Προς το περιεχόμενο

Mini PC T-Bao T8 Plus Intel N100 / 16 GB RAM LPDDR5 / 1TB SSD / Windows 11 185 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους!

Για χρήση γραφείου ( Microsoft Apps),  σερφάρισμα και προβολή ταινιών είναι εντάξει αυτό?

Θα δω κάποια διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με αυτό που έχω τώρα?

https://www.e-shop.gr/toshiba-l50-b-11e-156-intel-core-i3-3217u-4gb-500gb-windows-81-p-PER.910708

Έχω βάλει ssd και έχει i3 4005u σε αυτό το μηχανάκι αλλά επειδή είναι παλιό πάει σιγά λίγο.

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, zampara είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Για χρήση γραφείου ( Microsoft Apps),  σερφάρισμα και προβολή ταινιών είναι εντάξει αυτό?

Θα δω κάποια διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με αυτό που έχω τώρα?

https://www.e-shop.gr/toshiba-l50-b-11e-156-intel-core-i3-3217u-4gb-500gb-windows-81-p-PER.910708

Έχω βάλει ssd και έχει i3 4005u σε αυτό το μηχανάκι αλλά επειδή είναι παλιό πάει σιγά λίγο.

Ευχαριστώ!

 

https://www.cpubenchmark.net/compare/764vs2193vs5157/Intel-i3-3217U-vs-Intel-i3-4005U-vs-Intel-N100

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
2 hours ago, elio_1 said:

Ήρθε σήμερα. Στα θετικά η βάση για vesa που περιλαμβάνεται στο κουτί!

Και πάλι thanx @zacharis1955

Όταν το δουλεψεις λιγο γραψε μας αν μπορέσεις απο θερμοκρασιες πως πάει, από θόρυβο επίσης ειδικα και σε πιο high load. Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Όταν το δουλεψεις λιγο γραψε μας αν μπορέσεις απο θερμοκρασιες πως πάει, από θόρυβο επίσης ειδικα και σε πιο high load. Thanks

Από θερμοκρασίες δεν μπορώ να πω ακριβώς γιατί το Openhardwaremonitor μόνο τον δίσκο βλέπει (και είναι σχεδόν πάντα 35-41 βαθμούς). Στην αφή πάντως είναι χλιαρό.

Από θόρυβο, χωρίς πολύ φορτίο είναι εντελώς αθόρυβο. Σε πολύ φορτίο ακούγεται ο ανεμιστήρας του. Όχι τραγικά πράγματα αλλά δεν θα κοιμόμουν δίπλα του. Βέβαια "πολύ φορτίο" δεν λέμε να βλέπεις ταινία ή τέτοια πράγματα, είναι πολύ λίγο, θέλει να το ζορίσεις με κάτι που να ζητάει καλή επεξεργαστική ισχύ. Εμένα "φορτώνει" μόνο όταν ανοίγω το software για τις κάμερες παρακολούθησης (10 κάμερες) και τριγκάρουν τουλάχιστον 4 από αυτές ταυτόχρονα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, elio_1 said:

Ήρθε σήμερα. Στα θετικά η βάση για vesa που περιλαμβάνεται στο κουτί!

Και πάλι thanx @zacharis1955

Πηρες το 16G+1TB; Να υποθέσω ότι δεν πέρασε τελωνείο, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα, αυτό το mini pc το πήραμε για έναν φίλο μου. Του περάσαμε proxmox και μέσα σε αυτό κάναμε debian 12 & ubuntu 22.04.3 templates για να μπορεί να κάνει vm με 1 κλικ.
Του περάσαμε και kali linux από το image (όχι iso) και windows 11.
Με τα πολλά τώρα τρέχει windows 11 και kali και έναν ubuntu 22.04.3 server για docker και τα τρέχει όλα μαζί πένα!
Από ζέστη, αν του βάλεις να κάνει workload και το πιάσεις στο πλάι είναι ζεστό αλλά από φασαρία δεν μπορώ να πω ότι κάνει, είναι αρκετά αθόρυβο.
Γενικά για τα λεφτά του είναι τίμιο και μπορεί να κάνει και αρκετά παραπάνω από αυτά που έγραψα.
Δυστυχώς δεν το έψαξα για το αν θα μπορούσα να κάνω igpu passthrough σε vm μιας που το έχουμε headless.
Λογικά θα του περάσουμε κάποια στιγμή και κάποιο pfsense/opnsense.

