Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση εσωτερικών HDD με SSD


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σύστημα της υπογραφής έχω δύο τέτοιους σκληρούς (Toshiba DT01 2TB HDD Σκληρός Δίσκος 3.5" SATA III 7200rpm με 64MB Cache για Desktop DT01ACA200 | Skroutz.gr) απλά για αρχεία (ταινίες, emulators κλπ.) και σκέφτομαι να τους αντικαταστήσω με ssd για καλύτερη ταχύτητα στο σύστημα. Ποιον προτείνετε;
Αν βάλω δύο οικονομικούς σαν αυτόν θα είμαι ok ή δεν είναι αξιόπιστος;

Intenso Top Perform SSD 2TB 2.5'' SATA III 3812470 | Skroutz.gr 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/08/2023 at 17:38, @ngelos said:

Στο σύστημα της υπογραφής έχω δύο τέτοιους σκληρούς (Toshiba DT01 2TB HDD Σκληρός Δίσκος 3.5" SATA III 7200rpm με 64MB Cache για Desktop DT01ACA200 | Skroutz.gr) απλά για αρχεία (ταινίες, emulators κλπ.) και σκέφτομαι να τους αντικαταστήσω με ssd για καλύτερη ταχύτητα στο σύστημα. Ποιον προτείνετε;
Αν βάλω δύο οικονομικούς σαν αυτόν θα είμαι ok ή δεν είναι αξιόπιστος;

Intenso Top Perform SSD 2TB 2.5'' SATA III 3812470 | Skroutz.gr 

αν ειναι για ταινιες κτλ ισως να μην εχει νοημα να τους αλλαξεις.προσωπικα δεν θα πηγαινα σε intenso αλλα θα προτιμουσα corsair,samsung και μετα kingston,wd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι πιο φθηνά θα σου έρθει να πάρεις δύο τέτοιους 

https://www.skroutz.gr/s/40088198/Adata-Legend-800-SSD-2TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-ALEG-800-2000GCS.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

από το να πάρεις τους intenso....

Θα μου πεις δεν έχεις άλλη θέση για m2 ,αλλά μπορείς να τους βάλεις σε θήκες σαν και αυτή 

https://www.skroutz.gr/s/40398288/Orico-Θήκη-για-Σκληρό-Δίσκο-M-2-PCI-Express-με-σύνδεση-Type-C-PWM2-BK-EP.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, atheatos said:

Η πλάκα είναι ότι πιο φθηνά θα σου έρθει να πάρεις δύο τέτοιους 

https://www.skroutz.gr/s/40088198/Adata-Legend-800-SSD-2TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-ALEG-800-2000GCS.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

από το να πάρεις τους intenso....

Θα μου πεις δεν έχεις άλλη θέση για m2 ,αλλά μπορείς να τους βάλεις σε θήκες σαν και αυτή 

https://www.skroutz.gr/s/40398288/Orico-Θήκη-για-Σκληρό-Δίσκο-M-2-PCI-Express-με-σύνδεση-Type-C-PWM2-BK-EP.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

παιζουν και pci express to nvme

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

παιζουν και pci express to nvme

Νομίζω έχει αλλά είναι  x1 . Δεν θα παίξουν full speed αλλά σίγουρα είναι καλύτερη επιλογή από τους intenso ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atheatos είπε

Νομίζω έχει αλλά είναι  x1 . Δεν θα παίξουν full speed αλλά σίγουρα είναι καλύτερη επιλογή από τους intenso ...

Ναι αλλά δεν θα έχει καλύτερη ταχύτητα ένας ssd απευθείας με sata 3 παρά ένας nvme με x1 αντάπτορα;

EDIT:

Τώρα διάβασα κάπου ότι το PCIe 3.0 X1 έχει 1GB/s max .

Επεξ/σία από @ngelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, @ngelos είπε

Ναι αλλά δεν θα έχει καλύτερη ταχύτητα ένας ssd απευθείας με sata 3 παρά ένας nvme με x1 αντάπτορα;

EDIT:

Τώρα διάβασα κάπου ότι το PCIe 3.0 X1 έχει 1GB/s max .

Φίλε μου πέρα από το θέμα ταχύτητας , θα έχεις σκληρούς που στο μέλλον θα μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις και αλλού. Τώρα μπορει να μην έχεις την μητρική για αυτό αλλά στο μέλλον μπορεί. Υπάρχουν και ανταπτορες nvme του sata αλλα ειναι ακριβοί τουλάχιστον στο Skroutz . 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, atheatos είπε

Φίλε μου πέρα από το θέμα ταχύτητας , θα έχεις σκληρούς που στο μέλλον θα μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις και αλλού. Τώρα μπορει να μην έχεις την μητρική για αυτό αλλά στο μέλλον μπορεί. Υπάρχουν και ανταπτορες nvme του sata αλλα ειναι ακριβοί τουλάχιστον στο Skroutz . 

