Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με τα Windows 10...


L-Griever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

Αντιμετωπίζω προβλήματα με τα Windows 10 (Pro).

Συγκεκριμένα μετά από τα updates για κάποιο λόγο σταμάτησαν να δουλεύουν τα microsoft office (outlook, word, excel κτλ) και επειδή δεν μπορούσα να βρω την λύση, το έκανα format όπου και λύθηκαν μετά από καθαρή εγκατάσταση.

Το θέμα είναι το εξής.. Μετά από τις αναβαθμίσεις, αντιμετωπίζω θέματα με τα παράθυρα. Συγκεκριμένα κάποιες φορές όταν ανοίγω ένα παράθυρο πχ έναν φάκελο ή outlook, κάνει πάρα πολλές φορές και γρήγορα reloading. Με το που ανοίγω το Task manager ή όταν περιμένω λίγο σταματάει να το κάνει αλλά μετά ξανά. Παρατήρησα ότι στο task manager γράφει ότι τρώει αρκετά το CPU.

Δεν γνωρίζω τι έχει γίνει και πως να το λύσω... Το μόνο που έκανα είναι μετά από την καθαρή εγκατάσταση Win10 και office, είχα χρησιμοποιήσει κάτι προγραμματάκια για να βγάλουν τα telemetries και ότι άλλα άχρηστα apps είχε μέσα. (Το είχα ξανακάνει και πριν και δεν είχε θέματα)

Δοκίμασα να κάνω και τις εντολές DISM και SFC και ναι μεν υποτίθεται διόρθωσε κάτι corrupt αρχεία αλλά πάλι το κάνει. Το να κάνω συνέχεια format δεν λέει.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν corrupt αρχεία...

Αντιμετώπισε/ίζει κανείς κάτι παρόμοιο και αν ναι μπόρεσε να το λύσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Συνήθως όταν υπάρχουν  corrupt αρχεία δείχνουν ότι κάτι δεν πάει καλά, προσωπικά το πρώτο που θα κοιτούσα: το δίσκο.

Είναι παλιός;

Παλιός ακριβώς δηλαδή με την έννοια αρκετών χρονών δεν είναι. Με βάση το hd sentinel, μου βγάζει ότι η υγεία του είναι 93% και performance 100%. Φοράει το 850 EVO 250GB SSD από την Samsung. Με βάση το sentinel γράφει ότι χρησιμοποιήθηκε 383 μέρες και κάτι ώρες και διάρκεια ζωής πάνω από 1000+ μέρες.

Όπως ανέφερα και πριν, δούλευαν μια χαρά τα Windows και office αλλά μετά από τα updates τα έπαιξε. Ακόμα και την καθαρή εγκατάσταση εμφανίστηκαν καινούρια προβλήματα που πριν δεν υπήρχαν άρα κάποια προβληματικά updates θα έχει... Δεν ξέρω. Οι άλλοι μου δίσκοι που έχω δυο HDD και ένα SSD είναι χρονών και δεν έπαθαν τίποτα και ακόμα αντέχουν. Είναι 100% στη υγεία όλοι τους.

Μήπως γνωρίζεις τι άλλο μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είσαι βέβαιος ότι το πρόβλημα έρχεται από το update  των windows  τότε απλά πάγωσε το / κάνε το  skip.

Δεν πάει κάτι άλλο στο μυαλό μου.

Περίμενε εναλλακτική πρόταση από άλλο συμφορουμίτη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aris_ είπε

κατέβασε το occt και τρέξε ένα stability test 

Κατέβασα το occt και έτσι όπως το άνοιξα και έκανα το stability test χωρίς να πειράξω κάτι άλλο για 30 λεπτά δεν μου εμφάνισε κανένα πρόβλημα.

Βέβαια δεν ξέρω τι έκανε ακριβώς γιατί είναι η πρώτη φορά που κάνω κάτι. Ελέγχει CPU, GPU κτλ ή μόνο CPU; Γιατί είδα ότι φόρτωνε στα 100% το CPU.

Κάτι άλλο να κοιτάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να ρωτησω αν win/office ειναι γνησια ή απο το "θειο", και απο τι αποτελείται το συστημα.( μηπως ειναι κανα χαρχαλο με unsupported συσκευες/ driver conflict).

