Προς το περιεχόμενο

Καρτοκινητές - Frog + Κάρτες sim


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Diavolos666,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από πόσο καιρό από την τελευταία ανανέωση σου μπλοκάρουν/διαγράφουν τον αριθμό στην Frog ξέρει κανείς; Εγώ έχω Q και κρατάει 12 μήνες. Ξέρω ότι στην vodaphone/cosmote π.χ. μετά από 3 μήνες σου μπλοκάρουν και τις εισερχόμενες.

~~

Για τις κάρτες sim που πουλάνε σε site όπως εδώ:

https://www.powercore.gr/ΚΑΡΤΕΣ-SIM-ΚΙΝΗΤΩΝ

Αυτή την κάρτα πρέπει αφού την αγοράσεις και σου έρθει να πας πρώτα να την δηλώσεις για να ενεργοποιηθεί; Γιατί ξέρω ότι όλα τα νούμερα πρέπει να είναι δηλωμένα πλέον. Έχει πάρει ποτέ κανείς; Ρωτάω γιατί πήγα σε όλα τα φυσικά καταστήματα κινητής και όλοι μου έλεγαν ότι για νέα sim πρέπει να δώσω 15~20 ευρώ ανάλογα την εταιρία και μέσα είχε και πακέτο για 30 μέρες θέλω δεν θέλω. Δεν έχουν δηλαδή μία κάρτα άδεια με 5€ όπως το συσγκεκριμένο site.

~~

Τελευταία ερώτηση γενική, για πείτε κι εσείς ποιον πάροχο έχετε και που συμφέρει; Εγώ δεν παίρνω ποτέ κανέναν με το κινητό οπότε κυνηγώ εταιρίες που έχουν το φτηνότερο πακέτο κι ας έχει λίγα λεπτά και αν δεν βάλω κάρτα να μην μου κλείνουν τον αριθμό.

~~

Σας ευχαριστώ

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Καρτοκινητές - Frog + Κάρτες sim
Επισκέπτης
Στις 28/7/2023 στις 8:03 ΜΜ, Diavolos666 είπε

Για τις κάρτες sim που πουλάνε σε site όπως εδώ:

https://www.powercore.gr/ΚΑΡΤΕΣ-SIM-ΚΙΝΗΤΩΝ

Αυτή την κάρτα πρέπει αφού την αγοράσεις και σου έρθει να πας πρώτα να την δηλώσεις για να ενεργοποιηθεί; Γιατί ξέρω ότι όλα τα νούμερα πρέπει να είναι δηλωμένα πλέον. Έχει πάρει ποτέ κανείς; Ρωτάω γιατί πήγα σε όλα τα φυσικά καταστήματα κινητής και όλοι μου έλεγαν ότι για νέα sim πρέπει να δώσω 15~20 ευρώ ανάλογα την εταιρία και μέσα είχε και πακέτο για 30 μέρες θέλω δεν θέλω. Δεν έχουν δηλαδή μία κάρτα άδεια με 5€ όπως το συσγκεκριμένο site.

Στο powercore θα βρείτε όλες τις κάρτες sim της  ελληνικής αγοράς. Αποκτήστε κάρτα κινητού χωρίς κόπο σε λίγα δευτερόλεπτα μόνο με την ταυτότητα ή το διαβατήριό σας.

----

Το γράφει μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, Mrs. Hyde said:

Στο powercore θα βρείτε όλες τις κάρτες sim της  ελληνικής αγοράς. Αποκτήστε κάρτα κινητού χωρίς κόπο σε λίγα δευτερόλεπτα μόνο με την ταυτότητα ή το διαβατήριό σας.

----

Το γράφει μέσα.

Δηλαδή θα πρέπει να τους στείλω σκαναρισμένη ταυτότητα λογικά. Ότι πρέπει για βρωμοδουλειές δηλαδή.

19 hours ago, btcminer22 said:

 

Διάβασα για 1 ευρώ ανανέωση μέσω app στην nova (cosmote, f2g), έχει η μάνα μου f2g και η ελάχιστη ανανέωση είναι 12 ευρώ, όχι 1. Είναι για νέες συνδέσεις οπότε λογικά πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια για να γίνει.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα έχουν τον θεό τους, πήγα στο κατάστημα Nova στην πόλη, μόνο και μόνο για την αλλαγή, μου είπαν ότι γίνεται μόνο μέσω τηλεφώνου στο 13800.

