Προς το περιεχόμενο

Thinkpad t470 Battery switchover


CoffeeDrink10
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από mphxths,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα ένα Thinkpad t470s το οποίο έχει δύο μπαταρίες εσωτερικές. Βλέπω όμως οτι ενω φορτίζει και τις δύο, μόνο τη μία χρησιμοποιεί, δηλαδή όταν φτάσει η μια μπαταρία στο μηδέν απλά σβήνει. Εχω Linux Mint η επιλογή distro ήταν περίπου τυχαία, φαντάζομαι οτι τα περισσότερα που γίνονται στo Ubuntu παίζουν και στο Mint. Στο Μιντ δουλέυουν όλα (fingerprint, φωτιζόμενα πλήκτρα, 4G) Αν χρειαστεί αλλάζω distro, δε τρέχει τπτ.

Ξέρει κανείς να βοηθήσει την κατάσταση; Θέλω ειτε αυτόματα είτε με τερματικό κάπως να μπορώ να περνάω απο τη μια μπαταρία στην άλλη χωρίς restart  κατά προτίμηση.

Θέκιου ολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι όλα καλα με τις μπαταρίες δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό. Εγω με xUbuntu 20.04 σε Τ450 με διπλή μπαταρία φορτίζει και αποφορτίζει και τις 2 σειριακά. Μπορεί η μια μπαταρία σου να είναι πεθαμένη ή κοντά πεθαμένη; 
Τι σου βγάζει αυτή η εντολή για bat0 και 1 στο energy-full σε σχέση με energy-full-design (δεν ξέρω αν το έχει στο power manager στα mint)

upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT#

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, PerfectParanoia said:

Αν είναι όλα καλα με τις μπαταρίες δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό. Εγω με xUbuntu 20.04 σε Τ450 με διπλή μπαταρία φορτίζει και αποφορτίζει και τις 2 σειριακά. Μπορεί η μια μπαταρία σου να είναι πεθαμένη ή κοντά πεθαμένη; 
Τι σου βγάζει αυτή η εντολή για bat0 και 1 στο energy-full σε σχέση με energy-full-design (δεν ξέρω αν το έχει στο power manager στα mint)

upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT#

 

BAT0 capacity 77%

BAT1 capacity 47%

δε το βλέπω και τραγικό, λες να είναι το 47% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CoffeeDrink10 είπε

BAT0 capacity 77%

BAT1 capacity 47%

δε το βλέπω και τραγικό, λες να είναι το 47% ?

Είναι λίγο χαμηλό αλλα όχι και σε βαθμό να μην κρατάει καθόλου με μια πρώτη ματια... Βρήκα και αυτό το thread στο reddit που έχουν κάποιοι το ίδιο θεμα με την s σειρά και λένε διάφορα.

Κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις χωρίς να κάνεις κατι δραστικό (όπως bios updates, να τσεκάρεις αν κανει το ίδιο και σε windows με το lenovo vantage ή στο τέλος να ανοίξεις και να δοκιμάσεις με μια μια τις μπαταρίες πως συμπεριφέρεται ως last resort) είναι να βάλεις μέσω του tlp όριο εκφόρτισης πχ το 15% και στις δυο μπαταριες. Το λεω γιατί μου δίνει την εντύπωσει ότι προσπαθεί να ξεζουμίσει την μια πριν περάσει στην άλλη και τελειώνει πριν κάνει την μετάβαση. Ετσι αν του δώσεις λίγο περιθώριο βάζοντας όρια να προλάβει να μεταβει.

Αν πάλι δεν μπορείς  να δοκιμάσεις αν μετά πο μια πλήρη εκφόρτιση και φόρτιση και recalibrate (παλι με tlp) αν αλλάξει τίποτα, αλλά θα έκανα αυτό με το όριο πρώτα αν δεν το έχεις ήδη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το Τ460s , το οποιο και αυτο εχει 2 μπαταριες. Αυτο που κανει (και δεν αλλαζει) ειναι να εκφορτιζει πρωτα την μια μπαταρια μεχρι περιπου το 5% και μετα να πηγαινει στην δευτερη. Οταν φτασει και η δευτερη στο 5% , τοτε παει παλι στην πρωτη κ.ο.κ. Το ειχα ψαξει καποτε , μιας και το θεωρω λιγο βλακεια σαν λογικη , δηλ προτιμοτερο ειναι να εκφορτιζει τη μια μεχρι το 15%-20% και μετα να πηγαινει στην αλλη , γιατι το 5% ειναι πολυ χαμηλα. Δεν υπαρχει λυση , δεν αλλαζει , ειναι προγραμματισμενο στο hardware και δεν αλλαζει ουτε μεσω BIOS , ουτε μεσω κατι αλλου.  Καποιοι παλευαν με scripts να κανουν κατι , αλλα το θεωρω πασαλειμματα.

