Προς το περιεχόμενο

Frames και GPU usage


GeorgeRay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα προσφατα αγορασα μεταχειρισμενη καρτα γραφικων μια Palit GeForce GTX 1060 3 GB και εχω CPU Ryzen 5 2600 και εχω παρατηρησει οτι σε ορισμενα παιχνιδια δεν τρεχει 100% η καρτα με αποτελεσμα να μου κανει drop και να μην εχω τα fps που θα επρεπε πχ (Rocket League παιζω 200-240 FPS και με 100% gpu usage) ενω fortnite με το perfomance mode επρεπε να σταθερα 190 fps και πανω και πιανω 80-140 εχει συμβει σε καποιον παρομιο το ιδιο θεμα και αν ναι πως το ελυσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας αναβάθμιση επεξεργαστή και αφου γίνει αυτό βάζοντας μεγαλύτερης ταχύτητας ραμ... Αν ανεβάσεις τα γραφικά θα δεις την κάρτα να είναι σταθερά 99-100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, GeorgeRay είπε

Καλησπερα προσφατα αγορασα μεταχειρισμενη καρτα γραφικων μια Palit GeForce GTX 1060 3 GB και εχω CPU Ryzen 5 2600 και εχω παρατηρησει οτι σε ορισμενα παιχνιδια δεν τρεχει 100% η καρτα με αποτελεσμα να μου κανει drop και να μην εχω τα fps που θα επρεπε πχ (Rocket League παιζω 200-240 FPS και με 100% gpu usage) ενω fortnite με το perfomance mode επρεπε να σταθερα 190 fps και πανω και πιανω 80-140 εχει συμβει σε καποιον παρομιο το ιδιο θεμα και αν ναι πως το ελυσε

Χωρίς να έχω εμπειρία με το fortnite.

To "έπρεπε να έχει σταθερά 190 fps" από που το ξέρεις; Όταν έχεις τα 80-140 η κάρτα τι χρήση έχει (κάτω από 95%);

Σε τι ανάλυση παίζεις; Αν παράδειγμα το "δείγμα" σου των 190 fps είναι 1080p και εσύ έχεις οθόνη 1440p, είναι λογικό να έχεις λιγότερα fps.

Επίσης πόση μνήμη και σε τι ταχύτητα τρέχει; Στην περίπτωση που η μνήμη τρέχει στα 2133Mhz, τον έχεις "κουτσάνει" τον 2600!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτο το βιντεακι  ο τυπος εχει i7 4790  λιγο χειροτερος απο τον δικο σου και με DDR3, καλυτερα fps πιανει απο εσενα. 

Το '190 σταθερα" λιγο too much  μου ακουγεται. Παρε κανα 5600(Χ) να δεις διαφορα σε low-min.

 

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2023 στις 12:32 ΠΜ, GeorgeRay είπε

Καλησπερα προσφατα αγορασα μεταχειρισμενη καρτα γραφικων μια Palit GeForce GTX 1060 3 GB και εχω CPU Ryzen 5 2600 και εχω παρατηρησει οτι σε ορισμενα παιχνιδια δεν τρεχει 100% η καρτα με αποτελεσμα να μου κανει drop και να μην εχω τα fps που θα επρεπε πχ (Rocket League παιζω 200-240 FPS και με 100% gpu usage) ενω fortnite με το perfomance mode επρεπε να σταθερα 190 fps και πανω και πιανω 80-140 εχει συμβει σε καποιον παρομιο το ιδιο θεμα και αν ναι πως το ελυσε

Πόση VRAM σου τρώει με τα settings που έχεις τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2023 στις 11:08 ΜΜ, TopCLR είπε

Χωρίς να έχω εμπειρία με το fortnite.

To "έπρεπε να έχει σταθερά 190 fps" από που το ξέρεις; Όταν έχεις τα 80-140 η κάρτα τι χρήση έχει (κάτω από 95%);

Σε τι ανάλυση παίζεις; Αν παράδειγμα το "δείγμα" σου των 190 fps είναι 1080p και εσύ έχεις οθόνη 1440p, είναι λογικό να έχεις λιγότερα fps.

Επίσης πόση μνήμη και σε τι ταχύτητα τρέχει; Στην περίπτωση που η μνήμη τρέχει στα 2133Mhz, τον έχεις "κουτσάνει" τον 2600!

45 με 50% 1080p παιζω και τις ram απο την ημερα που το εφτιαξα τις εχω 3200 🤗

Στις 5/8/2023 στις 12:01 ΠΜ, Apaleytos80 είπε

Σε αυτο το βιντεακι  ο τυπος εχει i7 4790  λιγο χειροτερος απο τον δικο σου και με DDR3, καλυτερα fps πιανει απο εσενα. 

Το '190 σταθερα" λιγο too much  μου ακουγεται. Παρε κανα 5600(Χ) να δεις διαφορα σε low-min.

 

για ποιο λογο ειναι too much απο τηνσ τιγμη που αυτος παιζει με παλιο συστημα ddr3 και εναν επεξεργαστη που ειναι του 2014 με 8 threads να βγαζει περισοτερα frames και πιο σταθερα frames απο οτι εγω ? απο την στιγμη που εχουμε τις ιδιες ρυθμισεις; στο βιντεο που μου εστειλες δν ειδα να πεφτει κατω απο 120 εμενα ομως πεφτει και ξαναλεω εχουμε τα ιδια settings in game 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, GeorgeRay είπε

45 με 50% 1080p παιζω και τις ram απο την ημερα που το εφτιαξα τις εχω 3200 🤗

για ποιο λογο ειναι too much απο τηνσ τιγμη που αυτος παιζει με παλιο συστημα ddr3 και εναν επεξεργαστη που ειναι του 2014 με 8 threads να βγαζει περισοτερα frames και πιο σταθερα frames απο οτι εγω ? απο την στιγμη που εχουμε τις ιδιες ρυθμισεις; στο βιντεο που μου εστειλες δν ειδα να πεφτει κατω απο 120 εμενα ομως πεφτει και ξαναλεω εχουμε τα ιδια settings in game 😊

Γιατι οι 1st και 2nd gen Ryzen δεν εχουν κανα σοβαρο single core προβαδισμα απο ενα haswell i7 της ιντελ, μη σου πω οτι τους πρωτους του παταει. Τωρα τα threads Που εχεις παραπανω και αυτο δεν λεει κατι λογικα στο συγκεκριμενο game. Επρεπε να ησουνα μπροστα ομως σε σχεση με το βιντεο. Ισως αυτος στο βιντεο εχει την 1060 overclocked, πυρηνα και μνημη, ισως ο 2600 σου δεν μπουσταρει σωστα απο θερμοκρασιες,  Παρε ενα φθηνο tower cooler και πιεσε το 2600. Καποια στιγμη παρε ενα 5600 να δεις αλμα σε framerate και καθολου frame drops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...