Προς το περιεχόμενο

Κρυπτογράφιση δίσκων σε Mac


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω μπερδευτεί πολύ στο να βρω μια λύση. Έχω έναν δίσκο με αρκετά αρχεία που δεν ξεπερνουν όμως τα 500mb. Εχω αρχεία πιο δημόσια αλλά και αρχεία πιο απόρρητα.

Έχω ένα macbook pro με 256gb ssd και ένα macbook air με 128gb ssd. Επίσης στην δουλειά δουλεύω σε windows και αν χρειαστεί μεταφέρω αρχεία με στικάκι ή μέσω συγχρονισμου  google drive. Όλα τα αρχεία οργανωμένα τα έχω όμως σε έναν εξωτερικό ssd 1tb με backup σε έναν εξωτερικό ακόμα 1tb και στο google drive (πακέτο 1tb).

Το προβλημά μου είναι οτι είναι πολύ ευάλωτα σε μια περίπτωση απώλειας/κλοπής.

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος κρυπτογράφισης (έστω και με μια απλή συνδρομή). Ένα εξωτερικό πρόγραμμα ή η κρυπτογράφιση του Mac OS.

  • Για τους εσωτερικούς δίσκους σκέφτομαι να ενεργοποιήσω το Filevault. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω? Γίνεται πιο αργό το σύστημα? Μπορεί να έχω πρόβλημα σε κάποιο update του OS(Τωρα έχω Monterey). Αν κάτι με χαλάει, μπορεί να ξαναγινει όπως πριν?
  • Για τους εξωτερικούς δίσκους να ενεργοποιήσω την κρυπτογράφιση του mac ή κάποια 3η υπηρεσία?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις τη λύση του Cryptomator και συγχρονισμός κρυπτογραφημένων στο cloud.

https://cryptomator.org/

Ουσιαστικά σου δημιουργεί έναν νέο εικονικό εξωτερικό δίσκο όπου μπορείς να έχεις εκεί μέσα τα αρχεία σου.

 

Αλλιώς για μη συγχρονισμένα στο cloud, νομίζω υπάρχει και η λύση του VeraCrypt που νομίζω είναι η συνέχεια του παλιού TrueCrypt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, killer76 είπε

Δοκίμασα σε ένα φλασάκι τώρα και το έκανα σε αυτό το φορματ

2023-08-034_06_50.png.899814009c3a134f8a0216a3ea34596d.png

Και τελικά δουλεύει όπως το θέλω. Τωρα θα δοκιμάσω το Filevault

Για να διαβάσει windows pc το στικακι που έφτιαξες, θέλει πρόγραμμα με drivers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2023 στις 9:10 ΜΜ, atheatos είπε

Για να διαβάσει windows pc το στικακι που έφτιαξες, θέλει πρόγραμμα με drivers.

Όχι δοκιμαστικό ηταν το φλασάκι. Την διαδικασία θα την κάνω σε εξωτερικό δίσκο που χρησιμοποιώ μόνο στο mac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...