Προς το περιεχόμενο

Windows PC με 2 ίδιες οθόνες ερώτηση ..βοήθεια


polazava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ το φόρουμ :) ερώτηση

εχω δυο ιδιες οθόνες με ενσωματωμένα ηχεία "Viewsonic VX3276-2K-MHD-2"  συνδεδεμένες με καρτα γραφικών "nvidia 1660 ti"  η μία με HDMI και η δεύτερη με Display Port,μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ηχεία και των 2 ταυτόχρονα σε Windows 10 pro;

ευχαριστώ  

 

Επεξ/σία από polazava
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

δες τι συσκευές σου βγάζει σας επιλογές στην έξοδο ήχου. Αν βλέπεις διαφορετικά την hdmi από την DP, τότε για άλλο πρόγραμμα η μια κ για άλλο η άλλη ίσως μπορείς. Για το ίδιο πρόγραμμα (πχ windows) όχι. Αυτά θεωρητικά, έχω καιρό να ασχοληθώ με τέτοιο θέμα.

προ 7-8 έτη, μουσικές εφαρμογές τις στέλναμε μέσω ξεχωριστής PCI-E κάρτας ήχου κ τα win από την "onboard" .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

καλημέρα

δες τι συσκευές σου βγάζει σας επιλογές στην έξοδο ήχου. Αν βλέπεις διαφορετικά την hdmi από την DP, τότε για άλλο πρόγραμμα η μια κ για άλλο η άλλη ίσως μπορείς. Για το ίδιο πρόγραμμα (πχ windows) όχι. Αυτά θεωρητικά, έχω καιρό να ασχοληθώ με τέτοιο θέμα.

προ 7-8 έτη, μουσικές εφαρμογές τις στέλναμε μέσω ξεχωριστής PCI-E κάρτας ήχου κ τα win από την "onboard" .

γεια σου φιλε !! στις εξοδους μου βγαζει την ενσωματωμενη realtek και τις 2 οθονες μεσω της καρτας γραφικων ..αλλα επειδη τα μεγαφωνακια των οθονων ειναι πολυ μικρα 2 watt ελεγα μηπως μπορουσα να χρησιμοποιησω και των 2 οθονων ταυτοχρονα για να βελτιωθει λιγο η ακουστικη,ομως η μονη επιλογη  που μου  δινει ειναι καθε μια ξεχωριστα ..δλδ ειτε ακουω στερεο απ την αριστερη οθονη ,ειτε απ την δεξια μεμονομενα .. μαλλον δεν θα γινεται κι απ τις δυο ταυτοχρονα :)

Επεξ/σία από polazava
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε, πάρε ένα σετάκι ηχεία κ κούμπωσέ τα στη realtek. τα ηχειάκια των οθονών είναι για τα μπλιπ μπλιπ, ήρθε email, χτυπάει τηλ στο ms teams κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

τότε, πάρε ένα σετάκι ηχεία κ κούμπωσέ τα στη realtek. τα ηχειάκια των οθονών είναι για τα μπλιπ μπλιπ, ήρθε email, χτυπάει τηλ στο ms teams κλπ

ευχαριστω φιλε μου .. καλη συνεχεια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

2 ώρες πριν, polazava είπε

γεια σου φιλε !! στις εξοδους μου βγαζει την ενσωματωμενη realtek και τις 2 οθονες μεσω της καρτας γραφικων ..αλλα επειδη τα μεγαφωνακια των οθονων ειναι πολυ μικρα 2 watt ελεγα μηπως μπορουσα να χρησιμοποιησω και των 2 οθονων ταυτοχρονα για να βελτιωθει λιγο η ακουστικη,ομως η μονη επιλογη  που μου  δινει ειναι καθε μια ξεχωριστα ..δλδ ειτε ακουω απ την αριστερη ,ειτε απ την δεξια μεμονομενα .. μαλλον δεν θα γινεται κι απ τις δυο ταυτοχρονα :)

Εγώ μια φορά το είχα καταφέρει χωρίς κάποιο extra software, αλλά αυτή την στιγμή στο laptop δεν έχω 2η πηγή ήχου για να το δοκιμάσω.

