Προς το περιεχόμενο

Μηχανικών Βιοϊατρικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θα πάω φέτος σε αυτό το τμήμα και θα ήθελα να ρωτήσω για tips σχετικά με τη σταδιοδρομία στη σχολή. Έχουμε κάποιο νέο σχετικά με τα επαγγελματικά τους δικαιώματα; Επίσης γνωρίζετε για την επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα και τις απολαβές; Ακούω διάφορα γενικά από πολλούς και με έχουν μπερδέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/08/2023 at 16:12, Aggeliki191 said:

Καλησπέρα! Θα πάω φέτος σε αυτό το τμήμα και θα ήθελα να ρωτήσω για tips σχετικά με τη σταδιοδρομία στη σχολή. Έχουμε κάποιο νέο σχετικά με τα επαγγελματικά τους δικαιώματα; Επίσης γνωρίζετε για την επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα και τις απολαβές; Ακούω διάφορα γενικά από πολλούς και με έχουν μπερδέψει.

Έχω έναν πολύ καλό φίλο που έχει τελειώσει αυτή την σχολή. Έχει πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είναι το παλιό τμήμα τεχνολογίας Ιατρικών οργάνων το οποίο έχει πολύ καλά επαγγελματικά δικαιώματα και εξαιρετικη επαγγελματικη αποκατασταση. Αρκετοί καθηγητές είναι εξαιρετικοι ενώ άλλοι είναι λίγο στην τρέλα τους.

Ότι παραπάνω χρειαστείς ρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.Στην χώρα μας έχει μέλλον (ζήτηση, μισθοί, συνθήκες εργασίας, ευκαιρίες ανέλιξης); Και η αλήθεια είναι αυτό που προβληματίζει κυρίως τους γύρω μου και όχι εμένα αλλά κάπως μου το έχουν περάσει είναι αρχικά τι γίνεται με τα επαγγελματικά δικαιώματα και δεύτερον άμα υστερεί κάπου στην αγορά εργασίας επειδή ήταν πρώην ΤΕΙ. Δηλαδή καταλήγουν συντηρητές;

Επεξ/σία από Aggeliki191
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πώ όσο αφορά τον μισθό και της συνθήκες εργασίας η δουλειά αυτή είναι σε πολυ καλά επίπεδο έχω ακούσει ότι ξεκινούν με πολυ καλό βασικό μισθό.Όσο αφορά την ζήτηση έχει απλά έχεις α ανταγωνιστείς ηλεκτρολόγους, μηχανολόγους, ηλεκτρονικούς που έχουν πάρει αυτήν την εξειδίκευση.Για εξέλιξη στην Ελλάδα λίγο δύσκολα στην χώρα μας κυρίως θα ασχοληθείς με συντηρήσεις.Αλλά ένας τομέας ο οποίος μπορεί να σου προσφέρει αρκετά χρήματα στην Ελλάδα είναι αυτός τον πωλήσεων οπότε να το έχεις κατά νου εκεί έχεις πολύ καλή εξέλιξη.Επίσης όσο αφορά τα δικαιώματα θεωρώ ότι θα τα δώσουν είναι περίεργη η κατάσταση εκεί μόνο αυτό έχω να σου πώ.Όμως γενικά οι μηχανικοί αυτοί δεν υπογράφουν μελέτες αλλά είναι χρήσιμοι αν ασχοληθείς με θέματα του δημοσίου όπου εκεί θα έχεις κρίσιμες υπογραφές γιατί θα αφορούν την ανθρώπινη υγεία.Αυτα τα λίγα αρκετά καλό τμήμα είναι στο τομεα την βιοϊατρικής οταν με ρωτάνε το προτείνω αυτο και την βίοπληροφορική της Λαμίας. 

1 λεπτό πριν, Vader58 είπε

Θα σου πώ όσο αφορά τον μισθό και της συνθήκες εργασίας η δουλειά αυτή είναι σε πολυ καλά επίπεδο έχω ακούσει ότι ξεκινούν με πολυ καλό βασικό μισθό.Όσο αφορά την ζήτηση έχει απλά έχεις α ανταγωνιστείς ηλεκτρολόγους, μηχανολόγους, ηλεκτρονικούς που έχουν πάρει αυτήν την εξειδίκευση.Για εξέλιξη στην Ελλάδα λίγο δύσκολα στην χώρα μας κυρίως θα ασχοληθείς με συντηρήσεις.Αλλά ένας τομέας ο οποίος μπορεί να σου προσφέρει αρκετά χρήματα στην Ελλάδα είναι αυτός τον πωλήσεων οπότε να το έχεις κατά νου εκεί έχεις πολύ καλή εξέλιξη.Επίσης όσο αφορά τα δικαιώματα θεωρώ ότι θα τα δώσουν είναι περίεργη η κατάσταση εκεί μόνο αυτό έχω να σου πώ.Όμως γενικά οι μηχανικοί αυτοί δεν υπογράφουν μελέτες αλλά είναι χρήσιμοι αν ασχοληθείς με θέματα του δημοσίου όπου εκεί θα έχεις κρίσιμες υπογραφές γιατί θα αφορούν την ανθρώπινη υγεία.Αυτα τα λίγα αρκετά καλό τμήμα είναι στο τομεα την βιοϊατρικής οταν με ρωτάνε το προτείνω αυτο και την βίοπληροφορική της Λαμίας. 

Όταν λέω χρήσιμα αναφέρομαι στα δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα, ευχαριστώ πολυ. Αυτό μου με ανησυχεί κάπως είναι επειδή δεν έχουμε καταχωρημένα τα επαγγελματικά δικαιώματα, αν αυτό θα είναι εμπόδια στην εύρεση εργασίας και αν εξαιτίας αυτού ο μισθός είναι κατώτερος

Επεξ/σία από Aggeliki191
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Aggeliki191 είπε

Κατάλαβα, ευχαριστώ πολυ. Αυτό μου με ανησυχεί κάπως είναι επειδή δεν έχουμε καταχωρημένα τα επαγγελματικά δικαιώματα, αν αυτό θα είναι εμπόδια στην εύρεση εργασίας και αν εξαιτίας αυτού ο μισθός είναι κατώτερος

Ανάλογα αν θες να δουλέψεις στο δημόσιο ναι στον ιδιωτικό τομέα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.Κυρίως στον ιδιωτικό τομέα δουλευουν αυτοί οι μηχανικοί είτε σε συντηρήσεις είτε σε πωλήσεις που στο προτείνω πιο πολύ απο το πρώτο.Για τον μισθό δεν νομίζω να έχει σχέση με το εχεις επαγγελματίκα δικαιώματα ή όχι ανάλογα το που θες να δουλέψεις αυτο.Κατα τα αλλά για έρευνα πολυ δύσκολο στην χώρα μας δεν το συζητώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...