Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: Η σειρά iPhone 15 θα κυκλοφορήσει στις 22 Σεπτεμβρίου, και θα ανακοινωθεί στις 12 ή 13 Σεπτεμβρίου


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, mants118 είπε

Πσσσσσσσσσσ!!! Μιλάμε για ημερομηνίες έκπληξη αυτές που αποκάλυψαν και αποκάλυψαν με κίνδυνο τη σωματική τους ακεραιότητα αυτά τα τσακάλια ερευνητές του Bloomberg...

Εγώ θα τους έβαζα σε πρόγραμμα προστασίας Μαρτύρων, με συσκευές android φυσικά. 😂

🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Chocobo said:

Ουσιαστική ανάγκη για αλλαγή δεν υπάρχει εδώ και πολύ καιρό.Εγώ με το 11 ήμουν απόλυτα ευχαρηστημένος απλά η νέα δουλειά μου έδωσε νέο οπότε why not.Αλλά πρακτικά ανάγκη δεν υπάρχει.

 

13 hours ago, somt said:

Η (κάθε) εταιρεία οφείλει να ανανεώνει τα (όποια) μοντέλα της σε μια συχνή βάση (πχ μια φορά το χρόνο).
Είτε είναι κινητό, είτε laptop, είτε αυτοκίνητο.

Επίσης δεν απευθύνεται αναγκαστικά σε αυτούς που έχουν το αμέσως προηγούμενο μοντέλο αλλά κυρίως σε όσους έχουν μείνει μερικές-αρκετές γενιές πίσω και ανανεώνουν, πχ, κάθε 4 χρόνια.

Ας ανανέωναν οι εταιρείες τον στόλο τους και κάθε βδομάδα αν ήθελαν, λες και σας ανάγκασε κανείς να αγοράσετε το τελευταίο μόντελο.

 

13 hours ago, epicouros said:

Δεν υπάρχει κανένας σοβαρος λογος να αλλάζεται κινητο καθε χρόνο είτε είναι Apple, ειτε Samsung. Κόψτε αυτη την αρρώστια!!

Ισχυει, ειναι σαν να αλλαζεις αυτοκινητο καθε 2-3-5 χρονια. Δεν σου προσφερει απολυτως τιποτα "νεο" καθως οι τεχνολογιες δεν προλαβαινουν πλεον να αλλαξουν τοσο γρηγορα σε επιπεδο καινοτομιας ωστε να δικαιολογειται η συχνη αλλαγη. Απλα λανσαρονται ως καταναλωτικα αγαθα και δημιουργουν hype και πλασματικες καταναλωτικες αναγκες αλλιως πως θα συντηρουσαν τις εταιρειες τους και την παγκοσμια οικονομια? Αν ολοι εμεις μεναμε με το ιδιο αμαξι 10+ χρονια (καλοσυντηρημενο προφανως) και με το ιδιο κινητο 5+ ετη, την ιδια τηλεοραση 5+ ετη και τα ιδια ρουχα μεχρι να μην μας κανουν πλεον ή να εχουν φθαρει και να ειναι για χαρισμα/αλλαγη κτλ. πως θα δουλευε η παγκοσμια οικονομια?

Λ.χ. Toyota Corolla Hybrid εχει παει πλεον στα 30-31Κ για να βαλεις 2-3 απλα εξτρα επανω. Το ιδιο αμαξι προ facelift πριν 1-2 χρονια ειχε καπου 26-27Κ . Οι κυριες πρακτικες διαφορες τωρα ειναι (α) η αλλαγη του υβριδικου συστηματος που ειναι 5ης γενιας, (β) οι βελτιωσεις του μοτερ που βγαζουν συνδυαστικα πλεον +9 αλογα και (γ) η μπαταρια που πλεον αλλαξε ο τυπος σε ιοντων λιθιου και μικρυνε σε μεγεθος. Εχοντας υβριδικο 3ης γενιας και γνωριζοντας την ιστορια και αξιοπιστια της Toyota αξιζει αυτη η αλλαγη και επιβαρυνση κατα +5-6Κ? Για εμενα οχι. Τα +9 αλογα δεν θα τα καταλαβεις ποτέ στο δρόμο συν του οτι το αμαξι αυξησε αισθητα την καταναλωση απο τα 4,9 που πετυχαινες με την 3η και 4η γενια τωρα εχει παει στο 5,6 για πλακα. Η μπαταρια ιοντων λιθιου ειναι μεν ελαφρυτερη και μικροτερη αρα κερδιζεις σε βαρος και χωρο αποσκευων αλλα "φθειρεται" και πιο γρηγορα εναντι της προηγουμενης γενιας αρα ισως επηρεασει τη μακροημερευση της οταν οι προηγουμενες εβγαζαν 15+ χρονια και εκατονταδες χιλιαδες χλμ. Αξιζει λοιπον να παρεις το νεοτερο ακριβοτερο? Οχι παντα. Αξιζει η τοσο μεγαλη διαφορα τιμης? Οχι παντα.

