Προς το περιεχόμενο

html design με divs


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεψου το λογικα. Εχεις ενα κουτι που εχει μεσα Εναν τιτλο και ενα κειμενο. Οποτε θα χρειαστεις 1 div για το κουτι , 1 div για τον τιτλο και 1 div για το κειμενο. Εσυ εχεις βαλει 3 div αλλα δεν τα εχεις τοποθετησει σωστα. Το div του κουτιου θα πρεπει να περιεχει μεσα 2 div. Στο πρωτο div θα βαλεις τον τιτλο και στο δευτερο το κειμενο που θες.

Μόλις τώρα, uxu είπε

Σκεψου το λογικα. Εχεις ενα κουτι που εχει μεσα Εναν τιτλο και ενα κειμενο. Οποτε θα χρειαστεις 1 div για το κουτι , 1 div για τον τιτλο και 1 div για το κειμενο. Εσυ εχεις βαλει 3 div αλλα δεν τα εχεις τοποθετησει σωστα. Το div του κουτιου θα πρεπει να περιεχει μεσα 2 div. Στο πρωτο div θα βαλεις τον τιτλο και στο δευτερο το κειμενο που θες.

Ετσι οπως εχεις γραψει τον κωδικα ο τιτλος και το κειμενο ειναι στο ιδιο div. Θα σου προτεινα να αντιγραψεις τον κωδικα μου και να τον τρεξεις να δεις την διαφορα. Σημασια εχει ομως να τα καταλαβεις αυτα και οχι να τα κανεις αντιγραφη επικολληση.

2 λεπτά πριν, uxu είπε

Σκεψου το λογικα. Εχεις ενα κουτι που εχει μεσα Εναν τιτλο και ενα κειμενο. Οποτε θα χρειαστεις 1 div για το κουτι , 1 div για τον τιτλο και 1 div για το κειμενο. Εσυ εχεις βαλει 3 div αλλα δεν τα εχεις τοποθετησει σωστα. Το div του κουτιου θα πρεπει να περιεχει μεσα 2 div. Στο πρωτο div θα βαλεις τον τιτλο και στο δευτερο το κειμενο που θες.

Ετσι οπως εχεις γραψει τον κωδικα ο τιτλος και το κειμενο ειναι στο ιδιο div. Θα σου προτεινα να αντιγραψεις τον κωδικα μου και να τον τρεξεις να δεις την διαφορα. Σημασια εχει ομως να τα καταλαβεις αυτα και οχι να τα κανεις αντιγραφη επικολληση.

Επισης το style σου το εχεις βαλει σε ενα απο τα εσωτερικα div και οχι στο εξωτερικο ( στο κουτι ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zoranb είπε

Πριν το <style> τί πρέπει να γράψω; <body>?

Το style μπαινει παντα μεσα στο <head> απο οτι βλεπεις στον κωδικα μου το body αρχιζει αφου κλεισει το style και το head

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, zoranb είπε

Παιδιά, γίνεται από το VSC να βλέπω live τις αλλαγές που κάνω; Δηλαδή να μην χρειάζεται να κάνω πρώτα save το html αρχείο και μετά Refresh στον Browser?

Κάτι τέτοιο θέλεις; 
https://www.freecodecamp.org/news/vscode-live-server-auto-refresh-browser/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, zoranb είπε

Πώς μπορεί να γίνει με html αυτό το εφεδάκι -ντεγκραντέ σε 45 μοίρες- μέσα σε τέτοιο κουτί;

Screenshot 2023-08-10 at 16.56.34.png

Δοκίμασε με αυτό το εργαλείο που σου εμφανίζει από κάτω το css κώδικά. Css είναι αυτό που μπαίνει στο <style>. Πάντως νομίζω ότι πρώτα πρέπει να μάθεις πιο βασικά πράγματα πριν από αυτό. Είδα πριν ότι δεν ήξερες τι γράφεις πριν το <style></style> για αυτό το λέω. 

https://cssgradient.io/

Πάντως νομίζω ότι θα πρέπει να μάθεις πρώτα πιο εύκολα πράγματα και μετά να πας στο gradient background. 

Επεξ/σία από rafinos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...