Προς το περιεχόμενο

Hyundai Getz 2003 Πρόβλημα στα φώτα.


Mpouko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω 1 Hyundai getz 2003 μοντέλο, πρόσφατα εμφανίστηκε πρόβλημα στα μπροστά φώτα. 

Η αριστερή λάμπα του οδηγού δουλεύει με ελάχιστο φως είτε στην μικρή είτε στην μεγάλη σκάλα. 

Αλλαξα λαμπα αλλα τπτ. 

Δοκίμασα την αριστερή λάμπα στο δεξί φανάρι και λειτουργεί αψογα. 

 

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει πριν το πάω στον ηλεκτρολόγο? 

 

IMG_20230802_213016.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε ηλεκτρολόγο να δει και τις καλωδιώσεις. Πρόσφατα ο απέναντι ήρθε από την δουλειά πάρκαρε πυλωτή ανέβηκε σπίτι του και σε 1 ώρα το αυτοκίνητο λαμπαδιασε μόνο του. 2004 μοντέλο. Καλωδιώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Mpouko είπε

Καλησπέρα. Έχω 1 Hyundai getz 2003 μοντέλο, πρόσφατα εμφανίστηκε πρόβλημα στα μπροστά φώτα. 

Η αριστερή λάμπα του οδηγού δουλεύει με ελάχιστο φως είτε στην μικρή είτε στην μεγάλη σκάλα. 

Αλλαξα λαμπα αλλα τπτ. 

Δοκίμασα την αριστερή λάμπα στο δεξί φανάρι και λειτουργεί αψογα. 

 

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει πριν το πάω στον ηλεκτρολόγο? 

 

IMG_20230802_213016.jpg

ερχεται λιγότερο ρευμα στο φανάρι. Μπορεί να υπάρχει καμια διαρροή, κανένα κομμένο καλώδιο σε κάποιο σημείο κλπ.

Θα έλεγα πως υπάρχει ενα μικρό ενδεχόμενο να γίνει βραχυκύκλωμα κλπ κλπ.

Τι μπορείς να κάνεις μόνος σου?

  • Αντικατέστησε προληπτικά τις ασφάλειες για τα φώτα με άλλες που να ειναι επιβεβαιωμένα τα σωστά Α
  • Έλεγξε τα καλώδια που πάνε στα φώτα για χαλαρές συνδέσεις στις άκρες τους ή κοψίματα (ρευματα και γειώσεις)
  • Κούνησε τα να δεις αν δεν κάνουν καλή επαφή

Καλού κακού να έχεις κ πυροσβεστήρα δίπλα.

Αν δεν καταφέρεις τίποτα, τράβα άμεσα σε ηλεκτρολόγο. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2023 στις 7:15 ΠΜ, Mpouko είπε

Καλησπέρα. Έχω 1 Hyundai getz 2003 μοντέλο, πρόσφατα εμφανίστηκε πρόβλημα στα μπροστά φώτα. 

Η αριστερή λάμπα του οδηγού δουλεύει με ελάχιστο φως είτε στην μικρή είτε στην μεγάλη σκάλα. 

Αλλαξα λαμπα αλλα τπτ. 

Δοκίμασα την αριστερή λάμπα στο δεξί φανάρι και λειτουργεί αψογα. 

 

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει πριν το πάω στον ηλεκτρολόγο? 

 

IMG_20230802_213016.jpg

Εμενα καποιες φορες το ενα φαναρι δεν αναβε νομιζοντας οτι εχει καει η λαμπα. Ψεκασα σπρει για επαφες στο βυσμα που κουμπωνει η λαμπα εφτιαξε αλλα σε αλλο χρονο,μου το ξανα εκανε 2-3 φορες, ξαναψεκασα,εδω και 3 χρονια κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giannos13 είπε

Τόσα ξέρεις τόσα λες...
Στοίχημα 1εκ γιούρο 

Αν σου κάνει η ασφάλεια του σπιτιού σου δίνει έστω και λίγο ρεύμα?? Η στα κόβει τελείως?? Όχι να δούμε αν έχω καμία ιδέα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπερικά στο λέω είναι ασφάλεια. Μου έχει τύχει και σε Getz και σε Accent.

