Προς το περιεχόμενο

Clone ssd to nvme: lost dual boot


nickol-us
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από dpolal,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες.

 

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση του ssd μου με nvme. Είχα έναν m2 ssd (western digiital green 120gb) τον οποίο κλωνοποίησα προς ένα nvme (sn750 500gb).

Πριν κάνω την κλωνοποίηση, στο σύστημα είχα εγκατεστημένα 2 λειτουργικά: win 11 & win 10. Τα win 11 ήταν εγκατεστημένα στον m2 ssd ενώ τα win 10 ήταν εγκατεστημένα σε έναν ξεχωριστό sata ssd. Πρώτα εγκατεστημένα τα win11 στον m2 ssd και σε δεύτερο χρόνο έγινε η εγκατάσταση δεύτερου λειτουργικού στον sata ssd.

Κατά την εκκίνηση, μου εμφανιζόταν το dual boot menu στο οπoίο με έβαζε να επιλέξω ανάμεσα στα 2 συστήματα, ποιό θέλω να ξεκινήσω.

Μετά την κλωνοποίηση, αφαίρεσα τον m2 ssd και στην θέση του έβαλα τον nvme. Τα windows εκκίνησαν κανονικά, ωστόσο το dual boot option είχε πλέον χαθεί.

Προσπάθησα να κάνω boot απευθείας από τον sata ssd με f12(boot menu) αλλά δεν αποκρίθηκε και απλά με πέταξε ξανά στο boot screen.

Η κλωνοποίηση έγινε με το AOMEI Partition Assistant.

 

Υπάρχει επιστροφή ή θα πρέπει να επανεγκαταστήσω το 2ο λειτουργικό εξαρχής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dpolal είπε

Αν δεν έχεις κάνει αλλαγές στον M2 nvme δοκίμασε άλλη μια κλωνοποίηση με άλλο πρόγραμμα μπας και φταίει αυτό.

Δεν έχεις άδικο, πιθανώς θα ήταν μια λύση, ωστόσο θα προτιμούσα να αποφύγω ξανά τα βάλε-βγάλε... ειλικρινά βαριέμαι λιγότερο να κάνω clean install ξανά.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε απο το bios να κανεις boot device uefi  (οχι το shell) μπορει να σου βγαλει την επιλογη


ξανακανε cloning bit by bit μπορει να βοηθησει αλλα ισως χασεις την επεκταση αν ο nvme ειναι μεγαλυτερος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Aris_ είπε

δοκιμασε απο το bios να κανεις boot device uefi  (οχι το shell) μπορει να σου βγαλει την επιλογη

Δυστυχώς δε δούλεψε

20 λεπτά πριν, Aris_ είπε

ξανακανε cloning bit by bit μπορει να βοηθησει αλλα ισως χασεις την επεκταση αν ο nvme ειναι μεγαλυτερος 

Δεν επιθυμώ να μπω στην διαδικασία να ξανακάνω το clone. Ο nvme είναι σφήνα κάτω από την gpu και δεν ψήνομαι για βάλε-βγάλε, προτιμώ την επανεγκατάσταση. Δεν έχω κάτι σημαντικό, μόνο για δοκιμές προγραμμάτων το έχω.

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Ο nvme είναι σφήνα κάτω από την gpu και δεν ψήνομαι για βάλε-βγάλε

Δεν έχω κάτι σημαντικό, μόνο για δοκιμές προγραμμάτων το έχω.

Κλάιν τότε, φορμάτ και άντε γειά. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Δυστυχώς δε δούλεψε

Δεν επιθυμώ να μπω στην διαδικασία να ξανακάνω το clone. Ο nvme είναι σφήνα κάτω από την gpu και δεν ψήνομαι για βάλε-βγάλε, προτιμώ την επανεγκατάσταση. Δεν έχω κάτι σημαντικό, μόνο για δοκιμές προγραμμάτων το έχω.

Σε ευχαριστώ

Από ότι κατάλαβα το EFI partition που είχε την εγγραφή για τα windows 10 ήταν στον σκληρό που έβγαλες για αυτό δεν μπορείς πλέον να το δεις 

Δοκιμασε το παρακάτω ( με την λογική ότι στο D έχεις τα Windows 10) από το cmd 

Bcdboot D:\Windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην θέση σου θα κατέβαζα iso του Macrium Reflect, θα εφτιαχνα full backup image του παλιου m.2 και μετά θα την έκανα restore (με autoresize των partition για να κανει expand την system partition αυτόματα). Με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι κατά 99% θα δουλεψει.

Αν πάει κάτι στραβά, θα έχεις την backup image για restore.

To Macrium Reflect με έχει σώσει, και εκεί που τα άλλα αποτύγχαναν, το Macrium μου έκανε την δουλειά.

