Προς το περιεχόμενο

Ουρές από πολίτες για επανέκδοση παλιών ταυτοτήτων για αποφυγή...τσιπ


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως τελικά έχουν τσιπ και τα χάρτινα καλαμάκια; η τα καινούργια καπάκια των μπουκαλιών; Τι μας κρύβουν άραγε; Ελλάδα η χώρα του φωτός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Armoral said:

Άμα θέλουν κι αυτο θα γίνει. Αν δε θέλουν δε θα τους πεις εσύ ή κανένας άλλος τι θα κάνουν. Δουλειά σας.

Χαλαρωσε φιλε χιουμορ κανουμε εδω μην ξανοιγεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, odi83 είπε

Άλλο ένα trash / click n bait/ ασχετο με το περιεχομενο του site αρθρο από τους εγκριτους "δημοσιογράφους" του insomnia για να ξεκινήσει από κάτω οχετος σχολίων . Και μαλιστα προσβλητικο και σε θρησκευτικο επιπεδο . Συναγωνιζεστε πλέον στα ίσια Ευαγγελάτο Στεφανίδου Τριανταφυλλοπουλο και ολους αυτους τους "ορθα" πολιτικους εμετικους κλόουν.  

Αστέρια λέμε. Τσου λου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ' όσον οι νέες ταυτότητες είναι για ευκολία (πιο μικρές κτλ) γιατί δε γίνεται προαιρετική η ενεργοποίηση του RFID chip σε αυτές; Στις πιστωτικές κάρτες, αν θες απενεργοποιείς το RFID. Το RFID είναι που προκαλεί τις αντιδράσεις, ας γίνει προαιρετική η ενεργοποίησή του να μην υπάρχει πρόβλημα.

Το RFID μπορεί δυνητικά να χρησιμοποιείται για γεωεντοπισμό. Από τη στιγμή που είσαι υποχρεωμένος να φέρεις την ταυτότητα πάνω σου και αυτή έχει RFID, είναι πιθανό να καταγράφεται από δημόσιους RFID scanners σε διάφορα σημεία. Για ποιο λόγο να υποχρεώνομαι σε κάτι τέτοιο;

Όλοι εσείς οι "πανέξυπνοι" που μιλάτε για κινητά nokia κι άλλες ανοησίες, πρέπει να ξέρετε ότι δεν έχω καμία υποχρέωση να έχω πάντα μαζί μου το κινητό. Την ταυτότητα έχω την υποχρέωση. Και ναι, μπορώ να την τοποθετήσω σε RFID blocker wallet, αλλά γιατί να πρέπει να μπω σε αυτή τη διαδικασία; 

Εν κατακλείδι, αν το κράτος δε θέλει να υπάρχουν αντιδράσεις, να κάνει προαιρετική την ενεργοποίηση του RFID κυκλώματος. Μπορεί ορισμένοι που αντιδρούν να φαίνονται γραφικοί, αλλά δεν αντιδρούν μόνο αυτοί. 

  • Like 12
  • Thanks 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν να τις κρατήσουν για ενθύμιο για αυτό θέλουν να τις επανεκδοσουν.!!! 😂😂 Όλοι πλέον έχουμε κάρτες χρεωστικές ή πιστωτικές και smartphones και κάποιοι εξακολουθούν να πιστεύουν λανθασμένα ότι κινδυνεύουν από τις νέες ταυτότητες.!! Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό και να αναφέρω ότι και οι τωρινές ταυτότητες έχουν ημερομηνία λήξης άσχετα αν γίνονται ακόμα δεκτές.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα είχε προβλέψει αυτά ο Νοστράδαμος αλλά ποιός τον άκουγε. 😅

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Το RFID μπορεί δυνητικά να χρησιμοποιείται για γεωεντοπισμό. Από τη στιγμή που είσαι υποχρεωμένος να φέρεις την ταυτότητα πάνω σου και αυτή έχει RFID, είναι πιθανό να καταγράφεται από δημόσιους RFID scanners σε διάφορα σημεία. Για ποιο λόγο να υποχρεώνομαι σε κάτι τέτοιο;

Boomer αμόρφωτε δε θα εμποδίζεις εσύ τη ζωή μας να πάει μπροστά θα σου πουν.

Και τρέχουν να κάνουν ότι τους πει ο Ευαγγελάτος αυτοί και η πλειονότητα των άνω των 60 που ως γνωστόν αποτελούν το φάρο γνώσης της κοινωνίας και είναι η δύναμη που θα την κινήσει προς την πρόοδο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φοράς τέτοιο όλα καλά για εσάς που ανησυχείτε μην παρακολουθείται η Σούλα από το Μπραχάμι και ο Μήτσος από τα Λιόσια.

Screenshot-2023-08-19-17-23-59-49-40deb4

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, odi83 said:

Και μαλιστα προσβλητικο και σε θρησκευτικο επιπεδο

Και από το 2019 κάποιος σκέφτηκε να γίνει ένα πολύ μικρό βήμα μακριά από τη θεοκρατια και δεν έχουμε πλέον νόμο για βλασφημία. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dennis077 είπε

Θέλουν να τις κρατήσουν για ενθύμιο για αυτό θέλουν να τις επανεκδοσουν.!!! 😂😂 Όλοι πλέον έχουμε κάρτες χρεωστικές ή πιστωτικές και smartphones και κάποιοι εξακολουθούν να πιστεύουν λανθασμένα ότι κινδυνεύουν από τις νέες ταυτότητες.!! Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό και να αναφέρω ότι και οι τωρινές ταυτότητες έχουν ημερομηνία λήξης άσχετα αν γίνονται ακόμα δεκτές.!!

Φυσικά και υπάρχει λογική, δεν είναι το ίδιο. Δεν έχω υποχρέωση να φέρω ψηφιακή κάρτα ή άλλη ψηφιακή συσκευή με δυνατότητα άμεσου ή δυνητικά ενεργού γεωεντοπισμού μέχρι σήμερα. Τα κινητά μπορώ να τα απενεργοποιήσω αν πχ πάω σε ένα συλλαλητήριο και δε θέλω να καταγραφώ ότι ήμουν εκεί από τις κεραίες κινητής. Στις πιστωτικές κτλ μπορώ να απενεργοποιήσω το RFID. Η νέα ταυτότητα είναι η μόνη που είσαι υποχρεωμένος να φέρεις μαζί σου πάντα και έχει μέσω του RFID δυνατότητα γεωεντοπισμού. Ανέφερα παραπάνω πως είναι εφικτό αυτό. Τα διαβατήρια έχουν εδώ και χρόνια RFID αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να τα φέρω μαζί μου παρά μόνο σε χώρες εκτός Σέγκεν. Και ναι, όντως μπορώ να την τοποθετήσω σε RFID blocker wallet αλλά γιατί να πρέπει να μπω σε αυτή τη διαδικασία; Αν δεν υπάρχει κρυφή ατζέντα, να γίνει το RFID προαιρετικό, τι πιο απλό;

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...