Να σου πω τα βήματα σε win10.

  • Κάτω δεξιά στο εικονίδιο ήχου > Δεξί κλικ > Ήχοι
  • Στο παράθυρο που θα βγει σε ένα κενό σημείο πάτα δεξί κλικ και βεβαιώσου ότι οι παρακάτω επιλογές είναι επιλεγμένες.image.png.a5a7fefea610ab8165a49e1984e5227c.png

 

  • Σε αυτό το σημείο πρέπει να εμφανίζονται οι 2 οθόνες σου. Επέλεξε εσύ μία όποια θες ως προεπιλεγμένη συσκευή αναπαραγωγής ήχου, πατώντας δεξί κλικ > Ορισμός ως προεπιλεγμένη συσκευής.
  • Έπειτα πήγαινε στην καρτέλα εγγραφή. Λογικά θα σου εμφανίζεται μία συσκευή που θα ονομάζεται στερεοφωνική μίξη. Λογικά θα είναι απενεργοποιημένη οπότε πάτα δεξί κλι > ενεργοποίηση
  • Έπειτα πάτα πάνω της πάλι δεξί κλικ > Ορισμός Προεπιλεγμένης Συσκευής.
  • Μετά ξανά δεξί κλικ > Ιδιότητες > Πήγαινε στην καρτέλα "Ακρόαση" > Check στο κουτί "Ακρόαση αυτής της συσκευής".
  • Ακριβώς από κάτω έχει ένα  drop down menu και εκεί διάλεξε την άλλη οθόνη.

 

image.png.d7912797d22d9653e9b3afd1c3ec5f4a.png

 

 

Edit: Για να λειτουργήσει πρέπει πατηθεί ΟΚ και στις Ιδιότητες τις Στερεοφωνικής Μίξης και στο παράθυρο του Ήχου.

 

 

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, manolis940 είπε

  

Εγώ μια φορά το είχα καταφέρει χωρίς κάποιο extra software, αλλά αυτή την στιγμή στο laptop δεν έχω 2η πηγή ήχου για να το δοκιμάσω.

Να σου πω τα βήματα σε win10.

  • Κάτω δεξιά στο εικονίδιο ήχου > Δεξί κλικ > Ήχοι
  • Στο παράθυρο που θα βγει σε ένα κενό σημείο πάτα δεξί κλικ και βεβαιώσου ότι οι παρακάτω επιλογές είναι επιλεγμένες.image.png.a5a7fefea610ab8165a49e1984e5227c.png

 

  • Σε αυτό το σημείο πρέπει να εμφανίζονται οι 2 οθόνες σου. Επέλεξε εσύ μία όποια θες ως προεπιλεγμένη συσκευή αναπαραγωγής ήχου, πατώντας δεξί κλικ > Ορισμός ως προεπιλεγμένη συσκευής.
  • Έπειτα πήγαινε στην καρτέλα εγγραφή. Λογικά θα σου εμφανίζεται μία συσκευή που θα ονομάζεται στερεοφωνική μίξη. Λογικά θα είναι απενεργοποιημένη οπότε πάτα δεξί κλι > ενεργοποίηση
  • Έπειτα πάτα πάνω της πάλι δεξί κλικ > Ορισμός Προεπιλεγμένης Συσκευής.
  • Μετά ξανά δεξί κλικ > Ιδιότητες > Πήγαινε στην καρτέλα "Ακρόαση" > Check στο κουτί "Ακρόαση αυτής της συσκευής".
  • Ακριβώς από κάτω έχει ένα  drop down menu και εκεί διάλεξε την άλλη οθόνη.