Οντας κατοχος Iphone 8 Plus εδω 5,5 χρονια, με αλλαγμενη μπαταρια, μπορω να πω οτι για τις προσωπικες μου αναγκες με καλυπτει και με το παραπανω, ακομα και ως καμερα/φωτογραφικη/βιντεο και σε γιορτες-μαζωξεις οι συγγενεις με Android της μεσης κατηγοριας των 300-400 ευρω με παρακαλανε να βγαζω εγω τις φωτο και τα βιντεο γιατι "βγαζει καλυτερα".

Αν θες ενα κινητο για τη βασικη του χρηση που ειναι τηλεφωνο, μηνυματα, IM, youtube, internet, μουσικη, αραια και που social, φωτογραφιες/βιντεο, κανα ψιλο παιχνιδακι του 10 λεπτου, που στην πραξη οι περισσοτεροι αυτες τις πρακτικες αναγκες εχουν, ενα κινητο 3ετιας μην πω 5ετιας αν ειναι Iphone υπερκαλυπτει τις απαιτησεις.

Το μονο "μειον" ειναι οτι η Apple τερματιζει φετος την υποστηριξη με updates του Iphone 8 αρα προς τα τελη του χρονου θα υποχρεωθω να κοιταξω για κινητο υστερα απο 6 ετη. Προφανως δεν θα παω σε νεα σειρα, προφανως θα αγορασω το πιο συμφερον εκεινη τη στιγμη που λογικα θα ειναι καποιο 12αρι μαλλον στη λογικη του να βγαλει 2-3 χρονια υποστηριξη. 

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sebu είπε

 

 

Ισχυει, ειναι σαν να αλλαζεις αυτοκινητο καθε 2-3-5 χρονια. Δεν σου προσφερει απολυτως τιποτα "νεο" καθως οι τεχνολογιες δεν προλαβαινουν πλεον να αλλαξουν τοσο γρηγορα σε επιπεδο καινοτομιας ωστε να δικαιολογειται η συχνη αλλαγη. Απλα λανσαρονται ως καταναλωτικα αγαθα και δημιουργουν hype και πλασματικες καταναλωτικες αναγκες αλλιως πως θα συντηρουσαν τις εταιρειες τους και την παγκοσμια οικονομια? Αν ολοι εμεις μεναμε με το ιδιο αμαξι 10+ χρονια (καλοσυντηρημενο προφανως) και με το ιδιο κινητο 5+ ετη, την ιδια τηλεοραση 5+ ετη και τα ιδια ρουχα μεχρι να μην μας κανουν πλεον ή να εχουν φθαρει και να ειναι για χαρισμα/αλλαγη κτλ. πως θα δουλευε η παγκοσμια οικονομια?

Λ.χ. Toyota Corolla Hybrid εχει παει πλεον στα 30-31Κ για να βαλεις 2-3 απλα εξτρα επανω. Το ιδιο αμαξι προ facelift πριν 1-2 χρονια ειχε καπου 26-27Κ . Οι κυριες πρακτικες διαφορες τωρα ειναι (α) η αλλαγη του υβριδικου συστηματος που ειναι 5ης γενιας, (β) οι βελτιωσεις του μοτερ που βγαζουν συνδυαστικα πλεον +9 αλογα και (γ) η μπαταρια που πλεον αλλαξε ο τυπος σε ιοντων λιθιου και μικρυνε σε μεγεθος. Εχοντας υβριδικο 3ης γενιας και γνωριζοντας την ιστορια και αξιοπιστια της Toyota αξιζει αυτη η αλλαγη και επιβαρυνση κατα +5-6Κ? Για εμενα οχι. Τα +9 αλογα δεν θα τα καταλαβεις ποτέ στο δρόμο συν του οτι το αμαξι αυξησε αισθητα την καταναλωση απο τα 4,9 που πετυχαινες με την 3η και 4η γενια τωρα εχει παει στο 5,6 για πλακα. Η μπαταρια ιοντων λιθιου ειναι μεν ελαφρυτερη και μικροτερη αρα κερδιζεις σε βαρος και χωρο αποσκευων αλλα "φθειρεται" και πιο γρηγορα εναντι της προηγουμενης γενιας αρα ισως επηρεασει τη μακροημερευση της οταν οι προηγουμενες εβγαζαν 15+ χρονια και εκατονταδες χιλιαδες χλμ. Αξιζει λοιπον να παρεις το νεοτερο ακριβοτερο? Οχι παντα. Αξιζει η τοσο μεγαλη διαφορα τιμης? Οχι παντα.

