Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 5000 Series (Ada-next/Blackwell)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, Fulgore said:

6600 σε αναμονή για τις επόμενες κάρτες τύπου 5070.

Εδωσα νωρίτερα την 4070 οπως έγραψα και στο δίπλα θέμα λόγω αδιάφορων κυκλοφοριών για το μισό 2024 για να μην κάθεται η κάρτα.

Αν οι Consumer Blackwell είναι κατασκευασμένες με τα N4P της TSMC , τότε νομίζω θα έχουμε μια επανάληψη με τις RTX2xxx, με λίγα λόγια δεν θα δούμε μεγάλες αυξήσεις από τις ADA. Η 5090 μπορεί και να έχει + 50% αλλά οι μικρότερες δεν τις βλέπω για πάνω από +30% , και αν.

Εκτός και αν δούμε τίποτα MCM όπως στο Β100 αν και για Consumer το βλέπω δύσκολο , αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί τα leaks κάνουν λόγο για διπλάσιο width και SMs μεταξύ 80 και 90; Είναι η 90 δύο 80 "κολλημένες δλδ dual gpu στην ουσία;

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολεί προσωπικά τόσο η απόδοση μιας και δεν παίζω σε 4Κ.

Λόγω dlss μια χαρα ικανοποιημένος είμαι και με την raster απόδοση των τωρινών καρτών κάτω από 4080/7900xtx.

Η παραπάνω Vram με ενδιαφέρει χωρις να χρειάζεται να ανέβω χρηματικά κοντά στα 900+ευρώ που ζητάει η nvidia για 4070ti super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Fulgore είπε

6600 σε αναμονή για τις επόμενες κάρτες τύπου 5070.

Εδωσα νωρίτερα την 4070 οπως έγραψα και στο δίπλα θέμα λόγω αδιάφορων κυκλοφοριών για το μισό 2024 για να μην κάθεται η κάρτα.

Διαφώτισε με λίγο γιατί κάπου το έχασα, πέρυσι με θεωρούσες τρελό που θα διάλεγα μια 7900ΧΤ έναντι 4070ti στα 900€. Αργότερα διαφωνούσες πως θα πέσουνε οι τιμές, έπειτα ειρωνεύτηκες όταν είπα πως είμαι μεταξύ 7800 και 4070, τώρα λες πως έδωσες την 4070 για την 6600, ομολογουμένως έχω μπερδευτεί...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Age4Greeks είπε

Διαφώτισε με λίγο γιατί κάπου το έχασα,

α)πέρυσι με θεωρούσες τρελό που θα διάλεγα μια 7900ΧΤ έναντι 4070ti στα 900€.

β)Αργότερα διαφωνούσες πως θα πέσουνε οι τιμές,

γ)έπειτα ειρωνεύτηκες όταν είπα πως είμαι μεταξύ 7800 και 4070,

δ)τώρα λες πως έδωσες την 4070 για την 6600, ομολογουμένως έχω μπερδευτεί...
 

Spoiler

α)πέρυσι έλεγες ότι προτιμούσες και ήθελες να αγοράσεις την 7900xt για 4Κ αλλά για παιχνίδια με λιγότερες απαιτήσεις τύπου age of empires κλπ. Κοινώς παιχνίδια που δεν αξιοποιείτε η παραπάνω Vram. Δεν σε θεώρησα τρελό να ήθελες 7900xt για 4Κ, αλλά να έδινες κοντα 1000ευρώ για κάρτα για να παίξεις πχ Age of empires, στο είχαν γράψει αυτό και οι υπόλοιποι και είχατε κάποιες διαφωνίες/κόντρες....

β)διαφώνησα ότι θα πέσουν οι τιμές όπως έπεσαν στις προηγούμενες rx 6000, και όπως βλέπουμε, δεν είχα άδικο. 7900xt 1.5χρόνο μετά και skroutz ξεκινά από τα σχεδόν 800ευρώ ενώ περιμένατε ότι θα έπεφτε κάτω από 650ευρώ από πέρυσι το Πάσχα ξέρω γω.

γ) Οταν κάποιος λέει ότι τον ενδιαφέρει να παίζει σε 4Κ και κοιτάζει σε αγορά 7900xt λόγω Vram, και μετά  αναφέρει 4070 καλή ώρα, δεν είναι λογικό να παραξενέψει τους υπόλοιπους σε φάση ''τελικά σε ενδιαφέρει η παραπάνω vram ή μας κάνεις πλακα?'''. 

δ)Θέλω να κάνω αναβάθμιση στην επόμενη γενιά καρτών γραφικών(rtx 5070), γιαυτό έδωσα την 4070 νωρίτερα μέχρι να βγουν οι καινούργιες και έχω προσωρινά την 6600.

