Προς το περιεχόμενο

Αποθήκευση και Μεταφορά Λίστας Αποκλεισμένων Αριθμών


JSD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα τις γνώσεις σας και μια συζήτηση πάνω στο θέμα του Backup και Restore του Blocklist των smartphones.

Αφορμή η πρόσφατη αλλαγή τηλεφώνου μου, όπου όλα τα αρχεία, φωτογραφίες, επαφές, εφαρμογές κλπ μεταφέρθηκαν απροβλημάτιστα στη νέα συσκευή.

Το μόνο ερώτημα / δυσκολία είναι στη μεταφορά της Λίστας των αποκλεισμένων αριθμών.

Δεδομένης της μακρόχρονης σχέσης μου με την προηγούμενη συσκευή, η ανωτέρω λίστα περιλαμβάνει πάνω από 100 αριθμούς κυρίως διαφημιστικών εταιριών, εταιριών δημοσκοπήσεων κλπ.

Η συσκευή αποθήκευσης είναι το Xiaomi Mi Max 2 και το λειτουργικό το MIUI 11.0.2

Ο ενσωματωμένος dialer δε δίνει τη δυνατότητα backup της λίστας, όπως και το Security app του λειτουργικού, για όσους γνωρίζουν και χρησιμοποιούν MIUI.

Το Mi Mover, η εφαρμογή της Xiaomi για τη μεταφορά των δεδομένων του κινητού σε νέα συσκευή, δε δίνει τη δυνατότητα επιλογής συγκεκριμένων δεδομένων και εν προκειμένω της blocklist, γεγονός που σε οδηγεί σε λογική "τα μεταφέρω όλα και μέσα σε αυτά θα είναι και αυτά που θέλεις".

Η αναζήτηση μέσω προγράμματος file explorer και συγκεκριμένα του Cx File Explorer δεν ήταν επιτυχής στην προσπάθειά μου να εντοπίσω το αρχείο καταγραφής της blocklist. Δεν είμαι όμως και ο μεγαλύτερος power user του κόσμου.

Η αναζήτηση σε forum τόσο ελληνικά όσο και διεθνή με κεντρικό ενδιαφέρον το MIUI, μολονότι με έφερε σε επαφή με το ίδιο ερώτημα από χρήστες, δηλαδή πώς αποθηκεύουμε ή μεταφέρουμε τη Λίστα Αποκλεισμένων Αριθμών, δεν οδήγησε σε καμία απάντηση.

Και έτσι ήρθε η σειρά του Insomnia...

Να σημειώσω πως επειδή λειτουργώ και λίγο "μπακαλίστικα" έχω ήδη δώσει την εξής λύση: Έκανα screenshots τη λίστα, σελίδα - σελίδα, και μετά με ocr εφαρμογή αυτόματη μετατροπή σε κείμενο txt των αριθμών. Η δουλειά δηλαδή έγινε αλλά επειδή το μέγεθος της λίστας και ο αυγουστιάτικος ελεύθερος χρόνος το επέτρεπε. Τί γίνεται όμως σε περίπτωση περισσότερων δεδομένων; Ποιά θα ήταν η ορθότερη και πιο επιστημονική / τεχνολογική λύση;

Σας ευχαιστώ για το χρόνο σας,

JSD

Επεξ/σία από JSD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε μια επαφή, πέρνα όλα τα νούμερα εκεί και μπλόκαρέ τη. Πέρασε την στο Google ή Xiaomi account έτσι ώστε να γίνεται συγχρονισμός. Αλλά δεν γνωρίζω μέχρι πόσα νούμερα μπορείς να περάσεις, αν χρειαστεί δημιουργείς περισσότερες επαφές. Εφόσον το λειτουργικό ή η εκάστοτε εφαρμογή κλήσεων δεν σου δίνει την δυνατότητα backup, δεν υπάρχει επιστημονική/τεχνολογική λύση, πας μπακαλίστικα.

Επεξ/σία από Centurion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ομολογώ ότι άνοιξες ένα νέο ορίζοντα σκέψης... Να είσαι καλά, φίλε μου.

Πλέον επειδή έστω και με τον τρόπο που ανέφερα, πήρα τα δεδομένα που ήθελα, έφτιαξα μια νέα λίστα αποκλεισμένων αριθμών στο True Phone (ένας dialer που πλέον εδώ και κάποιο καιρό έχω αγοράσει και βολευτεί). Η εφαρμογή αυτή δίνει τη δυνατότητα για αντίγραφο ασφαλείας των ρυθμίσεων. Βέβαια με δεσμεύει με την εφαρμογή.

Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε ένας πιο βασικός, ίσως και google σχετιζόμενος τρόπος στο android, πέρα και ανεξάρτητα από MIUI, dialers κλπ...

Σε ευχαριστώ πολύ,

JSD

Επεξ/σία από JSD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, φίλε μου!

Η εφαρμογή αυτή ήταν μία από αυτές που δοκίμασα και όντως λειτουργεί, απλά σε δευσμεύει όπως ο dialer να την έχεις μόνιμα. Οπότε ήταν ένας από τους λόγους που παρέμεινα στον dialer που κάνει ότι και αυτή μεταξύ άλλων.

Σχετικά με τη δεύτερη λύση, δυστυχώς η έκδοση MIUI 11.0.2 του MI Max 2, δεν έχει προβλέψει αυτές τις ρυθμίσεις. Προφανώς αφορά νεότερη έκδοση του MIUI.

Να είσαι καλά,

JSD

Επεξ/σία από JSD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς γίνεται να καταχωρήσεις στο νέο κινητό σε φραγή κλήσεων, τους αριθμούς που έχεις ήδη σε φραγή κλήσεων στο παλιό κινητό;

Οταν γράφεις τον αριθμό στον dialer, έχει 3 επιλογές:

1) Δημιουργία νέας επαφής

2)Προσθήκη σε 1 επαφή

3)Αποστολή sms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Πώς γίνεται να καταχωρήσεις στο νέο κινητό σε φραγή κλήσεων, τους αριθμούς που έχεις ήδη σε φραγή κλήσεων στο παλιό κινητό;

Οταν γράφεις τον αριθμό στον dialer, έχει 3 επιλογές:

1) Δημιουργία νέας επαφής

2)Προσθήκη σε 1 επαφή

3)Αποστολή sms

Καλημέρα και καλή Κυριακή.

Εξαρτάται από το επίπεδο που ορίζεις να χρησιμοποιείς τον αποκλεισμό των επαφών.

Στη δική μου περίπτωση, στην προηγούμενη συσκευή χρησιμοποιούσα τη blocklist του λειτουργικού MIUI, που τη βρίσκεις μέσα στο Security app.

Πλέον, στη νέα συσκευή και δεδομένης της δυσκολίας που είχα στη μεταφορά της blocklist, όπως αναφέρω παραπάνω, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω έναν third party dialer, τον True Phone και στο συγκεκριμένο τη Blocklist τη βρίσκεις εύκολα μέσα στις Ρυθμίσεις από όπου και εισάγεις τους αριθμούς προς αποκλεισμό και όχι από την κεντρική σελίδα του dialer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...