Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft καταργεί την εφαρμογή Cortana από τα Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, kokeroulis said:

Αυτο δεν θα γινει ποτε επειδη εχει συμβασεις με ολα τα δημοσια του κοσμου. 
Περα απο αυτο δεν υπαρχει εναλακτικη εκτος και αμα πας σε macbook.

O απλος χρηστης δεν θα αγορασει macbook παρολο που εχουν γινει πολυ φθηνα. 

Ποτέ Mac και ποτέ Apple γενικώς. 1.000.000 φορές καλύτερα Windows, και στην εσχάτη Λίνουξ. Πιο μισητή εταιρεία από την Apple δεν υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ποτέ Mac και ποτέ Apple γενικώς. 1.000.000 φορές καλύτερα Windows, και στην εσχάτη Λίνουξ. Πιο μισητή εταιρεία από την Apple δεν υπάρχει. 

Γιατί να μισεί ή να αγαπάει κάποιος μια εταιρεία;

Προιοντα παράγουν όλες με σκοπό το κέρδος και είναι πολυεθνικές δισεκατομμυρίων. Καμία δε μας αγαπάει ή μας μισεί. Όλες να βγάλουν χρήματα από εμάς θέλουν.

Πολλές ρίχνουν χρήμα για να πιστέψεις ότι είναι πιο «καλές» από τον ανταγωνισμό. Πιστεύεις ότι πχ η MS, Google, Meta κτλ είναι καλύτερες από Apple; Ούτε στο ελάχιστο. Απλά διαφέρει ο τρόπος που βγάζουν χρήμα. Για την Apple είσαι πελάτης, της δίνεις σου δίνει. Για τη Google είσαι χρήστης και σου δίνει υπηρεσίες παίρνοντας προσωπικά σου δεδομένα, τα οποία τα αξιοποιούν οι πελάτες της (οι διαφημιζόμενες εταιρείες) για την παραγωγή πιο αποδοτικών διαφημίσεων. Η MS πλησιάζει, πλέον, το μοντέλο της Google. Για τη Meta δεν χρειαζεται να εξηγήσω κάτι.

Το θέμα είναι τι αρέσει στον καθένα. Άλλος προτιμάει να πληρώνει και να είναι πελάτης, άλλος δεν τον πειράζει να μη πληρώνει, αλλά να είναι το προϊόν. Η εταιρεία δεν είναι καλή ή κακή. Τη δουλειά της παει να κάνει.

Και τα Linux, που αναφέρεις σαν εσχάτη λύση καλύπτουν 100% τις βασικές ανάγκες του μέσου χρήστη. Αν είσαι και casual gamer, καλύπτουν και τις gaming ανάγκες σου. Είναι σταθερά, αξιοπρεπέστατα και δουλεύουν ακόμα και σε παλιά μηχανήματα. Αν δεν είχα την ασυμβατότητα με τα επαγγελματικά μου προγράμματα με κάλυπταν μια χαρά. Έχω δουλέψει υπολογιστές με Linux και έχω στην κατοχή μου μηχανήματα με MacOS και Windows. Μια χαρά κάνω τη δουλειά μου με όλα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχαμε σ μοιάσει εδώ στο φορουμ και το είχα αναφέρει όταν ξεκίνησε η κούρσα για την τεχνητή νοημοσύνη. Τώρα δηλαδή θα βάλουν το bing? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mindreader είπε

Microsoft. Ως συνηθως, δουλειες του ποδαριου. Αφου εβγαλαν οι αλλοι, πρεπει να βγαλουμε κι εμεις. Ναι αλλα εσενα σε λενε Microsoft και συνηθως τα κανεις @@@τα!

Καποιος πρεπει να τους το πει!

Windows, office, azure, και πολυ τους ειναι!

