Προς το περιεχόμενο

Ενεργοποίηση ένδειξης στυλ οδήγησης σε Renault Clio 2017


Simos805

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω αυτόματο Renault Clio 2017  dCi έκδοση Dynamique.

Σε αυτό το βίντεο φαίνεται πως σε άλλα renault πχ Captur υπάρχει λειτουργία να δείχνει live την κατανάλωση με το πάτημα του γκαζιού στην μπάρα κάτω.

Εμένα έχει την μπάρα εκεί στο καντραν αλλά είναι πάντα σβηστή.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενεργοποιηθεί η λειτουργία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

δεν στο δίνει σαν πληροφορία στο καντράν;  εμένα το ίδιο αμάξι μοντέλο του 15 μου δείχνει την τρέχουσα κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antonis35 είπε

δεν στο δίνει σαν πληροφορία στο καντράν;  εμένα το ίδιο αμάξι μοντέλο του 15 μου δείχνει την τρέχουσα κατανάλωση

Ναι την δείχνει, αλλά θα ήθελα αν μπορώ να ενεργοποιήσω και την μπάρα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αυτό δεν το ξέρω, και να σου πω τώρα που το έγραψες, μου λύθηκε η απορία τι είναι αύτη η μπάρα, δεν έιχα ιδέα πως λειτουργεί σε άλλα μοντέλα, και στο δικό μου ταμπλό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, antonis35 είπε

αυτό δεν το ξέρω, και να σου πω τώρα που το έγραψες, μου λύθηκε η απορία τι είναι αύτη η μπάρα, δεν έιχα ιδέα πως λειτουργεί σε άλλα μοντέλα, και στο δικό μου ταμπλό!!!

Ναι ούτε εγώ, το είδα τυχαία σε μια ομαδική σε renault Captur. Αλλά λέω για να υπάρχει ως hardware, ίσως να μπορεί να ενεργοποιηθεί στο software.

Άκυρο, εσύ ποιο μοντέλο έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ίδιο με το δικό σου αλλά του 2015 (dci, dynamique)

θα κοιτάξω το manual

Επεξ/σία από antonis35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, antonis35 είπε

ίδιο με το δικό σου αλλά του 2015 (dci, dynamique)

θα κοιτάξω το manual

Τι μέση κατανάλωση έχεις εντός πόλης?

Στο manual δεν λέει κάτι, είναι λειτουργία που υπάρχει σε νεότερες εκδόσεις αυτή, και όταν είχαν βγει τα δικά μας υπήρχε μάλλον μόνο σε Captur και άλλα μοντέλα. Απλά λέω πως για να υπάρχει το hardware (προφανώς η renault χρησιμοποιούσε το ίδιο καντραν σε πολλά μοντέλα), θα μπορεί κάπως να ενεργοποιηθεί.

Επεξ/σία από Simos805
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Simos805 είπε

Τι μέση κατανάλωση έχεις εντός πόλης?

Στο manual δεν λέει κάτι, είναι λειτουργία που υπάρχει σε νεότερες εκδόσεις αυτή, και όταν είχαν βγει τα δικά μας υπήρχε μάλλον μόνο σε Captur και άλλα μοντέλα. Απλά λέω πως για να υπάρχει το hardware (προφανώς η renault χρησιμοποιούσε το ίδιο καντραν σε πολλά μοντέλα), θα μπορεί κάπως να ενεργοποιηθεί.

Δεν το πολύδουλευω στην πόλη, πάω με τα πόδια δουλεια, εν τω μεταξύ επειδή με τρόμαξαν οι θεωρίες περί dpf κτλ, ακολούθησα την συνταγή του να πηγαίνω βόλτα στην εθνική "τάπα", οπότε τελευταία γύρισα από Θεσσαλονίκη με 180 χαω και ανέβηκε η κατανάλωση στα 5,8/100 αλλά ειλικρινά είμαι ευχαριστημένος αφού το πάω 160++. Λες να το παρακανω; Πρώτο diesel που πήρα και δεν το "έχω" ακόμη.

Εσένα τι σου καίει;

Υ.Γ.

Όταν το πήρα, είχε average 5,2/100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/7/2023 στις 8:22 ΜΜ, antonis35 είπε

Δεν το πολύδουλευω στην πόλη, πάω με τα πόδια δουλεια, εν τω μεταξύ επειδή με τρόμαξαν οι θεωρίες περί dpf κτλ, ακολούθησα την συνταγή του να πηγαίνω βόλτα στην εθνική "τάπα", οπότε τελευταία γύρισα από Θεσσαλονίκη με 180 χαω και ανέβηκε η κατανάλωση στα 5,8/100 αλλά ειλικρινά είμαι ευχαριστημένος αφού το πάω 160++. Λες να το παρακανω; Πρώτο diesel που πήρα και δεν το "έχω" ακόμη.

