Προς το περιεχόμενο

Που είναι το κτήμα μου;


tasos41997

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, georgiouu είπε

αφου εχει τιτλους ιδιοκτησιας

ο τιτλος γραφει συνορευει βορεια με τον ταδε,νοτια με τον αλλο,ευκολο ειναι για εναν τοπογραφο

Μέχρι να διαβάσεις τους τίτλους ειδικά αν είναι παλιός του 50-60 ανάλογα και την περιοχή και να καταλάβεις ότι δεν είναι τόσο εύκολο.

Αν υπάρχει κάνας γείτονας που αναφέρεται στο συμβόλαιο με θέαση ή τοπογραφικό έχει καλώς.

Μπορεί να του βγάλει απλά μια θέαση ένας μηχανικός με σφραγίδα πάντως και να μην πληρώσει για τοπογραφικό. 

Έτσι όπως είναι στην Ελλάδα κάθε μελέτη είναι τελείως διαφορετική, αλλά Κρήτη πχ είναι συνήθες.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakis81 είπε

 

φερνουν και 2 3 μαρτυρες και το εχασεσ το κτημα αν δεν προσεξεις ...α προσοχη και στισ μακροχερονιες μισθωσεισ κτηματων ... πχ αν εχεισ καποιον μεσα 20 χρονια τοτε μπορει να σου κανει δικαστηριο γιαυτο καθε περιπου 16-17 χρονια αφηστε το για μια χρονια χερσο η βαλτερ κατι εσεισ απλα και δηλωστε το 

Μην γράφετε ότι να ναι. Αν έχεις κάνει μίσθωση, έχεις το συμφωνητικό της μίσθωσης και τα αποδεικτικά από Ε2 και αποδεικνύεις ότι η περιουσία δεν ήταν παρατημένη και τους λόγους που ο άλλος είναι εκεί 20 χρόνια. 

Και δικαστήριο να σου κάνει, ξέρουμε τι θα πάρει. Εκτός αν όλα αυτά που λες τα έκανε κάποιος προφορικά και μαύρα χωρίς τίποτε, τότε είναι άξιος της μοίρας του 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μην γράφετε ότι να ναι. Αν έχεις κάνει μίσθωση, έχεις το συμφωνητικό της μίσθωσης και τα αποδεικτικά από Ε2 και αποδεικνύεις ότι η περιουσία δεν ήταν παρατημένη και τους λόγους που ο άλλος είναι εκεί 20 χρόνια. 

Και δικαστήριο να σου κάνει, ξέρουμε τι θα πάρει. Εκτός αν όλα αυτά που λες τα έκανε κάποιος προφορικά και μαύρα χωρίς τίποτε, τότε είναι άξιος της μοίρας του 100%.

στα χωρια τα περισοτερα ειναι στο μιλητο και μαυρα ...που μπορει την μισθωση να την ξεκινησε ο παππους να περασε στον πατερα και τα παιδια σαν πιο πονηρα να πανε με δικηγορους να ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ...μην σας φαιννετε περιεργο... ακομα η μιση ελλλαδα ειναιο με τιτλους στο μιλητο .. οπου δεν υπαρχει ακομα κτηματολογιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, smpt είπε

δεν είπα αυτό. σε καμια περίπτωση.
απλά ο τοπογράφος με τον μηχανικό δεν θα κάτσουν να βγάλουν τα ματια τους στα υποθηκοφυλακεία για 300 ευρώ.

είναι πιο εύκολο να βρεθεί το κτήμα και να το σιγουρέψει μετά ο τοπογράφος παρα να ψάχνουν τα χαρτιά στα αρχεία.
Είχα παρόμοια περίπτωση. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα ένα τοπογράφο να δεχτεί να βρει το κτήμα. Μονο όταν το βρήκα μονος μου (από παππούδες) τότε κάνανε δουλειά οι τοπογραφομηχανικοί.

Οι μηχανικοί και οι τοπογράφοι δεν εχουν ταρίφα 300€, αναλογα την περίπτωση μπορούν να πάρουν πολλαπλάσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostakis81 είπε

στα χωρια τα περισοτερα ειναι στο μιλητο και μαυρα ...που μπορει την μισθωση να την ξεκινησε ο παππους να περασε στον πατερα και τα παιδια σαν πιο πονηρα να πανε με δικηγορους να ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ...μην σας φαιννετε περιεργο... ακομα η μιση ελλλαδα ειναιο με τιτλους στο μιλητο .. οπου δεν υπαρχει ακομα κτηματολογιο...

Το αν υπάρχουν τίτλοι η κτηματολόγιο είναι άσχετο με αυτό που είπα. Δίνεις την περιουσια σου να μένει κάποιος για εκμίσθωση χωρίς σύμβαση και χωρίς να δηλώνεις τι εισπράττεις; Αυτά και μόνο είναι αποδεικτικά σε περιπτωση χρησικτησιας και δικαστηρίου, ο άλλος ας χτυπιέται όσο θέλει δεν μπορεί να κάνει κάτι. Άμα δεν έχεις ούτε αυτά και βασιζεις όλη την περιουσία σου και την ζωη σου στα προφορικά και στο ήθος του άλλου, καλά κρασιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/08/2023 at 23:27, Amaretos said:

Ε μόνο από κάποιον συγγενή που να ξέρει που είναι αλλιώς πας στα χωριά που είναι εκεί κοντά και ρωτάς με βάση ποιανού ήταν το κτήμα πριν περάσει στην μητέρα σου μπας και βρεις άκρη. Αν και λίγο χλωμό το βλέπω αν δεν έχετε ιδέα που είναι μάλλον θα μείνει έτσι... 

