Προς το περιεχόμενο

Compromised Windows 10 PC


antirix024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Είναι πιθανό να έχει μπει κάποιο malware στο PC του γραφείου μου. Κάποια στιγμή είχα κατεβάσει ένα πρόγραμμα για επαγγελματικούς λόγους (έγραφε ότι ήταν δωρεάν και εκεί την πάτησα) και πετάχτηκε για μια στιγμή ο Windows Defender, μου είπε ότι κάτι βρήκε και μετά έσβησε άμεσα. Έκανα απεγκατάσταση το πρόγραμμα αλλά μάλλον το κακό είχε γίνει.

Την επόμενη μέρα μου είχαν χακάρει το Facebook (το έκανα reclaim αμέσως) και το Reddit (το οποίο ένα μήνα μετά δεν έχει γίνει ακόμα reclaim). Στο Reddit είχα και 2FΑ.

Πιθανόν να μου έκλεψε τα session ID. Και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έχει κλέψει.

Τέλος πάντων σήμερα πήγα να ξαναμπω στο reddit και μου έγραψε ότι από το συγκεκριμένο IP (της δουλειάς) λαμβάνει πολλά requests.

Έχω βάλει και το malwarebytes (free mode) αλλά δεν βρίσκει κάτι.

Έχετε καμιά ιδέα ή πάω για format; ή κάποια άλλη λύση λιγότερο επίπονη γιατί έχω ένα κάρο προγράμματα μέσα της δουλειάς που θα μου πάρει μέρες να τα ξαναπεράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Σκανάρεις με το rescue disk του Kaspersky ή όποιου άλλου antivirus/security software θέλεις.

2. Αλλάζεις τους κωδικούς σε όλους τους λόγαριασμούς σου.

3. Αγοράζεις άδεια για το Kaspersky Plus (ή το παλιό Kaspersky Internet Security που θα βρείς σε πολύ καλή τιμή στο ebay)

4. Προσέχεις τι κατεβάζεις και τι εγκαθιστάς στον υπολογιστή.

5. Αφού πρόκειται για δουλειά και επαγγελματική χρήση, γιατί δεν πήρες μια κανονική άδεια του προγράμματος που ήθελες?

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...