Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 15 Pro ενδέχεται να αποκτήσει πλαίσιο τιτανίου, λεπτότερα πλαίσια και μεγαλύτερη τιμή


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cmak είπε

Ε ναι ρε Apple, γιατί πλέον ένα νεφρό δε φτάνει

 

Πάρε Xiaomi, να σου βγει φθηνότερα...

https://www.skroutz.gr/s/40889740/Xiaomi-13-Pro-5G-Dual-SIM-12GB-256GB-Ceramic-White.html

...1.211,30 €...

ή αν θέλεις μπορείς να πας σε Samsung:

https://www.skroutz.gr/s/44751780/Samsung-Galaxy-S23-Ultra-5G-Dual-SIM-12GB-1TB-Lavender.html

...2.009,51 €...

Η άτιμη, η κακιά, η Apple! Μας έχει πιει το αίμα... Ευτυχώς που υπάρχουν και οι άλλοι και παίρνουμε φθηνά κινητά... Ακόμα και η Nothing, κυλοφορεί στην αγορά το καινούριο μοντέλο πάνω από τα 900 €... 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, teodoreh said:

Από την στιγμή που τα high-end iPhones είναι περισσότερο status symbol παρά εργαλείο, η Apple θα μπορούσε να αυξήσει την τιμή και στα +500€ και όχι μόνο δεν θα υπήρχαν αντιδράσεις, ίσως υπήρχαν και επιδοκιμασίες από όλους αυτούς που δεν θέλουν το κινητό τους να γίνεται "σούπα" από τον κάθε wannabe influencer.

 

Spoiler

Αυτό ακριβώς!!!! Δεν γίνεται ο κάθε  πλεμπαίος να βάζει 20000 δώσεις στον Κότσο, και να κυκλοφορεί με iphone. Κανονικά θα έπρεπε να δείχνεις φορολογική δήλωση πριν το αγοράσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Dinos1973 said:

Ειμαι με το 12 Pro 256gb το οποιο το αγορασα και μεταχειρισμενο στα €700, με καλη υγεια μπαταριας, ποιος ο λογος να αλλαξω; 

Κανένας λόγος δεν υπάρχει να το αλλάξεις εκτός αν έχεις τόσα πολλά χρήματα που δεν ξέρεις τι να τα κάνεις ή αν έχεις κόμπλεξ κατωτερότητας και θέλεις να έχεις ακριβό κινητό και πάντα το τελευταίο μοντέλο γιατί θεωρείς οτι μέσω αυτού αποκτάς ''ανώτερη'' κοινωνική θέση ή γίνεται πιο εύκολα αποδεκτός απο τους άλλους.  Αυτό ισχύει και με άλλα υλικά αγαθά, οχι μόνο το κινητό. 

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dinos1973 said:

Η τιμή θα συνεχίσει να ανεβαίνει κάθε χρόνο. Το θέμα είναι γιατί ένας κάτοχος του 14,13,12 (όπως και εγώ) να αλλάξει; Τι παραπάνω θα προσφέρει το 15 από το 14 κλπ. κλπ. κλπ.!

Νομίζω είναι απλό, δεν πας... Εάν η συσκευή σου είναι λειτουργική δεν χρειάζεται να αλλάξεις φαντάζομαι, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι βγαίνει καινούργιο μοντέλο δεν σημαίνει ότι πρέπει να το πάρετε. Όσοι έχετε τηλέφωνο και λειτουργεί κρατήστε το.

Εγώ έχω ένα Xiaomi κινητό από τις αρχές του 2020 και εξακολουθεί να λειτουργεί άψογα όπως την πρώτη ημέρα. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν του 2012 (μάρκα μούφα) και το άλλαξα γιατί μου έπεσε και έσπασε η οθόνη και δεν γινόταν, αλλιώς ούτε το 2020 δεν θα αγόραζα κινητό.

Δεν έχω τίποτα εναντίων αυτών που τα παίρνουν για το θεαθήναι.

