Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για dual screen!!


Buxesas79
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ!!

Θέλω λίγο τη βοήθεια σας!!

Έχω συνδέσει σε μια 1080ti μια οθόνη benq 4k και μια τηλεόραση 4k turbo-x.

Γνωρίζουμε πως μπορώ να βλέπω ταινίες μέσω vlc στην τηλεόραση και στην benq να κάνω άλλες εργασίες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και βέβαια μπορείς αρκεί να έχεις κάνει "Extend" και όχι "Duplicate" τα desktop..

Εφόσον λοιπόν oi δύο επιφάνειες εργασίας είναι ανεξάρτητες και όχι "κλώνος" μπορείς να ρίξεις οτι θες σε κάθε μια από αυτές(σέρνεις τα παράθυρα από τη μια οθόνη στην άλλη και τα κάνεις όπου θέλεις maximize).

Δεν γνωρίζω(απόλυτα) αν γίνεται να έχει καθε ένα το δικό του ήχο, αν και νομίζω πως δεν γίνεται

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνω επέκταση μου ζητά να κάνω ορισμό κυρίας οθόνης .

Το θέμα είναι πως όταν κάνω κύρια οθόνη την benq, ,οθόνη 1, το ποντίκι δουλεύει στην 2 και ανοίγει τις εφαρμογές στην 1 δηλαδή μου τα μπέρδεψε...

Δεν έχω τη δυνατότητα να πετάω με το ποντίκι δέξια και αριστερά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν σύρεισ το παράθυρο στις πλευρές τις οθόνης θα πρέπει το ποντίκι να περνάει στην δεύτερη οθόνη.

Αν είναι από αριστερά ή δεξιά έχει να κάνει με το order που υπάρχει στις οθόνες.

Μπορείς να αλλάξεις τη σειρά(rearrange) που θα επεκτείνεται το desktop.

https://www.windowscentral.com/how-rearrange-multiple-monitors-windows-10

Ο ορισμός κύριας οθόνης έχει να κάνει με το που θα υπάρχει το start και τα εικονίδια της taskbar.

Το που ανοίγει το παράθυρο δε σε ενδιαφέρει. Έχοντας το παράθυρο σε μορφή που μπορείς να το σύρεις, το πας σε όποια οθόνη επιθυμείς.

Έχω την εντύπωση οτι εκεί που το δουλεύεις ανοίγει ξανά την επόμενη φορά, αν πχ κάνεις drag/maximize το vlc στη δεύτερη οθόνη, κατά πάσα πιθανότητα σε επόμενη εκίννηση του προγράμματος θα ανοίξει στη δεύτερη οθόνη από μόνο του 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Όταν σύρεισ το παράθυρο στις πλευρές τις οθόνης θα πρέπει το ποντίκι να περνάει στην δεύτερη οθόνη.

Αν είναι από αριστερά ή δεξιά έχει να κάνει με το order που υπάρχει στις οθόνες.

Μπορείς να αλλάξεις τη σειρά(rearrange) που θα επεκτείνεται το desktop.

https://www.windowscentral.com/how-rearrange-multiple-monitors-windows-10

Ο ορισμός κύριας οθόνης έχει να κάνει με το που θα υπάρχει το start και τα εικονίδια της taskbar.

Το που ανοίγει το παράθυρο δε σε ενδιαφέρει. Έχοντας το παράθυρο σε μορφή που μπορείς να το σύρεις, το πας σε όποια οθόνη επιθυμείς.

Έχω την εντύπωση οτι εκεί που το δουλεύεις ανοίγει ξανά την επόμενη φορά, αν πχ κάνεις drag/maximize το vlc στη δεύτερη οθόνη, κατά πάσα πιθανότητα σε επόμενη εκίννηση του προγράμματος θα ανοίξει στη δεύτερη οθόνη από μόνο του 

Είσαι θεός!!

Όλα οκ.

Είχες δίκιο για τον ήχο αλλά δεν με νοιάζει!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...