Αν η Nvidia βγάλει καμια 5070 12gb, θα προσπεράσω και θα δώ τι επιλογές έχω σε 16gb κάρτες και από Amd,μετά το καλοκαίρι  προς τέλος του χρόνου.

Βάζω τα 3 πρώτα σε spoiler μιας και είναι ψιλό άσχετα με το εδώ θέμα, αλλά μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια με πέρυσι.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

α)πέρυσι έλεγες ότι προτιμούσες και ήθελες να αγοράσεις την 7900xt για 4Κ αλλά για παιχνίδια με λιγότερες απαιτήσεις τύπου age of empires κλπ. Κοινώς παιχνίδια που δεν αξιοποιείτε η παραπάνω Vram. Δεν σε θεώρησα τρελό να ήθελες 7900xt για 4Κ, αλλά να έδινες κοντα 1000ευρώ για κάρτα για να παίξεις πχ Age of empires, στο είχαν γράψει αυτό και οι υπόλοιποι και είχατε κάποιες διαφωνίες/κόντρες....

Και αφού πλέον κοιτάς σε φθηνότερες κάρτες, μάλλον δίκιο είχα.

β)διαφώνησα ότι θα πέσουν οι τιμές όπως έπεσαν στις προηγούμενες rx 6000, και όπως βλέπουμε, δεν είχα άδικο. 7900xt 1.5χρόνο μετά και skroutz ξεκινά από τα σχεδόν 800ευρώ ενώ περιμένατε ότι θα έπεφτε κάτω από 650ευρώ από πέρυσι το Πάσχα ξέρω γω.

γ) Οταν κάποιος λέει ότι τον ενδιαφέρει να παίζει σε 4Κ και κοιτάζει σε αγορά 7900xt λόγω Vram, και μετά  αναφέρει 4070 καλή ώρα, δεν είναι λογικό να παραξενέψει τους υπόλοιπους σε φάση ''τελικά σε ενδιαφέρει η παραπάνω vram ή μας κάνεις πλακα?'''. 

δ)Θέλω να κάνω αναβάθμιση στην επόμενη γενιά καρτών γραφικών(rtx 5070), γιαυτό έδωσα την 4070 νωρίτερα μέχρι να βγουν οι καινούργιες και έχω προσωρινά την 6600.

Αν η Nvidia βγάλει καμια 5070 12gb, θα προσπεράσω και θα δώ τι επιλογές έχω σε 16gb κάρτες και από Amd,μετά το καλοκαίρι  προς τέλος του χρόνου.

Βάζω τα 3 πρώτα σε spoiler μιας και είναι ψιλό άσχετα με το εδώ θέμα.

Το προσωρινα παντως την 6600 μιλαμε για 1 χρονο+ δεν το λες προσωρινα. Η 5070 κατα πασα πιθανοτητα θα βγει του χρονου τετοιο καιρο οπως η 4070. Η 6600 επειδη την εχει φιλος ουτε για 1080p δεν κανει τρωει ζορια σε πολλα νεα παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@FulgoreΤο αρχικό θέμα ήταν αν είναι να δώσεις 900€ τι άξιζε περισσότερο. Προσπαθήσατε να πείσετε τότε ότι τα 8GB διαφορά δεν έχουν σημασία.
Σκεφτόμουνα να πάω σε 7800 αντί 7900 γιατί black friday φύγανε έξοδα σε OLED και στεγνωτήριο. Ευτυχώς δεν το έκανα. Πάραυτα ξεκίνησες να είσαι εριστικός με το να κάθεσαι να ψάχνεις τι ειπώθηκε το Γενάρη του 2023.
Το ότι παίζω κυρίως AoE δε σημαίνει ότι παίζω ΜΟΝΟ AoE. Οπότε για 4Κ πχ Assassins Creed ναι πας σε 7900ΧΤ συν ότι εγώ προσωπικά θα κρατήσω την κάρτα σίγουρα 2 γενιές.
Άντε συνέχισε την ισχυρογνωμοσύνη σου.

Επεξ/σία από Age4Greeks
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Το προσωρινα παντως την 6600 μιλαμε για 1 χρονο+ δεν το λες προσωρινα. Η 5070 κατα πασα πιθανοτητα θα βγει του χρονου τετοιο καιρο οπως η 4070. Η 6600 επειδη την εχει φιλος ουτε για 1080p δεν κανει τρωει ζορια σε πολλα νεα παιχνιδια. 