Εσένα τι σου καίει;

Υ.Γ.

Όταν το πήρα, είχε average 5,2/100

Εγώ προς το παρόν το χρησιμοποιώ συνήθως εντός πόλης. Το πήρα τον Απρίλιο, average έχει 7/100, αλλά έχω πάντα AC ανοιχτό διότι με τόση ζέστη δεν παλεύεται, δεν βέβαια πόσο έξτρα επηρεάζει την κατανάλωση. Επίσης είναι αυτόματο. Eco mode χρησιμοποιώ κάποιες φορές αλλά όχι πάντα. Από τους περισσότερους ακούω κάτι average 4-5/100, τα οποία στο δικό μου δεν έχω δει ποτέ (άντε να είχε πάει στα 6.5/100) για αυτό ρωτάω.

Ίσως φταίει το AC, ίσως ότι κυρίως κινούμαι εντός πόλης, ίσως το αυτόματο, ίσως όλα μαζί…

Υποθέτω πως αν το μηδενίσω και ξεκινήσω να γράφει σε ταξίδι εκτός πόλης θα έχει average χαμηλότερο.

 

Όσο για αυτό με το dpf, ξέρω ότι τα σύγχρονα αυτοκίνητα κάνουν αυτόματα αναγέννηση όταν χρειάζεται, ανεβάζουν στροφές αυτόματα καθώς κινείσαι (συμβαίνει τύπου 1 φορά το χρόνο και αν). Έτσι μου έχουν πει δηλαδή άτομα που έχω ρωτήσει, και ότι δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε.

Επεξ/σία από Simos805
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Simos805 είπε

Εγώ προς το παρόν το χρησιμοποιώ συνήθως εντός πόλης. Το πήρα τον Απρίλιο, average έχει 7/100, αλλά έχω πάντα AC ανοιχτό διότι με τόση ζέστη δεν παλεύεται, δεν βέβαια πόσο έξτρα επηρεάζει την κατανάλωση. Επίσης είναι αυτόματο. Eco mode χρησιμοποιώ κάποιες φορές αλλά όχι πάντα. Από τους περισσότερους ακούω κάτι average 4-5/100, τα οποία στο δικό μου δεν έχω δει ποτέ (άντε να είχε πάει στα 6.5/100) για αυτό ρωτάω.

Ίσως φταίει το AC, ίσως ότι κυρίως κινούμαι εντός πόλης, ίσως το αυτόματο, ίσως όλα μαζί…

Υποθέτω πως αν το μηδενίσω και ξεκινήσω να γράφει σε ταξίδι εκτός πόλης θα έχει average χαμηλότερο.

 

Όσο για αυτό με το dpf, ξέρω ότι τα σύγχρονα αυτοκίνητα κάνουν αυτόματα αναγέννηση όταν χρειάζεται, ανεβάζουν στροφές αυτόματα καθώς κινείσαι (συμβαίνει τύπου 1 φορά το χρόνο και αν). Έτσι μου έχουν πει δηλαδή άτομα που έχω ρωτήσει, και ότι δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε.

Μην ανησυχείς για την κατανάλωση θα πέσει ο μέσος όρος σιγά σιγά, όταν κάνεις και κανένα ταξιδι, κάτω από 5/100 εγώ δεν έχω δει ποτέ πάντως, ίσως δεν τα δουλεύουμε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, κάτοχος εδώ και 1,5 χρόνο του megane 2016 με τον ίδιο κινητήρα και αυτόματο. 

Κατανάλωση με τα 16αρια (χειμωνιάτικα) λάστιχα είναι γύρω στο 5,2 (οι διαδρομές που κάνω είναι συνήθως εκτός πόλης). Με καλοκαιρινά 17 λάστιχα πάμε στα 5,6

Όσο αφορά την αναγέννηση του dpf δεν χρειάζεται να τρέχεις πρέπει να ανεβάσεις στροφές. Οπότε βάλε το σε σπορ λειτουργία να δουλεύει γύρω στις 3000 στροφές και πήγαινε κανονικά το ταξίδι σου. 

Υπάρχει και τρόπος να αναγεννήσεις το dpf με πρόγραμμα της renault (δες ΕΔΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για όσους ενδιαφέρονται, το ενεργοποίησα με την παρακάτω εντολή μέσω DDT4ALL.

 

image.png

Στις 5/8/2023 στις 8:12 ΠΜ, antonis35 είπε

Μην ανησυχείς για την κατανάλωση θα πέσει ο μέσος όρος σιγά σιγά, όταν κάνεις και κανένα ταξιδι, κάτω από 5/100 εγώ δεν έχω δει ποτέ πάντως, ίσως δεν τα δουλεύουμε καλα

Έκανα 2-3 διαδρομές σε ανοιχτό δρόμο τις τελευταίες μέρες και πράγματι ο μέσος όρος έπεσε στα 5,7L/100km!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...