Προς το περιεχόμενο

Μπαταρία για laptop Acer Predator G5-793


xristoslet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, xakerofxanthi είπε

Σωστός, το βρήκα και στο YouTube σε βίντεο αντικατάστασης μπαταρίας. Δεν πήρα την συγκεκριμένη, βρήκα μια που τυπικά γράφει ότι έχει περισσότερα mA της green cell. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε happy end ακόμα δυστυχώς. Η παλιά μπαταρία είχε εξαντληθεί τελείως και δεν μου άνοιγε καθόλου το λαπτοπ και έβαλα την καινούρια(https://www.skroutz.gr/s/32344619/Green-Cell-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%AE-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Acer-Predator-15-G9-591-G9-592-G9-593-%CE%BC%CE%B5-5800mAh-AC74.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share) αλλά δυστυχώς πάλι δεν ανοίγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε την μπαταρία εντελώς

κάνε αποφόρτιση το λάπτοπ

βάλε μόνο τον ac adapter κ δοκίμασε (κάτι που καλό θα ήταν να το είχες κάνει ΠΡΙΝ πάρεις την νέα μπαταρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kthulhou είπε

βγάλε την μπαταρία εντελώς

κάνε αποφόρτιση το λάπτοπ

βάλε μόνο τον ac adapter κ δοκίμασε (κάτι που καλό θα ήταν να το είχες κάνει ΠΡΙΝ πάρεις την νέα μπαταρία)

Έβγαλα την μπαταρία, πάτησα το κουμπί του ανοίγματος για να το αποφορτισω, το έβαλα στο ρεύμα. Τίποτα πάλι. Ξανά δοκίμασα την μπαταρία, πάλι δεν ανάβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

αρχικά αφαιρείς τις μνήμες κ ανάβεις. ΑΝ κάνεις beeps ή αρχίσουν leds να αναβοσβήνουν είσαι σε καλό δρόμο

αν όχι, λύνεις το μηχάνημα κ το βάζεις χύμα σε μη αγώγιμη επιφάνεια

αφήνεις μόνο μητρική-επεξεργαστή κ cpu fan, ΟΧΙ δίσκο θα έχεις αρκετά αναψε σβήσε

ανάβεις....αν δείξει σημάδια ζωής, σβήνεις, βαζεις μνημες

Μετα, βάζεις οθόνη

ανάβεις, αν δεις την post μαυρίλα, σβήνεις κ βάζεις ακόμα ένα υλικό ... κ μετά ακόμα ένα   κοκ μέχρι να δεις σε ποιο θα ξανακολλήσει

αν με τίποτα δε συνέλθει => μητρική ή επεξεργαστής (ή πακέτο αν όπως όλα τα νέα είναι soldered ο cpu στη mbd)

 

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2023 στις 8:55 ΠΜ, Kthulhou είπε

Καλημέρα

αρχικά αφαιρείς τις μνήμες κ ανάβεις. ΑΝ κάνεις beeps ή αρχίσουν leds να αναβοσβήνουν είσαι σε καλό δρόμο

αν όχι, λύνεις το μηχάνημα κ το βάζεις χύμα σε μη αγώγιμη επιφάνεια

αφήνεις μόνο μητρική-επεξεργαστή κ cpu fan, ΟΧΙ δίσκο θα έχεις αρκετά αναψε σβήσε

ανάβεις....αν δείξει σημάδια ζωής, σβήνεις, βαζεις μνημες

Μετα, βάζεις οθόνη

ανάβεις, αν δεις την post μαυρίλα, σβήνεις κ βάζεις ακόμα ένα υλικό ... κ μετά ακόμα ένα   κοκ μέχρι να δεις σε ποιο θα ξανακολλήσει

αν με τίποτα δε συνέλθει => μητρική ή επεξεργαστής (ή πακέτο αν όπως όλα τα νέα είναι soldered ο cpu στη mbd)

 

 Sorry για την καθυστέρηση, δουλεύω σεζόν και τρέχω και δεν φτάνω. Αφού το άνοιξα έβγαλα ram σκληρό και SSD μετα από 2 μέρες που το είχα ανοικτό χωρίς μπαταρία και ρεύμα και άνοιξε κανονικά και μου ζήτησε δίσκο. Μετά συνδέω την καινούργια μπαταρία και πατάω να ανοίξει, δεν ανοίγει, το βάζω και στο ρεύμα, πάλι δεν ανοίγει. 😔

Τελικά αφού βρήκα χρόνο να ασχοληθώ, κατάλαβα ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει καλή επαφή ο φορτιστής με το βύσμα του LAPTOP. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι sorry βρε συ, εγώ δεν αγχόνομαι, δική σου η βλάβη :P, κ γω τώρα απαντάω, ΣΚ ήμουν μακρυά

αφού βρήκες τι φταίει, οκ

αν φταίει ο φορτιστής, αλλάζεις φορτιστή προφανώς (βύσμα)

αν δεν κάνει καλή επαφή ή κουνιέται κλπ το βύσμα πάνω στη μητρική, το επιδιωρθώνεις (εσύ ή εξωτ τεχνικός) κ μετά το ξαναμοντάρεις

καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Kthulhou είπε

τι sorry βρε συ, εγώ δεν αγχόνομαι, δική σου η βλάβη :P, κ γω τώρα απαντάω, ΣΚ ήμουν μακρυά

αφού βρήκες τι φταίει, οκ

αν φταίει ο φορτιστής, αλλάζεις φορτιστή προφανώς (βύσμα)

αν δεν κάνει καλή επαφή ή κουνιέται κλπ το βύσμα πάνω στη μητρική, το επιδιωρθώνεις (εσύ ή εξωτ τεχνικός) κ μετά το ξαναμοντάρεις

καλή συνέχεια

Ναι αυτό θα κάνω, ευτυχώς γιατί είχα αρχίσει να ψάχνω για λαπτοπ και δεν είχα καμία όρεξη να ψάχνω εν θερμό τέτοιες εποχές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...