Άλλος δίνει 5 ευρώ για καφέ από starbucks και αγοράζει και μία φέτα κέικ 2,5 ευρώ! Αν τα έχει ας τα δίνει.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, matias79gr είπε

Κανένας λόγος δεν υπάρχει να το αλλάξεις εκτός αν έχεις τόσα πολλά χρήματα που δεν ξέρεις τι να τα κάνεις ή αν έχεις κόμπλεξ κατωτερότητας και θέλεις να έχεις ακριβό κινητό και πάντα το τελευταίο μοντέλο γιατί θεωρείς οτι μέσω αυτού αποκτάς ''ανώτερη'' κοινωνική θέση ή γίνεται πιο εύκολα αποδεκτός απο τους άλλους.  Αυτό ισχύει και με άλλα υλικά αγαθά, οχι μόνο το κινητό. 

Θεωρώ ότι κάπου εδώ το τερμάτισες...

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν αφορούν κόμπλεξ ή άσκοπη σπατάλη χρημάτων.

Ναι, το 12 είναι ακόμα πολύ αξιοπρεπές και μια χαρά σαν συσκεύη, αλλά τα επόμενα μοντέλα έχουν καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά, που σε κάποιους είναι σημαντικά.

Εκτός αυτού, τα iphones έχουν υψηλή αξία μεταπώλησης. Κάποιος πουλάει το παλιό, δίνει κάποια χρηματα πραπάνω και παίρνει το καινούριο. Δεν δίνει όλα τα χρήματα από την τσέπη του.

Αν είσαι επαγγελματίας και δεν έχεις και ΦΠΑ, τότε το καινούριο σου βγαίνει 100-200€ παραπάνω πουλώντας και το παλιό.

Φυσικά υπάρχουν και οι κομπλεξικοί που αναφέρεις, αλλά μην τους τσουβαλιάζουμε όλους....

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tlykog said:

Θεωρώ ότι κάπου εδώ το τερμάτισες...

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν αφορούν κόμπλεξ ή άσκοπη σπατάλη χρημάτων.

Ναι, το 12 είναι ακόμα πολύ αξιοπρεπές και μια χαρά σαν συσκεύη, αλλά τα επόμενα μοντέλα έχουν καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά, που σε κάποιους είναι σημαντικά.

Εκτός αυτού, τα iphones έχουν υψηλή αξία μεταπώλησης. Κάποιος πουλάει το παλιό, δίνει κάποια χρηματα πραπάνω και παίρνει το καινούριο. Δεν δίνει όλα τα χρήματα από την τσέπη του.

Αν είσαι επαγγελματίας και δεν έχεις και ΦΠΑ, τότε το καινούριο σου βγαίνει 100-200€ παραπάνω πουλώντας και το παλιό.

Εκτός απο την αναγνώριση προσώπου με μάσκα που δεν μπορούν να κάνουν τα πιο παλιά μοντέλα ποια άλλη λειτουργία έχουν τα καινούργια μοντέλα που δεν την έχουν τα παλιά? Το οτι μπορεί καποιος να το πάρει σε χαμηλώτερη τιμή μου ειναι εντελώς αδιάφορο και δεν έχει να κάνει με την επιθυμία απόκτησης του τελευταίου μοντέλου.  Και αν κάποιοι το αλλάζουν για πολύ πολύ συγκεκριμένο λογο δεν είναι και ο κανόνας. Η μάζα το αλλάζει καθαρά και μόνο για το θεαθήναι! Και πόσο μάλλον οταν μιλάμε για iphone που έχουν σταθερότητα και αντοχή στο χρόνο και δεν βγαίνουν νοκ ουτ στα δυο-τρεια χρόνια όπως συμβαίνει με τα android, κρατάνε και σε τιμή όπως πολύ σωστά είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, matias79gr είπε

Εκτός απο την αναγνώριση προσώπου με μάσκα που δεν μπορούν να κάνουν τα πιο παλιά μοντέλα ποια άλλη λειτουργία έχουν τα καινούργια μοντέλα που δεν την έχουν τα παλιά?

