Προς το περιεχόμενο

40 εκατομμύρια πωλήσεις για το PlayStation 5


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 λεπτά πριν, Nokia3210 είπε

απατο ειναι, συνεχιζε να ζεις στον κοσμο σου οτι παει καλα!!! ο κοσμος ασχολειται με smartphones και οχι με κονσολες...σιγα μην κατσω να δω τα χρονικα διαστηματα και πως και τι, η αληθεια ειναι πικρη για το ps5 και στα λεω αυτα ενω εχω στην κατοχη μου ολα τα playstation απο το 1996, ολες τις εκδοσεις...δεν πηγε καλα το original ps5, ισως παει καλυτερα τωρα με το ps5 slim!

Ναι ο κόσμος παίζει παιχνιδάκια στο κινητό για να σκοτώνει την ώρα του, και? Να συγκρίνουμε κονσόλες με Samsung Galaxy S23 και Iphone 14 Pro Max?

Εννοείται πως το mobile gaming σκίζει γιατί κάθε σχεδόν άνθρωπος επάνω στον πλανήτη έχει και από ένα τηλέφωνο το οποίο αγόρασε για να επικοινωνεί.

Και φυσικά οι εταιρίες που ασχολούνται με gaming έχουν βάλει στον στόχο τους και τους mobile gamers γιατί υπάρχει πολύ κέρδος εκεί.

Αυτό όμως δεν μας δίνει το δικαίωμα να συγκρίνουμε μήλα με...αμύγδαλα. Τα κινητά τηλέφωνα είναι υπολογιστές τσέπης και δεν έχουν καμία σχέση με κονσόλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, music_lover είπε

Η σύγκριση PS5-Switch και PS5-PC είναι Apples and Oranges, η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι PS5-Xbox Series και με τις προηγούμενες γενιές τους.

Και η σύγκριση αυτή αν γίνει , ΣΥΝΟΛΙΚΑ  για το console gaming δείχνει μια στάσιμη αγορά η οποία  σπρώχνει γυρω στις 170 -180 εκ κονσόλες ανά γενιά  τα τελευταία 20 χρόνια . Και αυτό ενώ πλέον έχουμε περισσότερο διαφήμιση, περισσότερο διείσδυση του gaming στον mainstream και ,τουλάχιστον , βάση των προθέσεων των εκδοτών , σε νέες  κατηγορίες gamers ( females , LGBT κλπ ) ακριβότερες παραγωγές κλπ κλπ κλπ . Αν η Σόνυ δεν μπορεί να αυξήσει το instal base της θα αναγκαστεί να αυξήσει και άλλο τις τιμές του hardware και του software για να στηρίξει τις όλο και ποιο ακριβες παραγωγές και προφανώς κάπου θα πιασει ταβάνι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nokia3210 είπε

απατο ειναι, συνεχιζε να ζεις στον κοσμο σου οτι παει καλα!!! ο κοσμος ασχολειται με smartphones και οχι με κονσολες...σιγα μην κατσω να δω τα χρονικα διαστηματα και πως και τι, η αληθεια ειναι πικρη για το ps5 και στα λεω αυτα ενω εχω στην κατοχη μου ολα τα playstation απο το 1996, ολες τις εκδοσεις...δεν πηγε καλα το original ps5, ισως παει καλυτερα τωρα με το ps5 slim!

Τις ίδιες πωλήσεις έκανε με το PS4 που ειναι η καλύτερη κονσόλα απο θέμα πωλήσεων τι λες.. 

 

"Ο κόσμος ασχολείται με τα κινητά" τι πάει να πει αυτό; ο κόσμος επίσης ασχολείται με αυτοκίνητα όλοι μας έχουμε απο 1 και σίγουρα οι πωλήσεις αυτοκινήτων ειναι περισσότερες απο τις πωλήσεις PS4 ή κονσολών γενικότερα αλλά αυτά ειναι 2 ΑΣΧΕΤΑ πράγματα. 

