Προς το περιεχόμενο

Nvme οκ? στο bios-στα windows τιποτα.


Apostol.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λαπτοπ της μανας μου δεν ανοιγε, το ανοιγω δεν εβλεπε τον SSD.

Προκειται για εναν kioxia kbg30zmv256g.

Tον εβαλα σε δυο αλλα pc, και τα δυο εκαναν ωρα να ποσταρουν, σαν να σκαλωναν. Τελικως και τα δυο τον εβλεπαν στο bios κανονικα αλλα στα windows δεν εμφανιζεται πουθενα- δεν τον βλεπει κανενα προγραμμα.

Και στα δυο pc στο device manager βγαζει σφαλμα στο Standard NVM Express Controller :

This device cannot start. (Code 10)

An I/O adapter hardware error has occurred.

Φαινεται να τα εχει παιξει o controller του δισκου, με προβληματιζει ομως που στο bios αναγνωριζεται αλλιως θα τον ειχα πεταξει ηδη.

Υπαρχει ελπιδα να σωθει κανενα αρχειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2023 στις 1:02 ΠΜ, Apostol. είπε

Το λαπτοπ της μανας μου δεν ανοιγε, το ανοιγω δεν εβλεπε τον SSD.

Προκειται για εναν kioxia kbg30zmv256g.

Tον εβαλα σε δυο αλλα pc, και τα δυο εκαναν ωρα να ποσταρουν, σαν να σκαλωναν. Τελικως και τα δυο τον εβλεπαν στο bios κανονικα αλλα στα windows δεν εμφανιζεται πουθενα- δεν τον βλεπει κανενα προγραμμα.

Και στα δυο pc στο device manager βγαζει σφαλμα στο Standard NVM Express Controller :

This device cannot start. (Code 10)

An I/O adapter hardware error has occurred.

Φαινεται να τα εχει παιξει o controller του δισκου, με προβληματιζει ομως που στο bios αναγνωριζεται αλλιως θα τον ειχα πεταξει ηδη.

Υπαρχει ελπιδα να σωθει κανενα αρχειο?

πάρα πολύ δύσκολα ,έως και μηδέν πιθανότητες. Ίσως σε κάποιο κατάστημα αν το πας , αλλά και πάλι μη περιμένεις κάτι φθηνό.

Το ότι στο BIOS φαίνεται 'δεν λέει κάτι'.

Απλά χρειάζεσαι άλλο δίσκο καινούργιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, P0wn3d said:

πάρα πολύ δύσκολα ,έως και μηδέν πιθανότητες. Ίσως σε κάποιο κατάστημα αν το πας , αλλά και πάλι μη περιμένεις κάτι φθηνό.

Το ότι στο BIOS φαίνεται 'δεν λέει κάτι'.

Απλά χρειάζεσαι άλλο δίσκο καινούργιο :)

Δισκο καινουριο εχω βαλει ηδη.

20 hours ago, Aris_ said:

δοκιμασε με linux live αλλα μικρές πιθανότητες, θες ειδικό hardware ανάκτησης 

Ναι οντως δεν δοκιμασα με linux, θα γινει thanks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/08/2023 at 01:02, Apostol. said:

Το λαπτοπ της μανας μου δεν ανοιγε, το ανοιγω δεν εβλεπε τον SSD.

Προκειται για εναν kioxia kbg30zmv256g.

Tον εβαλα σε δυο αλλα pc, και τα δυο εκαναν ωρα να ποσταρουν, σαν να σκαλωναν. Τελικως και τα δυο τον εβλεπαν στο bios κανονικα αλλα στα windows δεν εμφανιζεται πουθενα- δεν τον βλεπει κανενα προγραμμα.

Και στα δυο pc στο device manager βγαζει σφαλμα στο Standard NVM Express Controller :

This device cannot start. (Code 10)

An I/O adapter hardware error has occurred.

Φαινεται να τα εχει παιξει o controller του δισκου, με προβληματιζει ομως που στο bios αναγνωριζεται αλλιως θα τον ειχα πεταξει ηδη.

Υπαρχει ελπιδα να σωθει κανενα αρχειο?

αλλο βλεπει τον δισκο και υον αναγνωριζει και αλλο να τον κανει προσπελαση. και next time backupppp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2023 at 00:02, poulinos said:

αλλο βλεπει τον δισκο και υον αναγνωριζει και αλλο να τον κανει προσπελαση. και next time backupppp

Καλα σιγουρα, εγω κανω 3-2-1 backup, η μανα μου προφανως τιποτα, παλι καλα που της ειχα στησει google drive στο laptop και εχει καποια αρχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Apostol. said:

Καλα σιγουρα, εγω κανω 3-2-1 backup, η μανα μου προφανως τιποτα, παλι καλα που της ειχα στησει google drive στο laptop και εχει καποια αρχεια.

δυστυχως απειρα ατομα μαζευουν αρχεια ,φωτογραφιες κτλ και καποια στιγμη τα χανουν ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...