Προς το περιεχόμενο

MacOs games?!


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως κάποιοι να γελάσετε :)

έχω μείνει στα παλιά που παίρναμε cd και παίζαμε παιχνίδια. χαχα

Θέλω να παίξω κάποια παιχνίδια στο Μακ μίνι σε ότι ανάλυση σηκώσει τέλος πάντων...κανένα wrc, κανένα fornite, pubg κανενα f1, tomb raider.

Πάτησα App Store αλλα δεν.

τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickvas19 είπε

Μακ μίνι

Αν δεν γράψεις ποιο Mac mini , πως περιμένεις κάποιος να σε πάρει στα σοβαρά?

1 ώρα πριν, nickvas19 είπε

Ίσως κάποιοι να γελάσετε :)

Γελάσαμε, αλλά οχι για το Mac OS  games….αλλα με τα κενά που αφήνει αυτό που έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mac mini m2

εγώ ρώτησα απλά που βρίσκω παιχνίδια ποιο Μακ μίνι έχω που σχετίζεται αυτό;

 

ωστόσο στο steam οσο παιχνιδια εχει ειναι για windows.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nickvas19 said:

Mac mini m2

εγώ ρώτησα απλά που βρίσκω παιχνίδια ποιο Μακ μίνι έχω που σχετίζεται αυτό;

 

ωστόσο στο steam οσο παιχνιδια εχει ειναι για windows.

έχει να κάνει με την αρχιτεκτονική πχ τα m1 m2 κτλ είναι arm based οπότε παιχνίδια που είναι για x86 ίσως και να μην παίξουν ποτέ.
Είμαι και εγώ νέος στο mac με m1 airbook οπότε μην με πάρεις στα σοβαρά, θέλει parallels -που όμως κοστίζει αρκετά- για να κάνεις windows vm, το κάνει μόνο του και πολύ εύκολο. Μην ξεχάσω, επιτρέπει να το έχεις για λίγο καιρό δωρεάν πριν το αγοράσεις για να δεις αν σου κάνει ή όχι.
Εγώ το αγόρασα δυστυχώς με την συνδρομή, εν αναμονή για το επόμενο μεγάλο update που αν κάνει αυτά που λέει, θα πάρω την εφάπαξ έκδοση του και δεν με νοιάζουν τα updates. Σε αυτό πχ πήγα να τρέξω lineage2, κατεβαίνει μια χαρά, κάνει εγκατάσταση μια χαρά, ανοίγει μια χαρά. Περίπου 1 λεπτό μετά βγάζει ότι τρέχω hacking tool και κλείνει και αυτό γιατί ο gameguard δεν έχει arm support και δεν μπορεί να το κάνει emulate. Δεν είναι πρόβλημα βέβαια του parallels αλλά του gameguard του παιχνιδιού αυτού.
Ίσως σε κάποιο mac με intelα cpu να παίζει κομπλέ γιατί δεν θα κάνει emulation.

Τώρα για παιχνίδια, μερικά παίζουν από μόνα τους πχ minecraft java, μετά μπορείς να δεις στο steam για παιχνίδια που υποστηρίζουν macos ή ακόμα και στο epic.
Θα βγει κάτι καλό σε λίγο καιρό από ότι ξέρω με το apple porting toolkit με το macos 14 -διορθώστε με αν κάνω λάθος- 


Δεν το δοκίμασα καθώς θέλω το mac για production περιβάλλον αν και έχοντας δει τα πιο πολλά video αυτού του καναλιού και τα αποτελέσματα όλο φτάνω μια ανάσα πριν μπω και γω στο beta.
Και δεν είναι και κάτι που προτείνω. Θα έλεγα λίγο αναμονή για όταν βγει η τελική έκδοση.