 

Θέλω να πω ότι οι μεγαλύτερες πωλήσεις στα κινητά δεν οφείλονται λόγω του gaming στα κινητά το gaming στα κινητά ειναι χαμηλού επιπέδου και χαμηλών αριθμών συνολικά σε σύγκριση με το gamins σε κονσόλες ακόμη και PC άρα όσο αφορά αποκλειστικά το gaming  ο κόσμος δεν ασχολείται με τα κινητά τουλάχιστον όχι παραπάνω (και ούτε κοντά) 

Ίσως διάβασες ότι τα έσοδα απο Mobile games ειναι μεγαλύτερα απο τα έσοδα κονσολών για ένα σεβαστό ποσοστό σε δις (νομίζω 92 vs 54 ή κάτι τέτοιο) που ειναι αλήθεια αλλά δεν σημαίνει κάτι με την έννοια ότι πρέπει να σκεφτείς πως έρχονται αυτά τα έσοδα στην κάθε περίπτωση. 

Το μεγαλύτερο ποσοστό εσόδων απο τα κινητά ειναι οι διαφημίσεις που πετάγονται παίζει δηλαδή ο 40ρης παπούς σουντόκου όταν κάθεται στην τουαλέτα και πετάγεται μια διαφήμιση +1 cent έσοδο και επειδή ναι κινητά έχει όλος ο κόσμος αυτά τα +1  με 5 cent σιγά σιγά προστίθενται αλλά δεν ειναι προϊόν της συνειδητής επιλογής του πελάτη να πληρώσει για την εμπειρία του mobile gaming ούτε πληρώνει απο την τσέπη του τα έσοδα ειναι παθητικά. 

 

Ενώ στις κονσόλες συνειδητά ο πελάτης σκάει πχ 30-60 ευρώ για να παίξει έναν συγκεκριμένο τίτλο (σε κάποιες περιπτώσεις πχ mmo πληρώνει και συνδρομή κάθε μήνα) 

Να το πω αλλιώς αν προσμετρούνταν τα έσοδα μονο απο απο "κανονικά" παιχνίδια στο mobile και μόνο απο το κόστος αγοράς τότε οι αριθμοί θα ήταν πολύ μικρότεροι. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Τις ίδιες πωλήσεις έκανε με το PS4 που ειναι η καλύτερη κονσόλα απο θέμα πωλήσεων τι λες.. 

 

"Ο κόσμος ασχολείται με τα κινητά" τι πάει να πει αυτό; ο κόσμος επίσης ασχολείται με αυτοκίνητα όλοι μας έχουμε απο 1 και σίγουρα οι πωλήσεις αυτοκινήτων ειναι περισσότερες απο τις πωλήσεις PS4 ή κονσολών γενικότερα αλλά αυτά ειναι 2 ΑΣΧΕΤΑ πράγματα. 

 

Θέλω να πω ότι οι μεγαλύτερες πωλήσεις στα κινητά δεν οφείλονται λόγω του gaming στα κινητά το gaming στα κινητά ειναι χαμηλού επιπέδου και χαμηλών αριθμών συνολικά σε σύγκριση με το gamins σε κονσόλες ακόμη και PC άρα όσο αφορά αποκλειστικά το gaming  ο κόσμος δεν ασχολείται με τα κινητά τουλάχιστον όχι παραπάνω (και ούτε κοντά) 

Ίσως διάβασες ότι τα έσοδα απο Mobile games ειναι μεγαλύτερα απο τα έσοδα κονσολών για ένα σεβαστό ποσοστό σε δις (νομίζω 92 vs 54 ή κάτι τέτοιο) που ειναι αλήθεια αλλά δεν σημαίνει κάτι με την έννοια ότι πρέπει να σκεφτείς πως έρχονται αυτά τα έσοδα στην κάθε περίπτωση. 

Το μεγαλύτερο ποσοστό εσόδων απο τα κινητά ειναι οι διαφημίσεις που πετάγονται παίζει δηλαδή ο 40ρης παπούς σουντόκου όταν κάθεται στην τουαλέτα και πετάγεται μια διαφήμιση +1 cent έσοδο και επειδή ναι κινητά έχει όλος ο κόσμος αυτά τα +1  με 5 cent σιγά σιγά προστίθενται αλλά δεν ειναι προϊόν της συνειδητής επιλογής του πελάτη να πληρώσει για την εμπειρία του mobile gaming ούτε πληρώνει απο την τσέπη του τα έσοδα ειναι παθητικά. 