Καποιος αλλο δισκος ssd  να γινει εκει η εγκατασταση υπαρχει?. Τωρα τα corrupt μπορει να ειναι ειτε δισκος ειτε δεν εκλεισε το συστημα σωστα ορισμενες φορες, ειτε απλα ετυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Καταρχην να ρωτησω αν win/office ειναι γνησια ή απο το "θειο", και απο τι αποτελείται το συστημα.( μηπως ειναι κανα χαρχαλο με unsupported συσκευες/ driver conflict).

Καποιος αλλο δισκος ssd  να γινει εκει η εγκατασταση υπαρχει?. Τωρα τα corrupt μπορει να ειναι ειτε δισκος ειτε δεν εκλεισε το συστημα σωστα ορισμενες φορες, ειτε απλα ετυχε.

Γνήσια είναι τα windows 10 και τα office είναι μη ενεργοποιημένα.

Όσο για το σύστημα είναι αρκετά ή μάλλον πολύ παλιό για τα σημερινά δεδομένα αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό αφού όπως είχα αναφέρει και πριν, δούλευαν μια χαρά μέχρι που έκανε update και έτσι άρχισε να τα παίζει.

Αυτά έχω στον υπολογιστή μου

Gigabyte Motherboard Z77X-UD5H
Intel Core i7-3770 και φοράει πάνω μια υδρόψυξη της Corsair.
NVIDIA GEFORCE GTX980
RAM 32GB με 4 μνήμες από 8GB η καθεμιά DDR3 Corsair
2 SSD (Samsung & OCZ-AGILITY3 & 2 HDD (Seagate και Western Digital)

Μετά είναι απλά δυο drives ένα με Bluray και ένα ακόμη να γράφει CD-DVD.

Έχω μόνο τον δεύτερο αλλά είναι φορτωμένος και είμαι σίγουρος ότι δεν φταίει το ssd για τους λόγους που ανέφερα πριν.. Επίσης, δεν μπορώ να μπαίνω στην διαδικασία να κάνω άπειρα φορμάτ....

Τα drivers εγκαταστάθηκαν από τα Windows10. Μόνο της Nvidia ξεχωριστά.

Δεν ξέρω τι άλλο πια να κάνω..

Επίσης, ένα ακόμη πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι τα USB3 ports που έχει τα βλέπει σαν 2 και είχα δοκιμάσει ρυθμίσεις και δεν διορθώνονταν. Έπρεπε να κλείνω τον υπολογιστή 1-2 φορές για να λειτουργήσουν κανονικά. Βέβαια ξανά τα ίδια προβλήματα όταν κλείνω τον υπολογιστή από την πολύπριζα ασφαλείας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις USB3 ,δες λιγο στο bios/ peripherals. Bios και παλιο να εχεις μην κανεις update, αυτα τα z77 της GB μπρικαρουν για πλακα  (γινεται recovery με dual bios αλλα καλυτερα μακρια).

93b3026eca653e7c4db0c552577507e6.png
 

16 ώρες πριν, L-Griever είπε

Το μόνο που έκανα είναι μετά από την καθαρή εγκατάσταση Win10 και office, είχα χρησιμοποιήσει κάτι προγραμματάκια για να βγάλουν τα telemetries και ότι άλλα άχρηστα apps είχε μέσα. (Το είχα ξανακάνει και πριν και δεν είχε θέματα)

Το συστημα μια χαρα ειναι για win10, δεν νομιζω να ειναι θεμα hardware/drivers. Αυτα τα προγραμματακια τι νομιζεις οτι κανουν, αλλαζουν την registry και ισως κανει corrupt καπου. Πανε μετα τα "πανεξυπνα " win updates και τα κανουνε κουλουβαχατα, εχω δει να περνανε drivers απο καρτες γραφικων μη πλεον στο συστημα κτλ. Γνωμη μου, αστα οπως εχουν τα win10 και μην βαζεις τα προγραμματα για debloat. Τωρα να εισαι ατυχος και να κολλαει σε καποιο driver λογω win update και αυτη η πιθανοτητα υπαρχει. Εχω και γω ενα συστημα με GA-Z77X-D3H, xeon E3 1270, 1650 αλλα με LTSC 2021, δεν ειχα καποιο θεμα με win update.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2023 στις 4:03 ΠΜ, Apaleytos80 είπε

Για τις USB3 ,δες λιγο στο bios/ peripherals. Bios και παλιο να εχεις μην κανεις update, αυτα τα z77 της GB μπρικαρουν για πλακα  (γινεται recovery με dual bios αλλα καλυτερα μακρια).

