Προς το περιεχόμενο

Καινούργια μονάδα


speedy23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Ήρθε η ώρα για ένα καινούργιο υπολογιστή μετά από το 2009 (όπως χρειάστηκα και γω 2 χρόνια πριν) για την αδερφή μου. Κάρτα γραφικών δεν θα χρειαστεί, καλύπτεται με μια integrated μιας και σπάνια θα παίζει κάνα παιχνίδι και αυτό χωρίς τρομερές απαιτήσεις. Για τροφοδοτικό θέλει ένα καλό και όχι κάποιο entry point (εκτός αν υπάρχει κάποιο τρελό vfm). Θέλει το σύστημα να αντέξει σε βάθος χρόνου και να μην ασχοληθεί ξανά σε 5 χρόνια για παράδειγμα.

Ποσό που διαθέτουμε: Μέχρι 500 ευρώ 

Χρήση υπολογιστή : Καθημερινή για Ίντερνετ με πολλά ανοιχτά tabs-τα γνωστά, όχι για gaming. 4K ταινίες (θα συνδέσει με HDMI τον υπολογιστή στη τηλεόραση).

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη: Όχι δεν θα χρειαστεί οθόνη. Έχει πάρει καινούργια πρόσφατα και ούτε θα χρειαστεί μελλοντικά.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι: Όχι είναι καλυμμένη από αυτά. Θα χρειαστεί όμως ένα εσωτερικό δίσκο 2TB και ένα SSD για τα windows (512 γιγα είναι καλά;)

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος): Αθήνα 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα: Θα γινει η αγορά από ένα κατάστημα ώστε να γίνει και η συναρμολόγηση εκεί

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Ναι για windows 11 αλλά θα γίνει η αγορά κωδικού άρα να μην υπολογιστεί στο συνολικό μπάτζετ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έδωσα εδώ καλύπτει και την δική σου περίπτωση, απλά πρόσθεσε και τον HDD. Το συγκεκριμένο κατάστημα έχει και φυσική παρουσία στο Μαρούσι οπότε πιστεύω σε καλύπτει πλήρως.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, speedy23 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Ήρθε η ώρα για ένα καινούργιο υπολογιστή μετά από το 2009 (όπως χρειάστηκα και γω 2 χρόνια πριν) για την αδερφή μου. Κάρτα γραφικών δεν θα χρειαστεί, καλύπτεται με μια integrated μιας και σπάνια θα παίζει κάνα παιχνίδι και αυτό χωρίς τρομερές απαιτήσεις. Για τροφοδοτικό θέλει ένα καλό και όχι κάποιο entry point (εκτός αν υπάρχει κάποιο τρελό vfm). Θέλει το σύστημα να αντέξει σε βάθος χρόνου και να μην ασχοληθεί ξανά σε 5 χρόνια για παράδειγμα.

Ποσό που διαθέτουμε: Μέχρι 500 ευρώ 

Χρήση υπολογιστή : Καθημερινή για Ίντερνετ με πολλά ανοιχτά tabs-τα γνωστά, όχι για gaming. 4K ταινίες (θα συνδέσει με HDMI τον υπολογιστή στη τηλεόραση).

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη: Όχι δεν θα χρειαστεί οθόνη. Έχει πάρει καινούργια πρόσφατα και ούτε θα χρειαστεί μελλοντικά.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι: Όχι είναι καλυμμένη από αυτά. Θα χρειαστεί όμως ένα εσωτερικό δίσκο 2TB και ένα SSD για τα windows (512 γιγα είναι καλά;)

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος): Αθήνα 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα: Θα γινει η αγορά από ένα κατάστημα ώστε να γίνει και η συναρμολόγηση εκεί

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Ναι για windows 11 αλλά θα γίνει η αγορά κωδικού άρα να μην υπολογιστεί στο συνολικό μπάτζετ 

 

Ενδεικτικά για να ξέρεις τι να ψάχνεις,μπορείς να κοιτάξεις κάτι τέτοιο από mgmanager κ αν θες προαιρετικά μια ψυχτρα ,αν και έχει μέσα ο επεξεργαστής..Απλά για πιο αθόρυβη λειτουργία τίποτα καλοκαιρια...https://www.mgmanager.gr/anavathmisi-ypologisti-2/axesouar-anavathmisis-psyktres/axesouar-anavathmisis-psyktres/be-quiet-be-quiet-pure-rock-slim-2-130w-tdp-cpu-cooler-with-92mm-pwm-fan-bk030-_133005/.