 

Ενώ στις κονσόλες συνειδητά ο πελάτης σκάει πχ 30-60 ευρώ για να παίξει έναν συγκεκριμένο τίτλο (σε κάποιες περιπτώσεις πχ mmo πληρώνει και συνδρομή κάθε μήνα) 

Να το πω αλλιώς αν προσμετρούνταν τα έσοδα μονο απο απο "κανονικά" παιχνίδια στο mobile και μόνο απο το κόστος αγοράς τότε οι αριθμοί θα ήταν πολύ μικρότεροι. 

 

Όχι και παππούς ο 40 αρης  ρε φιλε ....

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

Όχι και παππούς ο 40 αρης  ρε φιλε ....

Η αλήθεια ειναι ότι δεν ειμαι μακριά χαχαχαχα αλλά ναι στον χώρο του gaming τι εισαι ; :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Nokia3210 είπε

απατο ειναι, συνεχιζε να ζεις στον κοσμο σου οτι παει καλα!!! ο κοσμος ασχολειται με smartphones και οχι με κονσολες...σιγα μην κατσω να δω τα χρονικα διαστηματα και πως και τι, η αληθεια ειναι πικρη για το ps5 και στα λεω αυτα ενω εχω στην κατοχη μου ολα τα playstation απο το 1996, ολες τις εκδοσεις...δεν πηγε καλα το original ps5, ισως παει καλυτερα τωρα με το ps5 slim!

Δηλαδή έχεις στατιστικά στοιχεία που αποδεικνύουν την πραγματικότητά και επιλέγεις να μην τα δεις; Η κονσόλα έχει περισσότερες πωλήσεις απτόν προκάτοχό του και μάλιστα σε μια περίοδο με τεράστιες ελλείψεις και καθυστερήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

Και η σύγκριση αυτή αν γίνει , ΣΥΝΟΛΙΚΑ  για το console gaming δείχνει μια στάσιμη αγορά η οποία  σπρώχνει γυρω στις 170 -180 εκ κονσόλες ανά γενιά  τα τελευταία 20 χρόνια . Και αυτό ενώ πλέον έχουμε περισσότερο διαφήμιση, περισσότερο διείσδυση του gaming στον mainstream και ,τουλάχιστον , βάση των προθέσεων των εκδοτών , σε νέες  κατηγορίες gamers ( females , LGBT κλπ ) ακριβότερες παραγωγές κλπ κλπ κλπ . Αν η Σόνυ δεν μπορεί να αυξήσει το instal base της θα αναγκαστεί να αυξήσει και άλλο τις τιμές του hardware και του software για να στηρίξει τις όλο και ποιο ακριβες παραγωγές και προφανώς κάπου θα πιασει ταβάνι ....

Και πως θα μπορούσαν οι εταιρίες κατασκευής κονσολών να συναγωνιστούν τα pc όταν καθένας μας έχει και από ένα στο σπίτι ή την δουλειά του για να κάνει ένα σωρό άλλες δουλειές? Ακόμα και το Switch είναι αδύνατο να το συναγωνιστούν γιατί είναι μια φορητή κονσόλα που κυκλοφορεί σε μια εποχή που το gaming on the go βρίσκει άνθηση όπως πχ με τα κινητά τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Η αλήθεια ειναι ότι δεν ειμαι μακριά χαχαχαχα αλλά ναι στον χώρο του gaming τι εισαι ; :P 

Εγω που ειμαι 55, στο χωρο του gaming ειμαι προπροπροπαππους.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Nokia3210 said:

απατο ειναι, συνεχιζε να ζεις στον κοσμο σου οτι παει καλα!!! ο κοσμος ασχολειται με smartphones και οχι με κονσολες...σιγα μην κατσω να δω τα χρονικα διαστηματα και πως και τι, η αληθεια ειναι πικρη για το ps5 και στα λεω αυτα ενω εχω στην κατοχη μου ολα τα playstation απο το 1996, ολες τις εκδοσεις...δεν πηγε καλα το original ps5, ισως παει καλυτερα τωρα με το ps5 slim!