...........

Το συστημα μια χαρα ειναι για win10, δεν νομιζω να ειναι θεμα hardware/drivers. Αυτα τα προγραμματακια τι νομιζεις οτι κανουν, αλλαζουν την registry και ισως κανει corrupt καπου. Πανε μετα τα "πανεξυπνα " win updates και τα κανουνε κουλουβαχατα, εχω δει να περνανε drivers απο καρτες γραφικων μη πλεον στο συστημα κτλ. Γνωμη μου, αστα οπως εχουν τα win10 και μην βαζεις τα προγραμματα για debloat. Τωρα να εισαι ατυχος και να κολλαει σε καποιο driver λογω win update και αυτη η πιθανοτητα υπαρχει. Εχω και γω ενα συστημα με GA-Z77X-D3H, xeon E3 1270, 1650 αλλα με LTSC 2021, δεν ειχα καποιο θεμα με win update.

Το άλλαξα. Νομίζω ότι τώρα δουλεύει το USB3. Θα φανεί στην πορεία. Όσο για το άλλο δεν το έχω κάνει update εδώ και πάρα πολύ καιρό. Είναι στην έκδοση F14.

Όσο για τα Windows 10... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια. Το είχα αφήσει μια στιγμή και έβλεπα τα πάραθυρα να κάνουν πολλές φορές refresh και να τρώει CPU. Για να σταματήσει προσωρινά, πατάω Ctrl+Alt+Delete...

Έχω κάνει τις εντολές και έχει κάνει κάποιες διορθώσεις αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα που το οδηγεί να κάνει refresh.. Δηλαδή έλεος πια με τα updates που κάνει η Microsoft.. Όλο δημιουργεί προβλήματα..

Δεν θέλω όμως τα Windows να παρακαλουθούν με τα telemetries και άλλο κάνουν... Δεν υπάρχει τρόπος να δούμε ποιο στο καλό δημιουργεί πρόβλημα;

Ευχαριστώ για το χρόνο και για την βοήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανακατεβασε τα 10αρια απο MS,  κανε ενα bootable USB  "ριξτα απο πανω" χωρις να πειραξει τπτ, φακελους /desktop,προγγραματα κτλ. Μονο system files θα πειραξει.

Αλλιως κανε troubleshooting, ποιο process κανει την δουλεια, βγαλε κανα παλιο patch των windows(recovery), μηπως καποιος driver κρασαρει τον explorer κτλ κτλ.

Εγω θα εκανα το πρωτο. Τωρα για τα telemetries αστους να παρακολουθουνε 😀.

Τον i7 3770 τον τρεχεις στοκ η αφηνεις το μομπο να κανει auto overclock(multicore enchantment) μαζι με με BLCK oc. Μηπως κανει κανα corrupt απο εκει, αν και σχεδον απιθανο να ειναι απο εκει το corrupt (μονο με 103 blck).

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παίζει μετά από updates, έχει processes που σκοτώνουν τον επεξεργαστή...

Μήπως βάζεις κανένα antivirus και κάνει conflict με το defender;

Επίσης αντί να σκέφτεσαι οτι είναι τα windows update, μήπως είναι κάποιος λάθος driver που περνάνε τα windows αυτόματα;

Chipset μητρικής κλπ εγκαθιστάς χειροκίνητα; Αν όχι μήπως να το δοκίμαζες στη θέση των αρχείων που βάζουν τα windows;

Επίσης κάνεις οτι σου είπαν οι προλαλλήσαντες. Βρίσκεις ποιά processes σου κάνουν ζημιά και googlareis να βρεις κανένα με παρόμοια συμπτώματα μήπως καταλήξεις σε συμπεράσματα. Φυσικά το εύκολο είναι απλά να τα κλείσεις, καλό θα ήταν να μάθεις την πηγή του κακού όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Aris_ είπε

υπαρχει τροπος, βρες ποια process δημιουργουν προβλημα και κλειστα 

Δυστυχώς για μένα δεν υπάρχει τρόπος. Όποτε ανοίγω το task manager, σταματάει να κάνει refresh.

12 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Ξανακατεβασε τα 10αρια απο MS,  κανε ενα bootable USB  "ριξτα απο πανω" χωρις να πειραξει τπτ, φακελους /desktop,προγγραματα κτλ. Μονο system files θα πειραξει.

