Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά domain registrar .com και Σύνδεση domain με blog


evatzag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,
έχω ένα domain σε .com το οποίο το χρησιμοποιώ για ανακατεύθυνση σε blog. Ουσιαστικά το μόνο που κάνω με το domain είναι ότι έχω φτιάξει ένα blog στο blogger και συνδέω το domain με ανακατεύθυνση στο blog για να φαίνεται σαν site.  Έχω βρει ως τώρα αυτούς τους domain registrar, αν γνωρίζετε κάτι:
whc.ca / angellight.com / namesilo.com / easylogic.gr / domainmarket.gr / host4you.online.

Επεξ/σία από evatzag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2023 στις 4:40 ΜΜ, evatzag είπε

Καλησπέρα,
έχω ένα domain σε .com το οποίο το χρησιμοποιώ για ανακατεύθυνση σε blog. Ουσιαστικά το μόνο που κάνω με το domain είναι ότι έχω φτιάξει ένα blog στο blogger και συνδέω το domain με ανακατεύθυνση στο blog για να φαίνεται σαν site.  Έχω βρει ως τώρα αυτούς τους domain registrar, αν γνωρίζετε κάτι:
whc.ca / angellight.com / namesilo.com / easylogic.gr / domainmarket.gr / host4you.online.

Το blogger από τις ρυθμίσεις παρέχει τη δυνατότητα να ορίσεις το δικό σου domain εφόσον φυσικά το έχεις στην κατοχή σου. Βέβαια και εγώ όπως και ο @stef157 δεν κατανοώ ποια είναι η απορία σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/8/2023 στις 8:37 ΠΜ, stef157 είπε

Οπότε ποιά ακριβώς είναι η απορία σου; Αν γνωρίζουμε τους registrar που αναφέρεις;

Ναι αυτό ήθελα να μάθω αν είναι αξιόπιστα site. Τελικά επέλεξα το angellight.com αλλά άργησε πολύ η μεταφορά του domain και η σύνδεση του και ήταν πολύ περίπλοκο το Control panel που είχε. Αφού όμως πλήρωσα την ανανέωση του domain και τελικά συνδέθηκε θα το αφήσω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2023 στις 10:40 ΜΜ, rafinos είπε

Το blogger από τις ρυθμίσεις παρέχει τη δυνατότητα να ορίσεις το δικό σου domain εφόσον φυσικά το έχεις στην κατοχή σου. Βέβαια και εγώ όπως και ο @stef157 δεν κατανοώ ποια είναι η απορία σου. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το γνωρίζω ότι μπορώ να συνδέσω Domain/blogger και πως γίνεται η διαδικασία. Η απορία μου ήταν αν γνωρίζει κάποιος τους συγκεκριμένους registrar και αν τους θεωρεί αξιόπιστους για να δω τι μπορώ να επιλέξω. Τώρα έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά του Domain στο angellight.com, δεν μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένη γιατί άργησε πολύ χρονικά και ήταν πολύ πιο περίπλοκο στο να συνδεθεί το site σε σχέση με άλλους καταχωρητές Domain. Αλλά αφού θα είναι για έναν χρόνο ακόμη ενεργό το Domain στις υπηρεσίες τους δεν θα το αλλάξω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να πάς σε έλληνες παρόχους και να έχεις καλύτερη εξυπηρέτηση. Δεν ξέρω γιατί επέλεξες ξένο πάροχο. Οι τιμές δε νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχει αναφερθεί ξανά, από τους πιο αξιόπιστους, αλλά κι από τους πιο οικονομικούς στα gr domains είναι η Cretaforce. Τα τελευταία χρόνα όλα τα domains μου και των πελατών μου τα έχω εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, stef157 said:

Θα μπορούσες να πάς σε έλληνες παρόχους και να έχεις καλύτερη εξυπηρέτηση. Δεν ξέρω γιατί επέλεξες ξένο πάροχο. Οι τιμές δε νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά.

Tην angellight.com την θυμάμαι κυπριακή επιχείρηση, αλλά φαίνεται ότι πλέον είναι αγγλική. Στο https://www.angellight.com/contact έχουν και ελληνικό τηλέφωνο, οπότε λογικά θα παρέχει και υποστήριξη στα ελληνικά.

8 hours ago, evatzag said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το γνωρίζω ότι μπορώ να συνδέσω Domain/blogger και πως γίνεται η διαδικασία. Η απορία μου ήταν αν γνωρίζει κάποιος τους συγκεκριμένους registrar και αν τους θεωρεί αξιόπιστους για να δω τι μπορώ να επιλέξω. Τώρα έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά του Domain στο angellight.com, δεν μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένη γιατί άργησε πολύ χρονικά και ήταν πολύ πιο περίπλοκο στο να συνδεθεί το site σε σχέση με άλλους καταχωρητές Domain. Αλλά αφού θα είναι για έναν χρόνο ακόμη ενεργό το Domain στις υπηρεσίες τους δεν θα το αλλάξω τώρα.