Και με το Acronis True Image (τώρα του άλλαξαν όνομα) είχα καλά αποτελέσματα.

Με το AOMEI Partition Assistant πειράζω μόνο τις partitions, και μετά από κλωνοποίηση, πάντα το χρησιμοποιώ για να σβήνω τις partitions στον παλιο δίσκο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Από ότι κατάλαβα το EFI partition που είχε την εγγραφή για τα windows 10 ήταν στον σκληρό που έβγαλες για αυτό δεν μπορείς πλέον να το δεις 

Δοκιμασε το παρακάτω ( με την λογική ότι στο D έχεις τα Windows 10) από το cmd 

Bcdboot D:\Windows

Δοκίμασα το bcdboot, χάρηκα προς στιγμή καθώς έγραψε boot files successfully created, κατά την επανεκκίνηση όμως είχαν χαθεί όλοι οι windows boot manager :D

Δοκίμασα repair μέσω cmd (bootrec) και δεν έβρισκε εγκατεστημένο os :(

Τελικά κατέληξα να ξανακάνω την διαδικασία του clone, με το ίδιο πρόγραμμα, επιλέγοντας migrate os και χωρίς να κάνω extend το δίσκο και βρίσκομαι πάλι στο σημείο 0.

Έχω δίσκο που εκκινεί στα windows 11 αλλά δεν έχει dual boot optiom.

Θα δοκιμάσω στην κατάσταση που είναι το bootrec μα με βλέπω για clean install τελικά...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, nickol-us said:

..., μόνο για δοκιμές προγραμμάτων το έχω.

vm τοτε και video passthrough σε συμβουλευω εγω σωθηκα αλλα ειμαι σε linux μονο win server εχεις αυτη την δυνατοτητα αν θες να δοκιμαζεις παιχνιδια 

σε win γενικα βαλε μονο του ενα ενα τους σκληρους και περνα τα λειτουργικα και f11 η οτι αλλο στο bios για επιλογη 

δεν βλεπω να γλυτωνεις βαλε βγαλε εκτος και αν μπορεις απο το bios να κλεισεις τον nvme 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δε γλίτωσα το clean install.

Θεωρώ την πρόταση του dpolal ως την καλύτερη πιθανή λύση όπου και επέλεξα.

Ήλπιζα σε κάτι πιο γρήγορο, κανά cmd με 1-2 εντολές αλλά και το format στα windows είναι ίσως πιο γρήγορο κι από το clone :D

Μόλις εγκατέστησα τα win 10 στον δεύτερο ssd επανήλθε  αμέσως και το boot menu.

16 ώρες πριν, duffyduck είπε

Εγώ στην θέση σου θα κατέβαζα iso του Macrium Reflect, θα εφτιαχνα full backup image του παλιου m.2 και μετά θα την έκανα restore (με autoresize των partition για να κανει expand την system partition αυτόματα). Με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι κατά 99% θα δουλεψει.

Αν πάει κάτι στραβά, θα έχεις την backup image για restore.

To Macrium Reflect με έχει σώσει, και εκεί που τα άλλα αποτύγχαναν, το Macrium μου έκανε την δουλειά.

Και με το Acronis True Image (τώρα του άλλαξαν όνομα) είχα καλά αποτελέσματα.

Με το AOMEI Partition Assistant πειράζω μόνο τις partitions, και μετά από κλωνοποίηση, πάντα το χρησιμοποιώ για να σβήνω τις partitions στον παλιο δίσκο.

 

Θα μπορούσε να είναι επίσης λύση.

Ήλπιζα οτι στο clone θα ήταν πιο εύκολα και γρήγορα χωρίς να χρειαστει εξαρχής εγκατάσταση.

Πιθανώς στο μέλλον αν χρειαστεί να το δοκιμάσω.

 

Ευχαριστώ για την συνεισφορά όλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, nickol-us είπε

... το format στα windows είναι ίσως πιο γρήγορο κι από το clone :D

Ναί, θα συμφωνήσω με αυτό καθώς το έχω δεί αρκετές φορές τον τελευταίο καιρό.

Κατά μέσω όρο παίρνει 2,5 με 3,5 ώρες το clonning με διαφορετικά προγράμματα που δοκίμασα, οπότε σε απλές περιπτώσεις δε συμφέρει, γρηγορότερα είναι να το στήνεις από την αρχή. :)

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, duffyduck said:

Αν, όπως έγραψα, χρησιμοποιούσες το Macrium Reflect, θα είχες γλιτώσεις το κόπο και τα φορματ.

Η αληθεια ειναι οτι το macrium το λατρευω ειναι πολυ solid προγραμμα και με εχει σωσει, οπως και το καινουργιο acronis. Κυριως δουλευω αυτα τα 2 και κααααααποιες φορες το ghost

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...