Αλλιως κανε troubleshooting, ποιο process κανει την δουλεια, βγαλε κανα παλιο patch των windows(recovery), μηπως καποιος driver κρασαρει τον explorer κτλ κτλ.

Εγω θα εκανα το πρωτο. Τωρα για τα telemetries αστους να παρακολουθουνε 😀.

Τον i7 3770 τον τρεχεις στοκ η αφηνεις το μομπο να κανει auto overclock(multicore enchantment) μαζι με με BLCK oc. Μηπως κανει κανα corrupt απο εκει, αν και σχεδον απιθανο να ειναι απο εκει το corrupt (μονο με 103 blck).

Από την Microsoft κατέβασα και το είχα κάνει μέσω USB αλλά εάν δεν βρεθεί λύση, θα το ξανακάνω. Δεν είναι λύση όμως αν το ξανακάνει...

Δεν μπορώ να ξέρω ποιο process κάνει την δουλειά γιατί εξαφανίζεται με το που ανοίγω το task manager. Κάποιες φορές βλέπω να τρώει CPU το task manager, windows explorer και κάτι άλλο το οποίο ανήκει στο Bitdefender αλλά σταματάνε μετά από λίγο να τρώνε.

Τα drivers είναι ενημερωμένα υποτίθεται. Όσο για τα telemetries δυστυχώς δεν το θέλω γιατί και αυτά μαζί με τα άχρηστα apps τους μου κάνουν τον υπολογιστή ότι να'ναι.

Όσο για το Intel όπως είναι το άφησα. Ποτέ δεν έχω κάνει overclock ή κάτι άλλο και ούτε πρόκειται να το κάνω οπότε δεν έχω ιδέα για τα υπόλοιπα.

 

11 ώρες πριν, nickol-us είπε

Τα παίζει μετά από updates, έχει processes που σκοτώνουν τον επεξεργαστή...

Μήπως βάζεις κανένα antivirus και κάνει conflict με το defender;

Επίσης αντί να σκέφτεσαι οτι είναι τα windows update, μήπως είναι κάποιος λάθος driver που περνάνε τα windows αυτόματα;

Chipset μητρικής κλπ εγκαθιστάς χειροκίνητα; Αν όχι μήπως να το δοκίμαζες στη θέση των αρχείων που βάζουν τα windows;

Επίσης κάνεις οτι σου είπαν οι προλαλλήσαντες. Βρίσκεις ποιά processes σου κάνουν ζημιά και googlareis να βρεις κανένα με παρόμοια συμπτώματα μήπως καταλήξεις σε συμπεράσματα. Φυσικά το εύκολο είναι απλά να τα κλείσεις, καλό θα ήταν να μάθεις την πηγή του κακού όμως.

Χμ δεν ξέρω αν φταίει το antivirus. Έχω το Bitdefender και δεν μου το είχε κάνει προηγουμένως πριν το κάνω format. Το update από Windows μου είχε καταστρέψει κάτι που χρειάστηκε να κάνω format γιατί δεν δούλευαν τα icons, τα office κτλ. Θα δοκιμάσω να κλείσω το antivirus μήπως το κάνει αυτό...

Πραγματικά δεν έχω ιδέα αν είναι τα drivers που νομίζω πάλι ότι δεν φταίνε αυτά γιατί θα το έκανε και προηγουμένως πριν κάνω format.

Δυστυχώς δεν βρήκα για Windows 10 και όταν είχα προσπαθήσει να τα κατεβάσω από την εταιρεία, μου έβγαζε σφάλμα ότι δεν υποστηρίζουν οπότε μόνο 3 drivers μπόρεσα να κάνω install.

Όπως ανέφερα και παραπάνω ότι δεν μπορώ να βρω ποια processes κάνουν την δουλειά γιατί σταματάνε με το που ανοίγω το task manager.. Έχω δοκιμάσει τις εντολές και τα Windows γράφουν ότι έγινε επιτυχία. Διόρθωσαν τα corrupt αρχεία και ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο παραβιασμένο.

Oh well.. μπελάς..

-----------------

Edit: Είχα κλείσει το Bitdefender και συνεχίζει να κάνει το refresh.. άρα είναι θέμα windows..

Επεξ/σία από L-Griever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ευκολο να καταλάβει κανεις το προβλημα σου μπορείς να βαλεις ενα video να δουμε τι ακριβως συμβαίνει γιατι αυτο το refresh μεταφράζεται με διάφορους τρόπους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...