8 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Αν σου κάνει η ασφάλεια του σπιτιού σου δίνει έστω και λίγο ρεύμα?? Η στα κόβει τελείως?? Όχι να δούμε αν έχω καμία ιδέα...

Στο σπίτι δεν ξέρω τι γίνεται, καθώς δεν εχώ ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά υποθέτω πως κόβει τελείως.

Θα στο πω όπως το καταλαβαίνω με το απλό μου μυαλουδάκι καθώς δεν έχω σπούδαει ηλεκτρολόγος κτλ και ίσως θεωρητικά να τα πω λίγο λανθασμένα.

Καταρχάς, έχει μια ασφάλεια για κάθε πλευρά (φανάρι) και έχει λάμπες Η4 που έχουν 3 pin (2 σκάλες φωτισμού).
Όταν ανάβει τα φώτα (χωρίς καμένη λάμπα και χωρίς καμμένη ασφάλεια), ο διακόπτης των φώτων δίνει γείωση (-) στις δύο λάμπες (και στην δεξιά και στην αριστερή) συν το ρεύμα (+) που έχουν "μόνιμο" (με το κλειδί στον on), ανάβουν και δύο λάμπες.
Όταν ανάβει τα φώτα (χωρίς καμένη λάμπα! και με μία καμμένη ασφάλεια), ο διακόπτης των φώτων δίνει γείωση (-) στην 1η λάμπα αλλά αυτή η λάμπα "τράβαει" και γείωση από την 2η λάμπα καθώς δεν έχει ρεύμα (+) για να ανάψει. Αρά σαν να έχει δύο καταναλωτές σε σειρά αλλά ο ένας έχει και δεύτερη γείωση (-). Γι αυτό η μια ανάβει κανονικά και η άλλη ανάβει λίγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mpouko είπε

Τελικά ήταν ασφάλεια παιδιά. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 

Τα κάνατε πλακάκια για να μοιραστείτε το μύριο ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ούτε καν.. Πήγα σε ηλεκτρολόγο το αυτοκίνητο. Το μόνο που μου είπε είναι ότι αυτό και διάφορα κορεάτικα και γιαπωνέζα δουλεύουν με σώμα και όχι με ρεύμα(δεν γνωρίζω εγώ από αυτά) και αφού τσέκαρε τις ασφάλειες, απλα άλλαξε αυτήν που αντιστοιχεί στο δεξι φανάρι και όλα κομπλέ. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2023 στις 12:56 ΜΜ, giannos13 είπε

Εμπερικά στο λέω είναι ασφάλεια. Μου έχει τύχει και σε Getz και σε Accent.

Στο σπίτι δεν ξέρω τι γίνεται, καθώς δεν εχώ ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά υποθέτω πως κόβει τελείως.

Θα στο πω όπως το καταλαβαίνω με το απλό μου μυαλουδάκι καθώς δεν έχω σπούδαει ηλεκτρολόγος κτλ και ίσως θεωρητικά να τα πω λίγο λανθασμένα.

Καταρχάς, έχει μια ασφάλεια για κάθε πλευρά (φανάρι) και έχει λάμπες Η4 που έχουν 3 pin (2 σκάλες φωτισμού).
Όταν ανάβει τα φώτα (χωρίς καμένη λάμπα και χωρίς καμμένη ασφάλεια), ο διακόπτης των φώτων δίνει γείωση (-) στις δύο λάμπες (και στην δεξιά και στην αριστερή) συν το ρεύμα (+) που έχουν "μόνιμο" (με το κλειδί στον on), ανάβουν και δύο λάμπες.
Όταν ανάβει τα φώτα (χωρίς καμένη λάμπα! και με μία καμμένη ασφάλεια), ο διακόπτης των φώτων δίνει γείωση (-) στην 1η λάμπα αλλά αυτή η λάμπα "τράβαει" και γείωση από την 2η λάμπα καθώς δεν έχει ρεύμα (+) για να ανάψει. Αρά σαν να έχει δύο καταναλωτές σε σειρά αλλά ο ένας έχει και δεύτερη γείωση (-). Γι αυτό η μια ανάβει κανονικά και η άλλη ανάβει λίγο.

Ευχαριστω για κατι που δεν ηξερα και μοιρασες τις γνωσεις σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...