Ε ναι τι ξέρουν εκεί στην Microsoft μωρε. Που για ΛΣ σχεδόν όλος ο κόσμος έχει Windows, για communication στις εταιρίες το teams, σουιτα γραφείου? υπάρχει κάτι άλλο εκτός από microsoft office? στο cloud πάει ταπα και την βλεπω τοπ1 συντομα αν δεν ειναι ηδη, cloud gaming που ειναι το μελλον παλι πρωτη, xbox η καλυτερη κονσολα σε performance αλλα και σε κοστος (και μην μου πειτε για τα exclusive γιατι δεν ενδιαφερονται ολοι), to game pass αχτυπητο, outlook που χρησιμοποιουν οι παντες, onedrive, και μπορω να γραψω απειρες εφαρμογες και υπηρεσιες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Ε ναι τι ξέρουν εκεί στην Microsoft μωρε. Που για ΛΣ σχεδόν όλος ο κόσμος έχει Windows, για communication στις εταιρίες το teams, σουιτα γραφείου? υπάρχει κάτι άλλο εκτός από microsoft office? στο cloud πάει ταπα και την βλεπω τοπ1 συντομα αν δεν ειναι ηδη, cloud gaming που ειναι το μελλον παλι πρωτη, xbox η καλυτερη κονσολα σε performance αλλα και σε κοστος (και μην μου πειτε για τα exclusive γιατι δεν ενδιαφερονται ολοι), to game pass αχτυπητο, outlook που χρησιμοποιουν οι παντες, onedrive, και μπορω να γραψω απειρες εφαρμογες και υπηρεσιες...

Δεν ξέρεις τί λές.

Εδώ κοτζαμάν οικονομολόγος από τα LIDL στην προηγούμενη σελίδα έβγαλε συμπέρασμα ότι είναι θέμα χρόνου να κλείσουν. 😆

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2023 στις 7:39 ΠΜ, atypicalcoder είπε

Ε ναι τι ξέρουν εκεί στην Microsoft μωρε. Που για ΛΣ σχεδόν όλος ο κόσμος έχει Windows, για communication στις εταιρίες το teams, σουιτα γραφείου? υπάρχει κάτι άλλο εκτός από microsoft office? στο cloud πάει ταπα και την βλεπω τοπ1 συντομα αν δεν ειναι ηδη, cloud gaming που ειναι το μελλον παλι πρωτη, xbox η καλυτερη κονσολα σε performance αλλα και σε κοστος (και μην μου πειτε για τα exclusive γιατι δεν ενδιαφερονται ολοι), to game pass αχτυπητο, outlook που χρησιμοποιουν οι παντες, onedrive, και μπορω να γραψω απειρες εφαρμογες και υπηρεσιες...

Όταν τα προϊόντα σου είναι προχειράτζες, χρειάζεται να κάνεις πολύ καλή δουλειά σου marketing. Δεν σημαίνει ότι τα windows ή το Teams είναι ποιοτικά προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Όταν τα προϊόντα σου είναι προχειράτζες, χρειάζεται να κάνεις πολύ καλή δουλειά σου marketing. Δεν σημαίνει ότι τα windows ή το Teams είναι ποιοτικά προϊόντα.

@All

Για το teams το δέχομαι ότι μπορούμε να έχουμε άποψη. Για ένα λειτουργικό σύστημα όμως πως γίνεται να έχουμε άποψη αν είναι ποιοτικό ή όχι? Είναι κάτι πολύ πολύ εξειδικευμένο που και προγραμματιστής να είσαι πχ δεν ξέρεις τίποτα όσον αφορά την ποιότητα ενός ΛΣ.

Το αν ένα ΛΣ είναι βολικό είναι υποκειμενικό και μπορούμε να έχουμε άποψη. Το αν ένα ΛΣ μας ταιριάζει καλύτερα μπορούμε να έχουμε άποψη. Αλλά αν είναι καλό/ποιοτικό νομίζω όχι.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Είναι κάτι πολύ πολύ εξειδικευμένο που και προγραμματιστής να είσαι πχ δεν ξέρεις τίποτα όσον αφορά την ποιότητα ενός ΛΣ.

Είναι σαν να μου λες τώρα ότι είσαι αστροφυσικός και δεν ξέρεις αν ένας πλανήτης είναι κατοικήσιμος.