Πες τα. Living ma best life με το 5s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, matias79gr είπε

Εκτός απο την αναγνώριση προσώπου με μάσκα που δεν μπορούν να κάνουν τα πιο παλιά μοντέλα ποια άλλη λειτουργία έχουν τα καινούργια μοντέλα που δεν την έχουν τα παλιά? Το οτι μπορεί καποιος να το πάρει σε χαμηλώτερη τιμή μου ειναι εντελώς αδιάφορο και δεν έχει να κάνει με την επιθυμία απόκτησης του τελευταίου μοντέλου.  Και αν κάποιοι το αλλάζουν για πολύ πολύ συγκεκριμένο λογο δεν είναι και ο κανόνας. Η μάζα το αλλάζει καθαρά και μόνο για το θεαθήναι! Και πόσο μάλλον οταν μιλάμε για iphone που έχουν σταθερότητα και αντοχή στο χρόνο και δεν βγαίνουν νοκ ουτ στα δυο-τρεια χρόνια όπως συμβαίνει με τα android, κρατάνε και σε τιμή όπως πολύ σωστά είπες.

Καλύτερες κάμερες (νυχτερινή λήψη, cinematic mode, proRAW κ.α.) καλύτερες μπαταρίες, επεξεργαστική ισχύ, οθονες κτλ

Το ότι αδιαφορείς για μία κατηγορία που στην Ελλάδα αριθμεί εκατοντάδες χιλιάδες (μέτοχοι σε νομικά πρόσωπα, ελεύθεροι επαγγελματίες, επιτηδευματίες κτλ) είναι δικό σου θέμα και μόνο. Φυσικά και έχει να κάνει με την επιθυμία, αφού το κόστος αντικατατάστασης είναι πολύ μικρότερο. Ειδικά αν αφαιρέσεις από την τιμή το ΦΠΑ ΚΑΙ την απαλλαγή φόρου. Αν, μάλιστα γίνεται αναβάθμιση και μέσω ομαδικών συμβολαίων, τότε δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ απολύτως λόγος να μην αναβαθμίσουν.

Στο μυαλό σου η μάζα το αλλάζει για το θεαθήναι. Είναι μια δική σου εκτίμηση. Αν έχεις κάποιο επίσημο στατιστικό, τότε ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Προσωπικά, πιστεύω ότι δεν είναι η πλειοψηφία, απλά "φωνάζουν" περισσότερο από τους άλλους και δημιουργούν κακή εικόνα. Βέβαια, αυτό, είναι μία δική μου εκτίμηση...

Έγραψα εξαρχής, ότι υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι. Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Δεν φταίει η εταιρεία γι αυτό, αλλά οι ίδιοι.

Το ότι ισχύει η τελευταία φράση σου, είναι και ο λόγος να αναβαθμίσεις αν θέλεις στο τελευταίο μοντέλο. Δεν το πληρώνεις εξαρχής. Κάνεις "επένδυση", αγοράζοντας το πρώτο iphone και με λίγα χρήματα, αφού πουλήσεις το παλιότερο, αγοράζεις το νεότερο.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μιλησω προσωπικά για μένα. 

Ποτε δεν ημουν φαν μποι της Apple, μια ζωη Galaxy S επαιρνα, κανα Nexus / Pixel κλπ.

Ημουν απ αυτούς που εκραζα μέχρι αηδιας κάτι τυπους σαν τον @billdanos που εχει έρωτα με την Apple και δεν το εκρυβε οπως ξέρετε οι περισσοτεροι :P 

Οταν περνούσε ένας χρονος αντε δυο, παντα ηθελα να αλλάξω συσκευη γιατι κατι με χαλούσε. (συνηθως τα κολληματα των συσκευων)

Το 2020 πηρα το πρωτο μου 11 Pro Max απλα για να δω αν θα την παλέψω με iOS και να δω ποσο θα μου λειψει να αλλάζω ROM καθε μέρα στο android κινητο μου (το XDA σε bookmark ηταν απ το 2009 η 2010 που πηρα το πρωτο μου Galaxy)

ΑΝ δεν μου ειχαν κανει πριν μηνες δώρο το 14 Pro Max(κωλοφαρδος) , θα κρατουσα μέχρι σημερα το 11 pro max, μη σας πω και τον επομενο χρονο.

Αυτο ειναι που μ αρέσει με την Apple πλέον. Μπορει να σκάσεις ενα σωρο λεφτα, αλλα την συσκευη θα την κρατησεις πολλα χρονια και θα σου φαινεται οπως την πρωτη μέρα. (δεν συζητάμε ΚΑΝ για τα updates)

 

Επισης αυτο το βιντεο που βγαζει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Το λατρευω

Επεξ/σία από HateMe
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...