Γυρνάω στο χωριό μου, παίρνω τηλέφωνο και μου λένε αυτό γίνεται μόνο σε φυσικό κατάστημα. 😵

Πως γίνεται να είναι όλοι μονίμως λάθος;

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν των γονιών μου που είχαν ήδη free2go εδώ και αρκετά χρόνια, τους έδωσε επιλογή μέσα από το μενού της εφαρμογής να γίνει αλλαγή και πλέον έχουν και από 1 ευρώ ανανέωση και έχουν και οικονομικότερο πακέτο που τους φτάνει, πρώτα έβαζαν 12€ κάρτα κάθε μήνα, τώρα θα βάζουν μόνο 8€.

Εγώ έκανα αλλαγή από Q σε free2go στο κατάστημα, πλήρωσαα 5 ευρώ για την νέα sim (ίδιος αριθμός) και είχε και 1 ευρώ μέσα δώρο.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/8/2023 στις 8:51 ΜΜ, Diavolos666 είπε

 

Εγώ έκανα αλλαγή από Q σε free2go στο κατάστημα, πλήρωσαα 5 ευρώ για την νέα sim (ίδιος αριθμός) και είχε και 1 ευρώ μέσα δώρο.

Επειδή ψάχνω το ίδιο. Η ισχύς των εισερχομένων κλήσεων και μηνυμάτων είναι 12 μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/08/2023 at 12:08, IoannisSM said:

Επειδή ψάχνω το ίδιο. Η ισχύς των εισερχομένων κλήσεων και μηνυμάτων είναι 12 μήνες;

12 μήνες και στην Nova free2go:

https://www.f2g.gr/gr/f2g/support/xekinontas-sto-free2go/pia-ine-i-chroniki-diarkia-tis-free2go-kartas-mou

Quote

FREE2GO σύνδεση

Η FREE2GO κάρτα ισχύει για 12 μήνες από τη στιγμή που θα κάνεις την:

  • Πρώτη κλήση ή
  • Τελευταία ανανέωση υπολοίπου

Επιπλέον διευκρινίσεις

  • Μετά την παρέλευση δώδεκα (12) μηνών από την τελευταία ανανέωση υπολοίπου, η Σύνδεση διακόπτεται πλήρως και παύει να συνδέεται με το δίκτυο κινητής της Εταιρείας, ενώ η εκ νέου ενεργοποίησή της δεν είναι πλέον δυνατή με απλή ανανέωση υπολοίπου, αλλά απαιτείται εκ νέου υποβολή Αίτησης Σύνδεσης
  • Μετά το πέρας έξι (6) μηνών από την από την ημερομηνία διακοπής της Σύνδεσης, ο τηλεφωνικός αριθμός που αντιστοιχεί σε αυτήν μπορεί να εκχωρηθεί σε νέο συνδρομητή

Για να λέει ισχύς 12 μήνες λογικά δέχεσαι εισερχόμενες, είναι ακριβώς όπως η Q δηλαδή. Αλλιώς θα έπρεπε να αναφέρει π.χ. ότι αν δεν βάλεις κάρτα στο τρίμηνο γίνεται φραγή εισερχομένων και απλά κρατάς το νούμερο για 12 μήνες (όπως είναι στη vodaphone νομίζω).

~~~

--> EDIT: τελικά είναι 4 μήνες για φραγή εισερχομένων (όπως επισήμανε το παιδί παρακάτω), άρα για να έχεις απλώς αριθμό βάζεις 1 ευρώ κάθε 4 μήνες (σύνολο 3 ευρώ τον χρόνο) και τον κρατάς ενεργό.

Τα χρήματα κρατάνε για 2 μήνες, οπότε αν κάθε 2 μήνες βάζεις 1 ευρώ κρατάς και τα λεφτά (σύνολο 6 ευρώ τον χρόνο)

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

12 μήνες και στην Nova free2go:

https://www.f2g.gr/gr/f2g/support/xekinontas-sto-free2go/pia-ine-i-chroniki-diarkia-tis-free2go-kartas-mou

Για να λέει ισχύς 12 μήνες λογικά δέχεσαι εισερχόμενες, είναι ακριβώς όπως η Q δηλαδή. Αλλιώς θα έπρεπε να αναφέρει π.χ. ότι αν δεν βάλεις κάρτα στο τρίμηνο γίνεται φραγή εισερχομένων και απλά κρατάς το νούμερο για 12 μήνες (όπως είναι στη vodaphone νομίζω)

