Προς το περιεχόμενο

Όταν ζητάνε λόγους αποχώρησης από προηγούμενες δουλειές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την αναζήτηση για νέα δουλειά, μου έχει τύχει σε μερικές περιπτώσεις να μου ζητείται κατά την συνέντευξη να αναφέρω προφορικά (ή ακόμα και γραπτά, πχ σε κάποια «αίτηση») τους λόγους αποχώρησης από προηγούμενες δουλειές. Εγώ χωρίς να έχω κάνει προηγούμενη έρευνα επί του θέματος μέχρι στιγμής, απλά τους ανέφερα. Οι απορίες μου λοιπόν είναι οι εξής:

  1. Γιατί θέλουν να μάθουν για ποιον λόγο φεύγω/έφυγα από μια προηγούμενη δουλειά;
  2. Αυτή η πληροφορία δεν θεωρείται προσωπικό δεδομένο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) για να μαθουν τι σε ελκυεει σε μια αλλη θεση εργασιας (χρηματα/ενδιαφερον) ή να δουν τη σχεση σου με συναδελφους (τοξικοπεριβαλλον ή αν το αφεντικο ηταν $@)

2)οχι αλλα μπορεις να αρνηθεις να απαντησεις. Δεν επηρεαζει τη διαδικασια απλως δε διευκολυνεις τη διαδικασια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν είναι σύνηθες και μάλιστα αν καταφέρεις να έχεις συνεντεύξεις με τις μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου , εκτός από τεχνικές ερωτήσεις ακολουθεί και σειρά συνεντεύξεων 4-5 με Manager και τις λεγόμενες leadership questions.

Αυτό που δεν πρέπει να κάνεις επουδενί, είναι να αναφερθείς αρνητικά απέναντι στο προηγούμενο εργοδότη, συνάδελφο, κλίμα , ή εταιρία,  ότι και να έγινε. ( έρχεται μπούμερανγκ αν το κάνεις)

Κάποιες επιλογές που έχεις είναι:

1) Ήταν θέση με ημερομηνία λήξης - κλειστό project, συμβόλαιο με συγκεκριμένο σκοπό μόνο ,το οποίο και έληξε.

2) Ήταν θέση αντικατάστασης εργαζομένου ο οποίος ήταν άρρωστος και επέστρεψε.

3) H εταιρία αναδιαρθρώνεται, μεταφέρει / αποδομει θέσεις σε άλλες τοποθεσίες, η θέση ήταν πλεονάζουσα,  προσδοκώ σε μια θέση με ασφάλεια και συνέχεια.

4) Επιθυμία μου είναι,  να εξελίσσομαι / αναπτύσσομαι στο τομέα μου συνεχώς, να έρχομαι αντιμέτωπος με νέες προκλήσεις, να διευρύνω τις γνώσεις και την εμπειρία μου, κάτι το οποίο παρέχει η συγκεκριμένη θέση /ρόλος της εταιρίας σας.

Το 4) η καλύτερη απάντηση, μπορείς να αναφέρεις και μια από τις άλλες τρεις.αν επιμείνουν, ωστόσο να καταλήγεις πάντα θετικά στο 4.

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...