Προς το περιεχόμενο

Στην αρχιτεκτονική «Blackwell» θα βασίζονται οι επόμενης γενιάς κάρτες γραφικών NVIDIA GeForce RTX 50-series


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Νέος θα είναι. Κάποια στιγμή θα καταλάβει ότι απλά προσπαθεί να πιάσει την ουρά του σαν τα κουταβάκια και θα αράξει. Και εμείς τα κάναμε παλιά. Δεν είναι κακό. 

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για gaming….αυτά όμως που έχω στο pc μου στα 1080p και στο high τα παίζω (f1 2023, pes, nba2k23, resident evil, red dead redemption2 έτσι ενδεικτικά)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι όμως. Υπάρχουμε και εμείς που μας αρέσουν οι ιστορίες που "αρωματίζουν" ένα ψυχρό τεχνολογικό προϊόν με σύντομη σχετικά διάρκεια ζωής, δίνοντάς του λίγη αίγλη πέρα από τα (για λίγο) εξελιγμένα τεχνολογικά του χαρακτηριστικά. Έτσι κι αλλιώς η ονοματοδοσία, τσάμπα είναι για την Nvidia. Τουλάχιστον είναι ένας φόρος τιμής για τους αναφερόμενους επιστήμονες σε κάθε νέα γενιά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Arkin said:

Πουλημα 4070ti αρχες 2025 κανα 600αρι και αγορα 5070ti με επιδοσεις 4090 με τιμολογιο στα 800. Δεν ειναι κακο. Αλλα εχουμε δρομο ακομα πολυ δρομο. 

Για να παίζεις τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνονται όλες οι αναβαθμίσεις με σκοπό το gaming. Εμένα προσωπικά η 3080 RTX μου μείωσε φοβερά το χρόνο στο encoding 4K video στο premiere. Γιατί υποστηρίζει επιτάχυνση από την κάρτα γραφικών. Συνεπώς μια κάρτα 5080 στο μέλλον που θα μειώσει και άλλο το χρόνο θα την προτιμησω. Φυσικά και το gaming είναι στη ζωή μας αλλά όπως έχουν πει και πολλα παιδιά εδώ δεν υπάρχει χρόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2023 στις 8:35 ΜΜ, kostasfalcon είπε

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για gaming….αυτά όμως που έχω στο pc μου στα 1080p και στο high τα παίζω (f1 2023, pes, nba2k23, resident evil, red dead redemption2 έτσι ενδεικτικά)

Κάπου εκεί είμαι και εγώ. Και έτσι είμαι από το μακρινό 2008 που έβαλα μυαλό. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

30 λεπτά πριν, alexandrosser είπε

ειναι αλλη φαση και μενα μου αρεσουν οι επιδοσεις δε νομιζω οτι ειναι θεμα ηλικιας αλλα θεμα μ.....ας.φιλε παιζεις high rdr 2 με rx580???

θηριο ε?ωραιος

Επεξ/σία από alexandrosser
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα σταθώ στις επιδοσεις τους σιγουρα θα είναι εξαιρετικές, θα σταθώ στις τιμές, με αυτά τα νούμερα που προβλέπονται να κοστίζουν ακόμα και οι low end δεν το βλέπω ουτε για 2026 μεταχειρισμένες, έχει ξεφύγει πλέον η κατάσταση. 10 χρόνια πρίν με 600-700 (διορθώστε με αν κάνω λάθος) έπαιρνες ότι πιο high end υπήρχε στο ράφι για consumers. Τα νούμερα πλεον ειναι εξωφρενικά ακόμα και για χώρες με υψηλούς μισθούς. Θυμάμαι το 2012 είχα παρει gigabyte 7870 2gb OC στα 289 ευρω και η 7970 που ηταν η τοπ καρτα της AMD έκανε γυρω στα 600 και σε αντίστοιχη κατασταση ήταν τα μοντέλα της NVIDIA. Τώρα θέλεις 600 για mid level στην καλύτερη. Αδύνατο να τους ακουλοθήσεις πλέον κατ'εμε. Όσο για το ρεύμα μη μιλάτε και μας ακούσει η γκρέτα θα φαμε ξύλο.

