Προς το περιεχόμενο

διαφορα σε ταχυτητες (speedtest) αναμεσα σε υπολογιστες και κινητα;;;


naimore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,
μπορει καποιος να εξηγησει γιατι υπαρχει τεττοια διαφορα ταχυτητας αναμεσα σε κινητες συσκευες (android) και σε υπολογιστες (windows);
σε λαπτοπ / desktop πιανουμε 90(wifi)-100(ethernet) (σε 100αρα) και στα κινητα το μαχ βγαινει 45; με wifi και στον ιδιο χωρο

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2023 στις 4:30 ΜΜ, naimore είπε

καλησπερα,
μπορει καποιος να εξηγησει γιατι υπαρχει τεττοια διαφορα ταχυτητας αναμεσα σε κινητες συσκευες (android) και σε υπολογιστες (windows);
σε λαπτοπ / desktop πιανουμε 90(wifi)-100(ethernet) (σε 100αρα) και στα κινητα το μαχ βγαινει 45; με wifi και στον ιδιο χωρο

ευχαριστω

Αν τα κινητά είναι παλαιά και δεν είναι συμβατά με wifi 5Ghz λογικό είναι να έχεις απώλειες με τα 2.4Ghz. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 31/07/2023 at 16:30, naimore said:

καλησπερα,
μπορει καποιος να εξηγησει γιατι υπαρχει τεττοια διαφορα ταχυτητας αναμεσα σε κινητες συσκευες (android) και σε υπολογιστες (windows);
σε λαπτοπ / desktop πιανουμε 90(wifi)-100(ethernet) (σε 100αρα) και στα κινητα το μαχ βγαινει 45; με wifi και στον ιδιο χωρο

ευχαριστω

μου βρωμαει συσκευη που παιζει μονο 2.4ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
1 hour ago, costas_ said:

Τι διάολο συμβαίνει?

Το laptop μετράει ταχύτητα 120mbps cosmote και όλες οι άλλες συσκευές στο σπίτι με το ζόρι 30mbps

router? μηπως λαπτοπ με καλωδιο και οι αλλες συσκευες στα 2.4 ghz αντι για 5? μηπως το router δεν εχει 5 ghz ή ειναι κλειστο?  η μηπως οι συσκευες δεν εχουν 5. ή τις εβαλες κατα λαθος στα 2.4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 22/09/2023 at 22:59, costas_ said:

Τι διάολο συμβαίνει?

Το laptop μετράει ταχύτητα 120mbps cosmote και όλες οι άλλες συσκευές στο σπίτι με το ζόρι 30mbps

Τι γραμμή έχεις;

Οι δοκιμές ταχύτητες για να δεις τι μπορεί να πιάσε η γραμμή σου γίνονται ΠΑΝΤΑ με καλώδιο σε συσκευή που έχει 1gbps θύρα (το ίδιο να ισχύει και για το router - συνήθως ισχύει).

Οτιδήποτε άλλο, είναι για να παιχνίδι ("να, δες, εμένα έπιασε 5 mbps παραπάνω από εσένα, γιατί είμαι 2 μέτρα πιο κοντά στην κεραία, την ώρα που κάναμε ταυτόχρονα speedtest με τα xiaomi των 100€").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/10/2023 at 11:29, csontheline said:

Τι γραμμή έχεις;

Οι δοκιμές ταχύτητες για να δεις τι μπορεί να πιάσε η γραμμή σου γίνονται ΠΑΝΤΑ με καλώδιο σε συσκευή που έχει 1gbps θύρα (το ίδιο να ισχύει και για το router - συνήθως ισχύει).

Οτιδήποτε άλλο, είναι για να παιχνίδι ("να, δες, εμένα έπιασε 5 mbps παραπάνω από εσένα, γιατί είμαι 2 μέτρα πιο κοντά στην κεραία, την ώρα που κάναμε ταυτόχρονα speedtest με τα xiaomi των 100€").

και τα 5ghz δεν περνανε και ευκολα τα εμποδια οποτε και η αποσταση παιζει ρολο.

On 14/10/2023 at 15:16, The_Judas said:

αρχικά σιγουρέψου οτι το κινητό συνδέεται με 5ghz ίσως να έχεις και τις δύο συχνότητες ανοιχτές.

και επισης στα κινητα μπορει κανεις να δει και σε τι ταχυτητα εχει συνδεθει περα απο το band.οποτε αν κατι παει στραβα πχ αποσταση τοτε φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...