Για σκέτο router με pfsense/opnsense είναι καθαρά overkill ακόμα και η πιο μικρή έκδοση του καθώς όλα αυτά τραβάνε μαξ 8gb ssd και 2gb ram ακόμα και με όλα τα extentions/plugins

Επεξ/σία από comfuzio
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας τις πληροφοριες

βεβαια εγω δεν καταλαβα σχεδον τιποτα 😎 αλλα για αλλους

ειναι πολυ σημαντικες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Του κάναμε αυτό για το οποίο κατασκευάστηκε 😛

Είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα για home lab, καίει σχεδόν τίποτα από ρεύμα και έχει "αρκετούς" πόρους για να κάνεις πειράματα με διάφορα λειτουργικά συστήματα αλλά και υπηρεσίες.
Φαντάσου να του τρέχεις pi-hole για να κόβει διαφημίσεις ή και κάποιο lancache αν έχεις πάνω από 2 pc στο σπίτι ή αργό internet ή γιατί όχι και τα 2 μαζί;
Για τα λεφτά που κοστίζει έχει πάρα πολλές δυνατότητες και μικρή κατανάλωση, για μένα αξίζει το μοντέλο με την πιο πολύ ram καθώς μπορείς να τρέχεις πολλά πράγματα παράλληλα, η cpu αν και σκέτο 4 cores είναι αρκετά γρήγορη για να κάνει αυτά που λέω από πάνω.
Τώρα για desktop χρήση, λίγο το δούλεψα με τα windows 11 που ήρθε, ήταν γρήγορο για daily tasks και σίγουρα καλύπτει βασικές λειτουργείες.
Για μένα είναι πιο πολύ ένα home lab σερβεράκι παρά για desktop χρήση χωρίς το ένα να αναιρεί το άλλο.

Καλορίζικο σε όσους το πήρατε! Αν θέλετε κάποια βοήθεια για τα παραπάνω, στείλτε μου και θα βοηθήσω όσο μπορώ

Επεξ/σία από comfuzio
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, comfuzio said:

Του κάναμε αυτό για το οποίο κατασκευάστηκε 😛

Είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα για home lab, καίει σχεδόν τίποτα από ρεύμα και έχει "αρκετούς" πόρους για να κάνεις πειράματα με διάφορα λειτουργικά συστήματα αλλά και υπηρεσίες.
Φαντάσου να του τρέχεις pi-hole για να κόβει διαφημίσεις ή και κάποιο lancache αν έχεις πάνω από 2 pc στο σπίτι ή αργό internet ή γιατί όχι και τα 2 μαζί;
Για τα λεφτά που κοστίζει έχει πάρα πολλές δυνατότητες και μικρή κατανάλωση, για μένα αξίζει το μοντέλο με την πιο πολύ ram καθώς μπορείς να τρέχεις πολλά πράγματα παράλληλα, η cpu αν και σκέτο 4 cores είναι αρκετά γρήγορη για να κάνει αυτά που λέω από πάνω.
Τώρα για desktop χρήση, λίγο το δούλεψα με τα windows 11 που ήρθε, ήταν γρήγορο για daily tasks και σίγουρα καλύπτει βασικές λειτουργείες.
Για μένα είναι πιο πολύ ένα home lab σερβεράκι παρά για desktop χρήση χωρίς το ένα να αναιρεί το άλλο.

Καλορίζικο σε όσους το πήρατε! Αν θέλετε κάποια βοήθεια για τα παραπάνω, στείλτε μου και θα βοηθήσω όσο μπορώ

Ευχάριστο είναι να τρέχει αυτα απροβληαμτιστα κ αθορυβα. Μιας και το ανεφερες πόσα w καίει με idle μεσα σε windows 11 πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, agnostos99 said:

Ευχάριστο είναι να τρέχει αυτα απροβληαμτιστα κ αθορυβα. Μιας και το ανεφερες πόσα w καίει με idle μεσα σε windows 11 πχ?

Το μηχάνημα δεν είναι δικό μου ή στο χώρο μου οπότε δεν μπορώ να το απαντήσω αυτό και μου διέφυγε να το τσεκάρω όσο το είχα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...