Οντας κατοχος Iphone 8 Plus εδω 5,5 χρονια, με αλλαγμενη μπαταρια, μπορω να πω οτι για τις προσωπικες μου αναγκες με καλυπτει και με το παραπανω, ακομα και ως καμερα/φωτογραφικη/βιντεο και σε γιορτες-μαζωξεις οι συγγενεις με Android της μεσης κατηγοριας των 300-400 ευρω με παρακαλανε να βγαζω εγω τις φωτο και τα βιντεο γιατι "βγαζει καλυτερα".

Αν θες ενα κινητο για τη βασικη του χρηση που ειναι τηλεφωνο, μηνυματα, IM, youtube, internet, μουσικη, αραια και που social, φωτογραφιες/βιντεο, κανα ψιλο παιχνιδακι του 10 λεπτου, που στην πραξη οι περισσοτεροι αυτες τις πρακτικες αναγκες εχουν, ενα κινητο 3ετιας μην πω 5ετιας αν ειναι Iphone υπερκαλυπτει τις απαιτησεις.

Το μονο "μειον" ειναι οτι η Apple τερματιζει φετος την υποστηριξη με updates του Iphone 8 αρα προς τα τελη του χρονου θα υποχρεωθω να κοιταξω για κινητο υστερα απο 6 ετη. Προφανως δεν θα παω σε νεα σειρα, προφανως θα αγορασω το πιο συμφερον εκεινη τη στιγμη που λογικα θα ειναι καποιο 12αρι μαλλον στη λογικη του να βγαλει 2-3 χρονια υποστηριξη. 

Ε κάποια στιγμή θα γινόταν.Πριν το 11 είχα ενα 6s ένδοξο το οποίο και αυτό πήρε την τελευταία αναβάθμιση πέρυσι ; Μετά απο 5-6 χρόνια καλά κράτησε.

Η μόνη ένσταση που έχω είναι η μπαταρία και η 60hz οθόνη που διάβασα πως θα κρατήσει η Apple στα απλά ….του χιλιάρικου απλά έτσι……Οτι και να πούμε απαράδεκτο.Κινητά τον 150€ έχουν 90-120hz και η διαφορά είναι μεγάλη.

Προσωπικά ακόμα και στο desktop που έχω high refresh rate όταν βλέπω οθόνη με 60 είναι σαν να πέφτω απο 60 στα 30 σε gaming.Είναι πολύ πιο ξεκούραστα τα 120hz+ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Evangelos_GR είπε

Πάντως γνώμη μου είναι ότι ακόμη και στο απλό...900€ κινητό είναι απαράδεκτο να μην έχει χαρακτηρίστηκα που έχουν κινητά των 200€, πχ γιατί δεν μου έρχεται τώρα κάτι άλλο στο μυαλό ,τα 60hz... Βρισκόμαστε στο 2023 και όχι στο 2015 για να μην δίνει βασικά χαρακτηριστικά σε μια τόσο ακριβή συσκευή.

Και όχι τα 120hz δεν είναι κάτι σπέσιαλ για να το βάζει μόνο στα pro όταν το έχουν και μοντέλα των 200€, αντιθέτως είναι κάτι απλό πλέον στις συσκευές...Έστω μπορούσε να βάλει στη τελική 90...που το έχουν ακόμη και τηλέφωνα των 150€ αν το θεωρεί τόσο premium🤣

Γνώμη μου βέβαια χωρίς να πω ότι είναι και το σωστό, και απλά έφερα ένα παράδειγμα όσον αφορά τα hz

Το θέμα είναι ότι τα απλά με τα 120hz είναι χάλια και στην οθόνη και στον ήχο και συνολικά.

Σε συσκευές τύπου iPhone / Galaxy S series η διαφορά είναι αντιληπτή. Ακόμα και στα 60hz το απλό iPhone θα έχει τεράστια διαφορά από το κινητό ακόμα και των 500€

Έχω βαρεθεί να βλέπω κινητά των 300€ που μετά από 6μηνες σέρνονται και μάλιστα από χρήστες που δεν τα τερματίζουν απλά δεν θέλουν να σβήνουν και να κάνουν συντήρηση.