Τι έχει καλύτερη ταχύτητα, nvme to sata ή PCIe 3.0 X1 to nvme ;

Κάτι τέτοιο κάνει δουλειά; 
Orico Κάρτα PCIe x4 σε θύρες M.2 (PSM2-BP) | Skroutz.gr
Βρήκα και αυτό που βάζεις δύο πάνω αλλά φαντάζομαι θα μοιράζει την ταχύτητα: Powertech Κάρτα PCIe σε 2 θύρες M.2 (ST59) | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Τι έχει καλύτερη ταχύτητα, nvme to sata ή PCIe 3.0 X1 to nvme ;

Κάτι τέτοιο κάνει δουλειά; 
Orico Κάρτα PCIe x4 σε θύρες M.2 (PSM2-BP) | Skroutz.gr
Βρήκα και αυτό που βάζεις δύο πάνω αλλά φαντάζομαι θα μοιράζει την ταχύτητα: Powertech Κάρτα PCIe σε 2 θύρες M.2 (ST59) | Skroutz.gr

Φίλε μου δεν έριξα εγώ την ιδέα του pcie γιατί ειδα ότι η μητρική σου έχει x1. Είπα την άποψη μου ότι με τα ίδια λεφτά μπορεί να έχεις πολύ ανώτερους δίσκους ακόμα και σε usb θήκη να τους βάλεις.

Αν με ρωτάς τι θα έκανα στην θέση σου, θα σου έλεγα ότι θα έβγαζα τον ένα m2 από το  δευετερο σλοτ της μητρικής για να έχω διαθέσιμη την pci 3 όπως την λέει η MSI (την δευετερη x16), όπου θα έβαζα των ανταπτορα που έβαλες στο τέλος  με 2 θύρες M2 σε pcie x4. 

Αλλά και 2 απλούς ανταπτορες να πάρεις που θα θα δουλεύουν στα x1 , θα κανείς την δουλειά σου προσωρινά έχοντας πολύ καλύτερους δίσκους από τους intenso.

Ακόμα και σε 2 τέτοιους https://www.skroutz.gr/s/31836546/Powertech-Κάρτα-PCIe-σε-1-θύρα-M-2-ST522.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αν με ρωτάς τι θα έκανα στην θέση σου, θα σου έλεγα ότι θα έβγαζα τον ένα m2 από το  δευετερο σλοτ της μητρικής για να έχω διαθέσιμη την pci 3 όπως την λέει η MSI (την δευετερη x16), όπου θα έβαζα των ανταπτορα που έβαλες στο τέλος  με 2 θύρες M2 σε pcie x4. 

Ξέρουμε σε τι ταχύτητα θα τρέχουν οι δύο Nvme που θα βάλω πάνω στην x16 με τον αντάπτορα ;

Επεξ/σία από @ngelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Ξέρουμε σε τι ταχύτητα θα τρέχουν οι δύο Nvme που θα βάλω πάνω στην x16 με τον αντάπτορα ;

Η x16 θα δουλεύει με ταχύτητες pcie gen3 x4 , από ότι λέει το manual της μητρικής σου , όποτε αν βάλεις τον ανταπτορα για 2 nvme υπολόγιζε περίπου για 1600mb/s έκαστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, atheatos είπε

Η x16 θα δουλεύει με ταχύτητες pcie gen3 x4 , από ότι λέει το manual της μητρικής σου , όποτε αν βάλεις τον ανταπτορα για 2 nvme υπολόγιζε περίπου για 1600mb/s έκαστος. 

Άρα ή κάνω αυτό ή αφήνω τον δεύτερο εκεί που είναι και βάζω δύο αντάπτορες x1 στις θύρες που έχω και τρέχουν στα 900mb/s περίπου ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2023 at 14:26, atheatos said:

Νομίζω έχει αλλά είναι  x1 . Δεν θα παίξουν full speed αλλά σίγουρα είναι καλύτερη επιλογή από τους intenso ...

https://www.skroutz.gr/s/25250750/DeLock-Κάρτα-PCI-e-x16-σε-M-2-NVMe-SSD-90300.html

Και x4 βγαζουν και x16.δεν ξερω κατι παραπανω για ταχυτητες κτλ.σιγουρα θα επαιρνα nvme οπως αναφερθηκε γιατι μπορουν να μπουν σε ενα πιο νεο συστημα.και οι sata3 μπορουν βεβαια αλλα ειναι σχεδον ιδια τιμη με nvme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...