Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κατεύθυνσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι μαθήτρια β τάξης γενικού λυκείου και έχω δηλώσει κατεύθυνση θετικών σπουδών. Η μεγάλη μου αγάπη είναι η φυσική και έχω σκεφτεί πολύ το να σπουδάσω φυσική όμως οι γονείς μου με ωθούν στις επιστήμες υγείας καθώς είναι γιατροί. Ξέρω ότι τα τμήματα φυσικής δεν έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση και δε θα ήθελα να δουλέψω ως καθηγήτρια γ αυτό σκέφτηκα να σπουδάσω στη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών με σκοπό αργότερα να κάνω ίσως κάποιο μεταπτυχιακό στη φυσική όμως δε ξέρω αν αυτό είναι εφικτό. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν ένας απόφοιτος σημμυ μπορει να ασχοληθεί μελλοντικά με τομείς της φυσικής και αν μπορει να γίνει δεκτός από μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα φυσικής ; Αξίζει να επιλέξω τη κατεύθυνση θετικών σπουδών με προοπτική κάποια εξειδίκευση στη φυσική στοιχειωδών σωματιδίων και στη πυρινική ή να αναλογιστώ την επιλογή των σπουδών υγείας/ιατρικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mια χαρά μπορεί, υπάρχουν ένα σωρό ΜΠΣ φυσικής και όλα δέχονται ηλεκτρολόγους, και αποφοίτους πολυτεχνείου γενικότερα.
Επίσης, πλήθος διακεκριμένων ελλήνων φυσικών, τουλάχιστον στο παρελθόν, είχε ως βασικές σπουδές τη σχολή των ηλεκτρολόγων
(Γ. Ηλιόπουλος, Π. Λαμπρόπουλος, Γ. Νίκολης, Λ. Οικονόμου, Σ. Ορφανουδάκης, Σ. Τραχανάς).
Η πυρηνική φυσ. είναι αρκετά της μόδας (υπάρχει μεγάλη κινητικότητα λόγω των προγραμμάτων που αφορούν την πυρηνική σύντηξη) και πολλοί απόφοιτοι πηγαίνουν εκεί τα τελευταία χρόνια.

Ωστόσο, στο πολυτεχνείο η φυσική που κάνεις είναι λίγη.
Στους ηλεκτρολόγους θα κάνεις πολύ ηλεκτρομαγνητισμό, ίσως και λίγο πυρηνική τεχνολογία - αλλά ως εκεί.
Η φυσική στοιχειωδών σωματιδίων είναι άλλο "φρούτο", γενικά αρκετά δυσκολότερο, και δεν διδάσκεται σε πολυτεχνεία.

Για τη θεωρητική φυσική (παρακλάδι της οποίας είναι τα στοιχειώδη σωματίδια), ούτε λόγος να γίνεται, 
είναι πολύ δύσκολος κλάδος και θα κάνεις λίγα πράγματα ακόμα και στο φυσικό. 
Θα πρέπει να ασχοληθείς μόνη σου μετά, στα πλαίσια κάποιου μπσ ή phd, διαβάζοντας πολλά και δύσκολα μαθηματικά, 
τα οποία γενικά δεν διδάσκονται στις σχολές (αλλά υπάρχει μεγάλη και εξαιρετική βιβλιογραφία).


Οι επιστήμες υγείας είναι πολύ πιο "εύπεπτος" κλάδος και απαιτεί πολύ μικρότερη προσπάθεια για να κατανοήσεις και να μάθεις το αντικείμενο.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...