 

Βάζω και ένα λίγο πιο νέο video που δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nickvas19 είπε

Mac mini m2

εγώ ρώτησα απλά που βρίσκω παιχνίδια ποιο Μακ μίνι έχω που σχετίζεται αυτό;

 

ωστόσο στο steam οσο παιχνιδια εχει ειναι για windows.

Απαντήθηκε ο λόγος. Ο επεξεργαστής Μ2 που έχεις υποστηρίζει παιχνιδια που αυξάνονται σιγά σιγά μαζί με τα updates του Mac OS.

https://apps.apple.com/gr/app/death-stranding-directors-cut/id6449748961?l=el&mt=12
 

Ένα από αυτά τα παιχνίδια που πρόκειται να υποστηριχθεί σύντομα από τους Μ επεξεργαστές είναι το παραπάνω.

14 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

από ότι κατάλαβα....παπαλα.

Καλό… 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, skiabox said:

@comfuzio Εχει εφάπαξ έκδοση το parallels που αναβαθμίζει και σε version?

Δεν νομίζω.

image.png.82dbd58a1bc3d624a4dcdf1cc075755f.png

9 hours ago, nickvas19 said:

από ότι κατάλαβα....παπαλα.

και πάλι, νέος στο χώρο του macos και ίσως τα βλέπω λάθος, νομίζω ότι είναι η αρχή και όχι πάπαλα. Απλά λίγο υπομονή για το MacOS 14.
Βέβαια δεν θα το περίμενα να τρέχει 4Κ 144fps με όλα ultra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, nickvas19 said:

δλδ λες ότι με τα macos14 θα αλλάξουν όλα;

Τώρα όλα ή μερικά δεν το ξέρω. Μπορεί και αυτό είναι στο έρχεται σύντομα© και να μην γίνει και σωστά ή ποτέ.
Γενικά αν δεις την όλη εικόνα εδώ και μερικά χρόνια, έχουν αλλάξει πολλά στο gaming για linux και τώρα και για mac.
 

13 hours ago, skiabox said:

@comfuzio Δεν το είχα προσέξει αυτό στην standard edition.

Βέβαια δυστυχώς το έχει μόνο για αυτή.

Εγώ κοιτούσα να πάρω την 1 off αλλά βλέπω ότι είναι "κοντά" για την 19 και από αυτά που διαβάζω θα έχει πολλές και καλές αλλαγές αλλά δεν αξίζει να πληρώσεις full price την 18 λίγες βδομάδες πριν την 19 χωρίς δυνατότητα για αναβάθμιση σε μια λογική τιμή.
Βέβαια και τα 100€/χρόνο για το sub για μένα είναι υπερβολικά. Με το καλό να βγει η 19 και αν είναι τόσο καλή όσο αυτά που διαβάζω, θα το γυρίσω σε εφάπαξ. Μπορεί να χάνει κάποια λίγα πράγματα σε σχέση με τις άλλες εκδόσεις αλλά αρκετά με τις συνδρομές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, skiabox said:

@comfuzio Γενικά ενώ παλιά έπαιζε στα ίσια με το vmware νομίζω τα τελευταία χρόνια έχει ξεφύγει το parallels.

Αυτό δεν το ξέρω γιατί πριν λίγους μήνες πήρα το macbook air m1 και δεν είχα ποτέ πριν στην κατοχή μου mac.
Για τώρα από το λίγο που τα δούλεψα και τα 2, το parallels είναι πολύ καλύτερο.
Σχεδον 1 κλικ εγκατάσταση των windows 11 ή και του kali και έχει dx11 (ή 12; ) support. Βέβαια νομίζω ότι το parallels έχει μπει πιο καλά με το apple silicon σαν αρχιτεκτονική.

Υ.Γ. Μπορεί να είμαι λάθος καθώς νέος στο χώρο των mac. Οπότε μην πάρετε καμία πληροφορία από εμένα της μετρητής, πάντα ψάξιμο και αν είμαι λάθος παρακαλώ διορθώστε με να μάθω και γω μαζί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...