Επεξ/σία από dionisisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, alexandrosser είπε

 

θηριο ε?ωραιος

Αν αναφέρεσαι σε μένα γιατί βλέπω λίγο με την παράθεση τα μπέρδεψες….

Ναι παίζω μου δίνει περίπου 40 με 45 FPS…

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/08/2023 at 19:35, Mythoplasths said:

Νέος θα είναι. Κάποια στιγμή θα καταλάβει ότι απλά προσπαθεί να πιάσει την ουρά του σαν τα κουταβάκια και θα αράξει. Και εμείς τα κάναμε παλιά. Δεν είναι κακό. 

Αφηστε ρε παιδια τον κοσμο να κανει το χομπυ που αγαπαει οπως γουσταρει τι πραγμα ειναι αυτο. Φανταζομαι τι θα λετε για τους δολοφονους καπνιστες για τους δολοφονους της ασφαλτου και αυτους που κατεβαζουν ενα μπουκαλι ουισκι σε 1 ωρα αν μιλατε ετσι για αυτον που γουσταρει να παιζει παιχνιδια και δεν ενοχλει ουτε τον διπλανο του. Μνημονια μια ζωη ο ελληνας δεν θα αλλαξει ποτε δυστυχως. Ασχολειται με τους αλλους και δεν κοιταει την καμπουρα του ενω το πραγματικο προβλημα ειναι ο ιδιος. 

On 16/08/2023 at 18:54, kostasfalcon said:

Δεκτόν ο καθένας όπου γουστάρει τα ξοδεύει…

προσωπικά με μια 2070super θα ήμουν ευχαριστημένος 🙃

Στα 2 κατοσταρικα η 2070super τιμιοτατη τιμη αν θες καινουργια πανε σε 6650xt η 7600.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/08/2023 at 10:51, Arkin said:

Ολο και κατι θα βρω απο τα 1000 παιχνδια που εχω δεν μπορει. 

Άμα θέλεις κάρτα 800 ευρώ για να παίξεις ότι παλιό υπάρχει είναι λίγο υπερβολή! Άλλα όλο και κάποιοι πρέπει να ταΐζουν τις εταιρείες hardware! Τι να γίνουν και αυτοί κλέφτες ή μήπως απλά να στοιβάζουν cuda cores , ανεβάζοντας το tdp των καρτών και να τις κάνουν τοστιέρες, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει κάποια σημαντική μεταβολή στην υπάρχουσα τεχνολογία; Μέχρι στιγμής πάντως αυτό κάνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, absoluteblade είπε

Άμα θέλεις κάρτα 800 ευρώ για να παίξεις ότι παλιό υπάρχει είναι λίγο υπερβολή! Άλλα όλο και κάποιοι πρέπει να ταΐζουν τις εταιρείες hardware! Τι να γίνουν και αυτοί κλέφτες ή μήπως απλά να στοιβάζουν cuda cores , ανεβάζοντας το tdp των καρτών και να τις κάνουν τοστιέρες, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει κάποια σημαντική μεταβολή στην υπάρχουσα τεχνολογία; Μέχρι στιγμής πάντως αυτό κάνουν!

Ποιες τοστιέρες εννοείς? Η 4070ti με undervolt καίει όσο μια 2060 και δίνει 3 φορές πάνω επιδόσεις. 

Επίσης είναι πολλά τα 200 ευρώ στα 2 χρόνια? Γιατί για τέτοιο τάισμα μιλάμε πουλώντας αυτή που έχεις. Τι να πουν και οι καπνιστές που δίνουν 200 300 ευρώ το μήνα για να πεθάνουν και να σκοτώσουν και τους παθητικούς. Για αυτούς τίποτα? Μας πείραξαν τα 100 ευρώ το χρόνο για την τελευταία λέξη της τεχνολογίας? Κάτι πάει πολύ στραβά δεν μπορεί που να μην ήταν και τεχνολογικό φόρουμ το insomnia. Δεν μιλάω καν για τον άθλιο καφέ του 5ευρου με πραγματική αξία 10 λεπτά έτσι που αρκετοί περνουν καθημερινά. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...