Το ασχολειται πως το εννοεις στο οτι μαλωνει ο κοσμος εδω μεσα? με το ποσο πουλαει?με το ποσο φανατισμος υπαρχει?Με τα smartphones ο κοσμος ασχολειται λιγοτερο απο ποτε τα αγοραζει γιατι πλεον ειναι αναποσπαστο κομματι της ζωης μας αν δεν εχεις ειναι σαν να βγηκες απο τις σπηλιες αλλα εχουν βελτιωθει σε τετοιο βαθμο ωπου απλα διαφωνουμε εδω μεσα για να διαφωνησουμε και ο καθενας να λεει τα δικα του και την προσωπικη του φιλοσοφια απεναντι στην τεχνολογια.Αλλα για εμενα οι διαφορες τους ειναι μικροτερες απο ποτε και θα μικραινουν ακομα περισσοτερο μεχρι να βγει παλι κατι πρωτογνωρο απο καποια εταιρεια.

Κονσολες τωρα οι κονσολες πλεον με την τιμη τους καλυψαν ενα τεραστιο κενο του λιγο πριν καιρο απλησιαστου Pcgaming το αν αξιζει η εναλλαγη απο ps4 σε ps5 σε καποιους ναι σε καποιους οχι.Οι πωλησεις τωρα σαν νουμερα ενταξει εμενα δεν μου λεει κατι (προσωπικη αποψη βεβαια) περα απο το flexarisma του α εχω τις τοπ πωλησεις γιατι το switch ηταν η κονσολα του κορονα ολοι μου οι γνωστοι και οταν λεω ολοι το εννοω πηραν απο ενα switch για τα κορονα παρτι και οι μισοι απο αυτους δεν τα ξανακουμπησαν απο το τελος του λοκνταουν,αν ειχαμε αλλο ενα χρονο λοκνταουν νομιζω πως το switch θα ειχε ηδη περασει το ps2.Ειναι η καλυτερη κονσολα εβερ?Για εμενα με τιποτα για αλλους ναι.

Εχουν σχεση τα κινητα με το gaming?Καμια οσες φορες σε καμια στιγμη βαρεμαρας ή ελευθερου χρονου σε μετακινησεις κτλ εχω δωσει ευκαιριες για να ξανανακαλυψω το mobile gaming βλεπω οτι στοχευουν μονο ανηλικα που καταλαθος αγοραζουν ζινκο κοινς και χρεωνουν πιστωτικες καρτες

Προφανως δεν σε ενδιαφερει πλεον το gaming και μπραβο σου αλλα μην μου λες οτι δεν ασχολειτε ο κοσμος με αυτο

26 minutes ago, Dr_Pepper said:

Τις ίδιες πωλήσεις έκανε με το PS4 που ειναι η καλύτερη κονσόλα απο θέμα πωλήσεων τι λες.. 

"Ο κόσμος ασχολείται με τα κινητά" τι πάει να πει αυτό; ο κόσμος επίσης ασχολείται με αυτοκίνητα όλοι μας έχουμε απο 1 και σίγουρα οι πωλήσεις αυτοκινήτων ειναι περισσότερες απο τις πωλήσεις PS4 ή κονσολών γενικότερα αλλά αυτά ειναι 2 ΑΣΧΕΤΑ πράγματα. 

Θέλω να πω ότι οι μεγαλύτερες πωλήσεις στα κινητά δεν οφείλονται λόγω του gaming στα κινητά το gaming στα κινητά ειναι χαμηλού επιπέδου και χαμηλών αριθμών συνολικά σε σύγκριση με το gamins σε κονσόλες ακόμη και PC άρα όσο αφορά αποκλειστικά το gaming  ο κόσμος δεν ασχολείται με τα κινητά τουλάχιστον όχι παραπάνω (και ούτε κοντά) 

Ίσως διάβασες ότι τα έσοδα απο Mobile games ειναι μεγαλύτερα απο τα έσοδα κονσολών για ένα σεβαστό ποσοστό σε δις (νομίζω 92 vs 54 ή κάτι τέτοιο) που ειναι αλήθεια αλλά δεν σημαίνει κάτι με την έννοια ότι πρέπει να σκεφτείς πως έρχονται αυτά τα έσοδα στην κάθε περίπτωση. 