Οσο για τα charge thresholds , σε windows αυτα οριζονται ευκολα μεσα απο το lenovo vantage , ενω στο λινουξ , δεν χρειαζεται καν το tlp , απλα θετεις ο,τι νουμερα θες , στα αντιστοιχα flags στο /sys/class/power/bla/bla/bla . 

Ολα αυτα βεβαια , εφοσον δεν ειναι κλαταρισμενες οι μπαταριες... 

ΥΓ : Επισης να σημειωσω εδω οτι στο Τ460s , τις φορτιζει με την σειρα..οχι και τις δυο μαζι. Φορτιζει πρωτα την μια στο 100% ή μεχρι εκει που λεει το threshold και μετα την δευτερη αντιστοιχα μεχρι εκει που πρεπει.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα που ξαναδιάβασα και αυτά που λέει ο @mphxths έκανα λάθος σε αυτό που είπα πιο πανω. Οντως δεν μπορείς να θεσεις discharge threshold μεσω tlp (ή με power profiles αντίστοιχα) θυμόμουν λάθος. Μαλλον μπερδεψα το που αρχίζει να φορτίζει με όριο εκφόρτισης επειδή βιαζόμουν : /


Η συμπεριφορά με την αποφόρτιση μέχρι 5% και μετά την δεύτερη  στα μοντέλα με μια αποσπώμενη μια εσωτερική  βγάζει ίσως λίγο περισσότερο νόημα για να διατηρηθεί σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται η εσωτερική και να φαει το ξύλο η εξωτερική που ήταν εύκολο να αντικασταθεί από τον χρήστη. Οπότε απλά λαμβάνουν ώς μια μεγάλη μπαταρια και τις δυο και τελειώνουν την bat1 και μετά πανε προς την bat0. Τωρα με 2 εσωτερικές όντως είναι χαζό.  Στις σειρά τις φορτίζει σε όλα τα thinkpad που είχα (γενιών 40 50 και ένα x270)

Ισως αν μετά πο ενα πλήρη κύκλο φορτιση αποφόρτιση , εφόσον δεν αλλάξει κάτι, να μη γλιτώνεις να το ανοίξεις και να βγάλεις μια μια μπαταρία.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κύριοι το καλύψατε το θέμα πλήρως. Το επίπεδο του Insomnia είναι πραγματικά υψηλό. 2 μέρες ψάχνω, αλλά εσείς μόνο μου λύσατε τις απορίες.Πραγματικά στο 4% της μπαταρίας αλλάζει, αλλά μάλλον δεν γίνεται αυτό όταν είναι σε sleep mode.

Αντε και για να γελάσουμε λίγο. Στο Miint,  μόνο στο Cinnamon Desktop μπορώ να δώ τις μπαταρίες χωριστά στο applet tou power. Επίσης, μόνο στο Cinnamon έχω στο applet του power ρύθμιση να ανάβει το πληκτρολόγιο.

ΑΛΛΑ μόνο αν ξεκινήσει με gdm3 ενεργοποιείται το fingerprint reader (με  ppa κλπ), και μάλιστα δουλεύει και στο sudo στο τερματικό.

Οπότε έχω βάλει Gnome Desktop για να έχω gdm3 και όχι lightdm, και μπαίνω σε Cinnamon (η προτίμησή μου σε DE). Καλό εεεε;;;;

Βασικά εγώ ξεκίνησα για Fedora Core, αλλά οι οδήγιες για εγκατάσταση open-fprintd είναι dicks blue.

Αυτά και πάλι σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από CoffeeDrink10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...