Χρειάζεται να περαστούν κάποιες εγγραφές στα DNS και συγκεκριμένα ένα CNAME για να γίνει το verification, ένα CNAME στο www και ένα A record για το χωρίς www. Εάν μιλήσεις με τον καταχωρητή σίγουρα θα γνωρίζουν ήδη τη διαδικασία μιας και είναι κάτι συνηθισμένο αυτό που ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CyberCr33p είπε

Tην angellight.com την θυμάμαι κυπριακή επιχείρηση, αλλά φαίνεται ότι πλέον είναι αγγλική. Στο https://www.angellight.com/contact έχουν και ελληνικό τηλέφωνο, οπότε λογικά θα παρέχει και υποστήριξη στα ελληνικά.

Εμένα πάντως το Malwarebytes μου το μπλοκάρει.

image.png.d8b6bb7b698588f663ed8dfb432dec2e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2023 στις 11:39 ΠΜ, stef157 είπε

Θα μπορούσες να πάς σε έλληνες παρόχους και να έχεις καλύτερη εξυπηρέτηση. Δεν ξέρω γιατί επέλεξες ξένο πάροχο. Οι τιμές δε νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά.

Ναι, η τιμή για το .com είναι 12 ευρώ σε σχέση με το Papaki που ήμουν πριν που σταδιακά η τιμή του ανέβηκε στα 19 ευρώ. Σύγκρινα αρκετά site παρόχων και το angelight είχε Control panel, υποστήριξη στα ελληνικά και δωρεάν παροχές που χρειαζόταν και για αυτό το προτίμησα τελικά.

Στις 11/9/2023 στις 6:03 ΜΜ, CyberCr33p είπε

Tην angellight.com την θυμάμαι κυπριακή επιχείρηση, αλλά φαίνεται ότι πλέον είναι αγγλική. Στο https://www.angellight.com/contact έχουν και ελληνικό τηλέφωνο, οπότε λογικά θα παρέχει και υποστήριξη στα ελληνικά.

Χρειάζεται να περαστούν κάποιες εγγραφές στα DNS και συγκεκριμένα ένα CNAME για να γίνει το verification, ένα CNAME στο www και ένα A record για το χωρίς www. Εάν μιλήσεις με τον καταχωρητή σίγουρα θα γνωρίζουν ήδη τη διαδικασία μιας και είναι κάτι συνηθισμένο αυτό που ζητάς.

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένη γιατί το site που σύνδεσα το blogger έπεσε από 18/8 ως 7/9 και πρώτη φορά συμβαίνει αυτό να πάρει τόσο χρόνο μια μεταφορά Domain. Παλιότερα το είχα μεταφέρει από το Godaddy στο Papaki και η μεταφορά έγινε μέσα σε 2-3 μέρες. Η υποστήριξη του angelight είναι σχετικά άμεση αλλά χρειάστηκαν αρκετά μηνύματα σε Ticket για να βρεθεί λύση, ενώ θα έπρεπε να είναι πιο απλό γιατί είναι εξικοιωμενοι οι εκπρόσωποι σε συνδέσεις Domain και δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό που χρειαζόταν όπως είπες. Είχε ένα μικρό λάθος στο CNAME που διόρθωσαν και το site ανέβηκε αφού τους έστειλα screeshot γιατί είχα καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά με το CNAME αλλά δεν έβρισκα πως να το διορθώσω. Αν και το Papaki δεν είναι πια οικονομικό και δεν θα το ξαναπηγαινα εκεί, τελικά είναι πιο εύκολη η σύνδεση του και καλύτερη υποστήριξη έχει μάλλον.

Γενικά έχει ένα σχετικό θέμα το site τους όπως αν κάνει κάποιος αρκετές προσπάθειες σύνδεσης στο Control panel τους μπλοκάρει την ip και δεν σε αφήνει να συνδεθείς. Εμένα δεν μου έβγαλε τέτοιο μήνυμα. Δηλαδή δεν είναι ασφαλές? Δεν μου αρέσει που γράφει για trojan... και το malwarebytes είναι πολύ αξιόπιστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά το papaki δεν είναι το καλύτερο σε εξυπηρέτηση, ίσως το χειρότερο θα πω, σε ότι αφορά την Ελλάδα. Δυστυχώς το βίωσα λόγω του ότι εξαγοράστηκε ο πάροχος που ήμουν πριν και αναγκαστικά βρίσκομαι εκεί.

Τώρα ότι αφορά για το μήνυμα που βγάζει από το Malwarebytes, και εγώ το εμπιστεύομαι πολύ οπότε δεν θα προσπαθούσα να το παρακάμψω και να μπω. Πληροφοριακά έχω την Premium έκδοση και όχι την Free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...