Screenshot_2023-08-17-14-54-34-77_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2023-08-17-14-54-45-14_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Screenshot_2023-08-17-14-54-54-98_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5600g η πιο λογική επιλογή βάσει τιμών και χρήσης.

Τα 2 build που προαναφέρθηκαν είναι μάλλον ότι χρειάζεσαι. 

Υπάρχουν άπειρες "παραλλαγές" αλλά λίγο πολύ σε αυτή τη λογική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις. Κανά δυο τρεις σκόρπιες σκέψεις - ερωτήσεις. 

Τα 400w δεν είναι λίγα; Μήπως να πάω σε 100 w παραπάνω τουλάχιστον;

Εάν διαλέξω κουτί που δεν έχει fans πάνω του, πόσα να του βάλω; Δώστε καμιά εναλλακτική για vfm κουτί αν μπορείτε. Το sharkoon φαίνεται πολύ καλό πάντως 

Γενικά ρωτάω, οι mobo δε βγαίνουν με 2 θύρες HDMI καθόλου; Είτε βλέπω dvi-d είτε display port. Δεν είναι πρόβλημα διότι υπάρχουν μετατροπείς και για τα δύο σε HDMI, έτσι;

Θα επανέλθω και με άλλες αν τυχόν έχω και με μια τελική σύνθεση για να μου πείτε τη γνώμη σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, speedy23 είπε

Τα 400w δεν είναι λίγα;

Όχι.

19 λεπτά πριν, speedy23 είπε

Μήπως να πάω σε 100 w παραπάνω τουλάχιστον;

Μόνο αν σκοπεύεις να βάλεις gpu στο μέλλον, που χωρίς gaming δεν την χρειάζεσαι.

19 λεπτά πριν, speedy23 είπε

Γενικά ρωτάω, οι mobo δε βγαίνουν με 2 θύρες HDMI καθόλου; Είτε βλέπω dvi-d είτε display port. Δεν είναι πρόβλημα διότι υπάρχουν μετατροπείς και για τα δύο σε HDMI, έτσι;

Κάποιες ίσως να βγαίνουν με 2x hdmi αλλά ποιος ξέρει πόσο θα έχουν. Πάρε hdmi + το βύσμα που έχεις (dvi ή DP). To dvi είναι πάνω κάτω το ίδιο με το hdmi χωρις ήχο. Αλλά δεν χρειάζεσαι ήχο στο 2ο μονιτορ (ουτε και στο 1ο αν δεν εχει ηχεία ή έξοδο ακουστικών).

19 λεπτά πριν, speedy23 είπε

Εάν διαλέξω κουτί που δεν έχει fans πάνω του, πόσα να του βάλω; Δώστε καμιά εναλλακτική για vfm κουτί αν μπορείτε. Το sharkoon φαίνεται πολύ καλό πάντως 

Βάλε το όριο των χρημάτων που σκοπεύεις να δώσεις στο skroutz και κάτσε διάβασε κριτικές. Αν δεν θες φωτάκια κτλπ έχει αρκετά με καλό airflow στα 50-60€.

Επεξ/σία από Tol1as
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, speedy23 είπε

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις. Κανά δυο τρεις σκόρπιες σκέψεις - ερωτήσεις. 

