, αν πάρω ένα σκέτο υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα;

Μικρό αλλά υπάρχει περίπτωση.

Υ.γ Εγώ πριν μια βδομάδα έτυχε και είχα 4 (2400hz/2666/3200hz) λάπτοπ(HP,Toshiba και Lenovo) στα χέρια μου, και είπα να δοκιμασω όλα τα dimm τους αναμεταξύ τους(4gb/8gb/16 και 32gb).Dual channel με mix χωρητικότητες(32gb+8gb/4gb+8gb,) single channel ΚΟΚ.

Παραδόξως παίξανε όλες οι μνήμες σε όλα τα λάπτοπ.Στα 3 που θα "μένανε" οι καινούργιες μνήμες έτρεξα και mem test και μου βγάλανε 0 σφάλματα.

-Το μόνο θέμα είναι πως προφανώς οι πιο αργές τρέχαμε στην native ταχύτητα τους σε σχέση με την υψηλότερη που θα μπορούσε να τις τρέξει το cpu-

Χθες πάλι έτυχε και 2 dimms με ιδιο μάρκα/μοντέλο/συχνότητα/μεγεθος που έπαιζε σε  gigabyte b450 ds3h και Ryzen 5 2600  3χρονια δεν έπαιζε με τίποτα σε msi b450 gaming max με 2600x(προφανώς τελευταίο bios/δοκιμάστηκαν όλα τα slots ΚΟΚ)

Οπότε είναι λίγο λαχείο στο τέλος της μέρας..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπέρα, ξέρω έχει καιρό το θρεντ αλλα πήρα μία προσφορά τώρα για 5€ απο σκρούτζ.
https://www.skroutz.gr/s/25795083/G-Skill-Ripjaws-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Laptop-F4-3200C22D-16GRS.html

αυτές εδώ μου κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...