~~~

Οπότε με 1 ευρώ τον χρόνο έχεις τον αριθμό σου ενεργό! και στο τρίμηνο απλά χάνεις το ευρώ αν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει.

Αλλιώς με 4 ευρώ τον χρόνο μπορείς να κρατάς και τα λεφτά ώστε να μην χάνονται, αν βάζεις 1 ευρώ κάθε τρίμηνο πριν λήξουν τα προηγούμενα λεφτά, τα μεταφέρεις στο επόμενο τρίμηνο μαζί με το 1 ευρώ που έβαλες μόλις.

Ότι πρέπει για κινητά για παιδιά ή για δεύτερο αριθμό ή έστω όταν δεν το χρησιμοποιείς πολύ.

Λέει στο λινκ που έβαλες, στο "επιπλέον διευκρινίσεις" ότι μπαίνει φραγή εισερχομένων στους 4 μήνες. Σε κάθε περίπτωση συμφέρει η f2g αφού ανά 4 μήνες βάζω 1 ευρώ και ξεμπλοκαρω τις εισερχόμενες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, IoannisSM said:

Λέει στο λινκ που έβαλες, στο "επιπλέον διευκρινίσεις" ότι μπαίνει φραγή εισερχομένων στους 4 μήνες. Σε κάθε περίπτωση συμφέρει η f2g αφού ανά 4 μήνες βάζω 1 ευρώ και ξεμπλοκαρω τις εισερχόμενες.

Στραβομάρα έχω και δεν το είδα, μου αρέσει που παρέθεσα το link και δεν το είδα. (Εκτός κι αν το έβαλαν σήμερα γιατί αλήθεια δεν το είχα δει)

Και τα λεφτά κρατάνε 2 μήνες όπως λέει, όχι 3 όπως νόμισα.

Όπως και να χει όντως συμφέρει, με 3 ευρώ τον χρόνο έχεις νούμερο και χάνονται τα λεφτά ή με 6 ευρώ τον χρόνο (1 ευρώ κάθε 2 μήνες) έχεις και το νούμερο αλλά κρατάς και τα λεφτά.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/08/2023 at 20:51, Diavolos666 said:

Λοιπόν των γονιών μου που είχαν ήδη free2go εδώ και αρκετά χρόνια, τους έδωσε επιλογή μέσα από το μενού της εφαρμογής να γίνει αλλαγή και πλέον έχουν και από 1 ευρώ ανανέωση και έχουν και οικονομικότερο πακέτο που τους φτάνει, πρώτα έβαζαν 12€ κάρτα κάθε μήνα, τώρα θα βάζουν μόνο 8€.

Εγώ έκανα αλλαγή από Q σε free2go στο κατάστημα, πλήρωσαα 5 ευρώ για την νέα sim (ίδιος αριθμός) και είχε και 1 ευρώ μέσα δώρο.

Αυτό πλέον δεν ισχύει, έχουν ανεβάσει τα πακέτα κατά πολύ.

Οι επιλογές πλέον είναι CU για συντήρηση αριθμού σχεδόν τσάμπα και Frog για φτηνό κινητό με χρόνο ομιλίας.

image.png.e294f90ec3c83a8860cb35f3b9ece580.png

 

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, soul_d said:

Είχε βγει ανακοίνωση εδώ και καιρό 

Ναι αλλά το κατάλαβα αυτές τις μέρες γιατί έληγε το πακέτο μου και έπρεπε να βάλω κάρτα. Δεν παρακολουθώ τις ανακοινώσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...