Τα 400w δεν είναι λίγα; Μήπως να πάω σε 100 w παραπάνω τουλάχιστον;

Εάν διαλέξω κουτί που δεν έχει fans πάνω του, πόσα να του βάλω; Δώστε καμιά εναλλακτική για vfm κουτί αν μπορείτε. Το sharkoon φαίνεται πολύ καλό πάντως 

Γενικά ρωτάω, οι mobo δε βγαίνουν με 2 θύρες HDMI καθόλου; Είτε βλέπω dvi-d είτε display port. Δεν είναι πρόβλημα διότι υπάρχουν μετατροπείς και για τα δύο σε HDMI, έτσι;

Θα επανέλθω και με άλλες αν τυχόν έχω και με μια τελική σύνθεση για να μου πείτε τη γνώμη σας. 

Λίγο πολύ ότι είπε ο Τo1ias

Ένα βασικό σύστημα είναι ζήτημα αν τραβάει στα ζόρια του μέχρι 200w. Αν δεν υπάρχει το σκεπτικό της μελλοντικής αναβάθμισης είναι προτιμότερο ένα gold στα 400w παρά ένα 500 σε bronze m

 

Ακόμη και ένα exhaust fan 120mm πίσω είναι αρκετό για τέτοια συστήματα χωρίς gpu και heavy loads.

Αν θες εναλλακτική σε κουτί, κατέληξε το μαγαζί για να δούμε τις διαθέσιμες εναλλακτικές. Το sharkoon είναι όντως μια χαρά

2 hdmi μάλλον δύσκολο, ακόμη και οι σύγχρονες καρτες δίνουν 1 και τα υπόλοιπα dp. Υπάρχουν  αντάπτορες αλλά και με το DVI  θα κάνεις δουλειά όπως ειπώθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nickol-us said:

Ακόμη και ένα exhaust fan 120mm πίσω είναι αρκετό για τέτοια συστήματα χωρίς gpu και heavy loads

Α ναι ε; wow εγώ έχω ανάλογο σύστημα χωρίς gpu και έβαλα ένα 120αρι πίσω, ένα πάνω, και 2 140αρια μπροστά χαχαχα επιστήμονας μιλάμε

1 hour ago, nickol-us said:

Αν θες εναλλακτική σε κουτί, κατέληξε το μαγαζί για να δούμε τις διαθέσιμες εναλλακτικές. Το sharkoon είναι όντως μια χαρά

Ε λέω είτε από MGManager είτε από e-gate. Για Midi Tower μπας και θελήσει μελλοντικά να βάλει gpu

Επεξ/σία από speedy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλό deal σε e-gate(λίγο πιο ακριβά έχει κι άλλα καλά  deals μα δε νομίζω ότι χρειάζεται)

https://www.e-gate.gr/1269627/msi-mag-forge-111r-midi-tower-tempered-glass-black-306-7g16x21-80

 

Σε mg το πιο φθηνό με σχετικά καλά  specs

https://www.mgmanager.gr/anavathmisi-ypologisti-2/koutia-ypologiston/cases-koutia-ypologiston/barrett-barrett-no3-rgb-midi-tower-atx-usb3.0-no-psu-tempered-glass-black-c-787790410942-_258358/

Όσο για τους ανεμιστήρες, όσο πιο καλό  airflow  τόσο το καλύτερο για την μακροζωία του συστήματος. Πρακτικά όμως σε ένα τόσο χαμηλά ενεργοβόρο σύστημα που θεωρητικά δε θα ζοριστεί ποτέ, δε θα υπάρξουν αυξημένες θερμοκρασίες που μπορούν να βλάψουν ή να επηρεάσουν την λειτουργία.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, speedy23 said:

 

Γενικά ρωτάω, οι mobo δε βγαίνουν με 2 θύρες HDMI καθόλου; Είτε βλέπω dvi-d είτε display port. Δεν είναι πρόβλημα διότι υπάρχουν μετατροπείς και για τα δύο σε HDMI, έτσι;

 

2 fhd οθόνες έχεις?

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά τσεκαρε τι ανάλυση βγάζει η dvi στην μητρική που θέλεις να αγοράσεις γιατί καποιες (ελάχιστες βέβαια) δεν βγάζανε fhd

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, @topos said:

2 fhd οθόνες έχεις?