Δεν εχουμε επαφες με καποιον συγγενη, ουτε ζει καποιος εκει ειναι ενα βουνο μερικα χιλιομετρα μακρια απο το χωριο.

 

On 20/08/2023 at 13:30, invisiblesurfer said:

Ερώτηση: είστε επαγγελματίας αγρότης; Απορώ πώς ο ΟΠΕΚΕΠΕ μπόρεσε να σας βοηθήσει.

Απο οτι γνωριζω απο τον παππου μου αν δεν κανω λαθος παλιοτερα δεν χρειαζοταν για τις επιδοτησεις λαδιου να εισαι αγροτης. Μιλησα με τον ΟΠΕΚΕΠΕ και μου εδωσε του 2012 τις συντεταγμενες με αεροφωτογραφιες.

Το ΟΠΕΚΕΠΕ απο που βρηκε τις αεροφωτογραφιες με ζωγραφισμενα τα ορια; Υπαρχει καποια υπηρεσια (πχ πολεοδομια, δασαρχειο) που στελνει τα ορια απο τα αγροτεμαχια σε καποια αλλη υπηρεσια ωστε να το βρω ετσι;

 

On 20/08/2023 at 14:48, smpt said:

δεν είπα αυτό. σε καμια περίπτωση.
απλά ο τοπογράφος με τον μηχανικό δεν θα κάτσουν να βγάλουν τα ματια τους στα υποθηκοφυλακεία για 300 ευρώ.

είναι πιο εύκολο να βρεθεί το κτήμα και να το σιγουρέψει μετά ο τοπογράφος παρα να ψάχνουν τα χαρτιά στα αρχεία.
Είχα παρόμοια περίπτωση. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα ένα τοπογράφο να δεχτεί να βρει το κτήμα. Μονο όταν το βρήκα μονος μου (από παππούδες) τότε κάνανε δουλειά οι τοπογραφομηχανικοί.

Δυστυχως δεν γνωριζουμε που ειναι το κτημα και δεν μας ενδιαφερει και να το εκμεταλλευτουμε, απλα να το δηλωσουμε στο κτηματολογιο θελουμε ωστε να μην εχουμε προβληματα. Στην αποδοχη κληρονομιας αναφερει οτι εχει δωρεα του προπαππου μου στον παππου μου και αναφερει το ονομα του συμβολαιογραφου και το υποθηκοφυλακειο.

Η ερωτηση ειναι στο υποθηκοφυλακειο υπαρχουν τα ορια του κτηματος ή καποιες αεροφωτογραφιες;

On 20/08/2023 at 09:37, The_Judas said:

καλό είναι να υπάρχει τοπογραφικό...κάποια στιγμή θα σου χρειαστεί αν κάποτε γίνει μεταβίβαση.  Καλό είναι να τελειώνεις από τώρα και να μην έχεις εκκρεμότητες. 

Ειχε γινει αποδοχη κληρονομιας, υπαρχει περιπτωση η συμβολαιογραφος ή το υποθηκοφυλακειο να εχει εγγραφα για το που βρισκεται το κτημα;

 

On 20/08/2023 at 14:48, smpt said:

δεν είπα αυτό. σε καμια περίπτωση.
απλά ο τοπογράφος με τον μηχανικό δεν θα κάτσουν να βγάλουν τα ματια τους στα υποθηκοφυλακεία για 300 ευρώ.

είναι πιο εύκολο να βρεθεί το κτήμα και να το σιγουρέψει μετά ο τοπογράφος παρα να ψάχνουν τα χαρτιά στα αρχεία.
Είχα παρόμοια περίπτωση. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα ένα τοπογράφο να δεχτεί να βρει το κτήμα. Μονο όταν το βρήκα μονος μου (από παππούδες) τότε κάνανε δουλειά οι τοπογραφομηχανικοί.

Δεν αξιζει να ασχοληθουμε, ειναι ενα κτημα που δεν θα εκμεταλλευτουμε ποτε, βρισκεται μακρια απο την πολη που μενω και απλα το δηλωνουμε στο Ε9 λογο της αποδοχης κληρονομιας, πληρωνουμε εναν ΕΝΦΙΑ και θελουμε να το δηλωσουμε στο κτηματολογιο οπως οριζει ο νομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα το είχα απορία αν δεν  δηλώθει στο κτηματολόγιο θεωρητικά μετά από χρόνια πολλά που θα  οριστικοποιηθεί δεν θα είναι δικό σου αλλά αγνώστου ιδιοκτήτη.

Υπάρχει κάποιος σωστά Νομικός τρόπος να το βγάλεις και από το Ε9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...