30 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Το αν ένα ΛΣ είναι βολικό είναι υποκειμενικό και μπορούμε να έχουμε άποψη. Το αν ένα ΛΣ μας ταιριάζει καλύτερα μπορούμε να έχουμε άποψη. Αλλά αν είναι καλό/ποιοτικό νομίζω όχι.

Δεν μπορείς να έχεις άποψη για κάτι που χρησιμοποιείς; Δεν μπορείς να έχεις άποψη όταν πουλάς support; Δεν μπορείς να έχεις άποψη όταν έχεις πιάσει και 2-3 άλλα λειτουργικά; Γιατί δεν μπορείς;

Να μείνουμε όμως και στο θέμα; Ας πάρουμε την Cortana ως παράδειγμα που μας την έδωσαν ως ψηφιακό βοηθό το 2014. Παρέμεινε κατά κύριο λόγο στα αγγλόφωνα regions διαθέσιμη και ποτέ δεν πήγε αλλού. Και εκεί που παρέμεινε το καλύτερο που έκανε ήταν να κάνεις search μέσω bing και edge. Η Cortana ήταν μέρος του ΛΣ των Windows και αφού την τρώγαμε στην μάπα για σχεδόν 10 χρόνια και αποτελούσε ένα απ' τα πολλά bloatware του ΛΣ αντί να την αναβαθμίσει μας την παίρνει πίσω, ενώ στις αρχές μας έκανε hype ότι θα γίνεται όλο και καλύτερη.
Να πούμε επίσης ότι στα win10 το support δεν σταμάτησε αλλά η cortana θα παραμείνει στις οθόνες μας.

Όλο αυτό δεν δείχνει ένα κακό λειτουργικό; Δεν γίναμε beta testers ενός αποτυχημένου project σε pre-alpha version;

Υ.Γ: Μπορώ να μιλήσω και για το φαινόμενο Πίνακας Ελέγχου - Ρυθμίσεις αλλά θέλω να μείνω όσο πιο πολύ γίνεται στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2023 στις 10:20 ΜΜ, Tlykog είπε

Γιατί να μισεί ή να αγαπάει κάποιος μια εταιρεία;

Προιοντα παράγουν όλες με σκοπό το κέρδος και είναι πολυεθνικές δισεκατομμυρίων. Καμία δε μας αγαπάει ή μας μισεί. Όλες να βγάλουν χρήματα από εμάς θέλουν.

Πολλές ρίχνουν χρήμα για να πιστέψεις ότι είναι πιο «καλές» από τον ανταγωνισμό. Πιστεύεις ότι πχ η MS, Google, Meta κτλ είναι καλύτερες από Apple; Ούτε στο ελάχιστο. Απλά διαφέρει ο τρόπος που βγάζουν χρήμα. Για την Apple είσαι πελάτης, της δίνεις σου δίνει. Για τη Google είσαι χρήστης και σου δίνει υπηρεσίες παίρνοντας προσωπικά σου δεδομένα, τα οποία τα αξιοποιούν οι πελάτες της (οι διαφημιζόμενες εταιρείες) για την παραγωγή πιο αποδοτικών διαφημίσεων. Η MS πλησιάζει, πλέον, το μοντέλο της Google. Για τη Meta δεν χρειαζεται να εξηγήσω κάτι.

Το θέμα είναι τι αρέσει στον καθένα. Άλλος προτιμάει να πληρώνει και να είναι πελάτης, άλλος δεν τον πειράζει να μη πληρώνει, αλλά να είναι το προϊόν. Η εταιρεία δεν είναι καλή ή κακή. Τη δουλειά της παει να κάνει.

Αυτό το ότι η MS πλησιάζει το μοντέλο της Google και από όσες ανέφερες.... MS, Google, Meta κλπ μόνο στην Apple είσαι πελάτης ειλικρινά δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει. Όταν πλέον πάνω από το 80% των εσόδων της Microsoft είναι από συνδρομητικές υπηρεσίες, δηλαδή από πελάτες. Και μη μου πεις κανείς ότι ισχύει γιατί η Microsoft έχει διαφημιστική πλατφόρμα όπως και η Google, γιατί και η Apple έχει.

microsoft_square.png&w=700

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...