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά τσεκαρε τι ανάλυση βγάζει η dvi στην μητρική που θέλεις να αγοράσεις γιατί καποιες (ελάχιστες βέβαια) δεν βγάζανε fhd

1 fhd οθόνη υπολογιστή και μια 4K τηλεόραση. Φυσιολογικά θα πάει το dvi στην οθόνη και το HDMI στην τηλεόραση.

Επεξ/σία από speedy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nickol-us είπε

Πολύ καλό deal σε e-gate(λίγο πιο ακριβά έχει κι άλλα καλά  deals μα δε νομίζω ότι χρειάζεται)

https://www.e-gate.gr/1269627/msi-mag-forge-111r-midi-tower-tempered-glass-black-306-7g16x21-80

 

Σε mg το πιο φθηνό με σχετικά καλά  specs

https://www.mgmanager.gr/anavathmisi-ypologisti-2/koutia-ypologiston/cases-koutia-ypologiston/barrett-barrett-no3-rgb-midi-tower-atx-usb3.0-no-psu-tempered-glass-black-c-787790410942-_258358/

Όσο για τους ανεμιστήρες, όσο πιο καλό  airflow  τόσο το καλύτερο για την μακροζωία του συστήματος. Πρακτικά όμως σε ένα τόσο χαμηλά ενεργοβόρο σύστημα που θεωρητικά δε θα ζοριστεί ποτέ, δε θα υπάρξουν αυξημένες θερμοκρασίες που μπορούν να βλάψουν ή να επηρεάσουν την λειτουργία.

Το barrett το πέτυχα σε προσφορά εχθές στα 48.90

https://www.websupplies.gr/barrett-no3-mesh-argb-tempered-glass-black

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, speedy23 είπε

Θέματα συμβατότητας δεν έχεις.

Παρατήρηση:

system power 9 ->3 year warranty
system power 10->5 year warranty(νεότερη γενιά)

νομίζω είναι πιο σημαντικό από το να είναι  semi modular και έχει και λίγο καλύτερη τιμή.

Για το κουτί... νομίζω ότι το msi δεν αξίζει αυτά τα λεφτά, το 4000d airflow είναι όντως overkill, σε τόσο  basic/budget  σύστημα. Ελπίζω να εκφέρει κι άλλος άποψη, γιατί το έχω πάρει μονότερμα και να έχεις σφαιρικές απόψεις. Το 111r σε αυτά τα λεφτά, με 2 fans και τα συγκεκριμένα specs  νομίζω είναι κελεπούρι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, speedy23 είπε

Συμβατά είναι όλα.Εχει το κατάστημα τροφοδοτικό με δύο χρόνια μεγαλύτερη εγγύηση 12 ευρο κάτω https://www.e-gate.gr/1384065/be-quiet-system-power-10-450w-12cm-fan-non-modular-80-bronze-bn326.Για κουτιά υποκειμενικο ζήτημα ότι σου αρέσει στην τελική.Απο τη στιγμή όμως που θα βάλεις matx μητρική και καθόλου κάρτα γραφικών μπορείς να κοιτάς και  μικρότερα κουτιά που θα μοιάζουν και λιγότερο άδεια ,εκτός κι αν το θες να υπάρχει για μελλοντικό build.

6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Θέματα συμβατότητας δεν έχεις.

Παρατήρηση:

system power 9 ->3 year warranty
system power 10->5 year warranty(νεότερη γενιά)

νομίζω είναι πιο σημαντικό από το να είναι  semi modular και έχει και λίγο καλύτερη τιμή.

Για το κουτί... νομίζω ότι το msi δεν αξίζει αυτά τα λεφτά, το 4000d airflow είναι όντως overkill, σε τόσο  basic/budget  σύστημα. Ελπίζω να εκφέρει κι άλλος άποψη, γιατί το έχω πάρει μονότερμα και να έχεις σφαιρικές απόψεις. Το 111r σε αυτά τα λεφτά, με 2 fans και τα συγκεκριμένα specs  νομίζω είναι κελεπούρι.

 

Πιάσε κόκκινο Νικόλα😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...