Το μεγαλύτερο ποσοστό εσόδων απο τα κινητά ειναι οι διαφημίσεις που πετάγονται παίζει δηλαδή ο 40ρης παπούς σουντόκου όταν κάθεται στην τουαλέτα και πετάγεται μια διαφήμιση +1 cent έσοδο και επειδή ναι κινητά έχει όλος ο κόσμος αυτά τα +1  με 5 cent σιγά σιγά προστίθενται αλλά δεν ειναι προϊόν της συνειδητής επιλογής του πελάτη να πληρώσει για την εμπειρία του mobile gaming ούτε πληρώνει απο την τσέπη του τα έσοδα ειναι παθητικά. 

Ενώ στις κονσόλες συνειδητά ο πελάτης σκάει πχ 30-60 ευρώ για να παίξει έναν συγκεκριμένο τίτλο (σε κάποιες περιπτώσεις πχ mmo πληρώνει και συνδρομή κάθε μήνα) 

Να το πω αλλιώς αν προσμετρούνταν τα έσοδα μονο απο απο "κανονικά" παιχνίδια στο mobile και μόνο απο το κόστος αγοράς τότε οι αριθμοί θα ήταν πολύ μικρότεροι. 

31 πιασαμε με τα τελευταια 4 χρονια να εχουν περασει σαν να ηταν 6 μηνες αν δεν εισαι ζουμερ σου αξιζει μπαν ακους εκει 40αρης παππους μη μαμισω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε. Πάει τάπα. Εκμεταλλεύεται άριστα το μομέντουμ του PS4 και πέρσι έβγαλε καλούς τίτλους. 
3 πράγματα μπορεί να το φρενάρουν.
1. Η έκβαση της εξαγοράς της ABK από την MS (Από τσιφλίκι τους ξαφνικά θα παρακαλάν για CoD)
2. Οι δηλώσεις του παππού. Πραγματικά τον θεωρώ τον Don Mattrick του PS, αν και ίσως να είναι γνώμη μου.
3. Τα επερχόμενα παιχνίδια. Γιατί με λαμπρή εξαίρεση την insomniac όπως και στην προηγούμενη γενιά που κουβαλά, οι άλλοι φοβάμαι το τι θα δείξουν.
Και το μέλλον προμηνύει πολλά GaaS games. Που είναι ένας νέος χώρος για το PS, που μπορεί να καταλήξουν απλά βαρετό άρμεγμα χρημάτων. 
Μακάρι να κάνω λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Πως γίνεται αυτό δεν αναρωτήθηκε κανείς; εννοώ με φυσικό τρόπο πως διέθεσαν 40 εκατομμύρια κονσόλες αν υπήρχαν προβλήματα στην εφοδιαστική αλυσίδα (ο ντεμέκ λόγος που ανέβηκε η τιμή και είχαμε λίστες αναμονής για τιμές που άγγιζαν το χιλιάρικο) 

Αρχικα, δεν αυξηθηκε απο την ιδια την Sony η τιμη λογω ελλειψης πρωτων υλων, αλλα Η Sony αυξάνει την τιμή του PlayStation στην Ευρώπη και σε άλλες χώρες κατά €50 λόγω πληθωρισμού (και η MS για τους ιδιους λογους). Τα χιλιαρικα που εβλεπες στο σκρουτζ, ηταν οντως λογω ελλειψης και υψηλης ζητησης. Οσο λιγοτερο το αποθεμα -> ανεβαινει η τιμη

9 λεπτά πριν, Nokia3210 είπε

 

καλυτερα στον ηλιο εγω με γκομενες παρα ολη μερα στο σπιτι να παιζεις ps5 μονος σου εσυ. 

Συνηθως αυτος που λεει οτι εχει γκομενες, δεν εχει καμια στην πραγματικοτητα. Μεινε εξω να παιζεις με το.....κινητακι σου (αυτο ειναι το μελλον)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Συνηθως αυτος που λεει οτι εχει γκομενες, δεν εχει καμια στην πραγματικοτητα. Μεινε εξω να παιζεις με το.....κινητακι σου (αυτο ειναι το μελλον)

ok!

Επεξ/σία από Nokia3210
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...