Το θέμα είναι αν είναι διατεθειμένος κανείς να ξοδέψει τόσα χρηματα. Σίγουρα η διαφορά δεν είναι η διπλή ή και παραπάνω τιμή.

Επισης στην Ελλάδα χάνουμε το premium support αυτών των εταιριών (με τα οποία fails έχουν κάνει πχ note 9 battery ή κεραία iPhone κτλ…). Τέλος εφαρμογές τύπου Siri είναι  άχρηστες για εμάς και χάνουμε κι από εκεί ενώ τις πληρώνουμε μες την τιμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, kundi said:

να σου πω την αλήθεια και εγω  έχω αγοράσει όλα τα iPhone μέχρι 13 pro max και σταματησα εκει  το ειχα αγορασει 1150 euro ,  το αλλαζα καθε χρονο εβαζα αγγελια απριλιο -μαιο το ειχα παντα σε αριστη κατασταση και ετσι με λιγα χρηματα  αναλογα επερνα το καινουργειο μοντελο ,αλλα πλεον εχουν ξεφυγει τα πραγματα , το iPhone 4 το ειχα αγορασει 650eyro  one day , και οχι απο σκρουτζ , αυτα για την ιστορια ,  

 

σε αλλες χωρες πχ αμερικη το να το κανεις trade in ειναι πολυ καλη φαση οπως εχω ακουσει διοτι βαζεις μια διαφορα και παιρνεις το πιο νεο.εδω το trade in που ειχα δει σε samsung ήταν λιγο οτι να ναι οποτε πιο πολυ συμφερει να το δωσει καποιος στο ινσομνια. οπως σωστα ειπες βεβαια καθε χρονο μπαινει και πιο βαθια το χερι στην τσεπη και επισης και στις αγγελιες αντιστοιχα πεφτει χοντρο παζαρι. καθε χρονο η τιμη παει οχι απλα λιγο παραπανω αλλα αρκετα παραπανω. αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι θα εμποδισει καποιους να το αγορασουν ή να το αλλαζουν καθε χρονο ακομα και αν δεν εχει μιση διαφορα. πολλοι το αγοραζουν για να εχουν το πιο new ασχετα με το τι διαφορες εχει απο το Previous.anyway αυτο ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nekrik είπε

Τελική τιμή Ελλάδα με ΦΠΑ φανταζομαι 1600 το iPhone 15 pro max ;

Μπορεί να φτάσει και έως 1750, υπάρχει φημολογούμενη αύξηση 100-200 δολλαρίων φέτος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, αποστόλης είπε

Το χειμώνα που μας πέρασε ταξίδεψα σε 4 ευρωπαϊκές χώρες. 

Παντού iPhone και airpods. Παντού όμως! Μου έκανε τρομερή εντύπωση. Στο Αμέρικα πέρυσι android συσκευή ούτε για δείγμα. 

Αυτή τη στιγμή είμαι Λονδίνο. Απίστευτα υψηλό το ποσοστό iphone, εύκολα θα έλεγα πάνω από 90%. 

Επεξ/σία από fouskmech
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/8/2023 στις 9:15 ΠΜ, Sebu είπε

 

 

Ισχυει, ειναι σαν να αλλαζεις αυτοκινητο καθε 2-3-5 χρονια. Δεν σου προσφερει απολυτως τιποτα "νεο" καθως οι τεχνολογιες δεν προλαβαινουν πλεον να αλλαξουν τοσο γρηγορα σε επιπεδο καινοτομιας ωστε να δικαιολογειται η συχνη αλλαγη. Απλα λανσαρονται ως καταναλωτικα αγαθα και δημιουργουν hype και πλασματικες καταναλωτικες αναγκες αλλιως πως θα συντηρουσαν τις εταιρειες τους και την παγκοσμια οικονομια? Αν ολοι εμεις μεναμε με το ιδιο αμαξι 10+ χρονια (καλοσυντηρημενο προφανως) και με το ιδιο κινητο 5+ ετη, την ιδια τηλεοραση 5+ ετη και τα ιδια ρουχα μεχρι να μην μας κανουν πλεον ή να εχουν φθαρει και να ειναι για χαρισμα/αλλαγη κτλ. πως θα δουλευε η παγκοσμια οικονομια?