 

image.png.d7912797d22d9653e9b3afd1c3ec5f4a.png

 

 

 

image.png

σ ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου και το ενδιαφέρον .. θα το δοκιμασω και θα απαντησω ..ομως  ειναι διαφορετικο το ερωτημα μου .. να σαι καλα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Aris_ είπε

Μέσα στον driver της κάρτα γραφικών εκεί που ορίζεις τα multiple monitor πρέπει να ορίζει πηγές για ηχο

φιλε μου σ ευχαριστω δεν ειμαι τωρα στον υπολογιστη θα το κανω και θα δω  ..μου φαινεται πιο λογικο να βρω λυση μεσα απο την καρτα γραφικων ..νασαι καλα !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polazava είπε

σ ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου και το ενδιαφέρον .. θα το δοκιμασω και θα απαντησω ..ομως  ειναι διαφορετικο το ερωτημα μου .. να σαι καλα !!

Δεν θες να βγάζεις και στις 2 οθόνες ήχο ταυτόχρονα. Ο τρόπος για να γίνει χωρίς 3rd party software είναι αυτός που σου περιγράφω.

Το μόνο που δεν σου έγραψα είναι ότι ΟΚ πρέπει να πατήσεις και στα δύο παράθυρα Ιδιότητες και Ήχος για να λειτουργήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το ξαναδοκιμασω μολις επιστρεψω στον υπολογιστη.. αυτο που θελω ειναι ηχος ταυτοχρονα κι απ τις 2 οθονες .. ευχαριστω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τιποτα δυστυχως δεν καταφερα να ακουσω και τις 2 οθονες μαζι ,ουτε μεσω της καρτας γραφικων ουτε μεσω του πινακα ελεγχου ..παντα παιζει η μια ,ειτε η αριστερη ,ειτε η δεξια ,ποτέ ταυτοχρονα ...τελος παντων παιδια σας ευχαριστω πολυ ετσι κι αλλιως :)

Επεξ/σία από polazava
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, polazava είπε

τιποτα δυστυχως δεν καταφερα να ακουσω και τις 2 οθονες μαζι ,ουτε μεσω της καρτας γραφικων ουτε μεσω του πινακα ελεγχου ..παντα παιζει η μια ,ειτε η αριστερη ,ειτε η δεξια ,ποτέ ταυτοχρονα ...τελος παντων παιδια σας ευχαριστω πολυ ετσι κι αλλιως :)

Πάντως δοκίμασα το παραπάνω που σου έγραψα πριν λίγο και κατάφερα να κάνω τα ηχεία του laptop να παίζουν με μία εξωτερική οθόνη. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια προσπάθεια ακόμα και να δεις μήπως έκανες κάτι λάθος στην διαδρομή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει οπως ο manolis940 σε windows 10. Δύο πηγές ήχου, line out από pc +  tv. Το PC συνδεμένο σε tv με hdmi. Χρησιμοποίησα όμως και το voicemeter https://vb-audio.com/Voicemeeter/ για εξάλειψη του delay. Ανεβάζω και ένα text της διαδικασίας, η οποία νομίζω ειπώθηκε από manolis940.Sound from speakers and HDMI.txt

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, profile είπε

Το έχω κάνει οπως ο manolis940 σε windows 10. Δύο πηγές ήχου, line out από pc +  tv. Το PC συνδεμένο σε tv με hdmi. Χρησιμοποίησα όμως και το voicemeter https://vb-audio.com/Voicemeeter/ για εξάλειψη του delay. Ανεβάζω και ένα text της διαδικασίας, η οποία νομίζω ειπώθηκε από manolis940.Sound from speakers and HDMI.txt

φιλε μου το εχω κανει πολλες φορες αυτο που μου προτεινε o manolis940 απο χθες κι εσυ επισης σημερα με κανενα αποτεσμα δυστυχως ..η μονη μου εξοδος ηχου ειναι η καρτα γραφικων στην οποια ειναι συνεδεμενες οι δυο ιδιες οθονες  η μια hdmi και η αλλη display port και το μονο που μπορω να επιλεξω ειναι ειτε την μια ,ειτε την αλλη, ποτε και τις 2 μαζι  ..υπολογιστης μου (αν δεν φαινεται στην υπογραφη μου κατω) αποτελειται απο cpu i7 11700k,nvidia 1660ti ,mobo msi z590 pro , ευχαριστω για την απαντηση σου .

Καταγραφή.JPG

Καταγραφή.JPG

Καταγραφή1.JPG

Επεξ/σία από polazava
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...