Προς το περιεχόμενο

Στο στόχαστρο της Panasonic βρέθηκε η Oppo για παραβιάσεις διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, dtk-386 said:

Το μπαλωσες ατσαλα. Άλλο ήθελες να κοροϊδέψεις αλλά εντάξει καταλάβαμε. Πριν κοροϊδέψεις μια εταιρεία κάνε ένα search πρώτα. Σου γύρισε μπούμερανγκ. Η κινεζολαγνια σε έφαγε.😆

 

40 minutes ago, Bourdoulas said:

Όχι απλά κάποιοι δεν αντέχουν ανακρίβειες.

κινεζο; δεν εχω κανεναν κινεζο παντως ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ για πεθαμένη την είχα μην πω ψέματα. Αλλά όπως φαίνεται δεν το είχα ψάξει. Απ' ότι έχω δει πιο πολύ στα ασύρματα παίζει μπάλα για αυτό μου έκανε εντύπωση που τα έβαλε με Oppo. Η αντιγραφή της αντιγραφής γίνεται χρόνια και από μεγάλες εταιρίες. Δεν ανακαλύψαμε την Αμερική. Θα πληρώσει με κάποιο τρόπο η Oppo (να σου και η ρίμα :p ) και θα τα βρούνε. Το ώπα ασχολίαστο. Μου το είχε πει ένας όταν του είπα τι μάρκα είναι το νέο μου κινητό κ μου γύρισαν τα μάτια (ναι, είμαι fan boy της Oppo :p )

Επεξ/σία από balt123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2023 στις 10:46 ΠΜ, talos_2002 είπε

Όλες το κάνουν, προστατεύουν τις επενδύσεις που έκαναν για τη δημιουργία των τεχνολογιών που προσφέρουν.

Αυτό είναι η μία πλευρά του νομίσματος, η άλλη είναι ότι πολλές υποτιθέμενες standard essential πατέντες αποδεικνύονται είτε non-essential είτε εντελώς άκυρες. Δες πχ εδώ:

https://www.unifiedpatents.com/insights?tag=SEP

Η κάθε εταιρεία κοιτάει να κοτσάρει μερικές από τις πατέντες της στο καλάθι των essential patents γνωστών standards (HEVC, 4G κλπ) για να έχει παθητικό εισόδημα. Πχ το HEVC έχει φτάσει αισίως να έχει 27.000 πατέντες που αναφέρονται ως essential.

Access_Advance_HEVC_Patent_Sharp-1024x735.jpg.c747e42eb616e13390743f63bc117c08.jpg

Σοβαρά ρε παιδιά; Είναι και οι 27.000 απαραίτητες για την υλοποίηση του standard; (spoiler του link που έδωσα: όχι).

Οπότε θα αποφασίσουν τα δικαστήρια ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι, δηλαδή αν οι πατέντες είναι έγκυρες και essential για την υλοποίηση ενός 4G modem, όχι οι ειδικοί του insomnia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/8/2023 στις 10:50 ΠΜ, Dimitris_1981 είπε

Μερικές φορές υπάρχουν γελοίες πατέντες αλλά οι Κινέζοι το έχουν τερματίσει.

ειδικά αυτή η Oppo αντιγράφει ότι κινείται.

 Η Samsung και η Apple ξοδεύουν σε R&D και έρχεται η oppo και φτιάχνει αντίγραφα.

Η Apple σώζεται από το οικοσύστημα και η Samsung επειδή  φτιάχνει τα περισσότερα εξαρτήματα η ίδια. Εταιρίες όμως σαν τις HTC,Nokia, LG και Sony στο τέλος βγαίνουν εκτός αγοράς.

 

Διάβασε ξανά την είδηση, δεν μιλάμε για UX και look-and-feel αλλά για πατέντες απαραίτητες για την υλοποίηση ενός 4G modem δηλαδή ενός standard.

Αλλά σε κάθε περίπτωση να πω ότι ως καταναλωτή δεν σε συμφέρει να υπάρχουν μονοπώλια στο UX και το look-and-feel, φαντάσου πχ αν η Apple είχε το μονοπώλιο στα overlapping windows όπως ήθελε ή στο multi-touch όπως επίσης ήθελε. Θα μιλούσαμε για σχεδόν αδιαπέραστο μονοπώλιο.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2023 στις 12:16 ΜΜ, Bourdoulas είπε

Τελειωμένη η Panasonic; Αχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχα αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Κλεισαμε και την Panasonic στο Insomnia, μετα απο τις γνωστες εταιρειες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2023 στις 9:20 ΠΜ, Lewnidas1995 είπε

Γιατι καμια εν ενεργια εταιρια δεν κανει κατι τετοι και ασχολουνται μονο κατι τελειωμενες ξεχασμενες ; Μηπως τελειωσε το μαρουλι και ψαχνουν απο που θα βγαλουν ;

Η Panasonic τελειωμένη; Είσαι σοβαρός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...