Λ.χ. Toyota Corolla Hybrid εχει παει πλεον στα 30-31Κ για να βαλεις 2-3 απλα εξτρα επανω. Το ιδιο αμαξι προ facelift πριν 1-2 χρονια ειχε καπου 26-27Κ . Οι κυριες πρακτικες διαφορες τωρα ειναι (α) η αλλαγη του υβριδικου συστηματος που ειναι 5ης γενιας, (β) οι βελτιωσεις του μοτερ που βγαζουν συνδυαστικα πλεον +9 αλογα και (γ) η μπαταρια που πλεον αλλαξε ο τυπος σε ιοντων λιθιου και μικρυνε σε μεγεθος. Εχοντας υβριδικο 3ης γενιας και γνωριζοντας την ιστορια και αξιοπιστια της Toyota αξιζει αυτη η αλλαγη και επιβαρυνση κατα +5-6Κ? Για εμενα οχι. Τα +9 αλογα δεν θα τα καταλαβεις ποτέ στο δρόμο συν του οτι το αμαξι αυξησε αισθητα την καταναλωση απο τα 4,9 που πετυχαινες με την 3η και 4η γενια τωρα εχει παει στο 5,6 για πλακα. Η μπαταρια ιοντων λιθιου ειναι μεν ελαφρυτερη και μικροτερη αρα κερδιζεις σε βαρος και χωρο αποσκευων αλλα "φθειρεται" και πιο γρηγορα εναντι της προηγουμενης γενιας αρα ισως επηρεασει τη μακροημερευση της οταν οι προηγουμενες εβγαζαν 15+ χρονια και εκατονταδες χιλιαδες χλμ. Αξιζει λοιπον να παρεις το νεοτερο ακριβοτερο? Οχι παντα. Αξιζει η τοσο μεγαλη διαφορα τιμης? Οχι παντα.

Οντας κατοχος Iphone 8 Plus εδω 5,5 χρονια, με αλλαγμενη μπαταρια, μπορω να πω οτι για τις προσωπικες μου αναγκες με καλυπτει και με το παραπανω, ακομα και ως καμερα/φωτογραφικη/βιντεο και σε γιορτες-μαζωξεις οι συγγενεις με Android της μεσης κατηγοριας των 300-400 ευρω με παρακαλανε να βγαζω εγω τις φωτο και τα βιντεο γιατι "βγαζει καλυτερα".

Αν θες ενα κινητο για τη βασικη του χρηση που ειναι τηλεφωνο, μηνυματα, IM, youtube, internet, μουσικη, αραια και που social, φωτογραφιες/βιντεο, κανα ψιλο παιχνιδακι του 10 λεπτου, που στην πραξη οι περισσοτεροι αυτες τις πρακτικες αναγκες εχουν, ενα κινητο 3ετιας μην πω 5ετιας αν ειναι Iphone υπερκαλυπτει τις απαιτησεις.

Το μονο "μειον" ειναι οτι η Apple τερματιζει φετος την υποστηριξη με updates του Iphone 8 αρα προς τα τελη του χρονου θα υποχρεωθω να κοιταξω για κινητο υστερα απο 6 ετη. Προφανως δεν θα παω σε νεα σειρα, προφανως θα αγορασω το πιο συμφερον εκεινη τη στιγμη που λογικα θα ειναι καποιο 12αρι μαλλον στη λογικη του να βγαλει 2-3 χρονια υποστηριξη. 

Σωστός, και εγώ αυτό κάνω. Είχα iphone 6s για 5-6 χρόνια. Του άλλαξα 2-3 φορές μπαταρία και ηταν πάντα πενα. Δεν κόλλησε ποτέ σε τίποτα. Όταν πήρα το 12 το αποθήκευσα για τη μικρή αργότερα. Το iphone αν το πάρεις με οριζοντα 6ετία+ (με αλλαγή μπαταρίας) με 48 δόσεις, ειναι τσάμπα. Αν λάβεις υπόψη και τον πληθωρισμό με τις άτοκες, σε πληρώνουν να το αγοράσεις.... (δλδ πήρες πριν 2-3 χρόνια iphone 1000 ευρώ με τον πληθωρισμό στο 10-20% και ειχες 36-48 άτοκες. Αυτό σημαινει πως το 30-50% στο έχει χρηματοδοτήσει η ίδια η οικονομία).

Αντίστοιχα ισχύει για τα καλά κινητά από Xiaomi και Samsung κτλ. Ότι πληρώνεις παίρνεις.....

Ο χομπίστας ειναι άλλο case και δεν εχει και λόγο να κλαίγεται!

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...