Προς το περιεχόμενο

επιλογη -μεταχειρισμενου- tablet ή laptop για σχεδιαστικο λογισμικο με γραφιδα


spracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω γνώμες, σχετικά με αγορά που θέλω να κάνω για να δουλέψω με σχεδιαστικο προγραμμα με τη βοηθεια γραφίδας, δεν θέλω να τινάξω τη μπανκα οποτε ψάχνω μόνο για μεταχειρισμένο, η ερωτηση ειναι τι ενδεχομένως θα βολευε καλύτερα, tablet ή laptop, αντιλαμβάνομαι ότι για να δουλέψω ευκολα πχ με το λαπτοπ θα πρεπει να αποσπαται το πληκτρολογιο, οι μινιμουμ απαιτησεις ειναι Intel Core i5 (6th generation), 8Gb και GPU DirectX 11 compatible, αν θα εβαζα τις δικες μου απαιτησεις σε σειρά θα ηταν το μεγεθος οθονης, η τιμή και κατοπιν όλα τα υπόλοιπα, πχ η αυτονομία δεν με ενδιαφερει γιατι θα δουλεύω σε γραφείο, απλά χρειάζομαι την λειτουργία touch screen αυτο ειναι όλο, ίσως υπάρχει και σκέτη οθόνη touch?? που μπορω να αγοράσω και να τη συνδεσω στο λαπτοπ που εχω ως εξωτερική? βασικά γιαυτο γινεται η δημοσίευση για να ακούσω τη γνωμη κάποιον πιο ειδικων, ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, spracing είπε

ίσως υπάρχει και σκέτη οθόνη touch??

Ψάξου λίγο για wacom pen tablets. Μοντέλο κλπ δεν έχω την γνώση να σου προτείνω αλλά τουλάχιστον πιστεύω ότι σε κατευθύνω στη σωστή για εσένα κατηγορία προιόντος.

Υπόψιν ότι θα σχεδιάζεις με τη γραφίδα στο "tablet" το οποίο δεν έχει οθόνη (σαν μεγάλο touchpad είναι) και θα γίνεται input στον υπολογιστή σου. Δηλαδή μιλάμε καθαρά για περιφερειακή συσκευή. Και δεν θα τινάξει την μπάνκα όπως λες και εσύ.

Επεξ/σία από Engimek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, η αλήθεια ειναι ότι τα wacom τα εχει και ο κατασκευαστης του σχεδιαστικου -shapr3d- πολύ ψηλά στη λίστα των "συμβατων" συσκευων, απλα με φρεναρησε κάπως το γεγονος ότι δεν είναι και πολύ ακουστά σε μας? -οπως και πολλα άλλα βεβαια- αλλα με ενα προχειρο ψαξιμο βλεπω ότι ειναι μα΄΄λον στην κορυφη αυτων των συσκευων, ευχαριστω πολύ για τη συμβουλη

γραφεις "θα σχεδιάζεις με τη γραφίδα στο "tablet" το οποίο δεν έχει οθόνη (σαν μεγάλο touchpad είναι)" έχεις κάποια σχετικη εμπειρία πόσο "αμεσος" ειναι ο τροπος λειτουργιας σε σχέση με αυτο που βλέπουμε στην οθόνη μας? δεν γνωριζω, γιαυτο ρωταω μήπως υπάρχει κα΄ποιου ειδους υστέρηση ή μη απόκριση οπως θα περιμέναμε και θα μας μπερδεύει? 

Επεξ/σία από spracing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεκαετιες ειναι στο χωρο η wacom απλα οι μη σχετικοι δεν ξερουν

ειναι σαν το mouse τοσο αμεσο ρυθμιζεται και η δειγματοληψια με software 

εκτος απο σχεδιασμο που θελει καποια συνηθεια το χρησιμοποιουν πολυ οι φωτογραφοι γιατι δινει μια πολυ καλυτερη για μερικους λεπτομερια στο ρετους αν εχεις καποιο φωτογραφιο μεγαλο μπαινεις ρωτας και που ξερεις μπορει να σου κανει demo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις πληροφορίες, απλά συνεχιζω να ψάχνω στα manual του κατασκευαστή και δυστυχως βλέπω σε πολλά σημεία να αναφέρεται πως ενω δουλεύει με σχεδον ολους τους τροπους που αναφερονται παραπάνω, προτείνονται οι συσκευες με οθόνη tablets, laptops κλπ καθως πολλές σημαντικές λειτουργίες ΔΕΝ υποστηρίζονται με τα pen tablet, εξάλλου η αρχική εμπνευση για το σχεδιαστικο ηταν να δουλευει αποκλειστικα με i-pad, και κατοπιν ενσωματωθηκαν συσκευες windows κλπ, οπότε μάλλον η αρχική αναζητηση θα έλεγα θα έπρεπε να στραφει προς το "ποιο μεταχειρισμένο 2-1 laptop" για να γινει η δουλειά μας, θα ηθελα να ακούσω τις γνωμες σας μιας και ειστε σχετικότατοι αποτι βλεπω, πχ κάποιος γνωστός πρότεινε το HP Elite X2 1012 G2 12.3” QHD ( i5-7200U/8GB/256GB NVMe ), αν και για να ειμαι ειλικρινης θα προτιμούσα κάτι μεγαλύτερο σε οθόνη ή μηπως θα έπρεπε να πάω σε κάτι πιο "σιγουρο" όπως microsoft surface, ipad κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...