Μα αφού το γράφω ότι θα περιμένω να δω μετά το καλοκαιρί προς τέλος του χρόνου τι θα παίζει και θα αγοράσω, δεν θα περιμένω μέχρι του χρόνου.

Για την 6600 το ξέρω, αλλά τα παιχνιδια που παίζω τώρα μια χαρά τα σηκώνει και αν με τραβάει κανένα άλλο όπως το Final Fantasy, το παίζω σε κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Μα αφού το γράφω ότι θα περιμένω να δω μετά το καλοκαιρί προς τέλος του χρόνου τι θα παίζει και θα αγοράσω, δεν θα περιμένω μέχρι του χρόνου.

Για την 6600 το ξέρω, αλλά τα παιχνιδια που παίζω τώρα μια χαρά τα σηκώνει και αν με τραβάει κανένα άλλο όπως το Final Fantasy, το παίζω σε κονσόλα.

Σταθηκα κυριως στο προσωρινο που εγραψες αν και ειδα το εβαλες σε εισαγωγικα οποτε το εβαλες ως και οχι τοσο προσωρινα. Απλα ειπες μετα για 5070 και σκεφτομαι η 5070 θα ερθει Μαρτιο 2024 οποτε ειναι μεγαλος χρονος καιρος με την 6600. 5090 5080 θα εμφανιστουν πιστευω μεχρι τελος 2024 και να δουμε και απο amd η οποια ειπε οτι δεν θελει να κοντραρει το high end της nvidia με τις rdna 4 θα παιξει σε πιο χαμηλα tiers. Aν εισαι σε 1080 καπως το παλευει η 6600 σε 1440p δυσκολα τα πραγματα ομως και οχι μονο στα φετινα παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Το προσωρινα παντως την 6600 μιλαμε για 1 χρονο+ δεν το λες προσωρινα. Η 5070 κατα πασα πιθανοτητα θα βγει του χρονου τετοιο καιρο οπως η 4070. Η 6600 επειδη την εχει φιλος ουτε για 1080p δεν κανει τρωει ζορια σε πολλα νεα παιχνιδια. 

Σε 1080p με κάποιες υποχωρήσεις στα γραφικά (χωρίς να χάνεις σε ποιότητα) και ενεργοποιώντας όπου είναι διαθέσιμο το FSR την παλεύει ακόμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aetos1988 είπε

Σε 1080p με κάποιες υποχωρήσεις στα γραφικά (χωρίς να χάνεις σε ποιότητα) και ενεργοποιώντας όπου είναι διαθέσιμο το FSR την παλεύει ακόμα.  

Με FSR την παλευει αλλα fsr σε 1080p ειναι ρισκο για την κινηση και στην ποιοτητα της εικονας ειναι νομιζω λιγη για παιχνιδια μεχρι 3-4 χρονων πισω. 

Η 4070 ειναι 100% πανω απο την 6600 για αυτο μου φανηκε αρκετα μεγαλο το downgrade που εκανε ο fulgore για μια καρτα που θα μπορουσε ανετα να πουλησει οταν βγουν οι καινουργιες οχι 500 που μπορει να την πουλησε τωρα αλλα 350-400 και να εχει και ολα τα καλα της 4070. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με FSR την παλευει αλλα fsr σε 1080p ειναι ρισκο για την κινηση και στην ποιοτητα της εικονας ειναι νομιζω λιγη για παιχνιδια μεχρι 3-4 χρονων πισω. 

Η 4070 ειναι 100% πανω απο την 6600 για αυτο μου φανηκε αρκετα μεγαλο το downgrade που εκανε ο fulgore για μια καρτα που θα μπορουσε ανετα να πουλησει οταν βγουν οι καινουργιες οχι 500 που μπορει να την πουλησε τωρα αλλα 350-400 και να εχει και ολα τα καλα της 4070. 

Τα βαριά παιχνίδια που με ενδιέφεραν τα έπαιξα με την 4070 προφανώς. Σε PC μεριά πιο πολύ παίζω είτε indies, είτε esports βλέπε hearthstone, Overwatch κλπ και αν βγει κάποιο άλλο που με ενδιαφέρει πχ Final Fantasy, έχω και κονσόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η 6600 περισσότερο για e-sports είναι, στα υπόλοιπα δεν τραβάει. Μιλάμε για entry-level κάρτα.

πχ. στο Mirage σε 1080p βγάζει πάνω από 60fps ακόμα και σε Ultra Settings χωρίς FSR:

Mirage.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι οκ κάποια πιο ελαφριά τα τρέχει μια χαρά σε 1080P. Δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι entry-level κάρτα όμως. Ουσιαστικά απ' την 6700XT και πάνω μπαίνεις ''καλά'' στο κλίμα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...