Προς το περιεχόμενο

Overclocking sapphire pulse rx 6700 xt


PStrob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

Έχω μια rx 6700 xt και θέλω να την σκαλίσω λίγο. (Αρχάριος)

Με τα παρακάτω είναι αρκετά σταθερή(ύστερα από τεστ) αλλά θα ήθελα λίγο ακόμα τι προτείνετε ?

(Ένα παράδοξο είναι, ότι αν ανεβάσω κάτι και μου κρασαρει σε κάποιο stresstest μετά το adrenaline δεν ανοίγει και μου εμφανίζει error για παλιούς drivers ενώ και η κάρτα αν και λειτουργεί κανονικά και έχω εικόνα δεν εμφανίζεται πουθενά και αναγκάζομαι να χρησιμοποιησω ddu να βγάλω τους drivers και να τους ξανά βάλω.)

 

IMG_20230814_145518.jpg.03b3f5a195245f548143d10697c2b5f5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, PStrob είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Έχω μια rx 6700 xt και θέλω να την σκαλίσω λίγο. (Αρχάριος)

Με τα παρακάτω είναι αρκετά σταθερή(ύστερα από τεστ) αλλά θα ήθελα λίγο ακόμα τι προτείνετε ?

(Ένα παράδοξο είναι, ότι αν ανεβάσω κάτι και μου κρασαρει σε κάποιο stresstest μετά το adrenaline δεν ανοίγει και μου εμφανίζει error για παλιούς drivers ενώ και η κάρτα αν και λειτουργεί κανονικά και έχω εικόνα δεν εμφανίζεται πουθενά και αναγκάζομαι να χρησιμοποιησω ddu να βγάλω τους drivers και να τους ξανά βάλω.)

 

IMG_20230814_145518.jpg.03b3f5a195245f548143d10697c2b5f5.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο περιέργεια σε τι θερμοκρασίες παίζει ; έχω μια rx6600 και παντα το hotspot ειναι κοντά στους 90c και η θερμοκρασία της κάρτας στους 75-76 ( προφανώς δεν εννοώ idle αλλα σε gaming)

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, visualizer είπε

Απο περιέργεια σε τι θερμοκρασίες παίζει ; έχω μια rx6600 και παντα το hotspot ειναι κοντά στους 90c και η θερμοκρασία της κάρτας στους 75-76 ( προφανώς δεν εννοώ idle αλλα σε gaming)

10-15 βαθμοί διαφορα με το hotspot ειναι το φυσιολόγικο.Σε νορμαλ πλαισια κινείται, εχουμε και καλοκαιρι. Ειτε φτιαξε κανα πιο επιθετικο φαν profile, ειτε κανε undervolting. Θα διατηρησεις τις ιδιες επιδοσεις με λιγοτερα mv, χαμηλοτερες θερμοκρασιες 5-10 βαθμους και περισσοτερη ησυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Παιδιά εμένα η sapphire ανέβαζε στο hotspot με 1200 τα mvolt και χωρίς κάποιο overclock τρελό 100-103 βαθμούς με τα fan αρκετά παθητικά στην αρχή έως τους 50, σε stress trest στο 3dmark.

Τώρα την έχω κάνει undervolt στα 1140, με max clockclock 2525 min 2400 και μνήμες 2150 χωρίς fast timings και τους ανεμιστήρες να ξεκινάνε από χαμηλά με custom curve και χτυπάει πλέον 85-87 στο hot spot. core γενικά δεν την έχω δει πάνω από 70-75 ποτέ.

Με προβλημάτισαν αρκετά οι μεγάλες θερμοκρασίες και έβαλα και έξτρα fans να χτυπάνε από κάτω την κάρτα.

Επεξ/σία από PStrob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...